Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   775 / 778
(#) szendi001 válasza ferci hozzászólására (») Feb 11, 2023 /
 
Szia Ferci! Tudnál mondani légy szíves egy típust ami jó lehet? FET-ből létezik millió fajta. Igen a 3 as láb menne föld felé, az áramváltó feszültsége indítaná a védelmet. Tirisztorban is gondolkodtam.
(#) ferci válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 11, 2023 /
 
Pl. BS270 vagy hasonló paraméterű smd ( hestore ).
A tirisztornak azért nincs értelme, mert úgysem maradna vezetésben, mivel nem lesz elegendő tartóáram.
Megfelelő bázisellenállással, osztóval egy npn BCxxxC is jó oda.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2023
(#) szendi001 válasza ferci hozzászólására (») Feb 11, 2023 /
 
Köszi! Szerintem NPN el próbálkozom. Az a tervem kimérem 250 wattnál mekkora az áramváltóon a fesz és valami osztóval nyitásra bírom a tranzisztort. Ma csak IRF 840 van itt, lehet hogy az lesz a próbadarab.
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2023
(#) scooby_ hozzászólása Feb 13, 2023 /
 
Sziasztok!
Tudom, hogy ez a topic a 230V-os megtáplálású kapcs. tápokat taglalja, de mivel a kapcsolás felépítése ismer (szerintem), így megpróbálom a kérdésemet itt feltenni.

A vasmag amit használtam, sajnos ismeretlen. Egy hasonló kis méretű kapcsolóüzemű tápból bontottam.
Az volna a feladatom, hogy egy 12VDC feszültségből állítsak elő 12VDC feszültséget nagyjából 1...1,5A terhelhetőséggel, iiletve 5VDC feszültséget 500mA terhelhetőséggel. A következő kapcsolási rajzot "koppintottam". Összeraktam, működik, már amennyire. Funkcióját nem látja el, a kimenetem -főleg a 12V- nem igazán terhelhető.
Van esetleg ötletetek, hogy mit tehetnék a jobb terhelhetőség érdekében? Alacsonyabb primer menetszámmal kéne gerjesztenem a magot? Üresjáratban egyébként nem is igazán vesz fel áramot. az eszköz.
(#) pipi válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Ha igaz a rajz... Ha 12V-ból akarsz 12-t csinálni, akkor a menetszám miért a fele a szekunder oldalon?
(#) ferci válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Szia!
Első lépcsőben nézd meg az ATX-es panelek átépítését ( van olyan topik ), ahol a +12 voltról is visszacsatolnak és azt próbáld megvalósítani.
(#) szendi001 válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
A trafó menetszám aránya nem lehet jó. Ha 12 volt a bemenet és 12 a kimenet a 30/9 menet tuti nem stimmel. Terhelés nélkül van fesz? Indul az oszci? Próbálkozz 8 menetes primerrel.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) szendi001 válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Egyébként nem lennék a D6 helyében.
(#) pipi válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
30/(9+6) az. Az alsó tekrenc közös.
(#) scooby_ válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Szia!
Köszi a segítséget! Első körben én is a menetszámokra tippeltem volna. Gondolom alacsonyabb primer menetszámnál érdemes a huzal átmérőjét is vastagabbra választani?
Egyébként elindul a táp, van feszültség is a kimenetén terhelés nélkül. Terhelve a +5V megmarad (ha a 12V-os ágat terhelem), viszont a 12V-os ág az leesik ilyen 7,5-8V környékére. És csak 22R-mal terheltem.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) pipi válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Választanod kell melyik fesz legyen stabil, arra szabályozol... A másik nyilván mászkálni fog a terhelés függvényében. A menetszám arányokat rendbe kell tenni, a huzalt méretezni kell a kívánt terhelésnek megfelelő vastagságra mindkét oldalon. Nyilván a közös tekercsrészen meg mindkét áram átfolyik... A menetszám sem mindegy a vasmag függvényében, ha a kívánt áramerősség előtt már telítésbe megy a vas, az nem jó...
(#) szendi001 válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Az összes fenti hozzászólás alapján 12 menet körül lehet jó a primer menetszám. Észreveszed, a üresjáratban nagy a felvett áram, akkor kevés a menet .
(#) scooby_ válasza szendi001 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Rendben, köszönöm, megpróbálom.
Azt nem tudom, hogy az Aux menetszáma az mitől függ? Ha jól sejtem, az befojásolja a kapcsoló frekit is.
(#) gulyi88 válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Első ránézésre ez flyback kapcsolás, valami önrezgő féle.
Ezesetben a menetszám áttétel nem feltétlen kell egyezzen a be-kimenet feszáttételével.
A trafóba légrés szükséges (számolni kell, vagy próbálkozni, mondjuk 0,3-0,5mm)!
A 2 szekundert részt szoros csatolásban kell tekerni (egy munkamenetben egymásra).
(#) scooby_ válasza gulyi88 hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Valóban az! Flyback. ATX tápok alkalmazzák segédtápnak. Illetve az egyik cégnél ahol dolgoztam, párszáz darabot eladtunk hasonló felépítésű tápegységből. Mondjuk az 230V-ról üzemelt. Utána nézek ennek a légrésnek, illetve kipróbálom. Az enyémben most nincs légrés.
(#) scooby_ válasza ferci hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Nem tudom, hogy ennél a megoldásnál is használható-e az a megoldás mint az ATX tápnál? Már számoltam hozzá egy osztót. (direkt nem akartam az egyik rajzból kilesve koppintani az értékeket, mert nekem az a 3,09k érték elég furcsa pl, debiztosan működne vele.)
(#) ferci válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Ha az 5 voltról tudsz szabályozni, akkor a 12-ről is.
Nem 1:1-ben kell koppintani, hanem ahogy kezd javulni a terhelhetőség és a feszültségek tartása.
A menetszámokkal akkor is kell játszani.
Pár tized mm légrés kell.
(#) ferci válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
Azt írtad, kisméretű tápból való ismeretlen vasad van. Szerintem mikrométerrel nézd meg a középső részét, tényleg nincs légrés- ha flybackból való, biztos van.
Pl. 25-30 wattos trafónál lehet 0.3 mm is, csak szemre nem tűnt fel.
Arra figyelj, hogy csak az egyik E darabnál van csak rövidebb rész vagy sem.
Ha maradsz a szekunder menetszámoknál, a primert tekerd 12-re, de úgy, hogy az utolsó 2 menethez hozzá tudjál férni és ha betervezed a szekunder 12 volt kontrollt is, tudjál mérni frekit is, mégis hol megy a táp.
Ha így is csökkennek a feszültségek a kellő terhelésnél, mehetsz le 11, 10 menetig is.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) erbe válasza ferci hozzászólására (») Feb 13, 2023 /
 
A visszacsatoló tekercs menetszámát is arányosan csökkenteni kell.

szendi001
Idézet:
„Egyébként nem lennék a D6 helyében.”

Miért? Sima egyutas egyenirányítás.
Nagyobb bajnak érzem, hogy az opto és a bázis dióda körében nincs áramkorlátozó ellenállás.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2023
(#) scooby_ válasza erbe hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
Szia!
Jogos a felvetésed. Bár ""elvileg"" a tranzisztor bázisának impulzusszerűen ezt el kellene viselnie, de más hasonló kapcsolási rajzokban is látom azért 1-2 helyen, hogy az optó emitter áramát korlátozzák. Javítottam.
Ferci: kiegészítettem a visszacsatolást. Ez egyenlőre egy koppintás egy ATX tápból. Mázlimra a rajz amit néztem 5Vref-ból pont 2,5V-ra osztott le, így elvileg ennek jónak is kéne lennie. Ezt majd kísérletezem.
A primer menetszámot 10-re, az aux menetszámát 6-ra csökkentettem. Illetve a Szekunder menetszámokat feljebb vittem, így nem 15 hanem 20 menet a vége összesen. Arányokat tartva. Illetve a légrést még nem néztem meg, de az biztos, hogy amiből kiszedtem, az is FlyBack tápegység volt.
Ha jól sejtem, és nagyon korrekt akarnék lenni, akkor gondolom tudnom kéne a vasmagom AL értékét. Emlékeim szerint ez valahogyan számolható is volt?
A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2023
(#) ferci válasza scooby_ hozzászólására (») Feb 14, 2023 /
 
AL érték:
Számolás
De itt sokra nem mész vele, mivel a kapcsoláson nincs megadva a tekercs induktivitása.
Vannak gyári trafók, ahol közelítő értékeket megadnak, nálad talán a primer L: 15-20 uH.
A hecc kedvéért mérd le L-t, számolj AL-t, hogy a 10 menettel hová jön ki, aztán tudod, hogy a te 12 voltodra mi passzol nagyjából.
(#) szemlélő hozzászólása Márc 5, 2023 /
 
Volna esetleg valakinek egy bolondbiztos tápegység rajza?
A trafót egy PC tápegységéből vettem ki.

A vasmag 35 mm széles. 400 Wattos tápegységből való.
2*5 és 2*24 Voltos szekunder kéne.
(#) szendi001 válasza szemlélő hozzászólására (») Márc 5, 2023 / 1
 
Van a pcb wayen olyan verzió ami áramkorlátos is. Fent van itt is kb 5 oldallal korábban beszéltünk róla. Megkeresem Neked.
(#) szendi001 válasza szemlélő hozzászólására (») Márc 5, 2023 / 1
 
Bővebben: Link Ven egyszer ez, de a cikkek között Lorilac és Cimopata tápja is fent van.
(#) szendi001 válasza szemlélő hozzászólására (») Márc 5, 2023 / 1
 
Bővebben: Link Ezzen meg én agyalok.
(#) szemlélő válasza szendi001 hozzászólására (») Márc 5, 2023 /
 
Köszönöm szépen mindkét linket.
(#) moltam válasza szendi001 hozzászólására (») Márc 6, 2023 /
 
Mennyire jó megoldás leállítgatni az IR2153 at? Én egy 12-400V átalakítót szeretnék építeni, és szimpatikus volt a kapcsolás egyszerűsége. Plusz van is pár darab 21531 esem itthon. De végül arra jutottam hogy inkább változó kitöltési tényezős lesz, sg3525 alapon.
(#) szendi001 válasza moltam hozzászólására (») Márc 6, 2023 / 1
 
Bővebben: Link Sokszor és sokan körbejárták ezt. Pár sorral lejjebb van egy összefoglaló is.
(#) Alkotó válasza Ge Lee hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Az UKT tápegység dokumentációja elérhető valahol?
(#) Ge Lee válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 23, 2023 /
 
Következő: »»   775 / 778
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem