Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LM1875, LM3875, LM3886, stb. TI végerősítők
Lapozás: OK   1 / 48
(#) Thom hozzászólása Feb 12, 2006 /
 
Sziasztok!
Az LM 1875 típusú IC-t úgy látom még nem sokan ismerik.
Mostanában tervezek ebből egy sztereó erősítőt építeni, az adatlapja alapján szerintem egész jó paraméterekkel rendelkezik (mármint a közkézen forgó egyéb IC-s erősítőkhöz képest). A panelt már megterveztem, következik az alkatrészek beszerzése, az IC amúgy 6-700Ft.
Ha valakinek van már ezzel az erősítővel tapasztalata, vagy ötlete, akkor szívesen várom a hozzászólásokat!

LM 1875.pdf
    
(#) Norberto válasza Thom hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
Én ennek az IC-nek a testvéréből tervezem mostanság összerakni az erősítőmet. (LM3875)

Alkatrészek közül minden megvan hozzá, csak össze kellene rakni és a vezérlő PIC-be programot írni (ami viszont nem fél órás művelet ).
(#) Tomee válasza Norberto hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
Miért kell hozzá pic?
(#) Norberto válasza Tomee hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
Mert a vezérlő PIC fogja vezérelni a hangszínszabályzó részt, a hangerő részt, figyelni a hűtőbordák hőmérsékletét, és ennek megfelelően vezérelni a hűtőborda ventillátorait, illetve a PIC fogja mindezt az információt kijelezni egy nagyobb LCD kijelzőn az előlapon (240*128-as felbontású). A hangszín és hangerő változtatása se egyszerű módon fog történni (se nem potméter, se nem digitális kapcsoló). Érintőkapcsolós megoldással fog működni, illetve rotary encoder-rel lesznek elérhetőek a funkciók, és azzal lehet majd lépkedni közöttük. Egy biztos: HA kész lesz valaha, nagyon profi lesz
(#) Takee válasza Norberto hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
hűha!
hát ez nem kevés meló lesz, de az tuti hogy profi

üdv.
(#) isamisa válasza Thom hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
Nekem is tetszik az adatlapja szerint . Én is tervezem hogy kipróbálom!
Mondcsak te az adatlapján lévő kapcsolást csinálod meg? És a simetrikus táposat?

Isa
(#) Thom válasza isamisa hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
Szimmetrikus táppal, +-25V körül.
Lent egy NYÁK terv, ami úgy naggyából kész van!

Panel.brd
    
(#) isamisa válasza Thom hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
Köszi! *.prd és *.lay kiterjesztést milyen progival kell megnézni? EAGLE? köszi:crazya:
(#) Thom válasza isamisa hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
EAGLE
(#) vicsys válasza isamisa hozzászólására (») Feb 12, 2006 /
 
*.lay->sprintlayout
(#) Thom válasza Thom hozzászólására (») Feb 13, 2006 /
 
Ja, a panelon lévő pozíciószámok nem mindenhol egyeznek!
(#) (Felhasználó 1355) válasza Thom hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
Sziasztok!

Pár cím , amiket érdemes megnézni:

www.platenspeler.com/diy/amps/uk_geenkloon_1.html
http://homeswinghome.free.fr/audiodiy.htm
http://sound.westhost.com/project72.htm
http://www.chipamp.com/

(#) Thom válasza (Felhasználó 1355) hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
HUH
(#) titi válasza Norberto hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
Hali!
Norberto! ez a Pic-es dolog engem is érdekelne.
Autóba gondoltam valami olyasmit, hogy Pic, 16 sávos digitális hangszín, 2*16 Lcd.
De még eddig csak elméleti síkon.
A Pic-et is csak most tanulgatom.
Szval ha van valami konkrét ötleted, rajzod,
engem is érdekelne a dolog.
Előre is köszi!
(#) isamisa válasza titi hozzászólására (») Ápr 24, 2006 /
 
GainClone - egy különleges erősítő...

LM3875ből épül. És a lényege, hogy minimális alkatrésszel elég jó minőségü erősítő építhető.

Az eredeti erősítő (a neve GainCard) valami 2500 dollárba kerül és ugyanaz az IC van benne, amit a boltban is megkapsz 1500Ft-ért. Csakhogy ez a kapcsolás ellentmond a megszokásos erősítősémáknak. Pl. nekem a táppuffer 100uF! Na ez lett lemásolva; így lett belőle GainClone.

A DIY-körökben elég nagy a népszerűsége. Igaz, szerintem nem szabad túlértékelni. Azért is van olyan nagy híre, mert könnyen lehett belőle nagyon jó hangú erősítőt építeni. Igaz, mondjuk más fórumukon vérre menő vita van, milyen minőségű szintet üt meg. Sokak szerint 400-600eFt os erőssítőket is lefőz egy jó alkatrészekből összerakott erősítő 35ezer Ft-os max végösszegből. Én csak a saját tapsztalataimra tudok hivatkozni. Amit hallani lehet, az szerintem elképesztő. A hangerő kegyetlen jó és fizikai lehetetlenség, hogy jól szóljon. És mégis így szól...

Akit érdekel szívesen beszélgetek róla. Várok mást is!
(#) Norberto válasza isamisa hozzászólására (») Ápr 24, 2006 /
 
Köszönöm a kérdésed, még nem készítettem el...minden megvan hozzá...IC-k, egyéb passzív alkatrészek, toroidok. Időközben elég sokat kellett foglalkozzak a német nyelvvel (nyelvvizsgázni szeretnék), és jobbnak láttam, ha csak azután építem meg a végleges változatot. Még ki se próbáltam, pedig úgy hírlik, hogy légszereléssel a legjobb a hangja; mégpedig a lehető legkisebb lábhosszakkal való szereléssel...hogy ez így van-e...még nem tudom Az alkatrészek már majd fél éve állnak, de egyszerűen nincs hozzá annyi időm EGYBEN, hogy nekiálljak foglalkozni vele komolyabban. Délutánonként munka után meg nincs sok kedvem minden nap újrakezdeni
(#) isamisa válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 24, 2006 /
 
Ej-ej. Na mondjuk meló után nem is lehet semit csinálni.

Igen, én is légszereléssel csináltam, direkt a jelutakkat leröviditeni meg, hogy ne legyen rézfolia a jel utjában. És jó kis vastagabb kábelekkel szerelve.

Mond csak és milyen kapcsolást tervezel megépíteni? Invertálót? Gondolom a hangerőszabályzást is a PIC-el oldanád meg.
Isa
(#) Norberto válasza isamisa hozzászólására (») Ápr 24, 2006 /
 
Igen. Az invertálót tervezem majd megépíteni. Egyébként egyetlen dologgal nem vagyok tisztában. Hogyan működik az a csillag-pontos vagy milyen nevű földelési mód? Most akkor majd minden földet közösíteni kell? Vagy nem? Te hogyan oldottad meg, hogy nálad ilyen szépen szólt?

A hangerőszabályzást nem egészen PIC-el fogom majd megoldani. Multiplexerekkel, amiknek a kimenetein ellenálláslétra lesz...a multiplexereket viszont a PIC-kel vezérlem majd. Ez így olyasmi lesz, mint egy jó minőségű mechanikus-kapcsolós ellenálláslétrás kapcsolás. Csak ez nem mechanikus lesz

A vezérlést egy darab forgó ütemadóval fogom elvégezni. Mérni fogom a hűtőbordák hőmérsékletét, és ennek függvényében egy bizonyos határ fölött lejjebb veszi a hangerőt a "PIC". Bár nemtom, ez jó ötlet-e...majd kiderül, vagy kivesézzük páran, hogy mi jó, mi nem. Minden információ egy 128x240-es LCD-n kap majd helyet...
(#) isamisa válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 24, 2006 / 4
 
Hát igen. A közös föld nekem is okozot egy kis fejtörést. A lényeg hogy a táp földjét, a hangszóró negatívját( ami amugy az invertáló kapcsolásnál a + vezeték) egybe, aztán a bemeneti jel földjét a poti földjét, az Ic 7-es lábát megint eggybe. É én ezt a két " csomagot" forrasztottam egybe.
Valahogy igy: O--O Ha érted, mire gondolok. De a légszerelésnél nem is ez volt probléma.. .

Tetszik ez a multiplexeres dolog. Én nem értek a programozáshoz, ezért én ellenállásosztós hangerőszabályzót rakok bele. Egy egyszerü 12 állásu forgókapcsolót meg 1%-os nagyrészt azonos ellenállással. (mármint hogy a két oldal legyen azonos)

Szóval szépen szól, de nincs igazi jó hangfalam. Amihez viszonyítani tudok az az én mikrohifim: Sony CMT-CPX11
Hi-Fim

Egy Sony házimozierőssítő meg a Pascal sorozat. ( ha ismerős)

Én 6Ohmos hangszórón hallgattam de állítólag a 8 Ohmost szereti, mondjuk érthető miért.

Ja és én dual-monoban csináltam meg.
Csatoltam egy képet: (ez még olyaan előzetes terv volt)
Isa
(#) Norberto válasza isamisa hozzászólására (») Ápr 24, 2006 /
 
Ezt a képet milye progival készítetted? Nagyon tetszik...és mennyi időt vett igénybe?
(#) isamisa válasza Norberto hozzászólására (») Ápr 25, 2006 /
 
3D Studio Max, nem tudom meddig csináltam, kicsit régen használtam bele kell rázkódni utánna gyorsan megy.
Isa
(#) tatabike válasza isamisa hozzászólására (») Ápr 25, 2006 /
 
Ehhez a GainClone-hoz van kapcsolási rajzod is? Már ha publikus...
(#) tatabike válasza tatabike hozzászólására (») Ápr 25, 2006 /
 
Mert mondjuk én nézegettem pár LM 3875 IC-vel kapcsolást, de most azok közül melyik a gain, azt nem tudom.
(#) isamisa válasza tatabike hozzászólására (») Ápr 25, 2006 /
 
Hali.
Persze hogy publikus....
Én jelenleg két fajta kapcsolást próbálok ki, mindakattőt felteszem.
Az első mait már megépítettem erőől az oldalról van: Az eggyik kedvenc oldalam, a Cyclone projektet nézzétek

A másik meg a terminál fórumról van. Látogassatok oda is el ha érdekel.

A lényege a különleges táp, ami annyiban különleges hogy első látásra alul van méretezve.
A legjobb ha mindkét csatornára külön trafó van, 150-200Wattal, és külön diódahid a negatív és a pozítiv ágnak. Vagyis összesen 16 db 1N5822 (schottky) Jó lehet még a BYW29e is

A pufferkondinak a terminálosok szerint 1000uF, a platenspeeler honlapján csak 100uF.
ezen kivül az IC-nél 2db 1000uf-os ESR (vagy valami jó fajta) kondik.

A terminálos kapcsolásra fogom átalakítani a hétvégén, meglátjuk hallok e különbséget....
Isa

Ja és amit még érdemes tudni, ezek az ugynevezett invertáló kapcsolások. És itt a pozítiv kimenet a fold. mármint a hangszórónál. Erre figyeljetek. Észre lehet venni hogy a hangyszóró befele mozdul el.
(#) Thom válasza isamisa hozzászólására (») Júl 12, 2006 /
 
Megépítve az LM1875-öst úgy gondolom, hogy jó választás volt.
Ezelőtt több kapcsolást megépítettem már pl. TDA 2030, TDA 7265, Videoton EA6383 végfok, de valahogy az egyik sem volt az igazi.
A hangját leginkább a JLH klasszikus erősítőjéhez tudnám hasonlítani (természetesen ezt is megépítettem ), mégis az LM mellett döntöttem a kisebb hűtésigény miatt.
Legelső meghallgatásra az a csilingelő magastartomány tűnt fel leginkább, amit a többinél hiányoltam, emellett a mélyek dinamikusak, erőteljesek.
Szóval egy jó kis végfokot lehet belőle építeni!
(#) isamisa válasza Thom hozzászólására (») Okt 22, 2006 1 /
 
Hi mindenki!
Kicsit fel akarom lendíteni a topicot.

Thom: örülök neki hogy sikerült jót összehozni.
Ha még a nagy testvérét is megépítenéd akkor amellett is hasonló jókat mondanál az biztos.

De ajánlom hogy az ajánlott kapcsolás aközűl legyen amit belinkeltem régebben. Az az igazi Gain Clone . és teljesen máshogy szól mint a gyári ajánlás.

Nos amit mondani akartam: Kész lettem a Gain Clone erössítömmel. Nekem is nagyon tetszik. Barátságos hangja van. Egyszerü kapcsolás. CSak egy pár alkatrész. És bátran ajállom mindenkinek.

A JLH hoz nem lehet hasonlítani mert... hát mert nem merem.
Csak mert szerintem van olyan jó. Más a karakterisztikája. A JLH-t talán még nem halgattam elég ideig. De néha van amikor kevés a teljesítménye. De ugyebár nem sok ember hallgatja bömböltetve a zenét. Nah meg a JLH-t nem is illik szerintem annyira hajtani.
Olyan ez minthe a JLH lene egy 400Lóerös Rolysz a GC meg egy Ferrari. Precíz, pontos erö mindkettöbe. De ugyebár a Ferrarit meghajtja az ember mert arra való.
Na valohogy igy értem ezt. Én mind a kettöt megépítettem és bizony a hangulatomtol meg a zenétöl függöen váltogatom.

Rakok fel egypár képet a ki mit építetbe a GC-röl. Majd késöbb igérem hogy lesz nagyobb felbontású is.

Ez jó hosszzúlett.
Isa
(#) Thom válasza isamisa hozzászólására (») Okt 23, 2006 /
 
Üdvözletem!

Nos, hát a jó munkához idő kell ezt nálad is észrevettem (mármint, hogy Te sem két hét alatt dobtad össze az erősítőt).
Most úgy vagyok vele, hogy az 1875-ös tökéletesen megfelel az elképzeléseimnek, így hát egy ideig az erősítőgyártás terén parkolópája... Meg persze átadom magam a zenehallgatás élményének.

Nagyon sok kellemes percet kívánok a használatához Isamisa, no meg füstmentes működést a zeneszámok alatt!:wink:

üdv: Thom
(#) isamisa válasza Thom hozzászólására (») Okt 25, 2006 /
 
Hát jah a jó munához idö kell.
Igérem leesznek szebb képek is hamarosan.

Itt válaszolok egy privi üzenetre.
attila26 kérdezte:
-az LM1875 megy 12v ról?
-Pl lehet autoba is épiteni?
Mert néztem a pdf jét és ott csak az áll hogy max 18 v de a minimumot nem irják.


Hali. Nem jól nézted meg az adatlapját.
Szépen leír mindent. 16V-60V-ig
Vagy +-8V-tól +-30V-ig.
Valószínű 12V-ról el sem indulna. és ha igen egy TDA2030 is többet adna ki magábol mint ez 12V-ról

Ez nem kocsiba való. Arra van külön IC a TDA sorozatból.

Az adatlapjában kétfajta nyák van, Egy ami sima egyszeres táphoz van meg egy ami szimetrikus táphoz.
Én a szimetrikus tápot ajánlom. +-25 vagy +-28V-ról
ekkor kiad 25-30Wattot.

És én nem ezt építettem meg hanem az LM3875-öt. Ami ennek a nagytesója plusz erővel meg extra dolgokkal.
Ez az IC 380Ft körül van aszem
Az Lm3875 1500Ft a RET-ben.

Ha mégis ezt a végfokot építenéd akkor pont Thom csinált vele egy erössítöt.
Hali.
Isa
(#) attila26 válasza isamisa hozzászólására (») Okt 25, 2006 /
 
Köszönön a gyors választ.
Így már mindjárt jobban képben vagyok.
(#) attila26 válasza attila26 hozzászólására (») Okt 29, 2006 /
 
Ha már hozatok,vagy rendelek akkor,szeretnék töb mindent egyszere megrendelni.

Majd szeretnék 5.1 erösitőt.
És gondoltam LM tipusu ic kel fogom szerelni.
A kérdés eröl mi a véleményetek?
A mély nek két LM3886TF hidba.
A töbinek meg egyenként LM1875T (5 db).
És a tápot milyenre kelene ehez tekertetni,vagy hogy lene jó?
Következő: »»   1 / 48
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem