Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » UV-s NYÁK levilágító készítése
Lapozás: OK   135 / 136
(#) bbatka válasza robertelektro hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Egy lényeges dologról nem írsz. Hány voltosak a ledek? Ha 3V-ról mennek, akkor sorba kell kötnöd őket és egy áramgenerátoron keresztül meghajtani, ami 700mA-re van beállítva. Egyenirányítás után 33V feszültséged lesz, ami talán elég lesz. Az áramgenerátor lehet egy LM317-el kialakított vagy Skori valamelyik LED meghajtó áramköre is. Az áramfelvételből és teljesítményből úgy látom, hogy 3V-os LED-ről van szó. Ha mégsem elég a feszültség, akkor csökkented a LEDek számát.
(#) robertelektro válasza bbatka hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Igen 3-3.6 v ig írják az adatlapon.
(#) bbatka válasza robertelektro hozzászólására (») Aug 6, 2020 /
 
Valami ilyesmi csak kisebb ellenállással. itt
(#) janigel hozzászólása Márc 29, 2021 /
 
Sziasztok!
Idézet:
„Egy szkennerben levő csövet kicserélve UV-re, (nagyon) lelassítva a pásztázást és jó közel a nyákhoz működhet nyák levilágítóként ?”

A barátom ezt kérdezte, de nem tudtam rá válaszolni, mert én nem fotózom a nyákot.
(#) bbalazs_ válasza janigel hozzászólására (») Márc 29, 2021 / 1
 
Elvileg igen. Gyakorlatilag függ a
levilágítási időtől (pásztázási idő)
távolságtól
cső erejétől
cső hullámhosszától
nyák érzékenységétől
(#) janigel válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 29, 2021 /
 
Germicid csővel P20-al és léptetőmotorral csinálná.
A hozzászólás módosítva: Márc 29, 2021
(#) janigel válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 29, 2021 /
 
Bővebben: Link
Pásztázási út 200 mm, sebesség 5 Hz a leglassúbb (szabályozható felfelé).
A nyák közvetlenül a cső fölött.
Időkapcsolóval ellátva.
(#) bbalazs_ válasza janigel hozzászólására (») Márc 30, 2021 /
 
A germicid nem túl specifikus nm-t ad ki, de erejénél fogva jó lehet.
Maximum többször kell végigmenni a nyákon.
Érdemes összehasonlítani azon (házi) készülékekkel, amiket eleve levilágítónak építettek hasonló méretben és van bennük vagy 10 fix cső. Biztosan írják, hogy mennyi idő kell hozzá.

Ahogy egyre többet gondolkodom ezen, két fő problémát látok:
- Alávilágítás (a fényforrás helye változik, elmosott lesz a szegély) x irányban.
- Gyenge teljesítmény (ez többszöri pásztázással javítható)

Szerintem kisebb pontossági igényű pcb elkészíthető. De sok értelmét nem látom ezzel szenvedni.
Előnye talán a HATALMAS (a5 feletti) nyákoknál lehet a pontszerű fényforrásokkal szemben, mert ott már a szélek laposabb szögben kapják a fényt. Ez elkerülhető lenne több, fix cső alkalmazásával.

Nekem otthon egy 5w-os UV diódám van, ventis hűtéssel, kb 15cm-ről 8 perces időzítővel, drótkeretre szerelve, 3mm-es üveglapon keresztül exponálok gyári fotoérzékeny nyákra.
Bevált a legfinomabb rajzolatra is.
Ja, és filmként írásvetítő fóliát használok, dupla rétegben, lézerrel nyomtatva.
A hozzászólás módosítva: Márc 30, 2021
(#) kaqkk válasza janigel hozzászólására (») Márc 30, 2021 /
 
Többen próbáltuk , nem igazán jó . Nagy az alávilágítás . Olvasd át talán ad jó ötleteket
(#) janigel hozzászólása Márc 30, 2021 /
 
Köszönöm mindenkinek.
(#) Scooter1986 hozzászólása Jún 9, 2021 /
 
Sziasztok , tudnátok segiteni adott lenne egy 4x 9w os cső (műkörmös gép) abban nem tudnátok segíteni hogy ebben az esetben kb milyen magasrol és mennyi ideig világítsak egy 10x10 cm es nyákot hogy jó legyen ? Illetve olvastam már sok hozzászólást , de senki nem írta mikor látom azt hogy már jó a levilágítás ? Köszönöm előre is.
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2021
(#) kaqkk válasza Scooter1986 hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Ez így ahogy van nem lesz jó , a csöveket egy síkba kell "terítened" mert nagy lesz az alávilágítás . Az hogy mennyi idő kell a csövek hullámhosszától és a használt fotorezisztív anyagtól és a használt +- filmtől is függ , milyen anyaggal fotózol P20 -DRY fólia- Bungard nyák ? De ez egyedileg pár próbával eldönthető , 30s és akár 5 perc is lehet ...
A hozzászólás módosítva: Jún 9, 2021
(#) Scooter1986 válasza kaqkk hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Először is nagyon köszönöm a válaszod

A nyák lemez (FR4 , EPEL) sima mezei egyoldalas réz nyák , p20 lakkal szeretném , arra gondoltam akkor hogy a két oldalsó csövet akkor kiveszem ... csak felül lenne kettő 9w os... úgy okés lehetne ? Ha jól látom olyan 5-10 cm lehet az aljától a távolság , az az igazság még úton van ez az uw gép, tegnap rendeltem így pontosan még nem tudom , de kb 5-10 cm re lehet a távolság .. így ilyen formában elképzelhető ? Így is kb 30 s től 5 perc is lehet a levilagítás ? Illetve még annyi hogy szemmel észre lehet venni azt az állapotot amikor "jó" a megvilágítás ? Tehát azelőtt hogy egy visszavonhatatlan folyamathoz kezdjek hozzá (pl: előhívás) ?
Köszönöm
(#) kaqkk válasza Scooter1986 hozzászólására (») Jún 9, 2021 /
 
Idézet:
„Tehát azelőtt hogy egy visszavonhatatlan folyamathoz kezdjek hozzá (pl: előhívás) ?”
Nem visszavonhatatlan , a lakk maradéka tömény előhívóval lemosható a rontott nyák még maratás előtt menthető . Az előhívásnál szín változás történik a megvilágítás során. tehát látható az eredmény . A legtöbb lakk "túlvilágítható" ha jó a mesterfim . Ha a film nem tökéletes akkor kell a világítási időt csökkenteni . Nekem a DRY film használatával 45s volt az optimális idő .
(#) Moderátor hozzászólása vladcepes hozzászólására (») Okt 20, 2021
 
Apróhirdetésnek kizárólag az Apróhirdetés rovatban van a helye!
(#) Suba53 hozzászólása Okt 20, 2021 /
 
Biztosan emlékeztek még a régi kvarc lámpákra. Még a szoláriumi idők előtt lehetett ilyeneket kapni otthoni "napozáshoz".
Én egy ilyennek a belsejét használom. Gyakorlatilag higanygőz lámpa, kell pár perc amíg teljes fényében ragyog, de a P20-as réteg megvilágítására tökéletes.
Azzal nem játszottam, hogy mi a minimális idő, amikor még megfelelő.
Kb. 7-9 percre állítom az időjelzőt, és amikor csörög, kihúzom alóla a megvilágított panelt.
Egy fénycső armatúrából kiszerelt előtét induktivitás van előtte.
Kifogástalanul működik már több mint 30 éve.
(#) kaqkk válasza Suba53 hozzászólására (») Okt 20, 2021 /
 
Nekem van belőle 2 db eredeti dobozában szemüveggel (olyan mint az úszószemüveg csak zöld) az egyiknek még a számlája is megvan talán 1962 ből ?
A hozzászólás módosítva: Okt 20, 2021
(#) vladcepes hozzászólása Márc 23, 2022 /
 
Sziasztok!
Elővettem a 2014,ben szkennerből és műköröm legvilágítóbból - elkészült nyák le világítót.
Az az igazság hogy ami után elkészült egyszer sem volt kipróbálva.
Abban kérném a segítséget hogy a gépen kívül milyen cuccokra lesz szükségem? (most szeretném kipróbálni) . Gondolok itt : mire kell nyomtatni, milyen nyomtatóval, a levilágítást követően milyen szerben kell előhívni, stb.
Előre is köszönöm a válaszokat!
(#) bbalazs_ válasza vladcepes hozzászólására (») Márc 23, 2022 /
 
Ebből komoly hitvita lesz majd , de leírom, én mit használok.

Először is GYÁRI fényérzékeny nyák (döntően pirinyó smd-s cuccokat készítek, így az ár nem vészes). Vágást követően sorjázom az összes oldalt.
A filmet régi lézerrel, két példányban ugyanarra a lézerben használható átlátszó fóliára nyomtatom egyszerre, utána fehér lapon összeillesztem és pillanatragasztóval rögzítem egymáshoz. Így a fedőképessége elfogadható. Aztán jön a levilágítás, 3mm-es üveglappal fedve. Az előhívás kb. 1 perc alatt, ecsettel simogatva híg NaOH oldatban. Maratás forró vaskloridban nyomattal felfelé, kb 5-6 perc. Közben folyamatosan mozgatom. Miután kivettem, ellenőrzöm, majd vízzel öblítem, acetonnal lemosom mindkét oldalát és azonnal alkoholban oldott gyantával lekenem, majd szárítom.
(#) vladcepes válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 29, 2022 /
 
Köszönöm!
(#) Szemmo hozzászólása Jan 16, 2023 / 4
 
Sziasztok.
Most a héten fogok készíteni egy videót a nyák készítésről otthoni környezetbe.
P20-al amiben az én levilágítóm is szerepelni fog. A videó a teljes nyers nyáktól a forrasztás gátló lakk
felvitelétől a furásig benne lessz minden. Mit, miért, hogyan, meddig, mivel.
Fóliák, maratók, előhívók, honnan, mennyiért stb.
A képek elmondanak mindent. Jól látszik (tv foci) . természetesen sok mindent készítettem már,
mindet ezzel a megoldással.
Ha érdekel nézd meg.
Üdv
(#) kaqkk válasza Szemmo hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Tedd fel a linkjét érdeklődéssel fogjuk nézni .
(#) mex válasza Szemmo hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Nem tudod mibe vágsz bele...
(#) niedziela válasza Szemmo hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Mennyire birod a kritikát ?
Lesznek......
.
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2023
(#) bbatka válasza Szemmo hozzászólására (») Jan 16, 2023 /
 
Én várom.
(#) Szemmo hozzászólása Jan 25, 2023 / 4
 
Sziasztok.
Elkészült a P20-as használata otthoni alkalmazása videóm.
Összekell raknom és lehet kritizálni. Lehet beszerezni a kritika márkáju billentyűzetet.
Leszögezném, én amatőr vagyok, tehát nem sértődök meg bármilyen kritikáktól ha az építő jellegü.
De ha kérdésed van nekem öröm.
Alábbi képek általam tákolt áramkörök, más által létrehozott kapcsolási rajzokból épitettem.
Ergó, újra terveztem és saját izlésemnek megfelelően alakítottam ha kell bővitem vagy ritkítom.
Legyen itt egy két kép amit eddig én tákoltam. (meg még sok mást)
Hamarosan jövök.
Üdv:SzemMy
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2023
(#) Szemmo hozzászólása Jan 25, 2023 /
 
Ui.
A háttérben a sörös dobozok a dekoráció.
(#) kaqkk válasza Szemmo hozzászólására (») Jan 25, 2023 /
 
Hol érhető el a videó ?
(#) Szemmo hozzászólása Jan 25, 2023 /
 
Még nem töltöttem fel, de youtube-n lessz. Holnap vagy utánna fent lessz.
(#) kaqkk válasza Szemmo hozzászólására (») Jan 27, 2023 /
 
Bővebben: Link
Bővebben: Link
Ezeket a videókat már jó pár éve csináltam ,akkor még készítettem nyákot .
Következő: »»   135 / 136
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem