Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3890 / 3947
(#) HiMen hozzászólása Okt 4, 2023 /
 
A mozgásérzékelő 12 V-ot ad ki, amikor mozgás van akkor megszűnik a feszültség a jelző vonalon.
Egy dallam csengő nyomógombját szeretném zárni, amikor mozgás van, hogy akkor zenéljen.

Milyen MOS-FET tranzisztort kössek be és hogyan, hogy a jelet megfordítsam (amikor nincs 12V a jelző vonalon akkor zárja a csengő áramkörét) ?
(#) ptesza válasza proli007 hozzászólására (») Okt 4, 2023 /
 
A régi kapcsolás nen volt túl bonyolult. A két kapcsoló ami a szivattyúban volt az sorosan volt kötve. Ezen a körön folyt a relé tartóárama. Ha jól emlékszem akkor AC volt. Viszont mindent lecserélnénk újra kivétel a szivattyú mert azt csak átalakítanánk.
(#) Bakman válasza HiMen hozzászólására (») Okt 4, 2023 /
 
A jelző vonal mennyire terhelhető? Egy kis relét elbír? Azzal a legegyszerűbb.
(#) HiMen válasza Bakman hozzászólására (») Okt 4, 2023 /
 
Csak nem szeretném ha kattogna, illetve állandóan naphosszat húzná a mágnest. Egy FET tranzisztorral lenne a legszebb megoldás.
A mozgásérzékelő egy ilyesmi régi:
Mozgásérzékelő

A csengő kapcsolóján szerintem vagy 3 V mehet át, minimális árammal.

Úgy is feltehetném a kérdést, hogy melyik típusú FET tranzisztor az, amelyiknek a G fordított, azaz GND-re kapcsol, + feszültségre nem?
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2023
(#) Bakman válasza HiMen hozzászólására (») Okt 4, 2023 /
 
P csatornás FET-ek "fordítva" működnek, úgy, mint a PNP tranzisztorok.

A csengő nyomógombjával lesz gond, mert megeshet, hogy nem oldható meg egyszerűen FET vagy tranzisztor segítségével. A kérédés megválaszolásához kellene a csengő kapcsolási rajza, vagy legalábbis több mérés. Könnyen lehet, hogy több egyéb alaktrész is kelleni fog (pl. optocsatoló). Ezért is javasoltam relét.
(#) Udvari Zsombor válasza HiMen hozzászólására (») Okt 4, 2023 /
 
Lehet ezt egyszerűbben is, keresel egy kis 12V zárófeszültségű relét, amivel a nyomógombhoz menő két szálat záratod rövidre, mikor megjelenik a 12V.
(#) zotyka85 válasza tufatofu hozzászólására (») Okt 4, 2023 /
 
Szia nem vagyok szakember, de próbálom megcsinálni. Hol keressem a tápegységet?
(#) Bakman válasza zotyka85 hozzászólására (») Okt 4, 2023 /
 
A dob jobb oldalán van a vezérlő, amelyikbe a sok kábel megy. A vezérlő nagy valószínűséggel egy szimpla panel, ami a tápegységet is tartalmazza.

Csatlakozókat jelöld meg, melyiket honnan húzod ki. Ha kibontottad a vezérlőt, fényképed le mindkét oldalát, aztán majd mondjuk, hogyan tovább.
(#) proli007 válasza ptesza hozzászólására (») Okt 4, 2023 / 2
 
Hello! Én megrajzoltam, miképp lehetne ezt elkövetni. De ha Te arra gondoltál, hogy veszel néhány modult és összekötöd, akkor az nem az én pályám..
Kicsit az elképzelésről..
- A 24V váltóból táplálnám meg az áramkört.
- Három vezeték áll rendelkezésre, így az megkapná a 12V feszültséget. A hőfok meg (talán) pára kapcsolót sorba kötnénk egy-egy termisztorral. A termisztoron átfolyó áramot alakítanánk át hőmérséklettel arányos feszültséggé.
- 0 fokon is ad a termisztor kb. 1,43V feszültséget. Ezt levonva az bemeneti feszültségből (null) kapjuk a kb. hőfok arányos feszültséget. Ezt akár egy analóg műszerrel, vagy egy kis kínai digittel mérhető és leolvasható a hőfok.
- A mérést 10C és 60C között gondoltam (nem árultad el) azért, mert az NTC nem lineáris jelet ad, így nagy hőfoktartományban lesznek hibák. Ebben a tartományban várhatóan 2C belül fog mérni. (A digitnél a tizedesponttal kis gond van, mert az rossz helyen van. Egyel balra van tolva, mert az mindenképpen V-ban szeretne kijelezni. Nem gondoltak arra hogy más fizikai paraméterek is vannak.)
- Amennyiben bont a hőfokkapcsoló, akkor a hőfokmérés leesik nullára, és a "b" komparátor ezt észlelve kikapcsolja az optocsatolót. Az pedig meg tudja bontani a 24V váltófeszültséget ami a relét kapcsolta addig. Az opto kimenetét oda kötöd a relés áramkörben ahova szeretnéd.
Normál helyzetben ha a hőfok 0C felett van, az opto húzva tartja a relét.

Nos kb. ennyi az elgondolás, a mérés és eredeti funkció megtartása mellett. Nem lett kicsi, de ez van. Kalibrálni nulla fok mellett és 50 fokon célszerű a két trimmerrel.
(#) Bakman válasza zotyka85 hozzászólására (») Okt 4, 2023 /
 
Ránézésre, legalábbis a fotók alapján, hibás alkatrész nincs a panelben (a kormos relé erősen határeset, de nem ez a hiba fő forrása). Lehet, hogy a forrasztási oldalon van hiba, onnan nincs kép.
(#) antiktelefon válasza Bakman hozzászólására (») Okt 5, 2023 /
 
Beégett reléket cseréltem már páron, jó nagy szenvedés, de jó lett.
Elég nagy áramok folynak ott, mondjuk kérdés ennél az elektronika is a nagy terhelés reléjén át kap-e tápot.
(#) ptesza válasza proli007 hozzászólására (») Okt 5, 2023 /
 
Hát ez fantasztikus! Hogy ilyen gyorsan el is készítetted az hihetetlen.
Köszönöm szépen ez megérdemli, hogy megépítsem és ki is próbáljam!
(#) HiMen válasza Bakman hozzászólására (») Okt 5, 2023 /
 
Tudnátok ajánlani néhány "hétköznapi", konkrét típust, amit gyakran használnak, ezért várhatóan lesz az elektro-boltban és nem kell rendelni.


P- MOSFET Tranzisztor, logic level


Igaz 12 V fog menni a G-re, de az a biztos ha teljesen kinyílik. DS feszültség 3-9 volt között lehet. (De lehet hogy egy optocsatolót teszek ide).

Megpróbálom először ezzel.
(#) Fidel válasza Gafly hozzászólására (») Okt 5, 2023 /
 
Na megjött a poti, képen nagyobbnak tűnt, sikerült azért pont behajtogatni a helyére.
A régi gondolom logaritmikus volt, ez meg nem, így az eleje sokkal nagyobbat hangosít, mint amire emlékszem.
Viszont ami nekem furcsa, hogy mint ha a basszus sokkal erősebb lenne, mint amilyen volt eredetileg.
0-ra van tekerve, de így is túl soknak érzem.
Lehet valahogy ez összefüggésben a hangerő potival?
Már nem emlékszem régen milyen volt, de most jó hangos lett max-ra feltekerve.
PC-ről használtam tegnap, néztem a beállításokat, nem e ott van valahogy megtolva a basszus, de nem találtam semmit bepipálva a hangkimenet kiemelés szekciójában!
Nem tudom, mi lehet a jelenség oka?
(#) Lamprologus válasza HiMen hozzászólására (») Okt 5, 2023 /
 
Azért nézd meg alaposan azt a mozgásérzékelőt... nem egy feszmentes kontakt kimenete van?
(#) Bakman válasza HiMen hozzászólására (») Okt 5, 2023 / 1
 
Ilyen alkalmazásba olyan FET-et raksz, amilyet akarsz. Vegyél normál FET-et is, mert a logikai szintűeknek nagyobb a szivárgó áramuk, lehet, hogy ennyi már zavarni fogja a csengő nyomógombját.
(#) zotyka85 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 5, 2023 /
 
Helló a panel hátulja így néz ki.
(#) vision61 válasza zotyka85 hozzászólására (») Okt 5, 2023 /
 
Szia!

Nem javítottam, nem is értek ezekhez, de egy SM hátha segíti a hozzáértőket a javításban.
A fotók alapján van egy "hagyományos" tápegység, és egy kapcsoló üzemű is. Én először azt mérném meg, hogy a szürke trafó 230 V-os primer tekercse kap-e tápfeszültséget, illetve mivel néha elindul, nincs-e kontakthiba a kivezetéseinél.
(#) Bakman válasza zotyka85 hozzászólására (») Okt 5, 2023 /
 
Jónak tűnik. Ha nem tudod műszerrel ellenőrizni, akkor cseréld ki a képen lejölt alkatrészek mindegyikét (nem egy ökör ára).

vezerlo.png
    
(#) zotyka85 válasza Bakman hozzászólására (») Okt 6, 2023 /
 
Multiméterem van azzal hogy tudom kimérni? Milyen állásban legyen és áram alatt vagy kihuzva legyen a gép?
(#) Jonni válasza zotyka85 hozzászólására (») Okt 6, 2023 /
 
Elko-kat akarsz mérni? Ahhoz csak olyan multit tudsz használni amin van kapacitásmérő és a kondikat csak kiforrasztva lehet hitelesen kimérni. És természetesen mindig csak áramtalanitás után mérünk (kivéve ha az áram vagy feszültség meglétére vagyunk kiváncsiak).
(#) Udvari Zsombor hozzászólása Okt 7, 2023 /
 
Van egy HEStore-ban kapható kitekből összeállított eszköz, ami egy valahol elhelyezett electret mikrofon kapszulát monitoroz. Tulajdonképpen egy mikrofonerősítő modul összekötve egy mono erősítő modullal, amiket egy egyenirányított 9V trafó lát el (dugasztápokkal nem volt jó).
A probléma az, hogy ha például számítógépes hangszórót kötök rá, akkor búg a kimenet.
Mit kellene esetleg beépítenem vagy tennem, hogy ne búgjon a kimenet?
(#) Bakman válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 7, 2023 /
 
Melyik kitről van szó?
(#) Udvari Zsombor válasza Bakman hozzászólására (») Okt 7, 2023 /
 
Ezek vannak egymással összekötve:
mikrofon erősítő modul
mono erősítő modul
Csak akkor búg, ha olyan hangszóróra kötöm a kimenetet, ami erősítővel rendelkezik.
A tápegység egy egyenirányított 9V trafó, hogy ne legyen kapcsolóüzemű komponens, mert azok zajosak.
(#) reloop válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 7, 2023 /
 
Szia! Valószínűleg sok az erősítésed. Az aktív PC hangszóró elé aligha kell a mono előerősítő.
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 7, 2023 /
 
Nem tűnik soknak, mivel ha a mono erősítő modul kimenetére közvetlenül teszek hangszórót, akkor az eléggé halk, vagyis mintha kevés lenne az erősítés. Viszont aktív erősítővel rendelkező hangszórót rákötve búgás jelenik meg ‒ eleinte földhurokra is gyanakodtam, de nem hiszem, hogy az lenne.
Esetleg kondenzátort tegyek-e pluszban valahova, vagy inkább ne?
(#) reloop válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
A tápszűrésed jelenleg milyen felépítésű?
A modulokon vannak tápszűrő kondenzátorok? Mekkora a kapacitásuk?
Ezek alapján rajzolnék neked egy ábrát, hogyan lehetne viszonylag egyszerűen minimalizálni a táp hullámossága által keltett zavarjelet.
(#) JZoli válasza Udvari Zsombor hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
És, ha úgy próbálnád, hogy a mono erősítőpanelt hagyod ki? Tehát a mikrofonerősítő kimenetére kötnéd a számítógépes hangszórót.
(#) Udvari Zsombor válasza reloop hozzászólására (») Okt 8, 2023 /
 
A táp: 9V trafó → egyenirányító pufferkondival (~50µF lehet) → méretes kerámia ellenállás és kicsi zavarszűrő induktivitás → kimenet a modulokhoz ‒ én raktam össze, de már nem emlékszek, hogy raktam-e még kondit a táphoz. Semmilyen kapcsolóüzemű komponens nincs, mert kivétel nélkül minden kapcsolóüzemű dugasztáppal zajos volt.
Csak azok a kondenzátorok vannak bent, amik a fentebb linkelt modulokon találhatóak.
A hozzászólás módosítva: Okt 8, 2023
Következő: »»   3890 / 3947
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem