Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű (PWM) végfok építése
Lapozás: OK   19 / 238
(#) cimopata válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Idézet:
„Viszont ami eszembe jutott és most leellenőriztem, az az a jelalak a testhez (-Ut ) képest egész frankó volt És itt a gubanc, hogy amit felraktam azok a fet GS lábainál mértem.”


Ezt nem egészen értem, vezérlőjelet a Gate Source lábon kell mérni.

A másik kérdésem, hogy az a bizonyos torzulás milyen típusú?
Kimeneti jelről van képed?
(#) zn4416 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Igen, igen ott kell mérni csak érdekes volt számomra, hogy testhez képest meg szinte tuti...na mindegy.
Méricskéltem és igen furcsa dolgot vettem észre !
Ha a bemenetre 40Hz-nél kisebb jelet adok akkor torzít ha nagyobbat akkor is torzít. DE ha negyvenet akkor ki tudom vezérelni tápig !!! Komolyan mondom nem hittem el ! 30Hz-nél is hasonlóképpen vágja a jelet csak azt már nemigen tudtam megfogni a fényképezővel...
Mitől lehet pont 40 Hz-en kivezérelni ? Így azért durva, hogy terhelésem csak mélyládám van amit majd hajtani fog

60Hz.jpg
    
(#) cimopata válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Üdv!

Konkrét tippem nincsen, de esetleg próbáld ki egyen DC + illetve - jellel vezérelni a bemenetet.

Mert ugye, ha negatív tartományban valami probléma van, azt PWM jelben nehezen veszed észre mert 60Hz-el változik. DE egyenfeszt erősítve talán észrevenni valami hibát a PWM vezérlőjelekbe.

Ma több minden nem jut eszembe.

üdv!
(#) zn4416 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 16, 2009 /
 
Köszi !
Ezt még kipróbálom.
Közben méregettem kicsit és az a helyzet, hogy a másik oldal is ugyanazokat a tüneteket produkálja hiába azon rosszabb a GS jelalak. 40Hz-nél minden ok ( nehezen látni de ott sem 100% a jelalak ) csak amikor már maxra van vezérelve akkor látszik egy kis gubanc...
Holnap méregetek majd DC-vel is.
Üdv
(#) zn4416 válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Hy!
Ma méregettem kicsit DC bemenettel. Az az igazság, hogy nem jutottam előrébb....
Mindegy hogy a bemeneti komponens + vagy -, mindkét esetben teljesen ki lehet vezérelni. Jól látszik ahogy PWM jel kitöltése változik a bemenet függvényében. Sőt, 100%-os kitöltést is lehet csinálni ( persze akkor a kimeneten is táp figyel )és ilyenkor már a feteken is csak táp van. A vezérlőjel felfutóéle pedig marad továbbra is ilyen sz..!
Mi tévő legyek ?
Gerjed ?
Valamelyik vezetősáv rossz helyen van ?
Az utóbbi időben annyit terveztem, marattam, hogy már kezd elegem lenni belőle
Persze ezt az egyet mindenképpen meg kell csinálni...
(#) cimopata válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Szia!

Mivel fix 3szög jeles próbáld meg VCS nélkül, mit csinál.
Elvileg VCS nélkül is aránylag egészséges jelnek kell lennie a kimeneten.
(#) zn4416 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Azt már rég kikötöttem....
(#) cimopata válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Fura ez a felső oldali gete mínusz jel.
Olyan mintha a vezérlésben kapna egy tüskét és visszabillenne. Majd újra be.

Nálam is volt annyiban hasonló jel hogy visszabillent kicsit, de utána hamar felfutott a jel.
Próbálj betenni valami kicsi egyszerű fetet IRF530.

Valami ott a vezérlésnél nem stimmel.

Tegyél fel az IR bemeneteiről is jelet.
(#) zn4416 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Na azt hiszem valamennyire megoldódott a probléma.
Az első képeken IRF540-es fetet használtam. CSináltam képeket a bemenetről és a kimenetről is ( szinte mindegy volt, hogy milyen fetet használok a jelalak nagyon minimálisan változott ). Kipróbáltam 2SK sorozatot még BUZ típusokat is szúrtam bele, a jelalak nem változott....
Aztán egyszer csak mérés közben történt egy kis baleset ( attól függ mi a kis baleset : 2 IR és 2 fet ? ) lecsúszott a szkópmadzag és pukk......
A másik hat kép már a két meghajtó ic és a 4db IRFP250-es konfiggal készült ! Nagy meglepetésemre minden jel szinte egyforma ! Valószínű, hogy az egyik meghajtó felsőoldala már kapott egy lórúgást vagy ilyesmi. Szűrő után jelalakot még nem néztem, de már dolgozok rajta. Viszont még mindig benne van a 3szög jelben egy kis tüsi ( azthiszem a tápjáról kerül oda ), emiatt van a felsőoldali jelalakban az a kis berezgés ( mármint a felfutó élnél )? Rakok majd képeket.
(#) zn4416 válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
A friss alkatrészekkel szerelt végfok képei:
(#) zn4416 válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
És végül a fetek lábain mért jelek
(#) cimopata válasza zn4416 hozzászólására (») Szept 17, 2009 / 1
 
A fűrészjel zavar miatt lehet az a ronda hupli a le-felfutás után az LM361 kimenetén. De ha már az IR szép jelet kap akkor talán nem is probléma.
Valamennyire lehet kompenzálni, ha tennél a műveleti kimenete és a bemenet közé egy kondit, ami ad egy kis hiszterézist az LM361-nek.
(#) zn4416 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 17, 2009 /
 
Na ezt a kondis dolgot letesztelem !
Megint méregettem és az a helyzet, hogy amióta kicseréltem az IR-eket egy halom probléma megoldódott
Még nagyon sok mérés lesz hátra ahogy a dolgokat elnézem ( de azt hiszem jó úton járok )....
Köszi a segítséget !
Ha valami változás van akkor írok !
(#) karpi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 18, 2009 /
 
Erre en is emlekszem , aztan meg kutattam olavastam ezt azt , a cikben nem szolnak semmit a hangszororol.
A hangszoro kene integralja a jelet mint alulatereszto szuro, 12V/1A kapcsolgatast .Ez egy ilyen kezi tolcseres hangossanbeszelo cuccnak lehet megfelelo gondolom,
(#) Izeg. hozzászólása Okt 7, 2009 /
 
Sziasztok
Mostanában úgy elkezdett érdekelni a digitális technika.
És ha már digitális felmerült a digitális erősítő kérdése is
Lenne valaki olyan szíves és leírná pár szóban a működését?
Aztán ha kapnék egy egyszerűbb kapcsolási rajzot az is jólenne(jó nyilván ami digitális az már alapból nem túl egyszerű, de azért remélem értitek mire gondolok).
Előre is köszönöm
Üdv: Izeg
(#) oregharcos válasza Izeg. hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Szia! TTL- jeleket akarsz erősíteni?
(#) Izeg. válasza oregharcos hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Nem
Én olyan komplett erősítóre gondoltam, aminek van egy bemenete, ide jön a keverőpultról a jel és van egy kimenete ami megy a hangfalra

(#) ufy92 válasza Izeg. hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Hello! Csak annyit hogy a kapcsolóüzemű végfok nem digitális. Esetleg meg lehet bolondítani egykis digitális technikával.
(#) pucuka válasza ufy92 hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Miért is nem?
Már maga az elnevezés digitális technikára utal PWM, pulse width modulation. Ez ugy-e nem analóg?
(#) hazardresistor válasza pucuka hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Azért is nem, mert a kapcsolóűzemű erősítők teljesen analógok. Analóg a bemeneti jel, analóg a kineneti jel és így a visszacsatolt jel is. Analóg jel vezérli a pwm modulátor kitöltési tényezőjét, így a kimeneti szürő után végtelen féle feszültségértéket tud megjelentetni az erősítő. A pwm egyébként analóg moduláció.
Létezik digitális erősítő is de ez annyiban hasonlít a kapcsoló üzemű analógra, hogy ennek a kimenetén is pwm van. Ez nem is erősítő igazából, hanem egy nagy kimeneti feszültség és áram leadására képes 1 bites D/A konverter. Ilyen van a kompakt házimozikban, meg gyakran a minihifikben. Komolyabb minőségre még mindíg az analóg pwm erősítőket használják, mert azokat vissza lehet csatolni, nem kell stabilizált táp és akár ic mentesen, tranzisztorokból is össze lehet rakni őket. A digitálisakba nagyon stabil tápfeszültség kell. A felépítésük: bemeneti A/D ic-sokcsatornás hangprocesszor-kimeneti félhíd ic. A kimeneti félhíd ic a bemeneti 1-0 ból csinál egy nagyobbat, pwm et. Azt megszűrik és ott van a hangfrekvenciás jel.
(#) ufy92 válasza hazardresistor hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
na ezt én nem tudtam volna elmagyarázni.
(#) ufy92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
PWM=impulzuszélesség-moduláció. Vagyis nincs köze a "bitek" számához mert az impulzusok száma csak a frekitől függ.
(#) ih.he válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Hm. A PWM az nyilvan digitalis jel, de az altala hordozott informacio lehet kvantalt/nem kvantalt.
Pld soros kimenetu A/D atalakito max. 16-22 bit informaciot visz at negyszogjellel.
Viszont egy analog feszultseg/kitoltesi tenyezo konverter analog/nem kvantalt/ informaciot visz at PWM negyszogjellel.
A ketto kozott eg es fold a kulonbseg mukodesben, pedig mindketto negyszogjellel mukodik...
(#) ih.he válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Pld. feszultsegvezerelt monostabil multivibrator.
(#) ufy92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
háromszög-jel+szinuszjel komparátor és a kimenetén már ott is a pwm jel.
(#) ih.he válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Hinni a templomban kell, de ez most hogy jon ide?
Nagyon nem ertem, mit akarsz mondani.

Veszel egy 555-ot, epitesz vele VCO-t.
Digitalis kimenojele van? Igen, negyszogjel.
Kvantalt? Nem, ~vegtelen finomsaggal lehet kezelni a bemenojel valtozasait.

Nem egy digitalis A/D atalakito.
Egyszeruen egy analog modulator.
Csak eppen negyszogjelet allit elo.
Nem amplitudo/frekvencia/fazis modulator, hanem kitoltesi tenyezo modulator.
Persze a jel digitalis, de a kodolasa analog.


(#) ih.he válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Na akkor ebben meg is egyezhetunk.
En sem ertem, mi volt itt a problema.
(#) ufy92 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Idézet:
„(#59726) orwell Válasz • Jan 15, 2007

Szevasztok!

Rég óta érdekel engem is a D osztályú erősítők növekveő családja! Jópofa dolog az, érdemes kísérletezni. Így születnek az új dolgok.

Más. Mindenkitől elnézést kérek, ha megbántom, de a D osztályú,PWM stb. erősítőt nem hívjuk digitális erősítőnek! A digitális erősítő az PCM erősítő pl. Amiről itt van szó, az úgy gondolom analóg! Engem is letoltak már e miatt, igazuk volt!

Itthon elérhető még a Monolithic Powers végfokja is. A RT-ben volt róla egy cikk cirka 2 éve.
http://online.chipcad.hu/www/arak.aspx?group=0105

Végigolvastam a hozzászólásokat. Gratulálok Sass Péter kollégának! Igen "böszme" végfokot hozott össze. Kíváncsi lennék rá, hgoy szól...

Szevasztok!
Zoli
(#) ih.he válasza ufy92 hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Tulajdonkeppen mindenkinek igaza van!

A D osztalyu erosito digitalis, mert negyszogjellel mukodik - igaz.
A D osztalyu erosito analog, mert a jel nem kerult digitalizalasra/kvantalasra/ - igaz.

Csupan egy nagyfrekvencias modulaciot hajtottunk vegre es a kapcsolo tranyok utan egy alkalmas szurovel eltavolitva a nagyfrekis hordozot, ott talaljuk a felerositett analog jelet, mindenfele kvantaltsag/fix bitszam/ nelkul.
(#) lapose válasza ih.he hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„A D osztalyu erosito digitalis, mert negyszogjellel mukodik - igaz.”


Nem kötekedni akarok, de a négyszögjel mitől digitális?
FM vételnél, ha nagy a térerő, a határolás miatt előfordul, hogy a demodulátorra már négyszög jel kerül. Ezért az FM adás digitális? Még nem hallottam róla..
Az FM(ferkvenciamoduláció) ugyanúgy egy modulációs eljárás mint a PWM(impulzusszélességmoduláció).
Ha analóg jelet FM vagy PWM modulációval dolgozom fel, attól még analóg marad.
Következő: »»   19 / 238
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem