Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szubláda
 
Témaindító: Inhouse, idő: Jún 28, 2005
Lapozás: OK   8 / 9
(#) Fidel válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Lehet a 100W peak érték, nem folyamatos. 100W-os erősítőre én sem merném rákötni, teljes hangerővel. A marantz 30W-os azt hiszem, amivel próbáltam, fél hangerőnél még nem tűnt megerőltetettnek a hangszóró.

Az eredeti elképzelés ez volt a két hangszóróval, csak azt hiszem, hogy 8-ohm-osak.
Párhuzamos volt az elképzelés.
A doboz biztos gyenge lesz, mert azt hiszem, hogy csak 12mm-es a fala.
(#) dB_Thunder válasza Fidel hozzászólására (») Márc 22, 2023 /
 
Idézet:
„elég lenne egy dobozt csinálni”

Ez megint egy szép és önálló témakör!
Itt is méretezni kell hangszóró paraméterek alapján!


Idézet:
„elég kicsi benne a hangszóró 100mm lehet nagyjából.”

Idézet:
„amire az van írva, hogy 100W 8Ohm.”

Bőven elég lesz ennek 10 watta is! Nem erőltetném ezt kisméretű bármit!
A hozzászólás módosítva: Márc 22, 2023
(#) Inhouse válasza Fidel hozzászólására (») Márc 23, 2023 / 1
 
Merevíthetsz rajta ahol lehetséges és már nem is olyan rossz a 12mm. A gyári kisebb szubok talán még ennél is vékonyabb anyagból készülnek. Nézted az enyémet, amit linkeltem? Lehet, hogy én meg túlzásokba estem a merevítés terén.
(#) Fidel válasza Inhouse hozzászólására (») Márc 26, 2023 /
 
Igen, néztem, elsőre azt hittem, valami katedrális kupolájának az ácsolata készült el!
Az lehet, hogy a gyáriak is vékony anyagból készülnek, de a hangfal építők, még az előlapot is megkettőzik, hogy ne a doboz szóljon, hanem csak a hangszórók!
Én is 18-as pozdorjából csináltam a dobozt, dupla előlappal. Csak ne kelljen odébb rakni!
Mélyláda esetén nem tudom, hogy mennyire probléma, ha a doboz is ad le kifelé hangot a vékony anyag miatt!?
(#) Fidel hozzászólása Ápr 5, 2023 /
 
A képeken mellékelt dobozt kezdtem el csinálni valamikor 2000-körül, de félbemaradt.
Most előszedtem, és szeretnék kezdeni valamit vele, de nem tudom, hogy mi lenne a célravezető elrendezés ebben a dobozban a hangszórókat illetően!
Nem lett annak idején méretezve a doboz, mert nem is tudtam, hogy kellene, a hangszórókról pedig semmi infó nincsen, kép van csak róluk az előző oldalon.
Nagyjából a doboz 24l körül kehet, a felébe vannak beépítve a hangszórók, hátrafelé néznek a dobozban, és ez a hátsó tér van kivezetve két csővel az előlapra.

Nem tudom, ez mennyire jó így, vagy jobb lenne nagyobb tér, és átrakni a hangszórókat a hátlapba, úgy, hogy kifelé nézzenek, vagy maradjanak bent az elválasztóban, ahogy eredetileg lett volna, és csak megfordítva, hogy az elejük legyen a zárt részben!?
Gumi peremes hangszórók.
Ebből akarom a legjobbat kihozni a lehetőségekhez képest. Méretezve nem igazán fogok tudni semmit!
(#) Inhouse válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 6, 2023 /
 
Szerintem ezt csak te tudod majd próbálkozásokkal kitapasztalni.
Amit én észrevettem, hogy nálunk a nappaliban nincs igazán jó helye a dobozomnak, majd mindenhol próbáltam már (ahol azért maradhat is)...de nem egyenletes a terjedés. Van olyan hallgatási pozíció ahol jó, van ahol bitang erős, és van ahol kioltódik.
(#) Fidel válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 6, 2023 /
 
Nem konkrét megoldásra vagyok kíváncsi, hanem arra, hogy mi a célravezetőbb?
például a mennyire lényeges, hogy a hangszóró melyik oldala van a kivezető csövek felé?
Legyen e inkább nagyobb tér a hangszórók mögött, és legyenek kint a hangszórók a doboz hátulján, vagy jó lehet ez az osztott rekeszes megoldás?
Biztos vannak ennél is alapvető dolgok, mint egy zárt ládánál, hogy túl kicsi liter esetén nem megy mélyre, stb..
(#) dB_Thunder válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 6, 2023 /
 
Idézet:
„egyenek kint a hangszórók a doboz hátulján, vagy jó lehet ez az osztott rekeszes megoldás?”

Ez a rekeszes megoldás a negyed rendű sáváteresztő doboz! Ez is nagyon jó tud lenni, persze meg vannak a hátrányai is, el kell dönteni mit akar az ember...

Idézet:
„Méretezve nem igazán fogok tudni semmit!”

Pedig csak fűrésszel meg csavarral soha az életben nem fogsz normális ládát építeni! Első a mérés és a matek!
Amíg ez a nap nem jön el, én érdemben nem fogok neked segíteni, mert nincs kidobni való időm!!
(#) Inhouse válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Elég változatosak a gyártók megoldásai. Van aki a hangszóróval azonos oldalra rakja a csövet, van aki az átellenesre. Van ahol a hangszóró lefelé néz, a nyílás meg vagy előre, vagy hátra néz.
A hangszóró ugyanannyit mozdul előre, mint hátra, így ebből a szempontból mindegy. Ha a kosara a dobozban van, akkor a térfogatból többet vesz el, ha kint, akkor kevesebbet, csak csúnya, sérülékeny lesz.
Reflex dobozokról beszéltem.
A te dobozod a képeken egy sáváteresztő, bandpass doboz. Na, azt aztán ember legyen a talpán, aki abból amatőr módszerekkel, még az összes adat mellett is jót készít!
Maradj a reflexnél, az talán több sikerrel kecsegtet próbálkozással, bár azt is komolyan kellene méretezni. Még a zárt doboz térfogata is fontos, hogy megfelelő legyen. Sőt a legtöbb hangszóró az adatai alapján eleve inkább ezt, vagy azt a doboz megoldást igényelné.
Szóval nem lesz jó válasz a dobozodra, házilag nem igazán fog menni, hogy műszakilag megfelelő legyen. Ha eltalálod és neked tetsző hangja van, akkor örülni kell. Ha van időd babrálni, akkor végtelen időt tölthetsz el a további tesztelésével...
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2023
(#) Peter65 válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Szia!
Nem tudom jól gondolom-e, de ránézésre tesla hangszóróknak néznek ki, amiket használtál. Ha ezek kb. 16,5cm átmérőjűek, akkor előbb meg kellene mérni őket, mert meglehetősen nagy szórással gyártották ezeket, és aztán lehetne matekozni, hogy ide egyáltalán felhasználhatók-e. Ha nem akarsz mérni, akkor ezekből zárt dobozban lehet legegyszerűbben vállalható hangfalat készíteni. Kb. 10l jó egy hangszóróhoz, szóval a 24l akár elfogadható lehet kettőhöz.
Bass-reflexhez nem igazán jók ezek a hangszórók, és valószínűleg nagyobb térfogat kellene. Ha nem zárt, akkor inkább TL-l próbálkozz, az is lényegesen kisebb kockázatú, mint egy ilyen fajta hangfal. Valaki itt a fórumon készített ezekkel TL-t, és a leírása szerint meg volt vele elégedve.
Még egy javaslat; ezeknek a hangszóróknak általában 3kHz fölött kiemelések szoktak lenni az átvitelében. Ha megoldható, akkor aktív rendszerben használd, és ezt a magas tartományt ne engedd rá a hangszórókra. Passzív hangváltókkal nem egyszerű normális átvitelt elérni.
(#) Fidel válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Tökéletesen igazad van mindenben!

De ezt akkor kezdtem el még csinálni, amikor még azt hittem, hogy a hangszóró doboz igazából arra van, hogy ne boruljanak fel a hangszórók! Szerintem még internet sem nagyon volt, áruházakból próbáltunk ötleteket meríteni, és annyira elkészült akkor, ami most látható, gyakorlatilag a hangszórókat kell beletenni, meg a csöveket, és bár én sem fűzök hozzá sok reményt, de szeretném meghallgatni, hogy egyáltalán mi jöhet ki belőle!?
A variáláshoz max egy hátlap csere, meg pár furat elkészítése elég!
Ha használhatatlan, kidobom.
Csak tippek érdekelnek, nem teljes körű szaktanácsadás!
Teljesen új építésére most nem vállalkozom az alapoktól, akkor marad az LG házi mozi doboz erősítővel kiegészítése.
De sajnos a hangszórókról semmit nem tudtam kideríteni, így elég nehéz lesz bármire is használni őket!

Nincs esetleg valami ötlet, hogy milyen hangszórók lehetnek?
(#) uniman válasza Peter65 hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Elsőre valóban Tesla gyártmánynak tűnik, de:
-a porfogója túl nagy.
-a dupla mágnes a Teslánál nem volt használatos.
-a lényeg, ez a méret sem utal Tesla mélyhangszóróra.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2023
(#) uniman válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Másik irányból kéne látni...Membrán/ fémkosár átmérő ?

arn5604.jpg
    
(#) Fidel válasza uniman hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Most néztem, hogy valami nem stimmel a fényképen a mérettel, valószínűleg torzít a közeli kép miatt, a leg nagyobb átmérője 165mm nem a csavaroknál mérve.
A membrán átmérője a papírt mérve 110mm, a gumi hurka belső átmérőjénél meg 120mm.

ARN-165-01/8 ez is csak egy mágneses.
TVM ARN 188-07/2 amin van két mágnes, csak ez meg már 180mm-es a gyártónál.
Westra KW-160-1338 is hasonlít rá, de ez sem dupla mágneses.
(#) uniman válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Valószínűleg egyedi megrendelére készült ez a hangszóró Valašské Meziříčí-ben (Tesla vagy TVM).
A mágnes is nagyobbnak tűnik a megszokotnál...
(#) dB_Thunder válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Idézet:
„bandpass doboz. Na, azt aztán ember legyen a talpán, aki abból amatőr módszerekkel, még az összes adat mellett is jót készít!”

Mi a jó?
Minden hangsugárzó egy kompromisszum! A BP kicsivel több kompromisszum, már ha rá esik a választás az is az...
Van hozzá számoló, lehet benne tekergetni az paramétereket, ha tetszik, mehet a fűrész!

Szerintem a negyed BP még simán építhető!
(#) Gafly válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Doboz megvan, hangszóró(k) megvannak, hallgassad meg.
Sok magashang nem jön ki belőle, az biztos, szerintem a hangváltó részt felejtheted.
Subnál ki nem, a többit meg elnyomják a többiek, csak "buffogjon mint állat"...

Nekem ami javítási ötletem lenne:
- Hátlapot ne a szigetelő anyaggal együtt szorítsd oda, vágd le ahol ráfekszik,
- Hosszanti oldalon is tegyél csavart legalább középre.
A hozzászólás módosítva: Ápr 7, 2023
(#) Inhouse válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
Mégiscsak a legnehezebben méretezhető doboz fajta...
(#) Fidel válasza uniman hozzászólására (») Ápr 7, 2023 /
 
A mágnesek nagysága mit befolyásol a hangszóró paramétereiben?
Gondolom, nagyobb teljesítmény a végcél, nagyobb tekercs is lesz rajta, de a TS paraméterek is jelentősen változnak tőle?
Vagy használható a hasonló kialakítású egy mágneses verzió adatlapja közelítő értékeknek?
(#) Fidel válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Beírtam a legközelebbi paramétereket, a Winisd-be, és biztos nagyon rossznak ítélte meg!
Túl nagyok ezek a hangszórók, a z első rekesz 11l, a hátsó 9l körül van csak.
Azért kipróbáltam, tényleg nem az igazi, 50-10Hz közt szól valami a mélyből és a hangerő sem túl rózsás!

Van még pár elfekvő hangszóróm, 100mm-es panasonis mini hifi kétutas-ból mélyek.
A hullám szélűek-ből az egyik berecsegett, helyette rendeltem másikat, de habszélűt küldtek már. Melyik lenne jobb választás? A hab szélű?
Ezekből megpróbálok még egy próbát egy adapterrel beépítve.
Talán ennek jó lesz a doboz térfogat, mert az eredeti zárt doboza is 9l körül van.

Aztán elkezdem tologatni a programban a paramétereket a két 165-ös hangszóróval.
Kezdődik előröl a melyik doboz fajta legyen!?
Zene hallgatáshoz mi a javaslat?
A hozzászólás módosítva: Ápr 10, 2023
(#) dB_Thunder válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Idézet:
„Mégiscsak a legnehezebben méretezhető doboz fajta...”

Nem tudom...
Nekem sokkal bonyolultabbnak tűnik egy tölcsér, főleg ha van hozzá még rezonáns kamra, vagy más csavar, pl csapolt tölcsér kivitel, stb.

Számomra a negyedrendű, még ép elmével is felfogható!
Van hozzá egy jó kis szimulátorom ami rögtön rajzolja is az egyszerűsített átviteli görbét, lehet tekergetni benne mindent is.
(#) Inhouse válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 10, 2023 /
 
Igen, megint pongyolán fogalmaztam...
Az átlag userek számára elterjedt dobozfajták között, ez kimaradt. Nem fog nekikezdeni egy tölcsérnek, egy TL-nek, TS paraméterek és tapasztalat nélkül, de leginkább egy Bandpass-nak sem. Zárt/reflex, általában itt megáll a tudomány. A többinél igen kétes az eredmény elsőre, hacsak nincs konkrét hangszóró és ahhoz készült terv.
(#) dB_Thunder válasza Inhouse hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
TS paraméterek nélkül én nem kezdenék neki semmilyen ládának! Ma már ezek a paraméterek megmérhetőek otthon is!
Egyértelműen free-air hangszórókat lehet mindenféle komolyabb méretezés nélkül beledobni egy zárt térfogatba, aztán elfogadni hogy ez így szól és kész!

Egyébkén a TL is egy "rugalmas" doboz! Free-air felé hajló hangszórókkal talán nem téved az ember nagyot. Alapjában egy negyed hullámhosszú cső, azaz mindkét végén nyitott síp. Az állítják hogy a síp rezonancia frekije jó ha egybeesik a hangszóróéval.
Elég nagy és nehéz doboz adódik ezzel a fajtával, ahhoz képest meg nem egy "nagy szám" amit ad, átvitelben és hangnyomásban.
(#) sargarigo hozzászólása Ápr 11, 2023 /
 
Üdv!

Visszaolvasva pár oldalt, megfogalmazódott bennem egy gondolat. Átlag user számára (értsd aki még nem foglalkozott a témával) meglehetősen misztikusnak tűnik ez az egész. Tudnátok javasolni valami forrást, ahol leírják az egyes dobozok jellemzőit, a tervezés szempontjait, stb? Felteszem ez már kb tudománnyá nőtte ki magát, hát csak van valami összefoglalója, hogy ne kelljen mindenkinek autodidakta módon kitanulnia pár tíz év alatt..
(#) dB_Thunder válasza sargarigo hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Minden évben le van írva 2x!
Innen lehetne indulni, bemelegítésnek jó lesz :
https://bookline.hu/product/home.action?_v=H_H_Klinger_Hangdobozepi...491760
(#) sargarigo válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Idézet:
„Minden évben le van írva 2x!”

Bocs, nem mindent olvastam el, csak az utóbbi 2-3 oldalt

Köszönöm, nézem!

szerk.: Valami nem jó a linkkel, nem tölt be!
szerk2.: Tévedtem, a bookline.hu nem tölt be.
A hozzászólás módosítva: Ápr 11, 2023
(#) Cinema válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Próbáld meg modellezni az "Isobarik" elrendezést, az interneten is van róla ismeretanyag.
Ilyen kis hangszórókkal az lenne a jobbik választás.
Kísérletezni persze, lehet.

Üdv!
(#) dB_Thunder válasza Cinema hozzászólására (») Ápr 11, 2023 /
 
Az isobar elrendezés érdekes móka! A Vas paraméter feleződését (is) váltja ki...az a baj, hogy a Qts-t kellene felezni!

Szerintem próbáljuk meg elfelejteni ezeket a hangszórókat erre a célra
Ez a legcélravezetőbb...
(#) Fidel válasza dB_Thunder hozzászólására (») Ápr 13, 2023 /
 
Melyik hangszórókat? A 100-asokat?
Azt már elengedtem, az egyik nagyon beteg, éles rezonálós a hangja, nem ér bele a tekercs a vasba, gyanítom mentet zárlatos lehet.

Van valahol a reflex csőről valami jó leírás, hogy mi a működési elve, amiből meg lehet érteni a fizikáját, az összefüggéseket?
(#) dB_Thunder válasza Fidel hozzászólására (») Ápr 14, 2023 /
 
Idézet:
„Van valahol a reflex csőről valami jó leírás”
....
Reflexcsőről is biztos írtak már sokan, bár önálló fizikája nem sok van, egybe kezeljük a ládával és a hangszóróval!

Azért leírom ami fontos:
-kialakítása, mindkét végén jó ha tölcséres, mint egy tüte
-Átmérőjét úgy kell megválasztani hogy a légáramlás sebessége ne haladjon meg egy bizonyos értéket, mert fújtatni fog! Ezzel legtöbb program számol, és figyelmeztet ha túl kicsi! Ehhez szükséges paraméterek az ármérő, azaz a membrán felület, és a megengedett max kitérés.
-A saját hosszából adódóan (mind2 végén nyitott síp) van egy rezonancia frekije, ami szerencsére legtöbb esetben kellően magas frekvencia, ott már nem kap jelet a mélynyomó, ezért nem okoz gondot, de extrém hosszú csőnél érdemes ezzel is számolni!

Kicsit már szubjektívebb dolog, hogy ki hova rakja a nyomóhoz képest. Én szeretem abból a sarokból indítani ahova "néz" a nyomó eleje, vagy a segge.
Következő: »»   8 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem