Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » DS18B20 hőmérő-szenzor
 
Témaindító: Korben, idő: Nov 16, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   38 / 39
(#) Lamprologus válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Mekkora a tápfesz a DS lábain? Mekkora az áramfelvétele? Mekkora a felhúzó ellenállás?
(#) elektroncso válasza Lamprologus hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
A DS lábain 5V-van, amikor "hibaállapotba" kerül akkor leesik 4,4V-ra, szóval jó nagy áram folyhat ilyenkor. Áramot még nem mértem, mindjárt megejtem azt is.
A felhúzó ellenállás 5kΩ.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Megmértem az áramot is. Most amikor normálisan működik 1mA alatt ugrál a műszer.
(#) pipi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Proci reset után magához tér? Nem lehet hogy hibás átvitel/kommunikáció miatt pl riasztás módba kapcsol és húzza a buszt, a proci meg hajtja a buszt(már ha nem OC-ben hajtja a proci)?
(#) elektroncso válasza pipi hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Amint megint megáll kipróbálom. Ezt építettem meg:DS18B20 (Digital Temperature Sensor) and Arduino csak mellé csaptam még egy DHT11-es szenzort és kicsit módosítottam a kódot:
  1. #include "DHT.h"
  2. #include <OneWire.h>
  3. #include <DallasTemperature.h>
  4. #define DHTPIN 2     // Digital pin connected to the DHT sensor
  5. #define ONE_WIRE_BUS 3
  6. #define DHTTYPE DHT11   // DHT 11
  7.  
  8. DHT dht(DHTPIN, DHTTYPE);
  9. OneWire oneWire(ONE_WIRE_BUS);
  10. DallasTemperature sensors(&oneWire);
  11.  
  12. void setup() {
  13.   Serial.begin(19200);
  14.   dht.begin();
  15.   sensors.begin();
  16. }
  17.  
  18. void loop() {
  19.   sensors.requestTemperatures();
  20.  
  21.   float h = dht.readHumidity();
  22.   float t = dht.readTemperature();
  23.  
  24.  
  25. Serial.println ((String)"Kazán:" + sensors.getTempCByIndex(0) + "C  " + "Pára:" + h + "%  " + "Szoba:" + t + "C");
  26.  
  27.   delay(1000);
  28.  
  29. }


A proci egy ilyen pro mini: AR-PM328-5V, ennek van a 3-as lábán.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2022
(#) kissi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 22, 2022 /
 
Szia!

Jóval hosszabb kábellel is működőképes, bár nem riasztókábellel használtam. Lehet rossz szenzor vagy hibás program is.
szerk.: korábban olvastam rossz, hibás (valószínűleg nem eredeti!) szenzorokról.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2022
(#) Bakman válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Sokkal hosszabb kábellel is működik. A szenzornál 100 nF-os kondi legyen, a felhúzó ellenállás 3.3 kΩ. A nem használt ereket és az árnyákolást is vágd el, ne kösd sehova, egyik végén se, csak a gerjedést segíti elő. Relé meghajtása ugyanazon kábelről nem túl szerencsés, okozhat gondot. Ha távolkeleti beszerzés, akkor a szenzor is lehet hibás.
(#) elektroncso válasza Bakman hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Rendben ezeket kipróbálom. A beszerzési hely ismeretlen, kollégától kaptam őket akinél évek óta működnek ezeknek a tesójai (többet vett, ezek kimaradtak, de nem tudom honnan vette).

Még a kazán nagyfeszültségű gyújtására gyanakodok, az van a közelben mint zavarforrás (őrláng nélküli kazán minden induláskor nagyfeszültségű szikrákkal gyújt, ettől a szenzor és a kábelek kb. 20cm-re vannak.
(#) elektroncso válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Húztam külön kábelt, kapott egy 100nF-os kondit a 4,7µF mellé, a felhúzó egyenlőre maradt 5k. Kíváncsi vagyok.

Délelőtt semmi gond nem volt (ez kb. két órát jelent bekapcsolástól számítva), majd nemrég bekapcsoltam a kazánt is, azután nem sokkal fél óra alatt kétszer is meghalt. Ha a szenzortól elvettem a tápot majd vissza (csak a szenzortól) akkor megjavult egy időre.
(#) Bakman válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
A 4.7 µF-ot szedd le, megeshet, hogy az okozza a gerjedést.
(#) elektroncso válasza Bakman hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Rendben. Bár az már a hiba megjelenése után került rá, először nem volt rajta.
(#) pipi válasza elektroncso hozzászólására (») Dec 23, 2022 /
 
Akkor mérés előtt valamennyivel(adatlap) kapcsold be a DS tápját, kiolvasás után meg kapcsold ki.
Nyilván ez plusz áramköri beavatkozás...
(#) elektroncso válasza Bakman hozzászólására (») Dec 24, 2022 /
 
Köszönöm a segítséget!
Úgy tűnik, hogy a külön kábel és a 100nF-os kondi megoldotta a problémát. Legalábbis azóta teljesen jól viselkedik.
(#) Laca13 hozzászólása Márc 18, 2023 /
 
Üdv mindenkinek!
A napkollektorom vezérlését korszerűsítem. Eddig sima NTC-s hőmérséklet különbség kapcsoló működtette, de a beállítása és a képességei is korlátozottak voltak. Most esp8266 és DS18b20 -ak kombinációját kapja. Sajnos azzal szembesültem, hogy a tetőn lévő kollektortól jövő négyeres 25-30 méter telefonvezetékem nem biztos hogy jó lesz, ugyanis időnként megszűnik a kommunikáció a vezérlő és a DS18b20 között, -127 értéket ad vissza. Ki lehet ezt küszöbölni valahogy? Vagy cseréljem esetleg UTP kábelre?
(#) kaqkk válasza Laca13 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Én első körben cserélném a vezetéket és csökkenteném a lehúzó ellenállás értékét , ha ez nem segít , a program ot úgy írnám meg hogy ha -127 a vett érték akkor mondjuk egy optocstolóval le-majd visszakapcsolja a szondák tápját és toljon egy initet ...
A hozzászólás módosítva: Márc 18, 2023
(#) kitartás válasza Laca13 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Én most szanálom a DS szenzort a napkollektorból. Pt100 lesz ha sikerül.
(#) Bakman válasza Laca13 hozzászólására (») Márc 18, 2023 /
 
Itt van pár tipp: Bővebben: Link. Ha nem segít. kaqkk is adott egy jó tippet.
(#) Laca13 válasza Bakman hozzászólására (») Márc 20, 2023 / 1
 
Megoldódott a probléma. Nem kellett vezetéket cserélnem, csak ki kellett javítanom az "okosságomat". Ugyanis először azt találtam ki, hogy a négyeres telefonvezeték két erét összekötöm hogy biztosabb legyen a jel átvitel. Megolvastam itt az okosságokat és úgy láttam hogy ez hiba volt. Átkötöttem három érre és a negyediket nem kötöttem sehová, így simán korrekten érkeznek az adatok még akár másodpercenként is.
(#) Laca13 válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Neked is kösz, de mint írtam, szerencsére megoldódott vezeték csere nélkül. A
Idézet:
„lehúzó ellenállás”
gondolom csak elírás, mivel felhúzni kell az adat lábat. Egyébként A javítás előtt sem véglegesen állt be -127-re, hanem csak időnként egy-egy mérés erejéig. Ha nem sikerült volna megjavítanom, akkor az is megfordult a fejemben, hogy a programot írom meg úgy, hogy -127 esetén hagyja figyelmen kívül a hibás adatot és újra kérje le az értéket.
(#) kaqkk válasza Laca13 hozzászólására (») Márc 20, 2023 /
 
Igen az elírás volt (fel-le nem mindegy ? ) Viszont az érték csökkentése már többször eredményezett stabilabb átvitelt .
A hozzászólás módosítva: Márc 20, 2023
(#) robis01 válasza Laca13 hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Nálam a nyár közepén, a legmelegebb időben halt meg a DS18B20. Valószínűleg nem bírta a kánikulát és hőgutát kapott. Amit nem is nehéz elképzelni tekintve hogy a primer körben elég magas hőmérsékletek léphetnek fel napkollektor. A DS szenzorok hőtűrése messze alatta van ezen értékeknek.

Ezért javasolt megpusztuló szenzor kezelésére is felkészíteni a szoftvert.
(#) Laca13 válasza robis01 hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Hát majd meglátjuk. Nekem a kazán huzatszabályzójához is DS van szerelve a füsthőmérséklet mérésére, amit már sikerült 170-180 fokra melegíteni, de eddig még mindig visszatért ha lehűlt. Persze kicsit tartok tőle, mert a drain back rendszerem akkor is visszaengedi a vizet a tartályba, ha a tárolóm már túlmelegedne. Bizony akkor nem tudom mennyi lehet a hő a kollektorban.
Ugyan megfordult a fejemben, hogy az NTC jobban bírja a strapát, ám annak a jelével sok a macera és még akkor sem biztos hogy pontos adatokat kapok, még egy nagyon jól kidolgozott függvénnyel se. Arról nem is beszélve, hogy az ESP egyetlen analóg pinjét már elhasználtam kezelő gombokhoz.
Igen, a szoftvert bizony minden hibalehetőségre fel kell készíteni.
(#) Bakman válasza Laca13 hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
MAX6675 és egy K típusú hőelem. Ha túlterhelsz valamit, nem kell csodálkozni, hogy elromlik.
(#) kitartás válasza Bakman hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Nem véletlen írtam fentebb (vagy lentebb ?) hogy szanálom a ds senzort a napkollektorból. Nekem feketére égett a hozzávezeték. Az meg nem jó.
(#) Lamprologus válasza Laca13 hozzászólására (») Márc 23, 2023 /
 
Pusz egy szavazat a MAX6675-re, SPI kommunikácó ... akár 1000 fokig is simán mér. Szobahőmérsékleten 1-2 fok eltérés a DS-hez képet. ( Nálam vegyestüzelésű kazán füstcsövén figyel! )
(#) robis01 válasza Laca13 hozzászólására (») Márc 24, 2023 /
 
Ha kevés az ADC láb akkor könnyen lehet bővíteni pl: multiplexerrel ADC-16CH vagy ADC-val ADS1115-M. Mindkettőt árulják a HESTORE-ban is.

Nem rég láttam egy videót ahol meleglevegős forrasztóval hősokknak tettek ki különféle hőmérő szenzorokat. Volt ami hamar megadta magát, volt ami tovább bírta. De soknak megváltozott utána a pontossága, az 1-2 C-ből lett 5-10 C eltérés is. Csatolnám a videót is, de persze most nem találom...
A hozzászólás módosítva: Márc 24, 2023
(#) dragon073 hozzászólása Dec 31, 2023 /
 
Kedves Tagok!
Nagyon komoly problémával szenvedek már hetek óta .
Adott egy arduino napkollektor vezérlő DS18B20 szenzorokkal, van mellette a falon egy Easun inverter ami villamos árammal látja el a rendszereket. Probléma pedig az ha bekapcsolom a napkollektor vezérlő megbolondul , hol nem találja a szondát (-127C) vagy egyszerűen -2580 és ilyen hőmérsékleti adatokat ír ki ... Felhúzó elenállás 3,3 kohm , a szondák lábain 100 nf smd és 470 pf az adat és a föld között. Így is összezavarodik. Nincs valakinek egy jó tippje ? már ott tartok hogy feladom az egészet . Kábel 10 m utp ( adat és föld egy csavart érpár, +5v és dnd ismét 1 csavart érpár , többi szabadon hagyva )
Segítséget előre is nagyon köszönöm
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2023
(#) kadarist válasza dragon073 hozzászólására (») Dec 31, 2023 / 1
 
Szia! A szabadon hagyottakat kösd testre a vezérlő oldalon, hátha így zavarvédettebb lesz a vonal.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2023
(#) dragon073 válasza kadarist hozzászólására (») Dec 31, 2023 /
 
Sajnos ezt már próbáltam , nem sok sikerrel , most az utolsó próbám az volt hogy az adat vezetékbe bekötöttem egy 47ohmos ellenállás sorba , kicsit javult de elenyésző a javulás. Nem tudom , talán vegyek árnyékolt audió kábelt és próbáljam meg azzal ?
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2023
(#) kadarist válasza dragon073 hozzászólására (») Dec 31, 2023 /
 
Az árnyékolás mindig jó, amit a céloldalon le kell kötni testre, de a másik vége legyen szabadon.
Következő: »»   38 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem