Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szobatermosztát bekötése
Lapozás: OK   123 / 125
(#) proli007 válasza joetata hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
Hello! Igen jól gondolod. De felesleges volt átnevezni, ott van a sorkapocs mellett az "L' ás "L1" név.
(#) joetata válasza proli007 hozzászólására (») Dec 14, 2023 /
 
proli007
Köszönöm válaszod.
(#) Suba53 hozzászólása Jan 13, 2024 /
 
Sziasztok!
Van egy saját készítésű termosztátom. 30éve kifogástalanul működik, egy potmétere van, és egy ledsor körben, ami a hőfokot mutatja a potin a jelzés mutat arra a ledre, amelyiknek megfelelő hőfokot kér, plusz egy led jelzi a fűtés igényt. 2 fok hiszterézissel kapcsol.
Ezt szeretném lecserélni egy kényelmesebb, programozható szobatermosztátra.
Nem kell csúcs szuper, de jó lenne ha a következőket tudná:
Hiszterézis változtatható, mondjuk kb. 0,2-5 fok tartományban.
Pontos óra, napi szintű program. Jól látható kijelző.
Átkapcsolás manuális üzemmódba. És ne 230V-ról működjön.

A jelenlegi a kazán mellett lévő kis tápegységből kap tápot, és abban van a kazánt vezérlő relé is, a termosztát csak egy vezérlő jelet húz nullára, ha fűteni kell.
Egy 6 eres jelkábel van kiépítve. Ha elemes az új cucc, akkor egy kis stabot raknék az elemek
helyére, hogy azzal ne legyen gond.

Milyen megbízható típust tudnátok ajánlani, mert a választék hatalmas.
(#) VIM válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 13, 2024 /
 
Szia! Ez megfelelő lenne az elvárásaidnak?
(#) Suba53 válasza VIM hozzászólására (») Jan 13, 2024 /
 
Köszi. Nem tudom igazán. Túl kicsinek gondolom a maximális hiszterézist. Nem egészséges a kazán élettartama szempontjából, ha túl sűrűn kapcsol ki-be a fűtés.
Neked van ezzel tapasztalatod?
(#) proli007 válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 13, 2024 /
 
Hello! Nem lesz az oly kicsi, van hőtehetetlenség is. Nálam 0,2-re van állítva.
De nem kell hozzá táp. Nekem RF van és abba is 1,5..2 évig elmegy egy elem.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2024
(#) uniman válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 13, 2024 /
 
Ezek között is van néhány típus, ami közel jár az elvárásaidhoz. De a kifutó 1CRCR023A típus is egy huszas (a vill1-nél, 32 ezer a PERRY 1CRCR023B) Viszont ezek tudnak olyat, hogy minimális működési idő...meg inteligens mód.
Na de a 5 fokos hiszterézist pl. a TER-3B tudja ugyan, de az nem programozható.
De próbáld csak ki az 5 fokos hiszterézist: 21 foknál kapcsold le a kazánt és 16 foknál meg be. Ugye , ez annyira nem komfortos?
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2024
(#) Hutty válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 13, 2024 /
 
Ha megelégszel két hőfok programozható váltogatásával, inkább egy programozható időrelét javasolnék. Például ezt.
Meg tudod tartani a bevált termosztátot, gondolom a beavatkozást meg tudnád oldani az általad készített eszközön.
A hozzászólás módosítva: Jan 13, 2024
(#) Suba53 válasza uniman hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Jelenleg 2 fokos fixen a termosztátom hiszterézise. Az 5 fokot csak mint lehetőséget gondoltam.
Ha 0,1 és 2 között lehet állítani, az már megfelelő lenne. Valószínűleg úgy is kisebbre állítanám 2 foknál.
(#) Suba53 válasza Hutty hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Kényelmesebb lenne egy programozható digitális termosztát.
(#) Suba53 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Nagyjából milyen sűrűn kapcsol a kazánod ennél a beállításnál?
(#) uniman válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
1CRCR023A típuson beállítható a 2.
(...és ami ritka, hogy 0,1°C-ként állítható a kapcsolási hőmérséklet.)
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2024
(#) proli007 válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 14, 2024 /
 
Nehezen tudnám megmondani. De nem volt zavaró. Először a nagyobb hiszterézisen volt, de levettem a 0,2C-re. Így jó.
Azért nehéz ebből következtetéseket levonni, mert ez erősen rendszerfüggő is. A kazán egy Termo Color ÖV 25-ös. A víz a rendszerben 240 liter. A radiátorokon termostatikus szelepek vannak, kivét a nappali szoba meg a fürdő, ott csutkára ki van nyitva. Az RF azért jó, mert nincs helyhez kötve. Vagy is ki lehet választani az érzékelő optimális helyét. Mert az nagyon nem mindegy (minden szempontból), hogy hol van elhelyezve.

Aztán ott van a program ami alapján fűtök. Ott pedig úgy van programozva, hogy délután lépcsősen megy felfelé, hogy "rendszeresen fűtsön". Mert a feleségem fázós és ha épp nem fűt a radiátor, akkor az ablak felől jövő "hideg levegőt" lehet érezni.
Most meg meg sem tudom nézni, mert délutánonként a fával fűtök. Na akkor nincs panasz, mert 26 fok is van (nekem meg leolvad a fülem). De feleségem a gázba is "bele szokott nyúlni", és felnyomja 24 fokra..
6:00 22,5C, 8:00 22C, 15:00 22,5C, 17:00 23C, 18:00 23,5C, 21:30 22C HY 0,2C
A hozzászólás módosítva: Jan 14, 2024
(#) Suba53 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Köszönöm az infókat.
A WiFi-s computherm szimpatikus. De úgy látom van egy külön vevő része, ami 230V-ról megy.
Vajon van olyan amelyik nem? Át lehet barkácsolni úgy hogy külső 12V-ról menjen?
A vezérlő kábellel 12V DC jön a kazán mellől.

Van valakinek belső fotója, vagy rajza a Wi.Fi vevő egység paneljéről?
(#) Inhouse válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Ezek jellemzően 24V-osak szoktak lenni, ez is az. A soros kondis tápnál nem érdemes túl alacsony feszültségre menni, jobban járnak, ha magasabb és kisebb áram folyik.
(#) Bakman válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 15, 2024 / 1
 
Bocsánat, csak egy kis pontosítás. A Wifi vezeték nélküli kommunikációt takar, de csak egy bizonyos típust. Amiről te beszélsz, az valószínűleg vezeték nélküli RF (Radio Frequency) adó és vevő páros, ami viszont nem Wifi.

Mindezek mellett vannak Wifi képes okos termosztátok is. Nem keverendő a két fogalom.
(#) proli007 válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Anélkül, hogy ismerném ezeket..
Iparban olyan készüléket kell gyártani, ami eladható minélszélesebb körben, minél olcsóbban.
Tehát a megoldás, a 230V betáplálás, és független kontaktus kimenet. Nyalókának WiFi. Vagyis, szinte kizárt hogy 12V-ra gyártanak valamit, mert az korlátozza a használhatóságot és veszélyeket is rejt a bekötésekor.
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Ami nem zárja ki az átbarkácsolás lehetőségét, mert azt mindig benne van a pakliban...
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Természetesen.
(#) uniman válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Több típus is létezik a "wifi-s Computherm" termoszátokból: Bővebben: Link
(#) Suba53 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 15, 2024 /
 
Igen, valószínűleg így van. Hétvégén a fiaméknál láttam egy ilyen párost, nézegettem és semmilyen WiFi-re utaló jelzés nem volt rajta, sima RF kapcsolat lehet a két egység között.
Nála a vevő egység a kazán mellett van, 230V-ra van kötve. Sajnos arra nem volt módom, hogy szétszedjem és méricskéljek benne.

Viszont nemrég találtam egy fotót a vevő egység belsejéről. Sima 433MHz-es vevőnek nézem.
A relét kell kicserélni egy 12V-osra. Maga az RF vevő meg nagy valószínűséggel az 5V-ról működő tömegcikk modul.

Vevo.jpg
    
(#) rcrajmund hozzászólása Jan 16, 2024 /
 
Sziasztok! Adott egy c18 cirko kazan gyári vezérléssel. A vezérlő helyett egy SZMV2 es vezérlőt tennék bele. A jelenlegi szobatermosztát MMG SZ típusú. A kazán termosztát potméteren van 3 csatlakozási pont és egy föld, az szmv 2 viszont 2csatlakozási pont van. Úgy szeretném bekötni hogy a szobatermosztát és a kazán termosztát egyszerre működjön. Úgy hogy a kazántermosztát csak a beállított hőfok pl. 90foknál kapcsolja le a szivattyút függetlenül a szobatermosztát parancsától, egyéb esetben a szobatermosztát végzi a szivattyú ki és bekapcsolását. Ebben szeretnék segítséget kérni hogy kell bekotni?!?!
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2024
(#) Gafly válasza rcrajmund hozzászólására (») Jan 16, 2024 /
 
Idézet:
„Úgy szeretném bekötni hogy a szobatermosztát és a kazán termosztát egyszerre működjön.”

Miért?
(#) Bakman válasza Gafly hozzászólására (») Jan 16, 2024 /
 
Én az egész koncepciót nem értem. Gyári vezérlőt kicserélni?

szerk.:
Ráadásul nyílt égésterű rendszerben...
A hozzászólás módosítva: Jan 16, 2024
(#) Hutty válasza rcrajmund hozzászólására (») Jan 16, 2024 / 1
 
Az szmv-2 tud 3 vezetékes MMG szobatermosztátot kezelni.
A kazántermosztát a beállított víz hőmérsékletét elérve leállítja a fűtést, akkor is, ha a szobatermosztát be van kapcsolva.
A szobatermosztát akkor is leállítja a fűtést, ha a víz hőmérséklete nem éri el a kazántermosztát értékét.
SZMV-2 rajz
(#) Hutty válasza Bakman hozzászólására (») Jan 16, 2024 /
 
Gondolom a kondenzátorost cserélné digitálisra.
(#) Bakman válasza Hutty hozzászólására (») Jan 16, 2024 /
 
Mármint az SZMV-2 direkt ilyen kazánokhoz készült?
(#) vision61 válasza Bakman hozzászólására (») Jan 16, 2024 /
 
Igen, ezekhez készült, a szivattyú utánkeringetését oldja meg.
(#) Bakman válasza vision61 hozzászólására (») Jan 16, 2024 /
 
Hoppá, elnézést! Azt hittem, ez valamilyen házi barkácsolás. Én ilyen kazánt (?) eddig csak képen láttam.
(#) rcrajmund hozzászólása Jan 16, 2024 /
 
Igen, a kondenzátorost cserelném digitálisra. A kondenzatorossal csak annyi a gond, hogy ha a kazántermosztáton beállított hőfokot bem éri el, de a szobaterm_on igen, akkor nincs utókeringetés csak úgy ha a kazántermosztáton beállított hőfokot eléri a hőcserélőben pangó víz. Ezzel csak annyi a gond hogy mindig figyelnem kell a hiszterézist hogy legyen utókeringetés. És mindig manuálisan kell beállítanom. Az szmv2 vel ez az aprócska de mégis fontos gondom megoldódna. A kazántermosztáton 3csatlakozó van az szmv2őn meg 2. Ezeket hova kellene kotni hogy ne legyen zarlat?
Következő: »»   123 / 125
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem