Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Relé meghúzása fél feszültségről
Lapozás: OK   1 / 3
(#) szunyogpal hozzászólása Okt 17, 2008 /
 
Van nekem egy lm 7805 ic vel elkészitett stabil tápom. Szerenék róla egy 12 v-os relét működtetni.
(#) Master_of_the_web válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Helló!

Ha fél feszültségről szeretnéd járatni, akkor le kell tekerned a relén lévő huzal felét. Vagy csak simán tekered le és közbe többször rápróbálsz, hogy behúz-e már. De fél menetszámnál kb. 2x-es áramfelvételre számíthatsz, mint ami rá van írva.

üdv
(#) potyo válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Mi a kérdés?
(#) JZoli válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Valahol már láttam ilyet két előre feltöltött kondenzátorral csinálták, de ott nem volt ekkora különbség a táp és a relétáp között. Esetleg a nyers egyenfeszről a stabilizátor előttről nem lehetne nagyobb feszt "kinyerni"?
(#) Attila86 válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Köszönjük az információt.
De ha netán kérdésed is van, akkor azt is nyugodtan felteheted!
(#) barany165 válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Szia!mennyi a stabilizálatlan egyen fesz.?Létezik 5V-os több amper kapcsolására alkalmas relé !Üdv!
(#) szunyogpal válasza potyo hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Azt tudom h a egy relé meghúz, akkor az űzemi feszűltségének a fele is elég a benntartásához. A kérdés az, hogyan lehetne 1o-12 v feszűltséget "varázsolni" a meghúzás pillanatában 5 v stab feszből.
Üdv.
(#) szunyogpal válasza barany165 hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Van egy adott helyzet, amit itt nem lehet megváltoztani. A stabilizálatlan egyenfesz 8-30 v közöött ingadozik, és én csk 12 v os relével tudom megoldani , másépp sajnos nem lehet.
Üdv
(#) Topi válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Akkor 7812-vel csinálj 12V-ot. Majd egy 7-8V közötti Zener-el oldd meg, hogy 13V alatt átkösse a stabot. Ha van 13V-nál nagyobb, akkor 7812 stabilizál, ha nincs, akkor azt átengedi. 8V-al be fog húzni a 12V-os relé.

De ha ez egy olyan eszköz, ahol szeretnéd, hogy stabil legyen, akkor felejtsd el az egészet. 12V-os relé azért 12V-os, hogy 12V-ról húzzon be. Alatta bizonytalan.
Ha jó a néha igen, néha nem behúzás, akkor használd úgy.
(#) Feri007 válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Valóban, ugy lehet meghuzatni fél tápfeszről, hogy feltöltünk egy kondenzátort, és a meghúzás idejére sorba kapcsoljuk.
Uána a tartásra fél tápfesz elég. Kipróbáltam, műküdik.
(és energiatakarékos
A konkrét kapcsolást már nem tudom felidézni. Úgy emlékszem, egy réges-régi Elektronikai kiskönyvtár Elektronikai receptek c. könyvben láttam.
(#) ha6pc válasza Master_of_the_web hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
...Rá kell tekernie mégegyszer annyi huzalt...
(#) 18david18 válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Szia!

Ezzel a kapcsolással kisebb akár 1.5V-ról is be tudod kapcsolni a relét. Az inputra kell kötni a kapcsoló feszültséget
(#) Tomi20 válasza 18david18 hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Igen, csak neki az a +12V hiányzik, ami a rajzon fel van tüntetve
(#) bbatka válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Feszültségnövelővel. Step-UP converter. lásd MC34063
(#) (Felhasználó 1947) válasza ha6pc hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Na akkor lesz 24V-os a relé.
(#) gg630504 válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Ezekre leltem, lehet elébb mész vele egyszer:

Relék működtetése a névleges megh. feszültségnél kisebb feszültséggel (átford. kond.)
AM07/25 = Bencze T. László:Elektron-hobby '76 [76]

Relé tartóáramának csökkentése monostabilos vezérléssel.
BC141 BD204
EK31/3-143 = Nührmann, D.: Professzionális kapcsolástechnika [00]

24 V-os relé működtetése 12 V-ról. (Kondit tölt fel, ellentétes polaritással hozzáad.)
HE91/2-17 = :Hobby Elektronika [91]

24 V- os relé meghúzatása 12 V- ról
RT75/5-217 = :Rádiótechnika [75]

Áramtaklarékos (csökkentett tartóáramú) tranz., MOSFET-es relévezérlő kapcsolások. BS108
RT93/6-291 = :Rádiótechnika [93]
(#) dcsabi válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Csinálj egy egytranzisztoros (PNP) invertert 5/12 menet 0.4 CUZ
ferritgyűrűre... és két kondi meg egy dióda
(#) dcsabi válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Én ezzel az inverterrel oldanám meg...
A tekercs (0.3-0.5 cuz) egy kis 10-15mm-es ferritgyűrű, a tranyó meg 0.5-1.5A PNP 30V...stb
Fél gyufásdoboznyi helyen elfér, akár bontott alkatrészekből is el lehet készíteni...
(#) lapose válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 17, 2008 /
 
Szia!
Muszáj 12V-os relét használni? Lehet kapni 5V-osat.
Ha bármilyen kiegészítő elektronikát készítesz már ugyanott vagy árban mint egy másik relével!
(#) Jaffry hozzászólása Okt 29, 2008 /
 
hali
Én 24voltos relét üzemeltettem 12Vról
és ment
kell hozzá egy kondenzátor és egy dióda párhuzamosan a rellével.

rele.JPG
    
(#) kendre256 válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Háát..
Én is csináltam egy kapcsolást. Nekem annyira nem tetszik, de szerintem működik, ha:
- a relé be tud húzni 9-10V-ról (vannak ilyen 12V-os relék), és
- tartásban tud maradni 4,3V-on (ha schottky a dióda a kondival párhuzamosan, akkor 4,7V-on)
(Nagyobb az esélye a működésnek, ha az 5V-os tápot fel lehetne emelni 5,7V-ra.)
Ha valamit mégsem vettem észre, és nem megy, szóljatok!
(#) szunyogpal válasza Jaffry hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Köszönöm szépen a megoldást. Siiiiiikerűlt!
(#) mex válasza szunyogpal hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Vannak még csodák.....
Jaffry megoldása nem működhet abban a formában amiért honorálták. Annál inkább köbzolié.
(#) kendre256 válasza mex hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Ezek szerint tényleg vannak... (Pedig én is mindig az ellenkezőjét szoktam mondani.)
Vagy 6V-os a jelfogó..
Köbzoli megoldása tényleg jó, az enyémnél amiatt még jobb is, hogy elektronikus.
(#) Jaffry hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
nekem igy jó!
Tényleg vannak csodák
(#) mex válasza Jaffry hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Jaffry! Tudnál tenni egy rövidke videót a működésközbeni áramkörről? Ha lehet látszódjon a relé feszültsége is,valamint a tekercsére kapcsolt feszültség is. Nagyon szkeptikus vagyok,a rajzod működését nem támasztja alá semmi.....
Az a kondenzátor csak a tápláló feszültségforrás szintjéig töltődhet fel,és miután párhuzamosan van a relével nem csinál érdemben semmit.
(#) kendre256 válasza Jaffry hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
A pont miatt biztos jó neked, de nehogy azt mondd, hogy egy relé (amelyik különben nem húz be 5 V-ról), azért fog behúzni, mert párhuzamosan teszel vele egy kondenzátort, meg egy diódát! A töltetlen kondenzátor rövidzárként fog viselkedni az első pillanatban, tehát a jelfogón (figyelembe véve az áramforrás belső ellenállását) sokkal lassabban emelkedik a feszültség, mintha nem lenne ott a kondi. Mikor a kondi feltöltődött (kb. 5V-nál egy picit kevesebbre, a belső ellenállás miatt), akkor lesz a maximális feszültség a jelfogón. A diódának csak kikapcsoláskor lesz jelentősége, mikor a jelfogó tekercsén az önindukció miatt ellentétes feszültség alakul ki, azt fogja elnyelni. A diódát egyébként a kapcsolóeszköz védelmére szokták berakni, amit nem is látok a rajzon. Hol lenne egyébként a kapcsoló?
Ez a kapcsolás erre a feladatra teljesen alkalmatlan.
Amit köbzoli rajzolt, az működik, ugyanolyan feltételek mellett, mint amiket én írtam a kapcsolásomhoz.
Szerintem a pontot köbzoli érdemelné.
(#) Tom Lord válasza mex hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Nem láttam az elkészített, működő kapcsolást, de csak egy magyarázata lehet (Mert ugye a csodákra még várni kell!) :
Az áramkört egyenirányított váltakozófeszültségről táplálta.
(A csúcsfeszültségre töltődő kondenzátorról valóban meghúzhat a relé.)
(#) mex válasza Tom Lord hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
A rajzon egyértelműen egyenfeszültségű áramforrás szerepel,a topic cime pedig:Relé meghúzása fél feszültségről.
Ezzel együtt amit irtál helytálló lehet,bár az 1.41x-es feszültség is elég soványkának tűnik (nem tudom,nem próbáltam).
De kár is többet polemizálni rajta,amig nem szolgál Jaffry mindenki számára elfogadható bizonyitékkal.
(#) kendre256 válasza Tom Lord hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Erre én is gondoltam, de a topiknyitó első mondata az volt, hogy van egy 7805-ös ic-vel készített stabil tápja, és arról akar 12V-os relét működtetni.
Az tiszta sor, hogy Jaffry kapcsolása nem jó, de miért írta szunyogpal, hogy sikerült?
Valami általunk ismeretlen dolog van még itt...
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem