Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Időzítős védelem
 
Témaindító: zahi, idő: Szept 1, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 2
(#) zahi hozzászólása Szept 1, 2006 /
 
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni a következőben:

Van egy 3 fázisú motor, ami egy többtonnás hatalmas harangot mozgat. És úgy van megoldva egy mechanikus vezérlése, hogy váltva van kapcsolva a forgásiránya.
Namármost egy olyat védelmet kellene csinálni, ami hogyha X másodpercig nem történik semmilyen oldalról megszakítás (a végálláskapcsolóknál), akkor tiltsa le egy relével, vagy valamivel a motor tápellátását.

Várnám az ötleteteket
És kérdezzetek ha valami nem vili

Később jó lenne majd a mechanikus forgásirányváltót kiváltani valami elektronikusra, ami esztétikusabb és időtállóbb, megbízhatóbb is.
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 1, 2006 /
 
Szia !

különösebben nem kell gondolkozni, a motor mágneskapcsolójának áramkörébe tenni kell egy időrelét (boltban beszerezhető, gyártanak direkt relés automatikához, DIL...stb )
ami x ideig tartja csak húzva a mágneskapcsolót.
az időrelé indító jelét pedig a végállások adják.

Megméred a harang jobbról balra történő mozgásának idejét, hozzáadsz 5mp -t és ezzel gyakorlatilag kész is a védelem.

Üdv!
(#) frrrrr válasza zahi hozzászólására (») Szept 2, 2006 /
 
A forgásirányt pedig bármelyik két fázis megcserélésével változtathatod emg.
(#) zahi válasza frrrrr hozzászólására (») Szept 2, 2006 /
 
Igen azt tudom. De kéne valami elektronika hozzá, meg amik érzékelik, h mikor cserélje meg a fázist.
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 2, 2006 /
 
Szia !

Kell jobb és bal oldalra egy végállás kapcsoló, azzal ez is megoldható, nem kell bonyolítani.

Üdv!
(#) fureszk válasza zahi hozzászólására (») Szept 2, 2006 /
 
két mikrokapcsoló, egy flip-flop áramkör, vezeték, cin, páka, csengő, motor
nagyjából ez kell hozzá...
(#) zahi válasza fureszk hozzászólására (») Szept 2, 2006 /
 
Leírnád részletesebben?
Ezek csak a hozzávalók, nem a recept
(#) fureszk válasza zahi hozzászólására (») Szept 2, 2006 /
 
megtervezem neked ha kell
várj...
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 2, 2006 /
 
Szia !

itt egy rajz amivel tudod a harangokat kongatni.

"VJ" és "VB" a két végállás kapcsoló a harang jobb illetve bal legszélső elmozdulása helyén

Üdv!

harangok.png
    
(#) zahi válasza fureszk hozzászólására (») Szept 2, 2006 /
 
Tervezd meg lécci, kíváncsi vagyok rá

Köszi PCB
(#) fureszk válasza zahi hozzászólására (») Szept 3, 2006 /
 
háát az a baj, hogy rájöttem nem olyan egyszerűek(azaz nem jöttem rá könnyen a működésükre) a flip-flop áramkörök, de tudnék egy alternatív megoldást, viszont gondolkoztam rajta, és az se jó(egymást digitálisan kiváltó kapcsolók , én így fogalmaznám meg) az a lényege, hogy két példány van a "flip-flop, bistabil, puffer" nevű topikból, és egymástól "zárják" el a tápfeszt ha aktívak, viszont ehhez kiürítéses fet vagy mi kell, ami meg ritka, szóval sajnos nem tudok segíteni
Bocs, azt hittem egyszerűbb lesz
még valami: én most a forgásirányváltóról beszélek, remélem tudod!
(#) zahi válasza fureszk hozzászólására (») Szept 3, 2006 /
 
Jaja tudom. De valamit ki kéne találni. Vagy legalább (ha nem is a teljes vezérlést) de a motor védelmi áramkörét meg kéne oldani.
PCB rajza nem igazán világos.
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 3, 2006 /
 
Szia !

Mi az ami nem világos ?

Áramutas rajz olvasással vannak gondok, vagy mit nem értesz ?

Üdv!
(#) fureszk válasza zahi hozzászólására (») Szept 3, 2006 /
 
PCB rajzán énse tudok kiigazodni
(#) PCB válasza fureszk hozzászólására (») Szept 3, 2006 /
 
Szia !

Ha nem tudtok rajzot olvasni, meg kell először tanulni !

(#) PCB válasza PCB hozzászólására (») Szept 3, 2006 /
 
Szia !

Elmagyaráztam a rajzot
(#) zahi válasza PCB hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
De tudok áramutat olvasni, sokat kellett ilyet csinálni.
Végülis ezen a rajzon a fáziscserét a KB KJ csinálja?
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Szia !

Igen!

"KB" -> balraforgás "KJ" -> jobbraforgás


Üdv!

foaramkor.png
    
(#) zahi válasza PCB hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Szia!

De ugye amikor indítom a harangot, akkor az elsőre nem fog kimenni a végálláskapcsolóig, be kell lendülnie. Így az időkapcsoló fogja visszaengedni? Betud szép lassan (egyre nagyobbat mozdulni) lendülni?
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Szia !

Akkor kicsit más a helyzet.

Ird le pontosan, hogy működik most a harang !

Üdv!
(#) zahi válasza PCB hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Hát most elég kőkorszaki módon van megcsinálva, mindenféle csúszúérintkezőkkel. (Nem a legjobb megoldás, de működik). Egy három fázisú motor húzza, ékszíjtárcsája van - mellékelek rajzot.
És a fáziscserét azok a csúszóérintkezők oldják meg (elég bonyolultan, el sem tudom magyarázni).

Úgy kell működnie (ez elég nagy harang - 2 méteres átmérője van, tehát több tonnás), hogy amikor bekapcsolom meghúz egy kicsit (egyik irányba pörög a motor), majd elengedi - mivel nem is tudná tovább húzni. És egyre jobban belengeti a harangot, később már csak pótolni kell az elveszett engergiát.
Nade ugye a véghelyzetérzékelők csak a két legvégső ponton van. Az "beindító üzemben" (legalább 5-6 húzás) nem találkozik semmilyen szenzorral.

Ekkora harangnál a higanykapcsolós megoldás szerintem kizárt, és nem is tudom, hogy a fáziscserét hogyan oldanám meg vele így hirtelen.

harang.JPG
    
(#) G-Lex válasza zahi hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Van egy ötletem... igaz nagyon bonyolult...
egyik topicban olvastam, hogy valaki számíógépes egérrel akarja nézni, hogy a locsolócsőből mennyi van letekerve vagy valami hasonlót. Nos! figyelnéd, hogy mozog e az ékszíjad. ha már nem mozog akkor motor kikapcs és a harang a saját lendületétől átbillenik a másik állásba (ekkor nem kap a motor feszt) majd amikor a másik irányba megállt megrántod a motorral. Persze mind a 2 irányba húzhatod motorral, úgy gyorsabban kileng, de így meg energiatakarékosabb.
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Szia !

Ok Nem kell nagyon alakítani semmin !

Holnap itt a megoldás

Üdv!
(#) Programmer válasza PCB hozzászólására (») Szept 4, 2006 /
 
Nem vagyok nagy elektronikus de amikor a temlpomban villamosították a harangot (kb 3,5 tonna) valami 120 000 Ftos elektronikát szereltek be! Lehet hogy komplikáltabb a dolog mint gondoljátok. De mondom én nem nagyon értek hozzá biztos van egyszerűbb megoldás is.
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 5, 2006 /
 
Szia !


"Be" gombal meglendíted a harangot, az automatán
megáll, utána a lengetést az időrelék szabályozzák.
Időrelék tipusa "elengedéskésleltetett"
Addig harangoz amig ki nem kapcsolod !

Itt a rajz, ha nem értesz valamit irj.

Üdv!
(#) PCB válasza Programmer hozzászólására (») Szept 5, 2006 /
 
Szia !

Abból nem az elektronika kerül 120.000 Ft-ba


Üdv!
(#) zahi válasza PCB hozzászólására (») Szept 5, 2006 /
 
Szia!

Nagyjából vili a rajz. De azért egy jelkövetést igazán írhatnál, meg lefuttathatnád a programot részletesen, h profin megértsem

Meg beköthetnéd a motort is, biztos ami biztos

(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 6, 2006 /
 
Szia !

Működés:

Megnyomod a „Be” gombot „KL” relé meghúz, és meghúzza a „KB” relét.
A motor balra kezd forogni és emeli a harangot balra. (harangtartó konzol vége emelkedik balra) eléri a jeladó az induktív érzékelőt.
„KL” relé elejt és meghúz a „KsB” relé ami megindítja az „ID_1” időrelét.
Az időrelén beállított idő elteltével a „KB” relé elejt és a harang a súlyánál fogva elindul visszafelé(jobbra).
Mikor átbillen jobbra és a konzolon lévő jeladó eléri az induktív érzékelőt meghúz a „KsJ”
relét ami elindítja az „ID_2” időrelét, ez meghúzza a „KJ” –t és a motor most jobbra emeli a harangot. Az „ID_2” ideje lejárta után a „KJ” relé elejt és a harang a súlyánál fogva elindul
ismét balra, ahol kezdődik előröl a ciklus.
Időrelé típusa: elengedés késleltetett (impulzus) működésű.
Az induktív érzékelők az emelés irányában nem futhatnak túl a jeladójukon !

Olvasd amit irtam és kövesd a rajzot !

Üdv

fv.png
    
(#) zahi válasza PCB hozzászólására (») Szept 6, 2006 /
 
Szia!

Azért benne induktív senzor, mert a harangnak nem kell teljesen odaérnie a végpontokhoz és már érzékeli?

Meg én a kikapcsolást nem igazán értem. Ahová te tetted a KI gombot, az egyenlő a tápsín főkapcsolójával. És ha az éppen nincsen benyomva, akkor hiába nyomkodom a BE gombot.
Ergo két kapcsolóval tudom csak beindítani?
(#) PCB válasza zahi hozzászólására (») Szept 6, 2006 /
 
Szia !

Nézd meg a harang002.png -t ott van hogy képzeltem el a jeladást és az érzékelést !
Nem a harang adja a jelet, a harangtartó konzolon van két jeladó !

Az igazából nem "ki" gomb hanem egy kapcsoló
csak rosszul jelöltem
Kell egy kapcsopló amivel áramalá helyezed, és ez kell arra is hogy abba tudd hagyni a harangozást.
Tehát egy "be"gomb és egy "főkapcsoló"

Tedd a kapcsolót és a nyomógombot egymás mellé, akkor nem felejted el bekapcsolni

Üdv!
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem