Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   915 / 961
(#) kaqkk válasza Sunci01 hozzászólására (») Márc 8, 2023 /
 
A klímának kapcsoló üzemű tápja van és pár watt a fogyasztása amíg áram alatt van . a kapcsi táp valószínűleg egy nagyfrekvenciás "zavarjelet" tol a hálózatra amitől a led pufferkondija már fel tud valamennyire töltődni és ezért a halvány fény . ha a led betápjával párhuzamosan kötsz mondjuk 100K ellenállást az már elég lehet a kondi kisütésére a világítás-villogás megszüntetésére .
(#) gyuszo válasza még1MbR hozzászólására (») Márc 8, 2023 /
 
Azért, hogy szemléletesebb legyen, érthetőbb legyen mások számára is.
A képen látni, hogy más a védővezető és az EPH vezető feladata és szerepe.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2023
(#) még1MbR válasza gyuszo hozzászólására (») Márc 8, 2023 /
 
Köszi!
Nálam kicsit eltér ettől, ELMŰ terület és a mérőnél egyáltalán nincs földelés, nekem a lakáselosztóba van behozva, összekötve a nullával majd szétválasztva.
(#) gyuszo válasza még1MbR hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
A földelő szonda hova van leütve ? A mérőhelynél vagy a lakáselosztónál ?
Azért is rajzoltam be a keresztmetszeteket, mert elég macerás a lakáselosztóba bekötni a 16 mm2 vezetéket.
Nagyon sokan szereltek az utóbbi időben napelemet, ahhoz a 3 fázis már szinte alap.
Ahol csak 1 fázis van és csak max. 25 A ott még elfogadják, amit írtál.
De 32A -es 1 fázisnál és 3x20A-es 3 fázisnál már kötelező a 16 mm2 keresztmetszet a földelő szonda és a fő földelő kapocs között.
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2023
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Igen, klimánál kötelező a védőföld és az ÉV relé is. Jegyzőkönyvvel együtt.
(#) Sunci01 válasza dB_Thunder hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Próbálom őket rábeszélni, hogy újítsuk fel a hálózatot mivel nem az én ingatlanom, így csak tanácsot tudok adni. Nálam mindent kicseréltem, teljes belső vezeték, összes kapcsoló, konnektor, sőt még az óra alatti kismegszakító és az órától a tábláig a bejövő vezetéket is kicseréltem 10-esre. Most jön a földelés felújítás új szondát tervezek leverni és kicserélem 16-os vezetékre.
Köszönöm a segítséget, ki fogom próbálni, hogy megfordítom a dugvillát.
(#) gyuszo válasza Sunci01 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Sajnos a meggyőzés nem válik be.
Egy vicc ezzel kapcsolatban:
A kutya a küszöbön fekszik és nyűszít. Megy át a szomszéd, hogy mi a baja.
-Egy szög áll ki, azért .
-Akkor miért nem megy arrébb ?
-Annyira nem fáj neki.

Majd, ha megtörténik a baj, akkor történik valami. Most még csak a LED jelez, hogy valami nem OK.
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2023
(#) proba válasza Sunci01 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Ha csak annyi baj van, hogy egymás mellett mennek a vezetékek, nagyon fognak szidni felújítás után. A ledes lámpával párhuzamosan kötött kondenzátort biztosabb sikernek gondolnám. Új szerelés után is villogott a ledes lámpa, pedig tuti jó volt minden szigetelés/földelés...( pechemre túl hosszú szakaszon ment párhuzamosan a világításszál az egyéb fázisvezetőkkel.) Ha meg túlságosan gáz a szerelés, jó indok a felújításra. ( de a kondit akkor sem hagyhatod ki, mert rosszul fog esni ha újra világítani fog.)
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
Sziasztok!

Kezdőként vettem a batorsagot es megcsinaltam a hazam villamos halozatat. Egy fazis, 25amper. Kapott egy uj foldeloszondat egy 30 mAes fi relet. A mero oratol csak egy pen es egy fazis jon ki. Egyeztettem egy helyi regisztralt szerelovel azt mondta ora utan kozvetlen nullazzak es ugy menjen tovabb minden. A nullazast megcsinaltam. Ami ugy nez ki, hogy a pent belevittem egy sorkapocsba, amibol lealltam a szondara egy 10mm2 mkh-val. Ebbol a kapocsbol megy tovabb egy nulla es egy Pe. A pe a lakaseloszto pe sinjere a nulla a fi relebe es onnan az n sinre. Na marmost minden mukodik a hazban viszont a fi rele tesztelesre 30 mAmperre nem old le, valamint a pe es n sin ossze erintesere sem, ami ertheto valamilyen szinten szamomra a nullazas miatt. Ha megszuntetem a nullazast, lever a teszterre is es a sinek ossze erintesere is. Mi lehet a baj a nullazasnal? Lehet a foldeles nem elegendo vagy valamit nagyon elcsesztem?
(#) Audience válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Rajzold le vagy fényképezd le amit kialakítottál.
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
Bocs a rajz minosegert. Fotozni nem tudom most.
(#) Audience válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
A PE és az N sín összekötésekor csak akkor old le a FI relé ha van terhelés és folyik áram a nullán. A próbagombra le kell oldania és akkor is ha egy legalább 30mA áramú terhelést teszel a fázis és a föld közé a FI után. így próbáltad?
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
Test gombra leold, a teszter elvileg 30 ma hiba aramot csinal fazis es fold kozott es arra nem old le.
(#) Audience válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Akkor abban a konnektorban nincs bekötve a földelés vagy a régi "jó szokás szerint" a nulla van a földelő kapcsára kötve a konnektornak.

Vagy rossz a műszer!
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2023
(#) _BiG_ válasza Audience hozzászólására (») Márc 9, 2023 / 1
 
Idézet:
„A PE és az N sín összekötésekor csak akkor old le a FI relé ha van terhelés és folyik áram a nullán.”

Ez így nem igaz mindig. Van, mikor a potenciálkülönbségek miatt nem kell feszültség alá tenni a hálózatot és már old a fi-relé a nulla-föld záráskor.
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
Minden ujra van kotve a pe sinen csak zs vezetekek vannak az N sinen csak kek. A dugaljaknal jol vannak kotve. Kicsit kezdek bele bolondulni.
(#) Audience válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Próbalámpával nézd meg közvetlenül a FI után, aztán ha ott jó haladj végig az össze aljzaton, kötésen. Meglesz az a hiba.
(#) Audience válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Ha a képet/rajzot valósítottad meg akkor jónak kéne lennie. Kellene az a fénykép is.
(#) Balaa16 válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Milyen az a teszer, amit használsz? Simán lehet, hogy azzal lesz a gond. Próbálj meg egy izzólámpát kapcsolni a konnektor fázisvezetője és a PE közé. Ha így leold a FI-relé, akkor valószínűleg a teszter a rossz. Ha a Fi relé a saját teszt gombjára leold, akkor az biztosan rendben működik.
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
Elkötés nem nagyon lehet, mert összesen csak a két szobaban van hat dugalj aram alatt meg es ezekben tuti jo minden. A teszterre gondolok en is. Marad a proba lampa.
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
uni t ut18c a teszter
(#) dB_Thunder válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
..nem tudjuk hogy fi relé kinek a szülöttje!
Lehet hogy az is "gyenge láncszem"...
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
Schneider 40A 30mA, A osztaly
(#) gyuszo válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Nézd meg minden szerelvénynél, kapcsolónál főleg, hogy nincs-e odacsípve a vezeték a körmöknél. Terhelés nélkül tud ilyen furcsa jelenséget okozni.
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2023
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
Lekötöm ami eddig ra van kötve, egy dugaljat kötök csak rá, ha úgy se old le akkor teljesen tanacstalan leszek
(#) Audience válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Mielőtt bármit kötsz bárhová próbalámpával próbáld ki ne azzal a műszerrel!
(#) Miki82 hozzászólása Márc 9, 2023 /
 
Igaz, ez lesz a sorrend
(#) proba válasza Miki82 hozzászólására (») Márc 9, 2023 /
 
Elvileg a FI akkor csinál ilyet, ha a ki és bemeneti oldalon is össze van kötve a nulla a védővezetővel, a FI hez nagyon közel. Ettől némely példány "megvakul". A nullázás megszüntetése alatt mit értesz? Lekötöd a földelő szondát? Ha igen, akkor tetszik nem tetszik alapon a nulla sínedet még pluszba leföldelted valahol, azt kell megkeresni. Amit még alaposan megnéznék, a konnektorokat pontosan bekötötted, DE amikor betetted a helyére a körmével nem csiptetted oda a nulla szálat a fémházhoz?
Első körben lekapcsolt FI ,biztosíték meg minden mellett zárlatot mérnék a PE és az N sín között...
A hozzászólás módosítva: Márc 9, 2023
(#) kameleon2 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 10, 2023 /
 
Kedves Alkotó! Azért nincs egzakt rajz, amiért Chuck Norristól sem érdemes megkérdezni, hogy hány fekvőtámaszt tud, hiszen úgyis az a válasz, hogy az összeset! Azaz az elv a legfontosabb és az, hogy mindig ezek mentén járjunk el és gondolkodjunk. Vannak tipizált megoldások, ezeket már alkalmazzák a gyakorlatban is, ahhoz meg nem kell ábra, mert kész megoldás - mint például a fogyasztásmérő szekrények esetében. Azaz mindig figyelembe kell venni az adott épületnél a szolgáltató által előírt ajánlásokat és azoknak megfelelő megoldásokat kell alkalmazni. Ezért önálló ez a szakma is. Persze meg is fordíthatnám a kérdésed: miért nem lehet egy olyan sémát lerajzolni, hogyan kell bekötni egy IC lábait?
(#) ötfelezős válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 10, 2023 /
 
Az EPH hálózat már kicsit ismétlés, de az EP hálózat már egészen találó, ha az EP = egyenpotenciál.
Csak az EPH-ban a H az nem a Hálózat, hanem a Hozó/Hozás. Így aztán semmi ismétlés nincsen.
Következő: »»   915 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem