Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   50 / 3949
(#) Bali125 válasza Balázs hozzászólására (») Nov 9, 2006 /
 
Kösz! Hát akkor halasztom a dolgot... Amúgy hangváltóról lett volna szó...
(#) szabi83 válasza Bali125 hozzászólására (») Nov 9, 2006 /
 
winisd- vel tudsz 12dB/oct váltót számolni

ezzel meg a tekercset tudod kiszámolni.

üdv
(#) cimopata válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
Szevasztok!

Hát, nem biztos hogy ez egy amatőr kérdés, de sebaj.
Arra lennék kíváncsi hogy egy kondenzátor névleges feszültségéből (ami rá van írva a kondenzátorokra) hogyan lehet kiszámolni, hogy mekkora amplitúdójú 100 KHz-es lüktető egyenfeszültséget tud megszűrni anélkül hogy már káros zajokat adna ki magából, és ne adj isten felrobbanna. Mert az inverterem kimenetén 220µF/50V-os kondi volt és terhelés alatt 10 mp után úgy eldurrant mint a pinty.

Valami használható képletet vagy tanácsot várok!!!
(#) Dudus válasza cimopata hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
Az elektrolitkondenzátornak van egy ESR nevű paramétere, amely minnél kisebb annál jobban bírja a kapcsolóüzemű tápokban történő üzemelést. A katalógusok LESR vagy Low ESR - rel jelölik ezt a kedvező tulajdonságot és ezeknek általában a hőmérséklettűrése is nagyobb általában 105celsius. A többi kondenzátornál létezik un. impulzustűrő kivitel, indukciószegény pici kúszóáramú.....csak a katalógust kell átböngészni és találsz benne nekedvalót.

Ez szerintem nem a feszültségtől függ....

Képletet nem láttam még erre, ami nem jelenti azt, hogy nincs.
(#) Kicsa hozzászólása Nov 10, 2006 /
 
Szevasztok! Ismét én vagyok,megint lenne egy trafós gond/kérdés. Szóval amit mondtatok..bekötöttem a torroidot és jó csak majdnem 20 V váltó van rajta...ezt egyenirányítva bő 28 V-ot kapok ami sok.Mit gondoltok,ha megbontom ezt a ruhaszövetszerű szigetelést,a sec. oldalból letekerek pár menetet akkor csökkeni fog a fesz...jó lenne így? Szóval ezt csak így letekerem vagy ilyenkor primert is igazítani stb kell?
(#) cimopata válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
Ez természetes hogy csökken !!!
Kevesebb sec menet => kevesebb sec feszültség
(#) Kicsa válasza cimopata hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
Igen csak nem lesz olyan 1xű kivitelezni... Most kezdtem el lebontani a szigetelsét...aztán vhol már nagyon kis darabokban jön csak,vmi ragasztós trutymóval sztem le van kenve meg az évek is meglátszanak rajta...esetleg nem tudjátok hogy mennyi kellene letekernem hogy kb 20 V helyett kb 10 V-t kapjak? (tudom,a fentlévő felét de nemtudom hány menet van rajta)
(#) robbbb hozzászólása Nov 10, 2006 /
 
Sziasztok!!

Azlenneakérdésem,hogyhavan egy 24 V-os relém,akkoraz 12V-ra be fog huzni??
Ja,és valaki segíteneléci h. a relé 6 lábaközül melyik melyik??
(#) szabi83 válasza robbbb hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
24V-ossat 24V húz be!
relé tipusa?
amugy 2 láb meszebb van a többi 4 től

sztem 2 morses lehet a relé

de biztos szerepel rajta a tipus, esetleg a bekötés

üdv
(#) Dudus válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
Ha esetleg be is húz a pici felületi nyomás miatti nagy átmeneti ellenállás miatt megégnek a pogácsák.....
(#) robbbb válasza szabi83 hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
a relé 1morzés,tipusa:tsc - 112L3H
(#) _JANI_ válasza robbbb hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
Ha jól adtad meg a tipust ( tsc - 112L3H ) akkor az 12V egyenfeszről fog működni...
(#) Paramecium válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 10, 2006 /
 
Üdv mindenkinek!

Lenne egy kérdésem! Ezt a kapcsolási rajzot szeretném átépíteni úgy, hogy ne hőmérsékletet, hanem fényerőt mérjen. Amennyiben megoldható úgy, hogy a hőérzékelő dióda helyére (1N4148) berakok egy fotodiódát, akkor szerintetek milyen típusokkal próbálkozzak?
(#) robbbb válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 11, 2006 /
 
Hello!

Mellékeltem 1 rajzot,hogy hogy képzelem a bekötését a relének.
Szerinted igy jó??

relé.JPG
    
(#) _JANI_ válasza robbbb hozzászólására (») Nov 11, 2006 /
 
Így biztosan jó lessz :yes:
Idézet:
„relé_Elv_és_Gyakorlat_.jpg”
. Nézd át...
(#) _JANI_ válasza Paramecium hozzászólására (») Nov 11, 2006 /
 
Ezt a digitális hőmérőt nem tudod csak úgy, egy diódacserével fényerő mérésre hasznilni... Mert:

Az SI-diódán átfolyó nyitóáram-hőmérséklet váltózását méri és alakítja át....

A fotodióda a kapcsain fény hatására feszültséget -max 0.5-0.6V/cella-
Idézet:
„TERMEL”
és ezt lehetne elvileg fényerő mérésre használni. Szerintem a fotodióda által keltett feszültség nem lineáris, és egy fotoellenállásal jobb eredményt érnél el...

Nem.tom, h. a fotodióda hogyan viselkedik nyitóáramú előfeszítéssel, mivel (elvileg) neki kellene feszültséget (az Anódon - , a Katódon +) és ezzel együtt áramot kelteni.
Bár jobban belegondolva a keltett feszültség a fererencia feszhez hozzáadódna, mint egy soroan kapcsolt ellem.
Ki kell próbálni! De csak saját felelősségre!!!
(#) Paramecium válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 11, 2006 /
 
És mi lenne, ha egyszerűen az IC adatlapjában szereplő kapcsolásnál az IN-hez (30, 31-es láb) a fotodiódát raknám be? Vagy ezt nem lehet megoldani, mert nem lineáris a fotodióda álltal keltett feszültség? Amúgy a fotoellenállás lineárisan változtatja az ellenállását?
(#) attila26 hozzászólása Nov 12, 2006 /
 
1 kérdés.
Ha épitek valamit ( szub szürőt) amiben TL 072 es ic van.
Ebbe jó lene a TL 074 es ic is?

És általában mindig az egy,azonos ick ujab verziója,jó a régebi hejére?
(#) Stefan válasza attila26 hozzászólására (») Nov 12, 2006 /
 
mind a 2 J-FET es opamp csak a 72 es ben 2 a 74 esben 4 opamp van elrejtve szóval haszálhatod a 74 eset is csak figyelj a lábkiosztásra
(#) attila26 válasza Stefan hozzászólására (») Nov 13, 2006 /
 
Köszi.
A tokozását meg sem néztem enek több a lába.
(#) Tomee hozzászólása Nov 13, 2006 /
 
Hali!

A müveleti erősitőknél a "slawe rate" mit jelent?
Ha emlékeim nem csalnak akkor a jel maximális felfutási meredekségét jelenti.
De ez mikor jó? ha ez a szám nagy vagy kicsi?
Kérlek titeket erősitsetek meg vagy javitsatok ki ha valamit rosszul tudok!

Üdv tomee.
(#) robbbb hozzászólása Nov 13, 2006 /
 
Sziasztok!

Építettem 1 tapskapcsolót,mi egy másik áramkört kapcsolgat,de sajna nem működik és szerintem a relé bekötésével van a gond.Valaki segítsen léci hogy mi lehet a gond!!
Elküldöm a schematikus és a nyákrajzot is!!

Előre is köszi a segítséget!!
(#) Balázs válasza robbbb hozzászólására (») Nov 14, 2006 /
 
Szia!

Szerintem állj neki egy multiméterrel! Nézd meg, hogy a relé előtti tranzisztor kapcsol-e! Ha kapcsol, akkor a relénél van a gond. Szerintem - ahogy a rajzot nézem - rosszul kötötted be. Én arra tippelnék, hogy a tekercs a két baloldali láb közt van (bejelöltem a rajzodon), de ez nem ilyen általános. Ezt úgy tudod a legkönnyebben megállapítani, hogy fogsz egy 9V-os elemet, ráteszed a lábaira, és amelyik két láb közt kattan, ott a tekercs.

beult_old.JPG
    
(#) cimopata válasza cimopata hozzászólására (») Nov 14, 2006 /
 
Tudja éé valaki hogy mi a különbség a zenei és a szinuszos teljesítmény közt?
(#) Dudus válasza cimopata hozzászólására (») Nov 14, 2006 /
 
A színuszos teljesítmény alatt azt a teljesítményt értjük, amit megadott terhelőimpedancián az előírt torzítási tényező betartása mellett tetszőleges ideig tud teljesíteni, színuszos vezérlőjel esetén.

A zeneiteljesítmény annyiban más, hogy összetett zenei jellel vezérelve a színuszos jelhez előírt torzítási tényező (harmónikus torzítás)betartása mellett tartósan képes szolgáltatni az előírt terhelőimpedancián.
(#) robbbb válasza Balázs hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Hello!!

Megvizsgáltam a tranzisztor lábánál és sajna nem kapcsol a bekötés elvileg teljesen jo.
Van egyéb ötleted hogy mi lehet gond/melyik alkatrész lehet rossz??
Lehet hogy a kapcs rajz rossz??

Üdv.
(#) Balázs válasza robbbb hozzászólására (») Nov 15, 2006 /
 
Huhh. Akkor komolyabb gond van. A rajzot mindjárt kielemzem.
(#) Balázs hozzászólása Nov 15, 2006 /
 
Na, átnéztem, ez egy elég általános rajz, szerintem teljesen jó, Annyi, hogy azt a 220KOhm-os ellenállást az erősítő kimenetén én a 100nF-os kondi után raknám, de ez nem változtat sokat szerintem.
(#) _JANI_ válasza robbbb hozzászólására (») Nov 16, 2006 /
 
CSAK ISMÉTELNI TUDOM MAGAM:

relé_Elv_és_Gyakorlat_.jpg
(#) _JANI_ válasza robbbb hozzászólására (») Nov 16, 2006 /
 
Vagy egy másik nézőpontból szemlélve a problémát!

Ha jó az itt:
Idézet:
„(#49065) robbbb válasza szabi83 hozzászólására (#49053) Válasz | privát | Pé, 20:44

a relé 1morzés,tipusa:tsc - 112L3H

közölt relétipusd akkor IGY bekötve a relének működni kell!!!

Nézd át!. Gondolg át!. És próbáld meg csak a relét működésrebítni, ha az már megy CSAKK akkor kezdj neki az áramkör élesztésének! Vagy a relé helyett tegyél be egy ledet (persze a soros áramkorlátozó ellenállásával együt, ) és úgy próbáld éleszteni a kacsolást. Ha a LED-det tudod vezérelni akkor csak a tekercset kell rákötni a kimeneti pontokra....

A sematikusrajzban is volt egy két apró hiba amit eddig észre vettem. LM3900 - adatlap és az eredeti rajzod ellenőrizve...

Sok sikert hozzá!
Következő: »»   50 / 3949
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem