Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   329 / 3945
(#) aderka hozzászólása Nov 6, 2008 /
 
Szevasztok!

Tudna nekem valaki adni egy kapcsolási rajzot frekvenciamérőről? Ha lehet ne PIC-es rajz legyen.
Előre is thx :worship:
(#) proli007 válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Hello!

Tekintve, hogy 7.-es vagy, lerajzoltam neked. (Mert láttam, hogy a cikkben tollal készült a nyák, tehát valószínűleg nincs letölthető rajza.)
Azt hiszem kissé máshogy sikerült mint a fényképen, pedig igyekeztem nagyon. :yes:

De ne add fel a tervezést, sikerülni fog az!

(A nyákot úgy készítsd el, hogy a panelen a "VILLOGO" felirat olvasható legyen.)

üdv! proli007
(#) proli007 válasza hortamas75 hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Hello!
Nagyon szívesen! Örülök, hogy segíthettem, nem volt ez akkora attrakció, mint gondolnád.
üdv! proli007
(#) Bxncx válasza proli007 hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
nagyon köszönöm hogy lerajzoltad
és azt is hogy ilyen gyorsan válaszoltál!

szerintem hétvégén el is kezdem csinálni.
még egyszer nagyon köszönöm
(#) Bxncx válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
öö. bocsi..
még annyit szeretnék kérdezni hogy ezen a rajzon (lásd:melléklet) pl.: a lednél a KÖR jelenti a +-ot vagy a NÉGYZET?? elég hülye kérdés...
(#) kissanyi válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Nem a kérdés a rossz, hanem a rajz nem következetes.
(#) proli007 válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Hello!

A kör az anód, de a katódot oda is írtam. De ha megnézed a kapcsolási rajzot, hogy a plusz tápon vannak az anódok, akkor rájössz magadtól is.

(A rajzon látható egy elég béna dióda szimbolikus jelölése, ha figyelmesen nézed)

üdv! proli007
(#) gydanee válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Az a lényeg hogy ottvan egy K betű, ami Katódot jelent.
És van egy kis csík "levégva" a led oldalából, ezzel is általában a katódot jelölik.(mint a diódáknál általában)
Szóval több jel is informál.
Csatoltam saját készítésű kis képet is!

Üdv,gydanee

led.jpg
    
(#) Bxncx válasza gydanee hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
értem.
és köszönöm mindenkinek!
(#) Bxncx válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
hello!!

még annyit kkérdeznék h van a tranzisztor (NPN) és az hogy van h melyk lába melyik (a képen megszámoztam alábakat)valaki megtudná mondani?meg a bázis és a kollektor között kell hogy follyon az áram vagy a bázis és az emitter között?

Még nagyon kezdő vagyok,és bocsi a sok kérdésért!!

(#) Bxncx válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
ja és akkor úgy van hogy az elektronok negatív töltésűek,a protonok pedig pozitív töltésűek ?

meg ha valahol + jel van akkor az negatív töltést jelent ,, a - jel pedig pozitív töltést?

(mi matekból úgy tanultuk h a + jel a pozitív ,, a - jel pedig a negatív vagy minusz.)
(#) snakesix válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
tranzisztornál mindig a nyilas az emitter,a sima a kollektor.A bázisárammal tudod vezérelni.
(#) mrfencer válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Ez elektronikában is a - a minusz a + a plusz!
(#) Bxncx válasza mrfencer hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
értem

és köszönöm
(#) _JANI_ válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Szia!

A mellékelt rajzon egy PNP tranzisztor rajzjele található...
Amúgy nagyon egyszerü megjegyezni, hogy melyik a PNP és melyik az NPN!


Mindíg a POZITÍV pontból inbul a nyil a NEGATÍV felé. Azaz a P->től kifelé. A nyilas kivezetés az EMITTER. Attól függetlenül, hogy rá vagy tőle el mutat a nyíl.

Kicsit bővebb magyarázatot találsz a tranzisztorokról >>> ITT <<< Cikkek között.
(#) Bxncx válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
ahhhaaa... most már értem teljesen

tehát ha pl.: egy elemből a +(pozitív) áramot kapcsolunk a bázisra akkor az kijön az emitteren , és ezzel azt érjük el hogy a collektor és az emitter között tud folyni az áram?
(#) mex válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Igen ez szentigaz NPN struktúrájú tranzisztor esetén.
PNP tranyónál pedig az emitterből a bázis felé folyó áram hatására fog a nagyobb áram folyni az emitter és a kollektor között. Mindig szem előtt kell tartani azonban,hogy a bázisáramot ellenállással kell korlátozni,különben tönkremegy a tranyó. De olvasd szorgalmasan, a JANI álltal megadott cikkeket és világos lesz minden.
(#) Bxncx válasza mex hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
oké elolvasom. és köszönöm mindenkinek aki segített hogy megértsem hogy mire jó a tranzisztor és hogy hogy működik
(#) _JANI_ válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Egyetértek veled mex!


S Bxncx!

Ha kérdésed van csak nyugodtan!
Valaki biztosan meg tud felelni a kérdéseidre! :yes:
(#) Hujikolp válasza Hujikolp hozzászólására (») Nov 6, 2008 /
 
Esetleg merre kérdezzem ezt meg?
(#) aderka hozzászólása Nov 7, 2008 /
 
Szevasztok!

Mit gondoltok ez a kapcsolás működhet? (melléklet)
Láttam az oldalon PIC-es megoldást rá, de gondoltam meglehet ezt oldani kapukkal is. Hát ezt találtam. Előre is köszi

Üdv: aderka
(#) Norberto válasza aderka hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Valószínűleg teljesen működőképes a kapcsolás.
(#) Kicsa hozzászólása Nov 7, 2008 /
 
Sziasztok!
Lenne egy olyan kérdésem hogy a védőföldet mikor kell bekötni? Nevezetesen van egy tápegységem amit én raktam össze,teljes fa dobozolás lesz rajta. Fémes rész egyedül a hűtőborda a hátulján amihez hozzá lehet érni,rajta egy 7812vel és egy Graetzel.
A 7812-t elszigeteltem,csillám+gyűrű,a graetz a mérete miatt direktbe van rá felcsavarozva.A kérdésem az hogy a hálózati védőföldelést rákössem-e a hűtőbordára avagy hagyjam 'lógva' a bejövő csatlakozónál?
Előre is köszönöm szépen!
Üdv
(#) Bxncx hozzászólása Nov 7, 2008 /
 
hellosztok!

Megrajzoltam a Tinában a 2ledesvilogó kapcs.rajzát és valamiért nem villog hanem mindkét led világít.

valaki megtudja mondani hogy mitől lehet?

vagy ha megépítem akkor fog villogni csak a tinában vaélamiért nemjó?

névtelen.JPG
    
(#) fureszk válasza Bxncx hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
A tinában megegyezik a 2tranzisztor bétája(erősítési tényezője) és az a baj, hogy a kapcsolás pont arra alapoz, hogy a gyakorlatban nem azonos két tranzisztor bétája, "az egyik hamarabb nyit".
(#) Bxncx hozzászólása Nov 7, 2008 /
 
értem..köszi
(#) Kicsa válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Szia!
Értem,akkor nem kötöm be.(Torroid)
Köszönöm Szépen!
Üdv
(#) Imi65 válasza fureszk hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Az az érdekesség, hogy a legújabb fejlesztésű TTL áramköri részeket (IC-n belül) már annyira egyformára sikerül készíteni, hogy valóban fennáll a veszélye, hogy a Tinához hasonló állapotok miatt az astabilt külső áramköri elemekkel aszimmetrikussá kell tenni a biztos indulás érdekében.
(#) gg630504 válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Az Álmoskönyv szerint elektronikának fából dobozt csak akkor csinál az ember, ha kötött biztosítást házára és életbiztosítást hozzátartozóira.
(#) Kicsa válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 7, 2008 /
 
Üdv!
Hát nemtudom hogy ezt viccnek szántad-é vagy komolynak...
A készülék tüzet fogni csak úgy tudna szerintem,ha valami nagyon melegszik (itt nincs ilyen...pl izzó ) illetve szikra útján,mivel száraz fáról van szó.Ám merem remélni hogy egy készülék (attól még hogy házilag épített) nem szikraesővel 'örvendeztet meg'.
Egyébként félig már élesztve van,apróbb gondok vannak vele de menni fog...majd rakok fel képet a Ki Mit Építettbe ha megvagyok vele.Egyébként én a fára úgy nézek mint remek doboz alapanyag...könnyen megmunkálható,könnyen beszerezhető és szerintem nagyon esztétikus
ui.:Kíváncsi lennék a véleményedre,reagálj rá kérlek...
A linkelésed pedig számomra nagyon hasznos olvasmány!
Üdv
Következő: »»   329 / 3945
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem