Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   500 / 3948
(#) csikosgabi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
köszi szépen
(#) csikosgabi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
és muszáj 0,2-as cuz??
(#) m.joco hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Hello
Az egyik barátom szeretné használni a PDA-ját GPS-ként a kocsijában, és kellene neki stabil 5V, amire rá tudja szúrni a USB kábelt, hogy töltődni tudjon a PDA. Arra gondoltam, hogy L7805-el csinálok ilyen stabilizátort, de nem fordulhat elő, hogy véletlenül nagyobb feszt adna, mint 5V?
Üdv.
(#) CoderKevin hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Hello!

Egy kapcsolási rajz olvasásában akadtak gondjaim. Úgy látom eléggé sok féle jelölést használtak az idők folyamán ugyanannak az alktrésznek a jelölésére.

A csatolt képeken látható 6 db rajzjel, ebből 4 ellenállás, 2 kondenzátor és mindegyik ugyanarról a kapcsolási rajzjól való. A kérdésem az lenne, hogy mi a különbség közöttük, vagyis hogy melyik milyen tipusú ellenállást és kondenzátort jelöl?

A válaszokat előre is köszönöm!

kondik.JPG
    
(#) CoderKevin hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Bocsi, a másik kép lemaradt.
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Sziasztok van egy 2x29 voltos trafóm ami egyen irányítás után 2x25 voltot ad le.
Nos a probléma az hogy én egy szárat akarok használni de nem 1x29 v-rol hanem 1x18v-tal nem tudom milyen
ellenálást tegyek bele a legjobb valamilyen trimer volna de nem tudom milyet rakjak bele.
Azért kéne trimer hogy ha mást akarok rákötni a tápra akkor növelni vagy csökkenteni tudjam a feszt.
(#) feki00 válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Hi
Ellenálással nem fogod tudni pontosan megcsinálni mert ahány fajta fogyasztót kötsz rá, annyi féle feszültséget fogsz mérni.

LM317-el tudsz egy variálható fesz. szabályozót csinálni, kapcolás annyi van belőle hogy Dunát lehet rekeszteni velük, csak keresni kell.
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Ez jó lesz?

Táp.JPG
    
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Bocsi félre rajzoltam majd most nézd meg.
másrészt ez a híd csak így működik a két szárral de én csak egy szárat használok fel.
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
A képet elfelejtetem linkelni

Táp2.JPG
    
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
mi volna ha a trafó egyik szárát használnám
(#) CoderKevin hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Bocsi hogy köbzbeszólok.. A még előző oldalon látható és kicsit feledésbe merült rajzjeles kérdésemben tudna valaki segíteni?!
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Oké ne bonyolítsuk a témát akkor elmondom mire kéne a táp.Akarok építeni egy tda 7375 és ennek 1x18v kel.
Volt egy sony erölködőm ami megadta magát és ennek a trafóját meg a grace hídját akarom felhasználni.
Ebbe a grace hídba meg csak úgy tudom bekötni a trafót hogy a 2x29v tal és így megmértem multival 2x25v jön ki meg próbaltam csak a egyik szára rákötni a hídra meg a trafó testét de ez így nem voltjó.arra gondoltam hogy 1x25v alakitok át 18v tá.Ezzel a szimmetrikus táppal
Ehhez kéne valamit kitalálni 1x18v legyen nem 25v Likelem.
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Akkor most mit csináljak?
nem ehet valahogy ellen álásal lejjebb húzni a voltot
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Hát azért köszi esetleg megnézem a katalógust
(#) proli007 válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Hello!
Hogy mit tegyél? Kérlek, hogy először is törekedjél arra hogy a megfogalmazásaid a szabatosak, de legalább megfelelőek és érthetőek legyenek. Mert csak így értünk szót. (Én is csak törekszem rá, és nem mindig sikerül.)

- Nézd át az egy és kétutas egyenirányítás kapcsolásait, formáit és jellemzőit.
- 29V egyenirányítása után, azért mértél 25V-ot, mert nem volt rajta szűrőkondi. Így a 29V, csak az egyenirányító veszteségeivel volt kevesebb. De ha szűröd (ami kötelezően amperenként legalább 2200µF-al) akkor ahogy Zoli írta, 1,42-szer nagyobb lesz a feszültség mint a váltó volt eredetileg. (én a veszteségek miatt gyakorlatban 1,3-al szoktam számolni.)
- A trafónak nem szára van, azt hagyd meg a növényeknek. Annak kivezetése és tekercsvége szokott lenni. A trafónak mindig két kivezetését kell használni, mert az tartozik egy tekercshez. Ha három kivezetése van, akkor két tekercsnek egy-egy lába közösítve van (vagy belül, vagy kívül). Tehát akkor kétszer 29V, vagy a két szélső kivezetés között 58V mérhető.
- Soros ellenállással csak akkor lehet csökkenteni a feszültséget, ha a terhelés állandó lenne. Egy B osztályú erősítőnek, közel sem az. Sőt a transzformátornak és az egyenirányítónak is fog esni a feszültsége terhelésre.
- A "grace"-t Graetz-nek kell írni, az ellenállást, pedig két "l"-el. Mert az is két lábon áll.
- De a feszültség csökkentése helyett, jobban jársz, ha Zolira hallgatsz, mert az erősítő "leghúzósabb" darabja még is csak a trafó. Persze kérdés, mekkora hangfalhoz szeretnéd használni, mert lehet a növelt teljesítmény miatt, az fog végül megsértődni.
üdv! proli007
(#) Tomi20 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Sziasztok

Autóba szeretnék rakni egy pici neoncsövet. Nem kell semmilyen szabálysértő dologra gondolni, kesztyűtartó világítás lenne a cél. Namost másik autóba raktam már 2-t pedál világításnak, de mindkettő elromlott egy héten belül Utána csináltam ledes világítást, rendesen megy. Az elgondolásom szerint ezeknek a csöveknek az elektronikája, főként a trafója alul lehet méretezve, és 12V-ra van tervezve, autóban pedig 14V van, gondolom ezért haltak meg. Arra gondoltam, ha teszek elé egy 7809-es stabilizátort akkor hosszú életű lenne a cső. Vagy az alacsonyabb tápfeszültségtől is tönkremehet?
(#) Máté24 hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hozzátok hogy van egy végfokom aminek eredetileg szüksége lenne +-50 voltra és 300VA teljesítményre vagyis ilyen trafó kellene na mármost nekem van két db trafóm az egyik leadna nekem egyszer 24 voltot és 160VA teljesítményű a másik leadna nekem 2*40 voltot de csak 80VA teljesítményű. Tudom egyikse megfelelő a paraméterei alapján de mégis melyiket lenne érdemesebb használnom és talán majd egyszer ha az anyagiak engedik vennék egy megfelelőt. Előre is köszi a válaszotokat!
(#) wg_kezdo hozzászólása Máj 9, 2009 /
 
Készítettem egy kapcsolást aminek a feladata az lenne, hogy meg tudjam állapítani egy adott fényforrás merre van. (jelen esetben a nap).
El van választva a két fényellenállás egymástól egy műanyaggal.
Ha csak a két fényellenállás van akkor nincs probléma 5V-nál 2,5V-ot ad, ha pontosan a nap felé fordítom, ha kicsit elfordítom szépen megy vagy le vagy fel.
Viszont így 70-80mA áramot fogyaszt!
Ha elé és mögéjük teszek egy-egy ellenállást akkor meg nagyon sokat veszít az rézékenységéből gyakorlatilag használhatatlan. (110ohm-al még úgy ahogy, de akkor is 10-30mA-t vesz fel ami sok).

Van erre valami megoldás?
Arra is gondoltam, hogy mivel csak percenként nézem meg ezért egy tranzisztorral ki-be kapcsolnám, de nem ment ez sem

napkoveto.png
    
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Hello!
Én mondtam, hogy szemüveget a bírónak, és ha lehet napszemüveget!
üdv! proli007
(#) VRubenX válasza m.joco hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Hello én csináltam nemrég hasonló töltőt csak nekem mp4 lejátszóhoz kellet autóba én is 7805-el csináltam csak még a kimenetre raktam egy zéner diódás stabilizátort is így biztos hogy 5V lesz a kimeneten ha a 7805 elszáll akkor is
(#) m.joco válasza VRubenX hozzászólására (») Máj 9, 2009 /
 
Hello
A kimeneten az a zeneres stab hogy néz ki pontosan?
Üdv.
(#) ddr válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Miért nem ment tranzisztorral?
Elvileg simán be tudnád kapcsolni a méréskor az AVR-el (jól emlékszem, hogy azzal mérsz?) a tranyót.
(#) Renátó004 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Oké megértetem már megvan milyen végfokot építek.
Stk 4142.
(#) wg_kezdo válasza ddr hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Igen azzal.
Tina-val terveztem meg ott valami miatt nem adott jó eredményt.
BC337-el akartam bekapcsolni.
Mindjárt megcsinálom újra a kapcsolási rajzot csak demo-m van az meg nem enged menteni
(#) ddr válasza wg_kezdo hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Ezeket a szimulátorokat nem szeretem, de ha összedobod az áramkört próbapanelen, biztos hogy működne.
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Keresem , A tic-tac-os doboz (narancsos) még nem elég jó, de valószínűleg anyám 40 éves napszemüvege.......
(Előtte gondoltam hátha meg lehet elektronikus úton is oldani, de nem baj legalább gyakorolom a "dobozolást").
(#) wg_kezdo válasza ddr hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
Az lesz itt a számomra igazi kihívást a programozás jelenti, hogy ne forogjon ész nélkül, mint az analóg verziója egy felhőre, macskára, T-Rex-re és egyéb mindennapos dolgokra, hanem tudja, hogy kb merre kéne és azt korrigálja, optimalizálja
(#) Renátó004 hozzászólása Máj 10, 2009 /
 
Sziasztok most azt mondjátok meg nekem hogy ez hány ohm akar lenni.50ohm 500ohm mert nem mindegy és semmi jelzés nincs.

névtelen.JPG
    
(#) zoly15 válasza Renátó004 hozzászólására (») Máj 10, 2009 /
 
500 Ohm..

Üdv!
Következő: »»   500 / 3948
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem