Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Hibrid erősítő
 
Témaindító: (Felhasználó 1542), idő: Ápr 10, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 22
(#) (Felhasználó 1542) hozzászólása Ápr 10, 2006 /
 
Sziasztok! tudtok valamit a Hobby elektronikában megjelent 20w-os hibrid erősítőről,mert szeretném megépíteni. Építési tapasztalat vagy rajz jól jönne.
(#) zolee1209 válasza (Felhasználó 1542) hozzászólására (») Jún 1, 2008 / 6
 
Nem egy aktuális téma, de ami azt illeti én megépítettem! Ha még visszanézel és érdekel a dolog, akkor szólj és írok!
(#) Müszi válasza zolee1209 hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Engem nagyon érdkelne a kapcsolás, és a vélemyéked róla.

üdv
(#) Müszi hozzászólása Aug 20, 2008 /
 
Sziasztok!

Szeretnék egy csöves hibrid végfokot készíteni, aminek az eleje ECC83 lenne a jó, tranzisztoros vagy FET-es véggel, egytápfeszes táplálással, kicsatolókondival, AB osztályban, max 10W kimenőteljesítménnyel.

Nincs valakinek véletlenül egy jó kapcsolása ami a feltételeknek megfelel?
Szétgugliztuk a netet, nem találtunk jó kapcsolást.


Előre is köszönöm a segítségeteket: Müszi
(#) Imi65 válasza Müszi hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Ejnye, Müszi! Hátat fordítasz a "totál csöveseknek"?
Az Ágoston könyvben találsz, valahonnan én is leszedtem elektronikus formában.

218.jpg
    
(#) Müszi válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Sajnos ez a kérés --> hibrid
Ezzel a rajzzal több gond is van:
-Nem egytápfeszes
-elég bonyolult
-Csak 1db kettőstriódát tudok használni oldalanként mert nincs több.

Láttam egy fajtát (Szintén Ágoston könyvi) 1db kettőstrióda/oldal.
Csak az is kettőstépos, és nekem csak 1 tápfeszes a jó, +40V környékén.
Ha azt valaki át tudná alakítani egytápra, az is megfelelne.

Azért köszönöm a segítséget: Müszi
(#) Imi65 válasza Müszi hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Látod, elkapkodtam a választ. Tényleg nem egytápos. Pedig ezt szerepeltetted a követelmények között.
(#) Müszi válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Közben meglett a másik rajz: Bővebben: Link

Ezt nem lehetne átalakítani egytáposra?
(#) Imi65 válasza Müszi hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Az a baj ezzel, hogy a tranyókat (BC-k) a telepközéphez képest vezérli a cső. Egytelepes beállításnál ezt a pontot - egyenáramúlag - nem földelheted. Rátehetsz viszont egy jó nagy kondit (a 22 Ohm -ok közepére), mondjuk 1000 mikró 40V-ot, akárcsak a kimenetre, ahová lehet 4700 mikrót is tenni. Kicsit lassabban éled fel. Az R-C tagot akkor természetesen a földre kötöd (a - ágra). A cső testje is átkerül a tranyós testre. Valamelyik 4,7k viszont legyen trimmer, mondjuk egy 3,3k ellenállás, és egy 2,2k trimmer sorban, és ezzel telepközepet állítani. Io állításra továbbra is az 1k.
(#) zolee1209 válasza Müszi hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Üdv! az előző hsz.-m a hobbielektronika füzetek audiofil erősítők építése számában található hibrid erősítőre vonatkozott, de szerintem ez mindegy, mert a lényeg, hogy hibrid! Mi a véleményem róla? Egyszerre jó, és rossz. Rossz vélemyényt csak a kapcsolás miatt tudok mondani, mert a cikkben közölt nyákterv a kapcsolás alapján hibás volt. Lehet, hogy az én hibám volt az is, hogy néhány bekapcsolás után a graetz híd szó szerint felrobbant a nagyfesz oldalon, gondolom a túlméretezett puffer miatt (400µF 450V, ellenállás, majd 56µF 400V). A csövet is sajnos kikészítettem az anódfesz késleltetésének hiánya miatt. A cső használt volt egyébként is. A pozitív véleményem: mindaddig, amíg az áramkör elektronikailag kifogástalan állapotban volt, olyan hangzást nyújtott, amilyet még nem hallottam! A mélyek fantasztikusak voltak egy TDA erősítőhöz képest (lényegében csak ilyenhez tudok hasonlítani, mert mást nem nagyon építettem eddig), ez a mélyhang- dinamika gondolom az A osztályú beállításnak is köszönhető. A magastartománny al sem volt gondom. Nekem megtetszett az erősítő, sokkal szebb hangja van, mint egy IC-s erősítőnek! :yes:
(#) Müszi válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Le tudnád rajzolni a módosítást?
Tényleg működne úgy ahogy leírtad?
+40V elég lenne a tranyós résznek?
(#) Müszi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Egytáp: a tranyók járjanak +40V-ról a cső megkapja a 250-et :yes:
(#) Imi65 válasza Müszi hozzászólására (») Aug 20, 2008 / 4
 
Valami ilyesmit képzeltem el (meg azt, hogy tudom kezelni a scennert).
(#) Imi65 válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Ahogy elnézem a rajzomat, elég érdekesen állhat ez fel, mikor megkapja a tápfeszt ( kicsit sem erre volt tervezve, nem kéne sűrűn kapcsolgatni). Hangszóró ne legyen a kimenetén bekapcsoláskor, csak egy Ohm -os ellenállás, mert ez leng egy jót. Reméljük, kibírja a szegény felső BC. Az sem baj, ha a csövek még nem élnek bekapcsoláskor. Inkább olyat kéne csinálni, hogy a + táptól is ide csatlakozzon egy másik 1000 mikró, és akkor elve féltápra állna be ez a pont is. Így csináld meg.
(#) Müszi válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Ha jól látom akkor egy fél trióda kell csak?
A cső anódja közvetlen a +250V-ra csatlakozik?
A neg. vcs. maradhat úgy ahogy az eredeti rajzon volt?
Kb. hány W szinuszos telj.-re számíthatok?

Előre is köszönöm a segítséged
(#) Müszi válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
Hova rakjam az 1000 mikrót?
(#) Imi65 válasza Müszi hozzászólására (») Aug 20, 2008 / 4
 
Nem, minden csöves részletet a Te rajzod szerint. Az nem változott, azért nem rajzoltam bele. Az 1000 mikrót úgy tedd be, hogy a + felét a +40V-ra, a másik (-) felét pedig a másik 1000 mikrós + végére, ami a 2 db 22 Ohm -os emitterellenállás közös pontján van. Ezzel jó közelítéssel alkottonk egy kapacitiv osztót, és nem kell a szerencsétlen felső BC-nek feltölteni az alsó 1000 mikrót, így a felső megteszi helyette.
(#) Müszi válasza Imi65 hozzászólására (») Aug 20, 2008 /
 
A BC kistranyók ugye kiválthatók BD139-140-nel?

Kb. mennyi lesz a kimenőteljesítmény?
(#) ferci válasza Müszi hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
A nyugalmi áram beállítást javasolom átalakítani a rajz szerint... ha vmikor kh-zik a poti, a tranyók "szétszaladnak" és annyi... a rajzon lévő megoldással pedig csak lecsökken az áram.
A BC-k helyett BD... több szempontból jó: nagyobb fesz-tűrés, disszipáció - viszont a cső nem fogja kivezérelni normálisan. Én még betennék egy tranyót a végfok elé.... mert a BC(BD)-BD245-6 az csak végfok...
(#) CHZ válasza Müszi hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Itt van 1 leegyszerűsített egytápos hibrid FET-tel .
Ennél egyszerűbbet nem érdemes csinálni .

HIBRID.bmp
    
(#) CHZ válasza Müszi hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Vagy ha van ECC 88 , 6N23P , csöved akkor ez jobb lenne !

HIBRID II.bmp
    
(#) cua válasza CHZ hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 

ezeket ki is próbáltad vagy csak modellezted?

regards,

(#) CHZ válasza cua hozzászólására (») Aug 21, 2008 / 1
 
Kipróbáltam , de a csöves meghajtása más volt ,kissé bonyolultabb , mivel a kérésben az egyszerűség is benne volt , ezért egyszerűsítettem .
A képeken látható a kivitelezése.
(#) Müszi válasza CHZ hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Ez a rajz hány W-t ad le 4 ohmra 40V-ról?
Ugye AB osztályú az erőssítő?
A T3, T5, T6 helyére milyen tipusú tranzisztor jó?
(#) CHZ válasza Müszi hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
40V kevés , át kell akkor méretezni , 70-80V lenne ideális .
T3 bármi lehet , akár BC182 is , ez nem megy a bordára , csak a 4x BD139 tranyók diódának kötve .
Meghajtnak 2SC2073/ 2SA940 -et tettem , de más is lehet MJE350/ MJE340.
(#) cua válasza CHZ hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 

ezen elgondolkodtam, lehet, hogy megépítem. mekkora hűtőbordát számoltál ki? avagy mekkorát alkalmaztál?
látom kettős tápot csináltál, mennyi max árammal számoljak (végfok táp)?

regards,

(#) CHZ válasza cua hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Hűtőborda a doboz hátsó falán végig , kb 40x 8cm , oldalanként max . 1,5-2A , nyug. áram 150-200mA-ra állítotam
(#) Müszi válasza CHZ hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Esetleg át tudnád méretezni +40V-ra?

Köszi
(#) CHZ válasza Müszi hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Szerintem nem érdemes akkora tápra megcsinálni .Teljesítmény csökken , torzítás nővekszik , miért akarod ?
(#) Müszi válasza CHZ hozzászólására (») Aug 21, 2008 /
 
Mert ilyen tápom van :yes:
Nekem még 10W is megfelelne
Következő: »»   1 / 22
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem