Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vezetékek szakadásának helymeghatározása
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Dani494 hozzászólása Jún 16, 2009 /
 
Sziasztok!
Az internet most nem volt a barátom,és HE-n se találtam megfelelő cikket/cikkeket.
A probléma a következő:-Adott egy x hosszúságú vezeték.Ennek a vezetéknek valahol(nem tudjuk hol) elszakadt a vezető ere.Na most ennek a szakadásnak a helyét hogyan tudjuk meghatározni?

Kapcsolásokat/ötleteket várok. Kérlek Titeket,kész műszereket ne linkeljetek be,én is tudom hogy vannak olyan műszerek amik jelzik a szakadást.
(#) benjami válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 16, 2009 / 1
 
Tegyük fel hogy van egy 1km hosszú érpárod, és az A ér meg van szakadva, a B pedig jó. Ha a vezeték kezdő oldalán egy kapacitásmérővel 40nF-ot a túlsó oldalán pedig 60nF-ot mérsz a két ér között akkor a szakadás helye 400m-re található a kezdő végétől.
(#) webinas válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Bocs, de ha egyszer elszakadt a vezeték, akkor nem mindegy hogy hol? Csere.

Egyébként megleptél. Létezik olyan célműszer, ami megmondja hogy két kötés között hol szakadt meg a vezetés?
(#) Dani494 válasza benjami hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Lehet félreértettük egymást.Én ilyen vezetékre gondoltam.
Tehát van 1 darab ilyen vezetéked,és valahol megszakadt,hol a szakadás? °°)
(#) Freedomocska válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 16, 2009 / 9
 
Szia.annak idején én úgy oldottam meg (három fázisú hosszabbító volt szakadt),hogy a kábelre rátekertem vagy húsz menet zománcozott réz huzalt de lazán ésa két vége közzé bekötöttem egy glimm lámpát.A vezetékre egyesével rákötöttem a fázist.A glim lámpának világítania kell mert úgy működik mint egy áram váltó trafó.Majd szépen végig húztam a vezetéket a tekercsben és ahol kialszik a glimm lámpa ott a szakadás.Ha nem alszik ki akkor átkötöm a következő vezetékre a fázist és megismétlem a műveletet.Én nekem így sikerült behatárolni a szakadás helyét.
(#) Dani494 válasza webinas hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Ennek a műszernek konkrétan nem írták ki az adatlapjára hogy tudja érzékelni a szakadást,de amik tudják érzékelni,azok is valahogy így néznek ki.

Nem mindig van úgy hogy szakadt=csere.
(#) Dani494 válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Na és ha mondjuk egy 9 V-os DC áramkörhöz használt vezeték szakadt meg valahol?
(#) benjami válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Ez szerintem inkább kapacitív módon működhetett, mert a szakadt vezetékben a szakadás helyéig sem folyhat áram mert a szakadástól nincs meg a zárt áramkör.
(#) Freedomocska válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Az előbb nem 9V-os vezeték képét tetted fel.Én azt hittem valós problémáról van szó nem teóriáról.
(#) webinas válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Ha egy ilyen sodrott vezeték megszakad, akkor annak oka van.
A szakadás előidézőjét megszüntetni elsősorban, aztán csere. Pl. Hálózatban nem szerencsés toldozgatni. Abból vannak a lakás tüzek. Én legalábbis a falból is kirángatom, és újat teszek be.
(#) Dani494 válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
A probléma valós,mert akármikor szükség lehet rá hogy meghatározzuk a szakadás helyét,akármilyen vezetéknél.Engem a miértek és hogyanok érdekelnek a témával kapcsolatban,ezért indult a topic.
Nem rosszindulatból mondom,de ezt úgy írtad mint ha csak akkor lenne megoldás a problémára ha már fellépett.
(#) Freedomocska válasza benjami hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Az lehet ,mert ha nincs földelés pld. a hűtőn vagy a köszörűn és hozzá érinted a fázis ceruzát akkor világít.Minden esetre így megtaláltam a szakadást,szétvágtam a gumi kábelt majd össze forrasztottam .Azóta is úgy van.
(#) kissi válasza webinas hozzászólására (») Jún 16, 2009 / 1
 
Képzelj el egy földalatti, pár km hosszú kábelt... Ha elszakad ( pl. munkagép elvágta az erdő-mező közepén!), vagy szigetelési hiba miatt beázik,akkor nem biztos, hogy megéri kiásni, kiszedni a kábelt és újat lefektetni! Sokszor érdemes megkeresni a hiba helyét és a szakadást javítani! Erre negyon jó megoldás a korábban leírt kapacitásméréssel vagy a reflexiós elven történő hibamegállapítás!

Steve
(#) Freedomocska válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Sőt abban sem vagyok biztos ,hogy a két vége közzé kötöttem--kb. 25 éve volt.
(#) Dani494 válasza webinas hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Az is igaz.
Akkor képzeljük el a következő helyzetet:
,Pl van egy 1fázisú hosszabítónk.Fut benne 3 vezeték(Nulla,Földelés,Fázis).A köpeny,amiben ezek a vezetékek futnak,gumi,vagy más strapabíró anyag,mert olyan helyen használják.Véletlenül ráesik egy nagy tárgy,ami látszólag külsőre nem okoz deformitást a köpenyen,de az egyik vezeték elszakadt.
Kérdés:hogyan határoljuk be a szakadás helyét anélkül,hogy az elején és a végén kívül bele kéne vágnunk.
(#) Dani494 válasza kissi hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Ezt a reflexiós módszert ki tudnád egy kicsit bővebben fejteni?
(#) webinas hozzászólása Jún 16, 2009 /
 
Hát, ha ti ilyen nagyban gondolkodtok!
Az én lakásomban nincsenek Km-es vezetékek.

Egyébkén ebben az esetekben teljesen jogos a hiba behatárolása és a "toldozása"
(#) benjami válasza Freedomocska hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Én sem lennék benne biztos, legfeljebb abban hogy nem a két vége közé kötötted be, hanem a tekercs egyik végéhez és a védőföldhöz. Használhattál volna sima fázisceruzát is, a tekercs meg simán csak fegyverzetként működött.
(#) benjami válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Idézet:
„Kérdés:hogyan határoljuk be a szakadás helyét anélkül,hogy az elején és a végén kívül bele kéne vágnunk.”
Így
(#) kissi válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 16, 2009 / 2
 
Veszek egy vezetéket, a bemenetére ráadok egy keskeny négyszögimpulzust. Ha a vezeték vége nincs illesztve lezárva, akkor visszaverődik a végéről. A kiadott jel és a visszavert jel közötti időeltérés a hiba helyétől és a vezetéken lévő jelterjedési sebességtől függ. 10-20 m-es távolság emlékeim szerint detektálható nem "csúcstechnikájú" műszerekkel ( előtte a terjedési sebesség meghatározása miatt szükség van egy etalon hosszúságú kábelre vagy jó érpárra!) !

Steve

(#) benjami válasza benjami hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
A linket kicsit elszúrtam, a kapacitásméréses hozzászólasomat szerettem volna belinkelni, csak nem sikerült.
(#) Freedomocska válasza benjami hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Igazad lesz.De arra biztosan emlékszem ,hogy a drótot rátekertem és a glimm lámpa addig világítot míg a szakadáshoz nem ért.
(#) tsanyesz hozzászólása Jún 16, 2009 /
 
Ilyen problémába én is belefutottam.
Az én esetemben RG59-es koax kábelről van szó. Részben föld alatti csőben,részben egyéb nem túlhozzáférhető helyeken fut. A hossza több száz méter. És persze valahol megsérült. Jó lenne valami használható módszer a hiba helyének megkeresésében.
(#) pucuka válasza benjami hozzászólására (») Jún 16, 2009 /
 
Üdv!
Gondoltam is, hogy beírok egy nagy marhaságot, és majd te kapod érte a varn-t.
Egyébként tényleg nem mindegy, hogy milyen kábelről van szó, hozzáférhető vagy nem, mert akár falban, akár foldben, nem biztos, hogy végig kéne bontani, viszont drága műszerek használata indokolt. Teljesen jó az impulzus visszaverődős módszer. Ha háromeres hálózati hosszabbítóról van szó, akkor egyszerűen rákötsz a másik végére agy asztali lámpát, és meghajtogatog a kábelt és ott szikrázik ahol a szakadás van
(#) bankimajki hozzászólása Jún 16, 2009 /
 
Én régen úgy csináltam, igaz nem nagyfeszültségű kábelnél és vékony volt a szig. hogy egy jól kihegyezett tűvel méterenként végigszúrkáltam. Persze úgy volt csinálva, hogy zárt áramkört alkosson, ott ahol még nem szakadt. Ha viszont falban fut a kábel, vagy máshol, akkor a legjobb a 4szögjel visszaverődési sebességből kiszámolni. Méter pontossággal meghatározható.
(#) proba válasza pucuka hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Ha villanyszereléssel is foglalkozol érdemes beruházni arra a fázisceruzára ami érintkezés nélkül is világít.
A szakadt érre a fázis a többire 0 a túlsó végén a szakadtat átkötni egy égővel a nullára .Ezután a fázisceruzát csak végighúzod a kábel oldalán.
(A glimmes megoldás olcsóbb ,de ez a ceruza egyébbként is jó szolgálatot tesz ,mivel kéznél van inkább ezt használom.)
(#) zoltan_30 hozzászólása Jún 17, 2009 / 2
 
Kaptam valamit a kapacitas meressel kapcsolatosan.

kap.JPG
    
(#) pucuka válasza proba hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Csak annyiban foglalkozok villanyszerelésse, ami a ház körül szükséges. Van fázisceruzám, próbalámpám, multiméterem is (meg még sok más is), csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy van amikor profi módszer kell, van amikor elég egy kis "ügyeskedés", leleményesség.
(#) Freedomocska válasza pucuka hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Csak a "pucuká"-ra vigyázz ,hogy az ne szikrázzon! Ne haragodj de olyan jó neved van,teccik.
(#) gg630504 válasza Dani494 hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Természetesen rekurzív bináris kereséssel.
A vezetéket két egyenlő részre kell osztani. Legalább az egyik részben szakadás van. Ha van jó rész, azt már figyelmen kívül lehet hagyni. A szakadásos rész(ek)re alkalmazni kell rekurzívan ezt a módszert. Amikor a szakasz hossza a megadott pontosság alá csökken, a feladat megoldása kész, az összes szakadás helye meghatározott.
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem