Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   365 / 368
(#) Ge Lee válasza trionaudio hozzászólására (») Feb 5, 2024 /
 
A kérdésből nem derül ki, hogy milyen trafóról van szó. Ha EI lemezes és mártva van azt manapság nem szokták lakkba, inkább műgyantába,. Ha úgy készült azt esélytelen szétszedni, esetleg a cséve levágásával és utána a lemezeket egyenként lemelegítve, mert a műgyantát semmi nem oldja, de 350 fok felett elkezd lágyulni.
(#) champ hozzászólása Feb 16, 2024 /
 
Sziasztok,
Kérdezni szeretnék tapasztalt szerelőktől.
Van egy garázskapu nyitó rendszerem. Egyéb okból javítani kellett, ezért szétszedtem. Van benne egy 230/24 V-os EI lemezes tekercs, ami 50W-os. Azt vettem észre, hogy nyugalmi állapotban is rendesen melegszik. Üresjárati feszültsége 27V. A fogyasztása lekötött szekunder körrel, kb. 15W. Ezt én nagyon soknak tartom. Ezzel melegíti magát, mást nem csinál.
A kérdésem az lenne, hogy ez a fogyasztás jogos?? Mi a tapasztalatotok?
Cserélni kellene, mert valami probéma van vele?
Előre is köszi a véleményeket!
(#) Gafly válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Ha igaz amit mondasz, akkor az nem jó.
Ámbár honnan van az a 15 W? Megmérted a primer áramot, és beszoroztad 230 V-al?
Lehet hogy kezdődő menetzárlat, vagy egyszerűen ilyen.
Ez utóbbit úgy lehet legkönnyebben kizárni, hogy akinek van pontosan ugyanez:
Idézet:
„Van egy garázskapu nyitó rendszerem.”

jól megméri, és ha az övé kisebb wattot fűt el, akkor a tiéd nem OK.
(#) champ válasza Gafly hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Egyszerű. Megmértem a fogyasztását. Azért mértem meg, mert meleg a vasmag, amikor nem transzformál semmit. Biztosan vannak veszteségei, de nem gondolom, hogy üresjáratban melegednie kellene. Szóval ez tény.
Erről van egyébként szó:
BDJ1000
Jogos a próba, de nem sok az esély, hogy pont ilyen van valakinek, és pont meg is tudja mérni a fogyasztását. Ezért kérdeztem ezt, hogy mennyi lehet egy ilyen trafó általános vesztesége? Biztos vagyok benne, hogy nem szabadna melegednie.
Esetleg nincs valakinek egy ilyen teljesítményű trafója? Megvenném...
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) Massawa válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 1 /
 
Azért ne feledd, hogy annak a trafonak jo nagy teljesitményt kell leadnia, ha a motort hajtja. Nem tudni a tied milyen, nekem kettövel volt gondom, mindegyikben alacsonyfeszültségü motor mozgatta az egyik helyen majdnem 100 kg-s ajtot.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) champ válasza Massawa hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Ez igaz, de ez miért befolyásolja az üresjárati fogyasztását? Szekunder kör leválasztva, és így miért melegít el 15W-ot???
Linkeltem, hogy pontosan milyen eszköz. Maga a trafó 230/24 ás 50VA
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) uniman válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Hello! Valami nem stimmel, 50W-os trafót emlegetsz, a linkeden meg 250W-os motorról írnak.
Akkor most mennyi az annyi?
A trafód üresjárati áramfelvételét írd le (mA-ben)...ne wattokat számolj. Meg a fotója + a méretei is "perdöntő" lehet. De írhatsz a cégnek, rendesek, nekem segítettek régebben... A kapuvezérlő üresjárati áramfelvétele felől érdeklődj náluk.
(#) champ válasza uniman hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Ebben teljesen igazad van. Te is a tényeket látod, és én is. A trafóra írt számokat írtam én ide. Szerintem a linken látható adatok kamuk... Mint minden kínai.
A típusa alapján kerestem rá. BDJ1000. papíron valami 280W-os kapumozgató. Szétszedve a már többször leírt trafó van benne. Szekunder köri üresjárati feszültsége 27V. A primer köri áramfelvétele 236V-on 63mA. A vasmag hőmérséklete üresjáraton 47 fok.
Fotót tudok küldeni, ha esetleg nem hinné el valaki
A méretei így saccolva kb. 10x10x10 cm-es kocka...
Beszéltem már velük, más ügyben, de egy rohadt bekötési rajzot nem tudtak adni hozzá. Sajnos nincs nekik. De ez egy másik sztori, most nem akarom ide keverni...
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) compozit válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
A 63mA megszorozva a 230V-tal valóban 15W, de ez nem hatásos, hanem látszólagos teljesítmény. ( VAr) Hasraütéssel, ebből a hatásos, vagyis wattos teljesítmény mondjuk 10W. Ez persze sok, tehát, üresen is melegedni fog a trafó. Kicsit nagy az indukció a vasmagban, vagyis kevés a menetszám. Ha kevés a menetszám, ettől a trafó még elbírja a motort és a kevés menetszám miatt kisebb a szórási induktivitása is, tehát terhelés hatására kevésbé fogja ejteni a szekunder feszültséget. A motor csak rövid ideig működik, tehát úgy méretezték, hogy még ne akarjon leégni, legfeljebb melegszik, még üresjárásban is.
A legfőbb oka a spórolás. Miért rakjanak be egy nagyobb, drágább trafót, ha egy kisebb is elég?
A 47 fok nem sokat jelent, a motorral rövid időre megterhelve is alig lesz melegebb.

Az már probléma, hogy van egy fogyasztód, ami az előbbi 10W-ot megeszi ha kell, ha nem. ( De lehet, hogy csak akkor kapcsolódik a hálózatra, ha a motort kell működtetnie. )
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) uniman válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Pár mA-es áramfelvétele csak toroid trafónak lehetne...

foto.jpg
    
(#) champ válasza compozit hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
köszönöm a választ! Ez eléggé érthető így.
Tehát a gyártása/minősége alapján elképzelhető hogy ez a fogyasztása normális...

Ezt folyamatosan fogyasztja, rátettem tegnap egy mérőt, és azóta ez az áram folyik át rajta
Ki lehet ezt a trafót cserélni valami olyan megoldásra, ahol nem fogyaszt számottevő mennyiségű energiát? Sajnos a vezérlő panel ezt a 27V váltóáramot kéri, nem lehet cserélni egy "sima" monjuk megfelelő méretű külső 24V DC tápegységgel...
Másképp :
Keresek megvételre egy 230/24 kb 50VA-es trafót, jó hatásfokkal
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) tothbela válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Én kapunyitó motor szénkefét cseréltem egy megbízómnak. Újra betanítottam az elektronikát az áramlimitekhez, amihez bele kellett néznem a vezérló dobozba. 24V/120W műgyantába öntött toroid volt benne. A netről letöltött doksiban viszont lemezelt magos trafó. A toroid mellett egy beragasztott felirat volt, amin szerepelt a gyártó bejegyzése, miszerint upgrade történt a gyárban. Nem mértem a nyugalmi áramot de napokon keresztül se tudott annyira felmelegedni, hogy kézzel éreztem volna hogy langyos.

Lehet hogy a gyártóhoz is eljutott a panasz, ezért változtatott.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) Alkotó válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 / 1
 
Ha rajta van az árammérő a primeren, akkor csupán kiváncsiságból olvasd le nekünk mennyi áramot folyik amikor mozog a kapu (felfelé). Illetve kb. mennyi ideig tart ez a nyitási művelet?
Az nem lehetséges, hogy 60 Hz-es vidékre szánták a készüléket vagy esetleg eleve szakaszos üzemre tervezték?
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) Gafly válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Csapongtok:
Idézet:
„A fogyasztása lekötött szekunder körrel, kb. 15W.”

Innentől kezdve mindegy hogy milyen motorok vannak a kapun.
Annó azon én is meglepődtem elsőként, hogy az "házi" használatra szántakban 230 V, míg az "ipari" inkább 24 V.
De mondom, itt ez vakvágány, teljesen felesleges ezen rugózni...
(#) champ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
400 mA, és kb. 15 mp, de most a motor fogyasztása másodlagos.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) Alkotó válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Akkor is feszültség alatt van a trafó, amikor nem mozog semmi?
(#) Remci válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Persze, hiszen a vezérlésnek, rádio vevőnek mennie kell.
(#) champ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
igen!
Gyártja a 24 Volt-ot, és várja hogy megnyomjam a táviránytót.
(#) Remci válasza Gafly hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
A lakossági kapumotorok között is van 24v-os és 230v- os is. A garázs kapu motorok - nem tengely vég motorok, hanem sínes- 24v-osak. A kertkapu motorok mindkét feszültségre vannak. Az ipari garázs kapu motorok nagy része 230 vagy 400 v-osak, tengelyvég motorok. De szerintem annak a trafónak az égvilágon semmi baja, huszonpár év alatt még nem találkoztunk trafó hibás motorral.
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) champ válasza Remci hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Nincs tapasztalatom trafó üresjárati fogyasztásával, ezért kérdezem ezt az egészet. Ha azt mondod, hogy ennek így fogyasztania kell 60-70 mA-t, elfogadom.
Azért valaki megmérhetné egy ilyen motoros kapu fogyasztását nem üzem közben.

Azonban ez számomra nem megfelelő. Szeretném azt, hogy ne termelje a hőt évtizedekig, hanem csak akkor működjön, ha szükséges. Nem akarom mindig kihúzni a konnektorból stb. Egy wifi sonoff sem túl elegáns szerintem ide.
(#) uniman válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Az a kis melegedés még hasznos is lehet...hideg helyiségben megakadályozhatja a páralecspódás, ami káros lehet az elektronikára.
(#) Remci válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Idézet:
„csak akkor működjön, ha szükséges”


Kutya legyek ha értem hogy szeretnéd ezt megoldani. Villany mindenféleképp kell a vezérlésnek, ha ki akarod nyitni a kapudat. Tehát szerintem a trafót nem tudod megkerülni. Ezt így találták ki,így működik. Igazából mi a probléma? Az hogy fűt valamennyit,vagy fogyaszt? Minden eszköz fogyaszt is,meg fűt is valamennyit ha feszültség alatt van. Lehet kikapcsolt,de áram alatt lévő tv, mikró órája, sütő kijelző vagy mit tudom én. Gondolom ilyenkor nincs az egész lakás le áramtalanítva
(#) champ válasza Remci hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Én is visszautalnék egy idézettel az eredeti kérdésre:
"A fogyasztása lekötött szekunder körrel, kb. 15W. Ezt én nagyon soknak tartom. Ezzel melegíti magát, mást nem csinál.
A kérdésem az lenne, hogy ez a fogyasztás jogos?? Mi a tapasztalatotok?
Cserélni kellene, mert valami probéma van vele?"

Tapasztalatot kértem, hogy akinek ilyen, vagy hasonló van, azt is ilyen ***ul oldották meg? Vagy ez csak azért ilyen, mert 12 éves technológia. Nem szeretnék kitérni, hogy milyen könnyű ezt gyárilag plusz 500 Forintból megoldani, hogy a trafó vagy bármi ami a motornak készíti az áramot, az csak akkor fogyasszon, amikor szükség van rá.
Senki nem örülne, ha az autójában reggelre lemerülne az akku, mert a benne felejtett telefon töltő 5V-ról megy, és a 12/5V-os trafó folyamatosan gyárja az 5V-ot, hiába nem kell. Tudom, hogy nem túl jó példa, de nem tudtam kitalálni jobbat. (Tudom, hogy kapcsoló üzem, tudom, hogy más a lépték, de jobb példát most nem tudtam kitalálni.
Csak annyit akartam, kideríteni, hogy ez gyárilag ennyit kell fogyasszon, vagy nem. De akár így kell, akár nem, ez így *** konstrukció. Már csak a környezet védelem miatt is.
A tévém mérhetetlenül keveset fogyaszt standby állapotban. Egyébként pedig 150W-ot simán. A mikrón sem mérhető a fogyasztás alapból és a többi. Gondold el. Egy országban van 100000 db ilyen. Az 1500 kW a semmiért, de tényleg a semmiért, mert meg lehetne oldani darabonként 1W-ból is.
Nagyon elkalandoztunk az eredeti kérdéstől

Káromkodás nélkül is megy, ugye?
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
Moderátor által szerkesztve
(#) Remci válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Van bontott garázskapu motorom, bár az Exitec, meg talán Sommer. Majd holnap megmérem azok trafóját,hogy üresjáratban mennyi az áramfelvételük.
(#) compozit válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Ha jól tudom, van valami szabvány, hogy stand-by üzemben max 1W-ot vehet fel egy kütyü. Hát ez nem az a kategória. Valószínűnek tartom, hogy ez ezért ilyen olcsó. Drágábban biztosan vehettél volna jobbat, de az emberek a legolcsóbb terméket veszik. Te is, én is. Ez is működik, szerintem nem lesz vele gondod sok-sok ideig. Hát, nem ingyen van az üzeme. Lehet ezen változtatni, tekertetsz valahol egy trafó, mondjuk 10 rugó és talán 10 év alatt visszajön az áramspóroláson az ára. Gondolom, ezt nem akarod...

Ha neked egy új építésű okos házad van, hát az ennek a többszörösét fogyasztja el, ez a fogyasztás eltörpül mellette.

Igen, társadalmi szinten sok lehet az ilyen jellegű fogyasztás. Azért ne felejtsd el, hogy ezt a felhasználókkal megfizettetik, tehát nem kapod ingyen. Még akkor sem, ha külföldről jön a lendület. És még azon is profitál az áramszolgáltató. Ne felejtsd el, hogy minden szolgáltatás profitot akar termelni. És minél nagyobb a fogyasztás, annál nagyobb a profitjuk. ( Ebből eredően nem érdekli őket a stand-by, meg egyebek, a környezetvédelem a legkevésbé sem érdekel senkit... )

Én a helyedben semmit nem csinálnék, legfeljebb évente leporolom és kész. Erre a kérdésre nem érdemes szót vesztegetni.
(#) compozit válasza Remci hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Nem az áramfelvételük a lényeg, mert az csak látszólagos áram. A wattos, vagy hatásos áram biztosan kevesebb ennél. A wattos teljesítményfelvételt mérd meg, az termel veszteséget. Ehhez használj mondjuk egy villanyórát, az csak a hatásos teljesítményt méri. Ha ilyened nincs, akkor csak azt nézd meg, hogy hosszabb üzem után mennyire melegszik.
(#) Remci válasza compozit hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Akkor marad a kézrátételes mérés
(#) champ válasza Remci hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
ez a beszéd, köszönöm!
(#) champ válasza compozit hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
igazad van! Én is okosba mértem. A sima fogyasztásmérő nyugalmi állapotban is 186 mA-t mért, de a tényleges fogyasztása a sokszor említett 15W...
Az okos mérők már jól mérnek!!! Nem csak szoroznak. (P=U*I)
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
(#) compozit válasza champ hozzászólására (») Feb 17, 2024 /
 
Melyik ez az okos mérő? A képlet helyesen úgy szól, hogy P = U x I x cosfi. Szinuszos mennyiségeket alapul véve. Nagy ám a különbség...
Tehát, még ez sem pontos, tekintve, hogy a hálózati feszültség alakja elég messze lehet a szinusztól...
A hozzászólás módosítva: Feb 17, 2024
Következő: »»   365 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem