Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM Adó és Vevő fülmonitorozáshoz
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Hanem hozzászólása Nov 8, 2008 /
 
A következő a problémám:
Szeretnék építeni egy rádiós fülmonitor rendszert, ugyanis a gyári iszonyatosan drága.
Kéne hozzá egy kisteljesítményű adó és vevő, valamint a vevőnek max 9vos elemről kell mennie amellett, hogy még egy kis fülhallgatóra méretezett erősítőt is ellát energiával, 3-4 óráig folyamatosan.
A dolognak persze pontosnak is kell lennie, mert ha éneklés közben egyszercsak az ember elkezdi a Kossuth-rádiót hallani a saját hangja helyett az roppant kellemetlen
Itt van lerajzolva is a probléma, várok nálam tapasztaltabbak válaszait egyes részproblémákhoz!
(#) kyrk válasza Hanem hozzászólására (») Nov 8, 2008 /
 
Milyen kepzetseggel rendelkezel a teren?
Milyen muszerezettseg all a rendelkezesedre?
Hany Ft-ot kivansz raaldozni az eszkozre? Tipikusan a kifejlesztese egy eszkoznek a gyari eszkozok aranak a tobszorose szokott lenni. Persze vannak kivetelek.
(#) 256kb hozzászólása Nov 8, 2008 /
 
Itt van egy
a baj csak az hogy 115v rol müködik(12v ac táp van benne
más nem tudok)

ado.pdf
    
(#) 256kb hozzászólása Nov 8, 2008 /
 
ja és nem biztos hogy működik
(#) sirály12 válasza Hanem hozzászólására (») Nov 8, 2008 /
 
Építs poloskát. :yes:

Például ezt

vagy ezt

Vagy a google és csak annyi kell, hogy poloska rajz, és ontja a kapcsolási rajzokat. Ezeket külön erre találták ki. Egyszerűek(a legtöbb), és kicsik.


U.I.: Ezt majdnem kihagytam.
(#) Hanem válasza kyrk hozzászólására (») Nov 8, 2008 /
 
Nos én egy Technikus vagyok, szakirányban végeztem, de még semmi kreatív dolgot nem próbáltam kifejleszteni... Műszereim vannak, meg minden ami kellhet... szerintem 120ezer alatt simán meg lehet csinálni... ugyanis nem kell annyira profi cucc mint amiket árulnak... egy shure fejhallgatú pl 25ezernél kezdődik és ha én helyette egy jó minőségű Sony-t használok helyette az csak 4000...
(#) Hanem válasza sirály12 hozzászólására (») Nov 8, 2008 /
 
A poloska nem véletlenül pont fordítva működik mint szeretném?
A mikrofon mozog és a lehallgató fix... nekem meg pont a mikrofon a fix és a lehallgató kell mozgathatóra
(#) Hanem válasza Hanem hozzászólására (») Nov 8, 2008 /
 
Tévedtem... nem 120ezer... 100ezer az adó még 100 a vevő és 25 a fülhallgató... mindez 1 azz 1 énekeshez... szerintetek? ennyiből még akár ki is lehet fejleszteni.. persze nem annyira profin...
(#) idlob válasza 256kb hozzászólására (») Nov 8, 2008 /
 
Ez sajnos nem rádiós, hanem infravörös, és nem hangot visz át, hanem ki/be lehet kapcsolni vele hálózati fogyasztókat.

Hogy az eredeti témához is hozzászóljak:
Bár nem filléres, de elérhető áron kaphatóak rádiós fejhallgatók, ezek általában korrekt, szintézeres adóval, vevővel vannak ellátva, meglehetősen nagy hatótávolsággal, ha nem is audiophile, de korrekt hangminőséggel.

Na én egy ilyet dobozolnék át.
Van három Philips SBC HC8425-öm, tizenórákat bír egy töltéssel, egészen kicsi, tehát valami ilyesmire gondoltam
(#) Macsek71 válasza Hanem hozzászólására (») Nov 8, 2008 /
 
- Lehet venni olcsón pici fülhallgatós FM rádiót,
- lehet venni olyan "kütyüt*" ami a jelet feldobja rádiófrekire (autórádió-bemenetnek használják)

megoldandó feladat a "kütyü" jelét szétszórni az éterbe és ....


* bocs, de nem tudom mi a neve, autórádió-bemenetnek használják. Antennán-rádión keresztül lehet pl mp3 élvezni a kocsiban...
(#) lapose válasza Macsek71 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Szia!
FM transzmitter!
(#) pici válasza Hanem hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
FM transmitteres minitorozásra is alkalmas fülhalgat:
cucc linkje
-van ilyenbe olcsóbban infrás, de azt nem javaslom... rádiós az tuti, és csak 2 AAA kell a fülesbe... sima rádióvevóként is működik...
Itthon még 5eFt volt karácsonykor
(#) gg630504 válasza Hanem hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Ha feltétel, hogy "A dolognak persze pontosnak is kell lennie, mert ha éneklés közben egyszercsak az ember elkezdi a Kossuth-rádiót hallani a saját hangja helyett az roppant kellemetlen ", akkor a műsorszóró sávok használata nem célszerű. Bárkinek lehet URH CCIR rádióadója ( FM transmittere ) és senki nem csap a kezére, hogy pont ne oda hangolja az adóját, ahová a szervező. Ugyanilyen okból a PR27, PMR446 is nem biztonságos ( egyébként is telefonhangminőség ), valamint az összes SRD eszköz, amit meg lehet venni és egyszerű típusengedélyes. Bárkinek lehet.
A korrekt megoldáshoz a rendezvény idejére rádióengedélyt kell kérni az NHH-tól. Jogilag biztosítja, hogy más állomás ne zavarjon.
Másik, technikai lehetőség a többfrekvenciás átvitel. Legalább négy, öt. Amelyek jele vett egyforma, az mehet a fülhallgatóba, a többi zavar, tiltani kell.
Hasonlóan üzembiztos a szórt spektrumú átvitel. Nem tudom, az NHH ad-e ki rá rádióengedélyt...
(#) edgar válasza Hanem hozzászólására (») Nov 9, 2008 / 4
 
Az alabbi linken kapsz ado kapcsolasi rajzokat:
Bővebben: Link
Egy kis ado kapcsolasi rajza:
Bővebben: Link
Termeszetesen sokfele megoldas letezik amelyek kozul lehet valogatni.
Nem tudom, hogy mennyire a minoseg erdekel.
Monitorizalashoz megteszi egy egyszeru kis ado a dolgat.

Vevo kapcsolasi rajzok:
Bővebben: Link

Vagy a Kinai kis vevok kozul is valogathatsz - vagy mas vevo:
Kép: Hivatkozás

Termeszetesen szet kell szedni es az auto scant megszuntetni, a hangolast meg egy trimmerrel megodani, valamint egy nagyobb dobozba szerelve ceruza ellemekkel is lehet mukodtetni.
Ezt egy hozzerto megcsinalja.
Az ilyen kis vevokben cel IC-et alkalmaznak, amelyek adatai a neten megtalalhato kapcsolasi rajzal egyut.
A fenti linken lathato vevo rajz 99% ban egyezik az ilyen kis vevok rajzaval.


(#) Novak válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Igazából az NHH-tól hiába kérsz engedélyt, mert nem fognak adni, még időszakosat sem. Megpróbálni sem érdemes.
Egyébként azt végképp nem értem, hogy az NHH hogyan is garantálná azt, hogy akárki a saját adójával ne másszon rá a te frekidre?! Attól hogy te mondjuk legálisan adsz X frekvencián, attól a másik 25 embernek, akinek csak úgy éppen van egy adója, szintúgy nemfognak a kezére csapkodni ha a te freidre hangol, mintha engedély nélkül adsz :S
A Kossuth és társai, akármelyik legális rádió pedig garantáltan nem fog bezavarni, hiszen őket aztán tényleg keményen megbüntetnék, ha nem az engedélyezett frekvenciájukon adnának!
(#) szarka hozzászólása Nov 9, 2008 /
 
Tetszik ez a rádiós dolog. Hogyan lehetne ezt a kis kínai kütyüt áttekerni OIRT sávra? mi van akkor ha a zenekar pl 8 monitor utat kér? milyen agót kell ahhoz összeütni hogy ne mászkáljon el a freki? Nagyon szeretném ha lenne ezekre a kérdésekre kézenfogható megoldás. Hogy nezne ki az hogyha VHF illetve UHF adó ...vevővel próbálkoznánk?Előre is köszönöm a válaszaitokat.
(#) edgar válasza szarka hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Miert akarod te pont OIRT savra athangolni, miert nem jo a CCIR sav??
Biztosan, hogy lehet, at kell tanulmanyozni a vevo IC adatait.
Ami az adot illeti ott a rezgokori elemek ertekeit kell megnovelni.
Savok:
Bővebben: Link
(#) edgar válasza edgar hozzászólására (») Nov 9, 2008 / 4
 
Ja, az adonal, hogy a frekvencia ne maszkaljon akor kristalyvezerelt oszcillatort kell alkalmazmi.
Kulkonben sem maszkal oljan mertekben az adasi frekvencia az egyszeru adoknal, hogy ne vedd az adast.
A neten fellelheto kis ado keszulekek adasi frekvenciajanak a kiszamitasa:
Kép: Hivatkozás
Egy kis munkaval a fentiek szerint mar is atlehet hangolni az adasi frekvenciat.
(#) szarka válasza edgar hozzászólására (») Nov 9, 2008 /
 
Vajdasági vagyok és nálunk OIRT-n nincs műsorszórás,vagyis szinte szabad az egész sáv. Őszintén szólva a témával már kb. olyan tíz éve próbálkoztam(akkoriban énekeltem) Meg is csináltam egy ilyen adót ami olyan 107mHz-en mőködött. A vevővel volt inkább a bajom .Egy Univerzum sétáló magnó rádióját hsználtam. Az örömöm addig tartott míg a banda rá nem kezdett. A dobot nem tudta ez a készülék túlkiabálni. Nagyon szeretném ha valakinek sikerülne összehozni egy használható dogot. Továbbra is olvasni fogom ezt a topikot....Haj rá!
(#) Hanem hozzászólása Nov 10, 2008 /
 
Hú nem gondoltam volna, hogy ekkora lavinát indítok =) a héten nekiállok foglalkozni a kérdéssel szerintem már lesz rá időm... Írjatok még több verziót úgy látszik nem csak engem érdekel a téma

Igen ami említve lett, hogy hangosnak kell lennie, különben nem lehet jól hallani, bár engem inkább a rádiózás része aggaszt...

Gondoljátok, hogy kijön a hatóság kalózrádiózás miatt, ha a rádió hatósugara max 20 m?
(#) edgar válasza szarka hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Ja, ertem a dolgot.
Vevonek megfelel barmilyen OIRT vevo csak akkor fejhalgatoval halgasd az adast s igy remelhetoleg nem fog zavarni a dob.
Az alabbi kepeken lathato adok kozul barmelyiket atlehet hangolni az OIRT savra a kapazitasok vagy a rezgokor ertekeinek a novelesevel.
(#) edgar válasza Hanem hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Hanem, a vevo az megoldhato valamilyen regi radioval.
Az ado oldalt kell neked megoldani.
A neten vagy a beszurt linkeken rengeteg megoldast talalsz.
Ezek kozul valassz ki egy neked szimpatikus kapcsolast.
Szurd bre az oldal linkjet es megnezzuk, hogy mirol van szo.
Amennyiben modunkban all segteni akkor segitunk.
(#) edgar hozzászólása Nov 10, 2008 /
 
A Collection of FM Transmitter Schematics

Bővebben: Link

(#) edgar hozzászólása Nov 10, 2008 /
 
Simple transmitter - 30 meters max:
Bővebben: Link
(#) Novak válasza edgar hozzászólására (») Nov 10, 2008 / 4
 
Szerintem a dolog ott kezdődik, hogy monitorozáshoz nem ilyen 1 vagy legfeljebb 2 tranzisztoros poloskák rajzait kellene linkelgetni, amik a gyakorlatban semmire sem jók, főleg nem értékelhető zene továbbítására.
Az egész kapcsolásban van egyszem tranzisztor, ami egyben az adást és a modulációt is elvégzi... ezek használhatatlanok. Több okból is. Egyrészt a hatótáv 5-10 méter körül van egy normális vevővel (telefonba integrált vevővel még az 5 méter is necces), másrészt pedig mivel nincsen külön erősítő fokozat a mikrofonnak, ezért még iszonyat halk, és érzéketlen is. Nem mellesleg pedig (megintcsak azért mert a végletekig primitív a kapcsolás) ha egy kicsit arrébb rakod az asztalon, vagy csak megközelíted az adót, már elmászik a frekije.
Ha monitorozás a cél, akkor eleve olyan adót kell keresni, amely alkalmas a vonal szintű jelek fogadására (semmiképpen nem mikrofonosat). Nem feltétlen azért, mert a mikrofonost nem lehet átalakítani zene továbbítására, de az ilyen mikrofonos adók minősége általában elég gagyi (tisztelet a kivételnek).
Én otthon számítógépről valaó zenehallgatásra egy időben egy 400 mW-osnak nevezett adót használtam. A gyakorlatban 6 V-os táp mellett kb. 40-50 mW jött ki belőle, 50-70 méteres hatótávra volt elég.
Vevőnek akár a telefonos vevők is jók, gondolom a zenekar tagjainál általában akad egy telefon. De szükség esetén egy TDA7021-es IC-vel is megoldható a vétel (kb. 2X3 cm-es pnelen megépíthető erősítővel együtt).
De jó lenne, ha ezeket az 1-2 tranzisztoros valamiket ilyen célra nem nagyon népszerűsítené senki. Mert ilyen célra alkalmatlanok (másmilyenre is általában, de ilyenre aztán pláne)
(#) edgar válasza Novak hozzászólására (») Nov 10, 2008 /
 
Igazad van.
Ezek egyszeru kis adok. Ugy ahogyan de mukodnek.
Egy kicsit maszkal a frekvenciajuk de ettol fuggetlenul mukodnekn.
Termeszetesen lehetne kulon oszcillatorral megoldani a vivofrekvenciat, a modulalast varikap diodaval, kulon vegfok, illesztes az antenna fele es lehetne sorolni.
Egyelore it csak beszelgetunk a dologrol meg semmi konkret dolog nem szuletett.
Amennyiben van egy megfelelo kapcsolasod akkor legyszives szurd be.
(#) Hanem válasza edgar hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Épp ez a gondom, hogy sosem foglalkoztam még rádiózással, ezért várok még mindig ötleteket.. épp most merült fel, hogy amiket belinkeltetek azok erre nem is alkalmasak

A régi rádió azért nem tetszik mint vevő mert egyrészt nekem ha van is régi rádióm, azon csak AM van... másrészt meg ha mégis találnék egy FM zsebrádót, nem akarom szétbarmolni... biztos lehet építeni célszerkezetet is... pl ez a 7021-es dolog tetszik mint vevő... tudtok erről valamit mondani, hogy van e esetleg tipikus hátránya vagy előnye...?
(#) edgar válasza Hanem hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Ez mar azert megtenne a magaet:
Bővebben: Link

Itt meg vevok (vagy mas celicevel):
Bővebben: Link
(#) Novak válasza edgar hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Ez az utóbbi adó, már mindjárt alkalmasabb a feladatra.
Egyébként az adó, amit említettem az itt van: 400 mW TX
Ez egy elég megbízható, és kellő minőségű adó. A célra szerintem tökéletesen megfelel. Nem egyszer már meg is építettem, működik szépen. A 400 mW monitorozás céljából lehet hogy feleslegesen sok, de ezen a legegyszerűbben a tápfeszültség csökkentésével lehet segíteni.
Vevőnek én a TDA7088-ast nem ajánlom. Elég gyenge érzékenysége van, vagy megtalálja az adódat, vagy nem... Én továbbra is tartom, hogy ha valaki normális FM vevőt szeretne otthon építeni olcsón, akkor TDA7021. Eddig jobban kezelhető (ilyen kategóriájú) FM vevő IC-vel nem találkoztam.
(#) edgar válasza Novak hozzászólására (») Nov 11, 2008 /
 
Ez mar egy igazan jo kis ado kapcsolas.
Kulon oszcillator , varikap modulalas,eloerosito/ levalaszto fokozat na meg egy C osztalyu vegfok es a tobbi....
A telyesitmenye egy kicsit nagy a monitorilazashoz, gondolom, hogy lehet segiteni a vegfok erossebb aram ellencsatolasaval (R10) na meg a tapfeszultseg csokkentesevel.
A csokkentett tapfeszultseg miatt az R12, R4 valamint az R8 ertekein esetleg kell egy kicsit valtoztatni.
A husz-harminc meter athidalasahoz par mW is elegendo lenne.
Igy esetleg nem zavarna a szomszed radiohalgatasat.
Ha lenne valami otleted a telyesitmeny csokkentesere szivesen fogadnank.
Koszi a linket.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem