Fórum témák

» Több friss téma
Lapozás: OK   4 / 5
(#) linx válasza Travolta hozzászólására (») Jún 2, 2022 /
 
Köszönöm a felajánlást, és várhatóan élni fogok vele. Privátban kereslek majd.

Közben lassan kezdem én is azt gondolni, hogy nem a memória a hibás.
Frissítettem a memóriatesztelő programomat, és többször is lefuttattam a biteket külön ellenőrző részét.
Első futás alkalmával a második 16K-s blokkban néhol a 2-es és 4-es bitet találta hibásnak.
Újbóli futtatásra már csak a 2-es bitet. És még egyszer lefuttatva egyáltalán nem talált már hibát ebben a memóriarészben.
A program kiválasztott a bit 0 tárolási képességét úgy tesztelte, hogy az adott memóriacímre 0-át írt, majd megnézte, hogy a tesztelt bit valóban 0-e.
Ezt átírtam úgy, hogy csak a tesztelt bitbe ír nullát, a többi bitbe 1-et.
Azóta minden teszteléskor hibásnak jelzi a 2-es és 4-es biteket, persze csak bizonyos címeken. Ez azért elég fura számomra, mivel a különböző bitek külön IC-kben vannak...
Lehet, már tényleg csak az oszcilloszkóp fog segíteni...
(#) cua válasza linx hozzászólására (») Jún 5, 2022 /
 
0x00, 0x55, 0xaa, 0xff
Ez a negy minta a miniumum egy rendes RAM teszteleshez.
(#) linx válasza cua hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Amikor az egyes címeket tesztelem, akkor én is ezt a 4 bájtot használom a teszthez. De amikor az egyes biteket tesztelem csak, akkor használtam más mintát.
(#) linx hozzászólása Jún 8, 2022 /
 
Az egyik problémám az volt a memóriahibával kapcsolatban, hogy az alsó 16KB-os blokkban hiába cseréltem ki a 7-es bithez tartozó IC-t jóra, az továbbra is hibás maradt.
Azt hiszem, rájöttem, miért:
A PRIMO A32-es gépben, ahol csak 16KB RAM van, az 4000-8000 címen elérhető memória az IC18-IC25 foglalatokban van. Szerintem - hibásan - azt feltételeztem, hogy az A64-es PRIMO is ezzel a memóriacímzéssel éri el ezeket a foglalatokat. Arra nem gondoltam, hogy lehet, hogy a videóvezérlés van rákötve ezekre a foglalatokra, tehát 48KB RAM esetén a két új 16KB-os lap kapja majd meg a 4000-7FFF és 8000-AFFF címteret, és az IC18-IC25 foglalatokban lévő IC-k a B000-FFFF címen lesznek elérhetőek, ahol a videó terület is van. Vagyis én pont abban a 16KB-os blokkban cserélgettem a memóriát, ami amúgy is jó volt.
Meg tudja ezt valaki erősíteni, hogy az A64-es kivitelben az IC18-25 címtere a B000-FFFF címek?
(#) proba válasza linx hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Szerintem a primós linket ami az elején volt, tüzetesen átnézed, valahol ezekről is szó volt...Lehet valamely linken keresztül, de mintha ilyet is láttam volna.
Idézet:
„Biztos az egyértelműen hibásnak ítélt ram terület IC-je cserélődött? ( Szerintem a középső két blokk tartozik össze ( 0x4000-0x7fff és a 0x8000-0xbfff -ig tartozó terület 2-14 összekötve ). Ahol a 2 és 14 láb nincs összekötve, az a felső 16k, mivel itt van a képernyő memória is szerintem...., és a teszt programod.... Amit ugye jónak minősítettél, érdekes következtetés mégis itt csereberélni.”

Mint látható, a videóvezérlős részben nincs összekötve a 2-14. a többiben igen
A hozzászólás módosítva: Jún 8, 2022
(#) linx válasza proba hozzászólására (») Jún 8, 2022 /
 
Emlékszem erre a hozzászólásra, és arra is, hogy akkor fel sem merült bennem, hogy ez lehet másként is. Nem vonom kétségbe, hogy nem értek hozzá.
Valószínűleg a memóriabővítésnél elvégzendő átkapcsolások pont a címbuszt hivatottak átállítani.
Azért, hogy egyértelműsítsem, és hogy ha netán más is belesétálna ebbe, a memória IC-k elhelyezkedése
A64 esetén
4000-7FFF: IC8-IC15
8000-AFFF: IC47-IC54
B000-FFFF: IC18-IC25
A32 esetén nincs sok lehetőség:
4000-7FFF: IC18-IC25
Azért, megköszönném, ha valaki nálam okosabb a kapcsolási rajz alapján bólintana egyet, hogy így van.
(#) linx hozzászólása Jan 26, 2023 /
 
Végre sikerült kicserélnem a memória IC-ket. Működik rendben a gép, de egyelőre még mindig csak PC tápról.
Szeretnék hozzá egy egyszerű (olcsó) kis tápegységet szerezni/készíteni, ami +12V(300ma), +5V(800ma) és -5V(10ma) leadására képes.
Kisebb teljesítményben csak +12V és +5V kimenetű tápokat találtam. A 3 kimeneti feszültséggel meg kb 10 000 Ft-tól kezdődnek a tápegységek, ami azért fura, mert komplett PC tápot is lehet olcsóbban venni.
Ha lenne megfelelő trafóm, akkor akár meg is építeném az eredeti Primo tápot, de direkt ilyen kimenetű transzformátort sem találtam.
Ha tudna valaki segíteni azt megköszönném.
(#) proba válasza linx hozzászólására (») Jan 26, 2023 /
 
Annyira nem szeretem a kapcsolóüzemű tápokat, de ha egy 5V-os tápot szerzel, a kimenetére tudsz venni fillérekért dc-dc step up konvertert 12V hoz, valamint egy izolált 5V-5V konvertert a -5V-hoz ez így szerintem elég olcsón meg van.
(#) Gafly válasza linx hozzászólására (») Jan 26, 2023 /
 
Mivel olyan rendesen működőképessé hoztad a cuccot , ezért felajánlok egy (fórumtársunktól ajándékba kapott) "Puskás" 2x9 V 20 VA trafót hasonló kondíciókkal.
Szerintem pont jó erre a célra...
Esetleg tehetek mellé diódát és kondenzátort is.
(#) nemgyuri válasza linx hozzászólására (») Jan 26, 2023 /
 
Szia! A -5V fogyasztása kb 1mA. A mellékelt rajz szerint "fillérekből" összerakhatod. (+12V-os stabilizátorhoz menő ágon az R2 csak a kimeneti terhelést szimbolizálja.) A C3-s kondi 1-10uF, de nem elektrolit! A -5V-os ágban levő alkatrészek az eredeti tápban is ezek C3, D7 kivételével.
A hozzászólás módosítva: Jan 26, 2023

Ut-5V.png
    
(#) linx hozzászólása Jan 27, 2023 /
 
Köszönöm a reakciókat, és megvallom, először megpróbáltam 3 itthon lévő tápegységből összerakni. Mindhárom kis táp kapcsolóüzemű volt. De az eredmény nem volt jó. Elindult ugyan a gép, de befagyott. (10-ből egyszer működött is rendesen.) Úgy tűnik, a 4116-os IC-nek mindhárom feszültségre egyszerre van szüksége. Az eredeti táp a hardver leírás alapján 5ms-on belül szolgáltatja a feszültségeket, de ezek a kapcsolóüzem tápok ennél sokkal lassabban indulnak el.
Az átalakítók is valami hasonló elven működnek, ha jól gondolom, tehát ezek is 5ms-nál lassabban fognak életre kelni. Jól gondolom?
Ha igen, akkor marad a trafóból megépíteni?
(#) nemgyuri válasza linx hozzászólására (») Jan 27, 2023 /
 
Igen, az a biztos módszer.
(#) Hp41C válasza linx hozzászólására (») Jan 27, 2023 /
 
Idézet:
„Úgy tűnik, a 4116-os IC-nek mindhárom feszültségre egyszerre van szüksége.”
A hozzászólás módosítva: Jan 27, 2023
(#) linx válasza Hp41C hozzászólására (») Jan 28, 2023 /
 
Köszönöm!
(#) Gafly válasza linx hozzászólására (») Jan 28, 2023 /
 
Azt a részét egyszerű teljesíteni (sőt gyakorlatban nehéz nem), hogy a -5 V ne legyen pozitív.
Azt, hogy a -5 V legyen meg először nehezebb, de szerintem nem is kell vele igazán foglalkozni.
Annó hasonló cuccoknál mindig (én legalábbis) trafós tápot használtunk, és soha nem (abból) volt probléma.
(#) linx válasza Gafly hozzászólására (») Jan 29, 2023 /
 
A 3 kis kapcsolóüzemű tápegységem közül, amikkel próbálkoztam, valami miatt a -5V-ra használt 5V-os a leglassabb. Annyira, hogy emberi szemmel is érezhetően lassabban indul el.
Arra gondoltam, talán van valamilyen egyszerű kapcsolás, amivel ez a -5V tudná kapcsolni a +5V és a +12V vezetékét is. A mikor ez megvan, akkor a többi már biztos.
A -5V-on 10mA az elvárt, a tápom meg 500mA-t tud leadni. Ebből lejön a 70mA még, amennyit a power jelzőfény fogyaszt.
Van erre valami nem relés, egyszerűbb megoldás? (Bár, mintha valamilyen minimális fogyasztású reed relé is létezne, ezt sem ismerem, lehet ez is jó lenne.)
A hozzászólás módosítva: Jan 29, 2023
(#) Gafly válasza linx hozzászólására (») Jan 29, 2023 / 1
 
Túlmisztifikálod a dolgot szerintem.
(#) pipi válasza linx hozzászólására (») Jan 29, 2023 /
 
Nem lenne elég a proci resetjét megnyújtani, ne induljon addig, amíg a tápok nem stabilak... ?
(#) szikorapéter válasza pipi hozzászólására (») Jan 29, 2023 /
 
Mire egyáltalán elindul az utasíások végrehajtásának ciklusai sok frissítési ciklus lefut a ramokon.
Kicsit túl lett misztifikálva a táp dolog.
Nálam 3 stabilizátor ic , pár kondi és induktivitás, illetve egy transzformátor szolgálja a tápegységet sok éve a B64-en.
(#) gerry válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 29, 2023 /
 
Atx pc tápegységhez építettem egy átalakítót amin -12V-ból csinálok -5V-ot egyetlenegy stab kockával. Tökéletesen működik.
(#) szikorapéter válasza gerry hozzászólására (») Jan 29, 2023 /
 
Kompaktabb méret (és zavarmentesség) végett maradt a trafós táp. Később akarok bele videó kártyát (színes primo) így maradt az áteresztős táp.
(#) linx válasza szikorapéter hozzászólására (») Jan 31, 2023 /
 
Most én is úgy látom, hogyha csinálni kell új tápot, akkor két 19V-os kimenetű trafó, az egyikből a +5V és +12V, a másikból a -5V. Csak a jelenlegi táp már megvan, doboza is megvan, szép is, csak a -5V indul túl lassan. Ha csak pár alkatrésszel üzembiztossá lehetne tenni, jobban örülnék neki, mint nekiállni trafót venni, nyákot varázsolni, új házat szerezni ...
(#) nemgyuri válasza linx hozzászólására (») Jan 31, 2023 /
 
Ha van trafód a -5V-hoz a gyári (eredeti) kapcsolásnak elégnek kell lenni. Ha nincs meg, akkor ott van néhány hozzászólással korábban amit felraktam. C3 D7 nélkül az alsó rész.
A hozzászólás módosítva: Jan 31, 2023
(#) szikorapéter válasza linx hozzászólására (») Jan 31, 2023 /
 
Nem használnám kapcsolóüzeművel semmi pénzért... Több tápegységről alapból sem szerencsés, nem is túl jó kísérteni a sorsot révén egy 7905-nek elég 10mA "előfeszítés" a tű pontos feszültséghez.
Részemről a gyári kapcsolás alapos ismerete alapján nem ajánlom.
(#) linx válasza nemgyuri hozzászólására (») Feb 3, 2023 /
 
A gyári, eredeti kapcsoláshoz háromtekercses trafó kellene, amit nem tudok honnan beszerezni.
De közben meglepve láttam, hogy bár a ZX Spectrum is használ 4116-os IC-t, a tápfeszültséget úgy állítja elő, hogy először a +5V-ot 9-ből egy 7805 segítségével, majd valami oszcillátoros kapcsolással a -5V és a +12V ebből az 5V-ból és a bemenő 9V-ból állítódik elő.
Vagyis nála először jelenik meg a +5V, és csak utána a -5V és a +12V. :O
(#) szikorapéter válasza linx hozzászólására (») Feb 3, 2023 /
 
Mint írtam korábban, mire elindul a tényleges program a tápfeszültség rákapcsolásától számítva , addigra sok frissítés átmegy a memóriabankon....
(#) linx válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 8, 2023 /
 
Köszönöm, bár nem értem, hogy a tényleges programnak és a tápellátási sorrendnek mi köze egymáshoz.
A 4116 leírása alapján először a -5V-ot kell megkapnia. Itt nincs szó programról meg indulási időről, csak arról hogy először ez a tápfeszültség legyen meg.
A ZX Spectrum tápja meg először a +5V-ot adja, és csak utána a -5V-ot.
Ez az az ellentmondás, ami felkeltette a figyelmemet. Én ebből csak arra tudok gondolni, hogy a 4116-osnak mégsem annyira fontos, hogy a -5V legyen az első. Vagy a Spectrum tápja - az én elképzelésemmel ellentétben - mégiscsak egyszerre adja a +5V és a -5V tápokat.
(#) szikorapéter válasza linx hozzászólására (») Feb 8, 2023 /
 
Annyira amennyire az adatlap hivatkozik nem igényli a sorrendet.
A programot azért is hoztam fel példának mivel sok gépben ha más sorrendben kap tápforrást a memória hajlamos lehet bitekkel beragadni, így mivel bőven éri addig frissítés mire lefutna az első kód addigra hibamentes a memória.
(#) greatman válasza linx hozzászólására (») Feb 8, 2023 /
 
Primo -hoz kell egy +5V, +12V -os kapcsoló üzemű táp, a +5V -ra kell egy ICL7660 két db. 10µF -os kondenzátorral, és megvan a -5V. Ennyi. Kipróbált megoldás.
(#) Gafly válasza szikorapéter hozzászólására (») Feb 9, 2023 /
 
Igazán tréfásak vagytok néha.
Idézet:
„Annyira amennyire az adatlap hivatkozik nem igényli a sorrendet.”

Még mindig ezen a részen megy a "rugózás":
Idézet:
„The MK 4116 requires no particular power supply sequencing so long as the Absolute Maximum Rating Conditions are observed.

MOSTEK recommends sequencing of power supplies such Vbb is applied first and removed last. Vbb should never be more positive than Vss when power applied to Vdd.”

Nagyon röviden úgy is meg lehetne fogalmazni szerintem, hogy:
Idézet:
„Határadatokat betartva, nincs különösebb előírás a bekapcsolási sorrendre.
Javasolt, hogy a -5 V előbb legyen meg, és szűnjön meg utoljára, DE soha ne legyen pozitív.”

De ez is le lett már írva:
Idézet:
„Azt a részét egyszerű teljesíteni (sőt gyakorlatban nehéz nem), hogy a -5 V ne legyen pozitív.
Azt, hogy a -5 V legyen meg először nehezebb, de szerintem nem is kell vele igazán foglalkozni.”

Erre nem tudtam görcsöt kötni, hogy ez honnan jött
Idézet:
„Most én is úgy látom, hogyha csinálni kell új tápot, akkor két 19V-os kimenetű trafó, az egyikből a +5V és +12V, a másikból a -5V.”

Ha ingyen trafó nem jó:
Idézet:
„ezért felajánlok egy (fórumtársunktól ajándékba kapott) "Puskás" 2x9 V 20 VA trafót hasonló kondíciókkal.
Szerintem pont jó erre a célra...”

Az a része, hogy:
Idézet:
„A programot azért is hoztam fel példának mivel sok gépben ha más sorrendben kap tápforrást a memória hajlamos lehet bitekkel beragadni, így mivel bőven éri addig frissítés mire lefutna az első kód addigra hibamentes a memória.”

Mellékeltem a ROM program vonatkozó részét, azzal kezdi, hogy inicializál ezerrel. De nagyjából mindegy is szerintem, mert utána úgyis felül írja.
Következő: »»   4 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem