Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   910 / 964
(#) gyuszo válasza gyulank hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Akkor miért nem készitesz egy fotót?
(#) gyulank válasza Audience hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
A képkérelemnek is az az egyetlen oka, hogy nem hiszitek el, hogy jól rajzoltam le. Ha ez sem lenne egyértelmű, a föld vezeték a földből jön, nem a dobozból, bár írtam, de ha valakiben kétségek merülnének fel, nem azért rajzoltam lefelé, mert a dobozból jön, csak nem akartam körbe rajzolni. Innentől kezdve, ha a földből jövő föld a jobb oldali sínre van kötve, az órától jövő vastag kék a bal oldalira, és a kettő egy ugyanolyan vastag kékkel össze van kötve, és amelyik sínre a föld van kötve, arra a földek, amelyikre a kék, arra a nullák vannak kötve, akkor miért ne lenne az ott jó szétválasztás most? Értem, hogy fi relé szempontból nem jó, ezért rajzoltam a 2. képet, hogy úgy jó-e? De még csak ott tartunk, hogy az első se jó, ahogy szabványosították, de miért nem? Mert azt írjátok azóta is, hogy a szétválasztás után van összekötve a nulla a földdel. Hol? Hol van a szétválasztás után összekötve? Vagy hol van a szétválasztás, ha nem ott? Egy napja azt kell bizonygatnom, hogy a föld oda van bekötve csak. És mintha egyszer sem írtam volna le.
(#) gyulank válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 16, 2023 2 /
 
Mert abból semmit sem lehet megtudni. Rajzolni tovább tartott, mint lefényképezni, de lerajzoltam, hogy lehessen tudni hogy van kötve. Ha ebből nem tudod, akkor másból mégúgy se.
(#) Audience válasza gyulank hozzászólására (») Feb 16, 2023 / 3
 
Olyan nehéz lenne fotózni, hogy minden segíteni szándékozó tisztán lásson?
(#) gyulank válasza Audience hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Olyan nehéz lenne feltételezni, hogy azt írtam, és azt rajzoltam, ami van?
(#) Audience válasza gyulank hozzászólására (») Feb 16, 2023 1 / 1
 
Igen, sajnos az a rajz, még egyszer mondom használhatatlan!

Én itt le is zártam, pedig szívesen segítettem volna!
(#) gyulank válasza Audience hozzászólására (») Feb 16, 2023 4 /
 
Pedig segíthetnél, hogy mi nem látható rajta. Mi nem egyértelmű... Miért lenne használhatatlan... Tényleg... Egy kezemen több ujj van, mint ahány bekötésről hitetlenkedtek egy napja.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
(#) gyulank válasza Audience hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Nem tudom minek kell egyáltalán lerajzolni is... Elmondtam, jön az órából egy kék, és egy fekete vezeték. A fekete megy a fázisokra, van 2 sín, egyikre a nullák vannak kötve, a másikra a földek. Mivel itt van bekötve a föld, itt hozza közös potenciálra egy vezeték. Mindennek megfelel amit írtatok. Az, hogy olyanokat írtok, hogy nem szabad valami után MEGINT összekötni, annak semmi köze se a rajzhoz, se a leíráshoz, sem a valósághoz. De ilyenekbe köttök bele, hogy minden használhatatlan, mert csak.
(#) mikado válasza gyulank hozzászólására (») Feb 16, 2023 / 1
 
Két dolgot tehetsz:

1. TT rendszer
1.1 a két sín közötti átkötést vedd ki, a földelés maradjon bekötve ahogy van.
1.2 a bejövő kéket és feketét kösd a FI relé aljába.
1.3 a Fi relé "tetejétől" a kéket kösd ahhoz sínhez ahonnan a kék vezetékek elmennek
1.4 a Fi relé "tetejétől" a feketét kötheted a kismegszakítókra
1.5 a földelés vezetékei jók úgy ahogy vanak

2. TN rendszer (ha a külső és belső feltételek is adottak)
2.1 a két sín közötti átkötést vedd ki, a földelés maradjon bekötve ahogy van.
2.2 a bejövő kéket kösd arra a sínre ahová a földelés van kötve
2.3 ugyaninnen viheted a kéket a fi relé "aljába"
2.3 a bejövő feketét kösd a FI relé aljába.
2.4 a Fi relé "tetejétől" a kéket kösd ahhoz sínhez ahonnan a kék vezetékek elmennek
2.5 a Fi relé "tetejétől" a feketét kötheted a kismegszakítókra
(#) gyulank válasza mikado hozzászólására (») Feb 16, 2023 2 /
 
Így jó?
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Feb 16, 2023 1 / 2
 
Elvi hibás hulladék mindkettő "rajz"!
Elsőn a nulla sínre mi megy, fázis balra honnan jön, hol a pen szétválasztás (vagy TT???, mert állítólag nincs máshol közösítve). Miért magy balra fiből el fázis kismegszakító nélkül?
Másodikon a közös sínről miért meg nulla és hova? Egyik fi alulról keresztbe van kötve vagy mi van?
Semmi sem kerek, nem a fik működése és a pen szétválasztás elmélete nincs meg neked, konkrétan a rajzokon nincsenek körök...
FOTÓZZ!
De senki tanácsot nem mer adni ez alapján, mert ha tökéletesen ismert lenne minden, akkor is el tudod kötni, most is vakon próbálgattál mindenfélét mi van ha így kötöm alapon.
Keresztmetszetek, pontos típusok, kábelek jelölése FÉNYKÉPEN és utána lehet kibogozni.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
(#) mikado válasza gyulank hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Esetleg kisegítenél, hogy melyik téglalap mit jelöl?
(#) gyulank válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 16, 2023 3 /
 
Megint csak a semmire se reagálás van. Egyrészt azt rajzoltam le amit leírt... Másrészt le is írtam, de ha nem írtam volna, akkor is én is azt kérdezem, hogy honnan mehetne még a fázis azon kívül, ahonnan megy? A második képen a miért megy nulla, és hova kérdést sem lehet értelmezni. Az egyik fi alulról keresztbe van kötve vagy mi vant se. Szándékosan nem akarod érteni, nem olvasod el a válaszaimat sem. Szerintem elég egyértelműen jelöltem, hogy melyik fi, melyik kismegszakító, de le is írtam.
(#) gyulank válasza mikado hozzászólására (») Feb 16, 2023 /
 
Piros fi, szürke kismegszakító, alsó nagy a szekrény a 2 órával, amiből 2-2 vezeték jön, 2 a mindenhez, 2 a bojlerhez.
(#) antiktelefon válasza gyulank hozzászólására (») Feb 16, 2023 / 1
 
Hisztizhetsz, ahogy akarsz, minden kérdés jogos és értelmes, te rajzolgatsz paintben és csodálkozol senki nem mondja mi nem jó rajta.
Azért nem mondja, mert mindegyik teljesen rossz!
Írtam kell egy kép, amin az összes bejövő és elmenő kábel egyesével jelölve van, átmérő, funkció minden kell. Addig vergődhetsz, választ nem tudsz kapni.
De már csak az válaszol, aki nem unja, mert nevetséges az egész.
A 2. rajz kevesbé rossz, ha nem TT, és normális sínek vannak és megvan a szükséges keresztmetszet. De mivel a másik kört nem jelölted és annak a földjét is arra kötnéd, így már nem jó.
Derítsd ki milyen a hálózat, addig nem nagyon lehet miről beszélni.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2023
(#) klausz18 válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 16, 2023 / 2
 
Ne bosszantsd fel magad, minden topikban mindig ezt csinálja "gyulank". Mindig mindent ő tud jobban, és mindenki hülye aki nem érti meg mit akar. 100 esetből 100 szor ezt csinálja téma függetlenül és mindenkivel szemben. Hagyd inkább.
(#) VIM válasza Audience hozzászólására (») Feb 16, 2023 / 1
 
Ha nem érted, úgy érthető, hogy számodra ellentmondásos lehet .... pedig nem az. A PEN-ről úgy válik le az N ha át van vezetve az FI relén "maga mögött hagyva" PE-t amit össze kell kötni a földelőszondával. Ugyan az a vezeték de már más lesz a funkciója, ezét az áramvédő kapcsoló után már nem köthető össze azzal az oldallal ahonnan "levált".
(#) gyuszo válasza gyulank hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Az összes rajz alapján, amennyire értelmezhető és a leírások alapján nekem egy jön le, nem a mérőhelynél és a lakáselosztónál lesz a hiba.
A bojlernél a nulla és a védőföldelés összeér.
Ezért nem a kismegszakító old le, hanem a FI-relé viselkedik így.
Azért ilyen egyértelmű, mivel a zöld vonal, mint védővezető csak oda van bejelölve az összes rajzon.
Ha nem így lenne, akkor az összes rajzod hibásnak mondható.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2023
(#) dB_Thunder válasza gyulank hozzászólására (») Feb 17, 2023 / 2
 
Idézet:
„Vettem két PFIM-40/2/003-G/F-et. Hogy kell bekötni, hogy jó legyen? Vagy be se kapcsolható, vagy egyből lekapcsol, amint áramot kap.”

Ennek a megoldására léteznek a villanyszerelők!!
Akik jobb esetben 3 évet tanultak érte!

Olvasva a további hozzászólásokat:
A fórum témája az ELEKTRONIKA!! Kicsit magasabb szinten művelve a villanyhuszárságot!
Akinek nem megy még a dróthuszárság se, annak itt nem javasolt a követelőzés!!
(#) VIM válasza gyulank hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Megpróbálom érthetően leírni, hátha sikerül: az óra felől érkező fekete és kék 10mm2 keresztmetszetű vezeték kék szála az minden bizonnyal még a szolgáltatói PEN vezető. Ezt bele kell kötni a jobboldali gyűjtősínbe és a földelési szonda zöld-sárga vezetékét is (ez az oldal lesz a földelési PE gyűjtősín). A WAGÓ-t el is kell hagyni, mert így beköthetőek a vastag vezetékek a megfelelő helyekre. Erről a sínről kell ugyanilyen keresztmetszettel belekötni az FI relékbe egy-egy szálat ahonnan annak kimenetéről a baloldali gyűjtősínbe kell kötni mindkét FI-t ahová a fogyasztói nullák fognak csatlakozni. A fázist azt ehhez képest már értelemszerűen be lehet kötni az áramvédő kapcsolókba. Remélem sikerülni fog a bekötés.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2023
(#) mikado válasza gyulank hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Ilyesmi.
(#) proba válasza VIM hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Csak egy kérdés, ha volt egy villanyszerelő szabványosítani, akkor az embernek van három szál vezetéke amit köt ahova akar. Ha a villanyszerelő szabványosításával baj van, akkor azt nem egy fórum témája kijavítani, hanem egy másik villanyszerelőé. Megértem ha egy zseblámpa vezetékezéséről vitáztok, de erről van értelme? Ami biztos mindenki minden alatt egész mást ért. Ebből jó nem sül ki. A nulla és PEN vezetéket csak némi helyismerettel szokás kötözgetni, nem távgyógyítás kategória. Ha a FI bekötéséről sincs fogalma, kb kár minden tanács. Persze el lehet mondani, a pirosat kösd ide, a barnát oda, de a kiindulási pont nem egyezik, a kérdezőnek nincs egy egészséges félelem érzete, biztos jóra vezet?
Filmekben szokták távgyógyítással a bombákat hatástalanítani, ott mondjuk általában sikerül.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2023
(#) gyulank válasza VIM hozzászólására (») Feb 17, 2023 1 /
 
Gondolom akkor így kéne. A világosabbak lennének a vastagok. Az a helyzet, hogy jelenleg kizárólag a szekrényből kijövő 4 vezeték vastag, plusz a sín összekötő. És a sínek most is tele vannak, és csak 1-2 nagy lyuk van rajtuk. Vastagból ennyit akkor se lehetne belekötni, ha semmi más nem lenne rákötve.
(#) mikado válasza gyulank hozzászólására (») Feb 17, 2023 / 1
 
Nézd, leírtam, lerajzoltam, többet nem tudok tenni érted.
Hívj szakembert.
(#) gyulank válasza proba hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Egy kérdés, az én hibám, hogy arról, hogy van 2 mérő, 4 kijövő vezeték, és egy földszonda vezeték, meg 2 közösítő sín, egy összekötő vezeték, 3 kismegszakító, plusz egy 2 bemenetes a bojlernek, és le is van rajzolva, de mindenki mást ért, az az én hibám?
(#) Audience válasza gyulank hozzászólására (») Feb 17, 2023 / 3
 
Igen!

Többen segítettek, képet tettek be, szóban leírták. Ha megfogadtad volna ezeket már jó lenne.

Fényképezni nem akarsz (Mit ciki megmutatni?), a rajzaid értelmezhetetlenek.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2023
(#) gyulank válasza antiktelefon hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
És miből derül ki, hogy milyen a hálózat, ha abból nem derül ki, hogy az oszlopról 2 vezeték jön, a földszondával meg a sínen van összekötve a nullával együtt?
(#) gyulank válasza Audience hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Számomra meg az a mondat értelmezhetetlen, hogy egy egyértelmű rajzra azt mondja valaki, hogy értelmezhetetlen. Az összekötések egyértelműek, követhetők. A kismegszakítók is. A sínek is, a fi relék is. Egyértelműen alul ott van a szekrény amiből jön a 2 mérőből a 4 vezeték. Egyértelműen ott van a földszonda vezetéke. Egyértelmű a színből, hogy melyik a fázis. Bárt a bekötésből is.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2023
(#) Audience válasza gyulank hozzászólására (») Feb 17, 2023 / 2
 
Elképesztő energiákat ölsz abba, hogy megakadályozd, hogy segíteni lehessen Neked! Amúgy már rengetegen megtették, egyértelműen le lett írva. Ha megcsináltad volna működne. Nem tetted!
(#) gyuszo válasza gyulank hozzászólására (») Feb 17, 2023 /
 
Nem biztos hogy a mérőhelynél van a hiba. A villanyszerelő valószínűleg jó munkát végzett.
Mint már írtam a lakáson belűl is lehet. Például a bojlernél. Hiába rajzolsz, kötőzgegetsz át, a Fi-relé le fog oldani, ha ott a gond.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2023
Következő: »»   910 / 964
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem