Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC-es ötleteket, tanácsokat várok
Lapozás: OK   1 / 3
(#) Bj hozzászólása Júl 22, 2005 /
 
Sziasztok!

Abszolut dilettanskent allok mindenfele elektronikai kapcsolas elott, igy nem leszek tul konnyu eset
Ami biztos marhara erdekelnenek a pic-es mikrovezerlok.

Azert valamilyen szinten mar utanaolvastam a temanak, igy talan ertelmeseket tudok majd kerdezni

Tehat a kerdesim a kovetkezok lennenek:

1. erdemes e megvenni a Konya pic-es konyvet amit most a chipcad-en is arulnak? ahogy atfutottam a tartalomjegyzeket egesz reszletesen kiter a dolgokra es hasznos lehet a kezdeshez.

2. a fenti konyvhez adott feltolto kutyu mennyire hasznalhato? tudom kell hozza egy bootloaderrel feltoltott pic, amit utana mar ezzel az egetovel lehet modositgatni.

3. a kapcsolasok kozott szereplo icd2-es kutyut erdemes megepiteni, ahogy elolvastam a cikket egesz korekt debuggolasra is alkalmas a cucc es egesz jol tamogatja a pic18-as csaladot.

4. milyen kontrollerrel erdemesn elso korben probalkozni? latom mindenhol a pic16f84-et nyomjak, gondolom celszeru lehet ezt valasztani. vagy akkor mar erdemes lenne egyet a pic18-as sorozatbol venni?

5. milyen programnyelvet ajanlotok, tom a assemply lenne a legcelszerubb, de lehet lusta vagyok c-ben lehet kulturalt progikat irni?

6. amiket szeretnek probalgatni az tipikus dolgok. valamilyen alfanumerikus lcd kijelzot meghatani esetleg sorosportkezeles meg ilyenek. konkret elkepzelsem meg nincs, csak ugy szertnek probalkozni.

Hat igy elsore ennyi

Szivesen veszek mindenfele biztato, megrettento vagy akar lebeszelo bejegyzest, de a rabeszeloknek megjobban orulnek.

Kerlek titeket adjatok par tanacsot, hogy neki tudjak fogni a dolognak es ne csak az egyik labamrol a masikra dulongelve morzsoljam a kezemet, hogy hogy is kene akkor most nekifogni

Koszi elore is!

Udv.
Bj
(#) Gory válasza Bj hozzászólására (») Júl 22, 2005 / 4
 
1, Szerintem érdemes lehet megvenni mert minden egy helyen van meg benne. Amúgy netről is sok szart össze lehet szedni. Én is PIC fanatikus vagyok, tudok küldeni egy rakás témába vágó dolgot amit netről gyűjtögettem.

2, Szerintem az a kütyü saját program fejlesztéshez jó.

3, Ha van rá kb 7000 Ft-od akkor érdemes megépíteni. Én megpróbáltam egyet, de nem volt leírásom hozzá és nem is sikerült

4, PIC16F84 azért jó mert egyszerű. Lehet rajta gyakorolni és sok leírás van hozzá. De a PIC 16F628 is jó mert kb ugyanaz csak olcsóbb.

5, Az assembly kódok rövidebbek és gyorsabbak általában. De a c-t is tanulni kell. Azonkívül van még pl a PicBasic. Ahhoz is van a neten sok anyag, pl LCD vezértlése lényegesen könnyebb vele mint assemblyben.

6, Neten erre van végtelen mennyiségű segítség. Ezzekkel nem lesz nehéz dolgod, mert a két legalapabb PIC téma.

Nekifogás: Veszel egy PIC16F84-et, keresel egy megfelelő kapcsolást by Goggle. (pl sorosport buzerálás) Össezdobod és elkezded megtanulni a programozást.

Jó munkát
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
Szia!

Koszi a gyors valaszt!
Meg par ropke kerdes.
A kapcsolasok kozott van egy egyszeru pic programozo, az milyen pic-ekkel tud egyutmukodni (kapcs abran pic16c84 van irva) illetve milyen szoftverrel lehet hasznalni?

Lehet annak nekifognek eloszor, aztan ha belejottem probalkozok valami "komolyabbal".
A 16-os es a 18-as kozott nagy kulonbseg bvan programozastechnikaileg? Konnyen at lehet terni a 18-as szeriara, ha mar a 16-ost megtanulta?

Udv.
Bj
(#) Topi válasza Bj hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
PIC16x84 essel biztos hogy működik, meg még sok másik PIC-el.
A program hozzá meg amit akarsz. KB 20féle PIC programozó ismeri a kapcsolást.
Én az ic-prog nevű programot ajánlanám. Nekem bevált.
(#) Bj válasza Topi hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
Szia!

Ertem.
Ami a progi leirasaban supportal termekek azokat lehet ezzel irni?
Nezegettem a 16f84-est, de ugyanezert az arert mar lehet olyanokat is kapni, ami kicsit tobbet tud sot meg olcsobb is
Amit Gory is emlitett 16f628 pld.
Szeretnek valami olyan pic-et amivel sok mindent meg lehet probalni, spi busz, i2c busz stb, ami ha jol latom alapbol nincs benne az f84-ben.

Tudnal, tudnatok olyan tipusokat ajanlani, amit ez az egeto kezel es kicsit tobbet tud mint az f84-es?

Tudom az f84-is sok lesz igy elsore, de nem szeretnem rovid ido utan kidobni es egy ujabbat venni, hanem megelozendo veszek akkor egy kicst dragabbat

Kezdem azt hinni, hogy hetfon megepitem azt a kapcsolast es akkor nekiduralom magamt

Tudom nem tul szakszeru a kerdes, de minden nem hasznalt io portot le kell valahogy huzni, hogy nehogy leegjen, vagy csak bizonyos labak erzekenyek?

Na ez jo szakmaira sikeredett
Bocsi, mondtam lamma vagyok a temahoz

Udv.
Bj
(#) Bj válasza Topi hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
Ja es meg valami.
Mi az amire nagyon ode kell figyelni amikor megepitem az elso kapcsolast, hogy ne fustoljem el a pic-et semmikepp .)
Konya ur honlapjan talaltam egy gyakorlo kapcsolasi rajzat azt probalom ertelmezni, hogy mi merre hany meter, az alapjan szeretnek valami egyszeru ledes tortenetet megvalositani amin tesztelni tudom munkam gyumolcset
Tenyleg minden otletet szivesen varok.

Udv.
Bj
(#) Gory válasza Bj hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
Na akkor nézzük sorjában.

Software:
Icprog messze a legjobb. Nem csak PIC hanem AVR mikrokontrollereket is ismer, de PIC-ből kb mindet. Szóval azzal nem lesz gondod.

Hardware:
Na ezzel viszont lesz, ugyanis gondolom a gyakorláshoz nem akarsz egyből ICD2-t összehozni (Főleg hogy annak a megépítéséhez is kell PIC-et programozni) A legtöbb neten található soros portra csatlakozó égető viszont nem megy a mai számítógépekkel, mert ezek sorosportján már nem lehet a kellő feszültséget kinyerni, ami kb 12 V kéne hogy legyen. Tehát ezeket NE építsd meg: JDM, com84 és társai. Én megcsináltam kb 4 félét és egyik se működött.
Van viszont egy zsír programopzó ami kiküszöböli ezeket a hibákat és nagyjából 300Ft-ba kerül megépíteni. És tutira működik még a 18-as szériával is.
Ez: http://haromb.fw.hu/letolt/picpgm/picpgm.html
A nyák rajzból ki tudod deríteni külömböző lábszámhoz mit hogy kell összekötni.

PIC tipusok:
Szerintem elsőre elég lesz neked a 16F84. Az mindent tud amit kell az elején, sőt többet is. Aztán ráész feljebb menni (A 16C84 annyiban különbözik hogy egyszer programozható csak úgyhogy az F kell)
I2C, SPI, UART meg hasonlók pedig az AVR mikrokontrollerekben vannak az olcsóbb kategóriában. De az más tészta.

A portokat nem kell lehúzni, azt azért szokták hogy egy konkrét állapotot vegyen fel a láb és ne egyet randomra. De ezt olvasd el és sokkal okosabb leszel: http://www.freeweb.hu/fairco/

Itt van egy PIC tanfolyam, és ilyen neked való LED-es cucc extra szájbarágósan. Sztem jó nagyon.
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
Koszi Gory!

Atnezem az anyagokat amiket kuldtel es nekiveselkedem
Biztos fogok meg kerdezni, ugyhogy nem usztok meg ilyen konnyen
Koszi megegyszer az infokat mindenkinek. Ha barkinek lenne meg hozzaszolnivaloja ne tartsa magaban
En rendszeresen figyelni fogom a forumot.

Udv.
Bj
(#) szzs válasza Bj hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
Hello! Én is kezdő érdeklődő vagyok PIC témában! Add meg légyszi a dr. Kónya oldalának címét! Köszi!
(A könyvét már láttam, tényleg jó!)
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
Szia!

Megneztem a kapcs rajzot amit ajanlottal egeteshez. Azert meg pontositanek egy utolsot
Tehat siman a kapcs rajzban leirtak alapjan hozza lehet kotni egy pic-hez a 4 labat es maris lehet programozni? Vagy csak inline modon, ahogy az oldalon a pelda is mutatja.
En ugy gondoltam, veszek egy probapanelt, rahuzom az alkatreszeket es egy fogalalot. Siman bedugom a pic-et es programozom. Csinalok melle egy probapenalt, mondjuk 4 leddel, azt annyi. Ezzel mar neki lehet allni a programozasnak, nem?

Raneztam az AVR mikrokontrollerekre is, melyiket erdmesebb megtanuli, melyik konnyebb es jobban dokumentelt?
Gondolom pic, es ha jol sejtem ezekkel is meglehet mindent csinalni amit az avr-ekkel.

Koszi es igerem tobbet nem kerdezek inkabb utanaolvasok

Udv.
Bj
(#) Bj válasza szzs hozzászólására (») Júl 22, 2005 /
 
Szia!

A chipcad oldalan talaltam a linket a konyv leirasamellett.

http://www.aut.bmf.hu/konya

Tenyleg jol hasznalhato a konyv? Tartalomjegyzek alapjan eleg korektnek tunik.
Meg szeretnem venni mindenkepp, csak kicsit messze van Pest De lehet megrendelem toluk.

Udv.
Bj
(#) Gory válasza Bj hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
Ahogy mondod Bj. Megveszed azt a kb 5 alkatrészt, és a kapcsolási rajz alapján összetaknyolod. Az a rajz pont a 16F84-hez van. A 4 lábat a foglalathoz hozzákötöd ahogy ott látod. Aztán belerakod a PIC-edet, belépsz az ic-progba és az egyik leírás alapján amit odalinkeltem beállítod. És kész. Ilyen egyszerű. Csak ha 28 vagy 40 lábú PIC-et égetsz akkor másik lábakat kell a kapcsolásban kötögetni, de azt az oldal alján lévő nyomtatott áramkörből ki tudod bányászni, ha nem megy szólj.

AVR-hez nem értek annyira. Az is RISC, de 130 utasítása van míg a PIC-nek 35 De pl a 16F84-nek a felébe kerül ugyanaz a tudás vagy még jobb is. (Persze PIC-ből is van kevesebbért nagyobb tudású pl 16F627)
De ha érdekel az AVR erről az oldalról gyakorlatilag megtanulhatod programozni basicben: avr.tavir.hu
Érdemes ránézni.
Béke
(#) Gory válasza Bj hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
Ja és kérem az 50 pontot

Megkaptad. Frankye
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
Gory, megkapod, ha meg ket kerdesemre valaszolsz )

1. hol lehet megadni?
2. a pic 16f84 helyett hasznalhatok 16f627-et vagy 628-at is? nem neztem meg meg alaposan a datasheeteket, de gondolom hasonlo felepites es szinte ugyanolyan labkiosztassal rendelkeznek. miert ajanlod inkabb megis a 84-et es nem valamelyik nagyobbat? mondjuk 628-at?

Udv.
Bj
(#) Gory válasza Bj hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
1, valahol találsz olyat hogy elfogadás válaszként vagy ilysemi eliratot.

2, Azért mert a net tele van a hozzá való leírásokkal. És amúgy meg:
http://www.chipcad.hu/download/f84tof62x.pdf

Avagy hogyan térjünk át 16F84ről 17F637-re
(#) Gory válasza Gory hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
bocs 16F627-re
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
Szia Gory!

Kezdek zavarba jonni
Nem lelem a valaszod elfogadasat , nem lehet, hogy csak a tudastarban van meg ez a funkcio veletlensegbol?

Atolvastam a doksit, nagyjabol ertem a kulonbsegeket, de akkor akar ezzel is meg lehet probalkozni.

Tenyleg van valami magyar konyvem a regi 16c71 es a 16c84-esrol. Ha jol sejtem az f84-es felepiteseben hasonlit ezekhez. Lehet atbujom akonyvet kicsit

Udv.
Bj
(#) source2 válasza Bj hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
Nem ide kapcsolódik teljes mértékben, honnan lehet letölteni a PICmicro-t. Úgy első ránézésre fizetősnek tűnik
(#) szzs válasza Bj hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
Hello!
Tényleg jó a könyv! A hozzánk hasonló kezdőknek mindenképpen az egyik alapirodalma lehet a témában. Leírja a PIC-ek felépítését, működését, programozhatóságát (assembly példaprogikkal az IRQ-, fileregister-, memóriabank-kezelést, stb.)
(#) szzs válasza Gory hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
Hello!
Olvastam a párbeszédeteket Bj-vel! Kérem szépen én is az oldalad címét, ahol programozó rajza van!
Köszi!
(#) Bj válasza szzs hozzászólására (») Júl 23, 2005 /
 
Szia!

"Gory irta egy korabbi bejegyzeseben:


Hardware:
Na ezzel viszont lesz, ugyanis gondolom a gyakorláshoz nem akarsz egyből ICD2-t összehozni (Főleg hogy annak a megépítéséhez is kell PIC-et programozni) A legtöbb neten található soros portra csatlakozó égető viszont nem megy a mai számítógépekkel, mert ezek sorosportján már nem lehet a kellő feszültséget kinyerni, ami kb 12 V kéne hogy legyen. Tehát ezeket NE építsd meg: JDM, com84 és társai. Én megcsináltam kb 4 félét és egyik se működött.
Van viszont egy zsír programopzó ami kiküszöböli ezeket a hibákat és nagyjából 300Ft-ba kerül megépíteni. És tutira működik még a 18-as szériával is.
Ez: http://haromb.fw.hu/letolt/picpgm/picpgm.html
A nyák rajzból ki tudod deríteni külömböző lábszámhoz mit hogy kell összekötni."

Ott van az url benne, en azt szeretnem megcsinalni, vettem mar hozza alketreszeket probapanelt, amin osszeforrasztom, csak par alkatresz nem volt a boltban es szombat leven nalunk nem volt mas bolt nyitva igy kenytelen voltam elnapolni a dolgot hetfore

Hetfon megveszem a meg hianyzo zenner diodakat es a pic 16f84-et vagy a 628-at ha van a boltban

En szeretnem a jovo het elejen elkesziteni a programozot es a mintaaramkort, amin probalkozni tudok. Ha a futofenyt ossze tudom hozni valahogy, akkor ritualisan korulugralom a probapanelt es nemi mantrat is elmotyogok Hja es termeszetesen leirom a tapasztalatokat ide

Udv.
Bj
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 25, 2005 /
 
Sziasztok!

Gory altal ajanlott kapcsolast osszeszogeltem ma, de nem sok sikerrel jartam
Sikerolt hozzajutnom egy pic 16f628-20p-s csiphez. A leiras alapjan illetve az ic prog leirasa alapjan ennek siman kene egetni a cuccot, de nem sikerul
Van otlet, mit nezzek meg?
Ami furi volt, hogy a fix 5 v helyett nalam csak 3.6 jut a pic vdd-jere a 14-es vagy hanyas labra, ming az egeto labra meg 13,4 osszesen, de az is csk ugy, hogy egy nagyobb kondit raktam be, mert a masik hamar elveszitette a feszultseget es siman visszaesett menmetkozben 3-5 voltig is

Tehat most szomotu vagyok.
Ahogy lattam van ez a masik kapcsolas is, ami itt a honlapon fent van. Ha jol latom, itt a taot kivulrol veszi a rendszer, talan stabilabban is muxik.

Erdemes lenne ezzel probalkoznom inkabb?

Tenyleg ezek a programozok melyik ic-ket tudjak kezelni?

pl tudjak a 628a-t is vagy csak a 628-at?

Nem tudna valaki osszefoglalni melyik irpok melyik csipeket tamogatjak?

Koszi elore is!

Udv.
Bj
(#) Bj válasza Bj hozzászólására (») Júl 25, 2005 /
 
Hja es a 628 es a 628a kozott mi a kulonbseg?

Az egesz azert erdekel ennyire, mert nem szeretnek olyan kontorllerekt megtanulni, ami kifuto tipus. Inkabb a friss chipeket nezegetnem szivesen. Persze abbol is az egyszerubbeket

Pl. 628-asra mar azt irja a microchip honlapja, hogy kifuto tortenet es a 628a-t hasznaljuk helyette.
(#) Gory válasza Bj hozzászólására (») Júl 26, 2005 /
 
Hi!
Az ilyen 628 meg 628a között az a külömbség hogy az egyik az újabb tipus méghozzá az a jelű, de nálunk még a simákat is lehet kapni.
Az égetőddel nem tudom mi a hiba. Ha azt építetted meg ami a 3byte iroda honlapján van, akkor az zsírul működik.
Szerintem nézz meg pár dolgot.

- Ha XP-t használsz, akkor az icprogban be kell álítani azt.
- Lehet hogy a 628 lábkiosztása más mint ami a rajzon az F84-hez van.
- Ha a 14 V zener dióda helyett kettőt 7 voltosat használsz az nem jó.
- Gondolom az áramkört jól raktad össze, esetleg nézd meg a sorosport csatlakozóhoz jó helyre kötötted-e a dolgokat.
- Lehet hogy az égető nem támogatja a 628-at.

Honnát tudod hogy nem égeti a cuccot? Hibaüzenetet ír ki? Vagy a LED-es paneled nem villog?
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 26, 2005 /
 
Szia!

Igazandibol azert szeretnek ujabb ic-t megtanulni, mert a regiek mar nehezebben beszerezhetoek es joval dragabbak. Ahogy neztem pl. a 628a meg a sima 628-nal is olcsobb es a 84-nel meg foleg

Tehat a 3 bytos egetot csinaltam meg.
Parszol atnyalztam, es nekem ugy tunt jol raktam ossze. Ami biztos a vdd-n 5 volt helyett nalam 3,6 jott csak meg. Ha az 1k-s ellenelest kiszedtem, akkor jott meg ugy 4,4 volt. Furi, a dioda elott meg megvan a 8-9 volt, de a dioda utan leesik. Gondolom a zener miatt.
14-es zenert sikerult szereznem, az adott, mondjuk a 4-es labon, ahol 13 volt koruli fesz kene (ha jol sejtem) ott 13,3-13,4 v van. Ez jonak tunik ha jol sejtem.
A tobbi labat ugye nem igazan tudom merni, azok a orajel es a programozo lab.

A problemam az, hogy amikor a progi megirja es vissza probalja ellenorizni, az irast akkor visszadobja, hogy hibas ellenorzo olvasas.

Egyaltalan vissza tudja olvasnia az ic-prog ezen az egeto kapcsolason keresztul a chipetbol az infokat vagy csak irni tudja?

Udv.
Bj
(#) Gory válasza Bj hozzászólására (») Júl 26, 2005 /
 
Persze vissza tudja olvasni. Ez a hibajelzés tipikusan az égető miatt van. Nálam ha szar volt az égető akkor a visszaellenőrzésnél írt ki valami failed at 0xh vagy hasonlót. Esetleg csinálj az égetődről képet és megnézem hogy hátha ott van valami elcseszve.
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 26, 2005 /
 
Sziasztok!

Azt hiszem ujra megepitem a kapcsolast kicst szebben mint elsore. Nem igazan teccett ahogy osszedobtam a probapanelen, mer eleg csunyacskara sikeredett. Tul zsifi lett es lehet el is kotottem valamit, ezert ujra nekiduralom magamat

Azert egy kozvelemenykutatast azert tartanek
Azaz a 3byte fele egetot vagy atpoi altal a kapcsolasok kozti egetot ajanljatok inkabb? Mondjuk a kulso tap nelkuli 3byte fele sokkal jobban teccik

Tenyleg ha valaki ismeri a specifikaciot, akkor a sima tap labon a 3,6-4v koruli tap is eleg az egetes alatt? Illetve az egeto labon a 13,4 volt nem sok?

Es meg egy
A byte fele jdm kompatibilis programozo a 628a-s es a 648a-s chipeket is megirja?
Nincs valakinek egy listaja melyikkel hasznalhato siman a cucc?

Koszi elore is!

Most mar vegre csak osszejon nekem is

Udv.
Bj
(#) Gory válasza Bj hozzászólására (») Júl 26, 2005 /
 
Az én programozóm is egy 2*3-as panelon van a 3 byte félét használják a propeller clock-os topicban is. A 13,4 volt az pont jó, mert a PIC égetéséshez 13-14 volt kell. Ezért sem megy a többi soros porti programozó, mert a soros porton 3-12-ig bármekkora szint lehet.
Azt meg hogy megírja-e akkor tudod meg ha kipróbáltad azokat az IC-ket is szerintem.
A honlapon leírt pár fajtát amivel már kipróbálta.
(#) Bj válasza Gory hozzászólására (») Júl 26, 2005 /
 
Hi!

Holnap ujra nekiesek
A 628-at irta, hpogy probalta mar. Elvuileg menni kell .)
Mindenesetre megkornyekeztem egy mail erejeig a sracot Hatha van valami otlete

Koszi megegyszer az infokat Jelentkezem, ha osszejott .)

Udv.
Bj
(#) szzs válasza Gory hozzászólására (») Júl 27, 2005 /
 
Hello!
Légyszi küldd el nekem is azokat az anyagokat, amelyeket a netről gyűjtögtettél a PIC-ekhez! (szitozs@freemail.hu) Köszi!
Vettem 16F676-I/P, 16F818-I/P és 18F452-I/P tokokat (a 18-as akciósan olcsó volt, de csak 4 MHz-n lehet hajtani), melyekhez én is a 3 byte féle programozót szeretném megépíteni (ugyanis ezeket is égeti, sőt a legutóbbi "d" változatnak 628-at is kellene égetnie a szerző szerint).
Kérdésem: hány Wattos Zenert kell beépíteni? Az üzletben kérdezték tőlem, amikor venni akartam (az ára teljesítménytől függően 6-30 Ft között van).
Előre is köszi!
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem