Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es, időzítős biciklilámpa
 
Témaindító: Gergő90, idő: Márc 31, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Gergő90 hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Sziasztok!
Egy biciklilámpát szeretnék csinálni faterom lámpája alapján. Ha tekered a biciklit rendesen megy dinamórol, amit megáll a bicikli az áramköt átkapcsol egy elemre amiröl kb 5percig világít aztán kikapcsol. Esetleg valami ötlet a kapcsolósra? Köszi előre is
(#) Cavalier válasza Gergő90 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Körbejártam a témát a múltkor, arra jutottam, hogy nem érdemes dinamót használni, ha olyan lámpát akarsz amivel tényleg látni is lehet. Az agydinamó jó lett volna, de max. 3-4W-ot tudnak, és drága is.
Végül vettem ebay-ről egy SSC P7-es LED-el szerelt elemlámpát, hegesztettem egy kis konzolt hozzá, és azzal megyek, két 18650-es akksival, töltővel volt 10-en párezer ft, és brutál fénye van, erdei úton simán lehet 30-40-el tépni. Egy akksival kb. egy órát bír.
Az elektronikáját ki lehetne bővíteni, pl. a kilométeróra reed érzékelője alapján kapcsoljon ki-be, illetve legyen rajta fényérzékelő is. Egy 555-el, meg pár tranzisztorral kivitelezhető lenne.

Ilyet tud tényleg..
(#) Macsek71 válasza Gergő90 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Helló
Nálam most készült el a következő egyszerű kapcsolás :
agydinamó-egyenirányító-kondik-ellenállás-LED
menet közben világítanak (helyzetjelző), megállás után 35-40 sec múlva csendesen elalszanak a ledek...
(#) Gergő90 hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Ugy terveztem az áram ellátást hogy a dinamó egy diódán keresztül belemegy egy %v-is feszültségstabilizátorba. Először arra gondoltam, hogy kondenzátorokat töltenék vele és arra kötöm a ledeket de kb reálusan olyan 10000µF férne el a műszerdobozba amibe tervezem az elektronikáját, de azt is nagyon gyorsan kisüti a két led, aztán eszemebjutott faternak a világítása és sztem ez jó kis megoldás lenne.
(#) Gergő90 hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Igazábol nekem nincs is nagy szükségem akkora fényre, nem vagyok biciklitúrázó Csak egy egy 10milis ledet akarok rárakni.
(#) Macsek71 válasza Gergő90 hozzászólására (») Márc 31, 2009 /
 
Ha "csak" ledeket akarsz világításnak, felesleges a dinamót nyekeregtetni... Egy elemes-kapcsolós megoldással jobban jársz ( 7 ledes gyári villogó két cerkaelemről egy fél évet kiszolgál, napi 15-20 perc használattal )

Esetleg el tudok képzelni egy olyan trükköt ahol reed relé ( lásd km-óra jeledó) töltögeti egy időzítő kondiját.

hallottam olyan megoldást is ahol egy gyári villogó dobozába építettek rezgésérzékelővel indított időzítős kapcsolást ....
(#) Gergő90 hozzászólása Márc 31, 2009 /
 
Hát mivel Magyarországon élünk nem akarok szórakozni ilyen villogókkal mert kb. mér minden egyes alkatrészét lelopták a biciklimnek az ülléstöl kezdve a szelepekig. Szeretnék maradni az én verziómnál.
(#) luxusmoszkvics válasza Gergő90 hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
szia
én a hátsó lámpába ezt építettem be:
http://www.nscl.msu.edu/~daniel/back/nntec/standlicht.gif

eleinte zaklattak a munkatársak, hogy bekapcsolva felejtettem a világítást, de már megszokták.

üdv: János
(#) Skori válasza Cavalier hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Azért bringa generátorról is lehet jó fénnyel világítani:
video1
video2
Némi leírást is összedobtam a miértekről...
(#) Cavalier válasza Skori hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Ez igen szimpatikus megoldás! Tudom, hogy megoldható lett volna nálam is a 10W-os leddel, nem is kell mindig teljes fényerőn világítani, általában elég lenne a 2-3W. Csakhát nincs agydinamóm, és annak az árából meg tudtam venni a lámpát akksikkal, inkább töltögetem őket. Nameg kellett volna elektronika is rá, és túl sokára lett volna működő cucc belőle.
(#) Gergő90 válasza luxusmoszkvics hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Szia!
Adnál bővebb információkat is róla?
(#) luxusmoszkvics válasza Gergő90 hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
menet közben a generátorról feltöltődik az 1F-os kondenzátor
ha megállsz, akkor a kondenzátorról még kb egy percig szépen világít a LED
pár alkatrész az egész, próbáld ki
(#) Gergő90 válasza luxusmoszkvics hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Biztos vagy benne, hogy 1F-os?
(#) Gergő90 válasza luxusmoszkvics hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Nem lenne az egy kicsit nagy? Mármint úgy térfogatilag.
(#) Cavalier válasza Gergő90 hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Itt kapható

20*7mm-es, tényleg 1F, pl. videókban van ilyen, hogy megtartsa az időt.
(#) Gergő90 válasza Cavalier hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Nem rossz Nem is tudtam h létezik ilyen
(#) proli007 válasza Gergő90 hozzászólására (») Ápr 2, 2009 /
 
Hello!
Kiindulási alapnak, készítettem egy kapcsolást.
Működése a következő:
- Ha a telepet a készülékre teszed, a számláló nullázódik.
- A Led bekapcsol és addig így is marad, míg a számláló el nem éri a bellított Qx kimenetet (addig a piros led villog, majd elalszik). Ekkor a kiválasztott Q kimenet magas lesz, a Led kikapcsol, é a számláló ebben az állapotban marad. (fogyasztás ilyenkor néhány uA)
- Ha a dinamót el kezded tekerni, és annak feszültsége eléri a telep feszültségét, a számláló nullázódik, és a Led bekapcsol. Ez az állapot így is marad, míg tekered a bicót
- Ha megáll a dinamó, a számláló törlése megszűnik, a számláló el kezd számlálni, a Led tovább ég. Ha letelt az idő a Led kialszik és kezdődik minden elölről.

Jelenleg a Led-et egy áramgenerátor hajtja. Az áram így állandóan 25mA függetlenül attól, hogy tekered a bicót. De a Led feszültségétől függ az alkalmazhatóság, mer a telepfeszültség mínusz a veszteségek, nem lehet kisebb mint a Led nyitófeszültsége.
A telep 4,5V-os, mert nem írtál róla semmit, a generátorról, meg én nem tudok semmit.
üdv! proli007
(#) Gergő90 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
Köszi szépen, ezt így elsőre még nem fogtam fel de még átgondolom egy párszor
(#) luxusmoszkvics válasza Gergő90 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
igen, biztosan 1 F, ez van ráírva
(#) Gergő90 válasza luxusmoszkvics hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Szia!
Igen megnéztem én is, valóban 1F. Ez kicsit új volt nekem, mert a legkisebb 1F-os kondenzátor amit láttam hát az nem ekkora volt De még szakmai tanárom se látott ilyet pedig egy jópár éve bennevan a szakmába. Valószínűleg azért lehet ekkora a kapacitása, mert valami aranyfüst bevonat van rajta és annak nagyobb a töltéstárolóképessége, gondolom én.
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem