Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   7 / 250
(#) pucuka válasza deguss hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Üdv!
Ugyanazok a fokozatok vannak itthon is, mint Ausztriában. De minden ország a saját területén jogosult a frekvencia használati engedélyek kiadására.
Végignéztem a ma érvényes jogszabályokat, és számomra sem derült ki az egyértelmű helyzet, ezért kár a témát tovább ragozni, meg kell kérdezni az illetékes ügyintézőt, mint ahogyan Dudus írta, úgyis Ő fogja intézni az ügyedet
(#) deguss válasza gg630504 hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Elolvastam, nem kérdezek több hülyeséget.
Köszönöm a gyors útbaigazításotokat!
(#) deguss válasza pucuka hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Felvettem a kapcsolatot Vele.
(#) pucuka válasza deguss hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Üdv!
OK!
Azért a tapasztalataidra kíváncsi lennék, (gondolom mások is), örülnék, ha megosztanád velünk.
(#) deguss válasza pucuka hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Mindenképpen megosztom majd a tapasztaltakat.

Annyit áruljatok el, hogy van ilyen, hogy hívójelnyilvántartás?
Itt kerestem, de valahogy minden mást megtaláltam, csak ezt nem.
(#) Dudus válasza deguss hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
Írd be a keresőbe , hogy "hívójel" és a második találat a hívójelkönyv lesz.
(#) gg630504 válasza deguss hozzászólására (») Márc 23, 2009 /
 
(#) tams hozzászólása Márc 26, 2009 /
 
hello!
Simonyi megy fel ugye a napokban és azt mondták, hogy magyar rádióamatörőkkel fog beszélni. Azt szeretném kérdezni, hogy milyen frekvencián fognak beszélni és mikor, és lehet-e ilyen régi rádióval hallgatni, van rajta 2 rövidhullmámú sáv is.
köszi hello
(#) gg630504 válasza tams hozzászólására (») Márc 26, 2009 /
 
Időpontot nem tudok, de nem műsorszóró és nem rövidhullámú sávban. Szóval nem.
Az ISS az ionoszféra felett kering és az ionoszféra a rövidhullámokat nagyon változóan nyeli el, veri vissza vagy engedi át, ezért az ultrarövidhullámú sávban dolgoznak. Az amatőr összeköttetés az egyik amatőrsávban ( a 2 méteres hullámhosszúban ) lesz tudtommal, 145.800 MHz-es frekvencián ( ezen ad az űrállomás ), keskenysávú FM modulációval. Az adóteljesítmény ( becslésem szerint ) 5 watt körül lehet.
(#) Ballage válasza tams hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
Némileg részletesebb információk Itt.. Van egy mailcím is, de azt nem próbáltam.

A Szojuz TMA-13 expedíció útvonalát itt lehet követni. Jobb oldalon van egy link, "5 day prediction with graphics", ahol 5 napra előrejelzi az űrállomás pályáját és várható irányát.
(#) Ballage válasza tams hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
Ehhez olyan rádió kell, ami megfelelő érzékenységgel fogja a rádióamatőr sávot, ezen felül kell egy jó antenna is. Azt nem tudom, hogy mekkora nyereség kell ahhoz, hogy hallj is valamit.. Nekem egy kis 5dB-es antennám van, nem tudom, hogy az mire lesz elég...
(#) ha9pi.feri válasza Ballage hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
Helló! Egy darab dróttal is fogod hallani.
(#) Ballage válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
Tényleg? Akkor megyek ki hallgatózni, az tuti! Már csak azért is, mert a panelből pont az ellenkező irányba lehet csak látni. Legalább kipróbálom az új antennámat... Elvileg ma este is jó közel fog elrepülni, de nem biztos, hogy forgalmazni is fog, mivel hivatalosan csak jövő hétvégén lesz "vonalban".
(#) Ballage válasza Ballage hozzászólására (») Márc 29, 2009 /
 
Bocsánat, marhaságot írtam, a korrekt követési információ: Szojuz-TMA 14.

A jobb oldali link meg a többi stimmel (remélem).
(#) Ballage válasza Ballage hozzászólására (») Márc 30, 2009 /
 
És mivel már dokkoltak: ISS.
(#) Ballage válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
Halihó!

Igazad volt: betondzsungelben, 10 emeletes panel földszintjén az erkélyről, a saját készítésű 2 elemes Yagival full térerővel jött, persze csak amikor a ház nem árnyékolta. Még amikor székelyföldi állomásokat hívott elmenőben, akkor is jól lehetett hallani. Tök jó volt. Holnap délután kimegyek valahová nyílt terepre, kicsit tesztelni az antennát.
(#) tbence3 hozzászólása Ápr 3, 2009 /
 
Sziasztok!
Gondolom hallottátok, hogy a mai nap több iskolát hívott az űrban lévő Charles Simoni-val. Namár most a mi iskolánk is köztük volt. Készítettem egy hangfelvételt a kapcsolatról de sajnos nem lett a legjobb. De a lényeg hallatszik.

Hang-0001.mp3
    
(#) Ballage válasza tbence3 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Tök jó! A lényeget lehet hallani.
(#) tbence3 válasza Ballage hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Valamint még itt olvasható egy cikk és az alján van egy teljes felvétel az eggész összeköttetésről.
Bővebben: Link
(#) zotya169 hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Helló!
Engem is érdekel ez a rádiózás dolog. Van is a falunkban ilyen ember. Hát vannak antennái! Eltudnátok magyarázni hogy hogy is van ez?
Legfőbképen azt tudom, hogy venni kell ilyen adó vevőt. És utána antennára kell kapcsolni?
Hát nagyából ennyi volna.
Válaszotokat előre is köszönöm!

Jav. szamóca
(#) gg630504 válasza zotya169 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Végy egy nagy levegőt, tedd ki "foglalt" cetlit az ajtóra és kezdd el olvasni: kezdőnek.
Mára ennyi elég, holnap olvasd végig a 6/2006-ot.

A rádiót a rádióamatőr csinálhatja is.
(#) pucuka válasza zotya169 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Üdv!
Hát, nagyjából nem ennyi volna...
Ahogy előttem mondták, végy egy nagy levegőt... és először sok mindent meg kell tanulni. Ha a "falutokban van egy ember" akinek sok antennája van, akkor lehet hogy tud segíteni. Azért legalább végigolvashattad volna ezt a topikot, magad is rájöhettél volna, hogy azért nem ennyire egyszerű, hogy elmenek a bótba, veszek egy rádiót, rákötöm egy anternára oszt dübörgök a világba.
Keresd a kapcsolatot rádióamatőrőkkel, akár itt is, ha magad akarod tanulni. rajta, biztos segítünk. De vizsgázni már neked kell az amatőr engedély megszerzéséhez, és utánna jöhet az építés, vásárlás, igényeid, és lehetődégeid szerint, de akkora már tudnod kell, hogy mit, miért, és hogyan.
(#) Ballage válasza tbence3 hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Ma kint voltunk Lakihegynél, hogy megint meghallgassuk. Kis kézi rádióval meg az említett antennával majdnem végig full térerőn jött. Még egy-két felmenőt is lehetett hallani. A lejövő végig remekül jött be, de a végén felfelé valamiért nem akart összejönni a kapcsolat. Jelezte is az űrhajósunk, erre többen egyszerre kezdték el hívni, jól össze is kavarodtak. De tök jó volt.

Holnap is lesz egy kör. A Puskásban délelőtt börze lesz, délután meg előadások az eseménnyel kapcsolatban, aztán lesz a rádiókapcsolat.
(#) gg630504 válasza zotya169 hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Nos, jutott eszembe: a sok antennából nem következik, hogy ott a rádióamatőr szolgálat állomása lenne. Lehet ott CB ( PR27 ) vagy PMR446-os hobbirádiós is. Az amatőr- és a hobbirádió között óriási különbség van.
(#) pucuka válasza gg630504 hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Üdv!
Nem állítottam, hogy a "sok antennás" rádióamatőr állomás lenne, de szinte biztos, hogy valamennyire ért a rádiózáshoz.
PMR antenna (legalább is legálisan) nem lehet, de lehet(nek) VHF, UHF sávú műsorszóró vevőantenna(ák) is.
(#) gg630504 válasza pucuka hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Igen, sőt lehet kalóz is.
(#) Ktulu hozzászólása Ápr 5, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy Tevion PMR 2003 tipusu radiom.

A digitalis resze mukodik rendesen, viszont a radio resszel problemak vannak. (kulon nyakon talalhato)
Egyedul a 8-as kanalison vesz, ott is csak aranylag kozelrol (lakason belul) es az 1-es kanalis frekvenciajan. (87 KHz -el lennebb)
Hogyan lehetseges ez egy PLL-es rendszerben?
A PLL IC: XN31202. A LockDetect-et kivezettem, csatorna valtaskor magasra all, majd kb 5 mp utan elkezd kapcsolgatni alacsony-magas kozott kb fel masodpercenkent. Ekkor gondolom a keszulek takarekos uzemmodba valt?

A kepen is lathato teljesen fedett VCO reszen 2 nyilas talalhato. Az egyik alatt egy pici 2 menetes tekercs, a masik alatt pedig egy potenciometer.
Probaltam a tekercset szethuzni, illetve osszenyomni, a potmetert tekergetni, de nyilvan nem sok valtozast eszleltem.

Minden otletet szivesen fogadok, es koszonom elore a segitseget.
(#) Ballage válasza Ktulu hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Halihó!

Én azt mondom, hogy rendes műszerek (frekimérő, szignálgenerátor, stb.) nélkül semmit sem szabad állítgatni benne, főleg, hogy nem is biztosan a VFO rossz. Ezzel szinte biztos, hogy csak rontasz a helyzeten. Ha elállítod a VFO tekercsét, akkkor előfordulhat, hogy a szélső csatornákra nem fog tudni ráhangolni.

Elsőként szerintem ellenőrizni kellee a PLL frekit a különböző csatornáknál.

Ha jól látom, akkor valamilyen Motorola NFM vevő IC van benne. Viszonylag egyszerű ellenőrizni, hogy a gyári adatlap szerint milyen jelek közlekednek körülötte. Végig kellene mérni, hogy a jel meddig jut el az áramkörben.
(#) Ktulu válasza Ballage hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Tulajdonkeppen a VCO tekercset ha tulsagosan elallitom, (szethuzva) akkor a PLL mar nem kepes zarni. (folytonos alacsony szinten van az LD)
Maskulonben mindig zar, es semmi kulonbseg nem eszlelheto. Tehat valahol az 1-es csatorna frekvenciaja(n)hoz kozel (mivel nem a legtisztabban, es viszonylag kozelrol) veszi a masik radio jelet, ami a 8-on van. (1:446.00625 8:446.09375 igy nyilvan, hogy barmely alacsonyabb csatornat keptelen fogni, mivel az az 1-es ala esik.)
Valoszinu, hogy nincs semmi baj a VCO-val.
Szerinted hol lehet a hiba? (eleg kizartnak tartom, hogy a PLL rosszul programozodik fel)
A sprut fele frekvenciamerom van, de sajnos keptelen vagyok megmerni a PLL frekvenciajat. A radio osszeszerelt allapotaban, (a ket nyak egymasba dugva) minden kozepre esik. Az F-IN utan egy kondenzator, egy ellenallas talalhato, majd egy VIA atjon a nyak felso felere, de itt semmit sem tudtam merni.
(A vevo IC: MC3361, az elso KF 21.4MHz, a masodik 450KHz)
(#) Ballage válasza Ktulu hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
A frekimérőd bemeneti ellenállása ezen a frekin 50 ohm. Lehet, hogy ez annyira leterheli az áramkört, hogy azért nem mér semmit. Esetleg meg lehetne próbálni egy egy- vagy kétmenetes tekercset tenni a mérőzsinórra, és a VCO tekercséhez közelítve felszedetni vele a VCO jelét.
Következő: »»   7 / 250
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem