Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 50m-ig működö adó ill. vevő sz.gépre
Lapozás: OK   1 / 2
(#) h482871 hozzászólása Dec 1, 2005 /
 
Sziasztok!
Kellene nekem ötlet v. kapcsolási rajz a köv. problámára:
Azt szeretném megoldani, hogy a számítógép mikrofonom olyan 50mig működni tudjon. Ehhez a mikrofont rákellene kötnöm egy adóra a számítógépnél meg kellene egy vevő ami ráviszi a jelet a gépre(3.5 jax). Ez az egész cucc arra lenne jó, hogy kávéfőzés közben tudjak msn-en beszélgetni....
Mert nézegettem én ilyen dolgokat de semmi hasonlót nem találtam, bluetoothal meg ilyet megoldani kb. 15.000 ft..annyit meg nem ér...Gondolom ti tudtok adni vmi ötletet kapcsolási rajzot stb. amivel ezt könnyen meg tudom oldani!
A segítséget és a válaszokat mindenkinek előre is köszönöm!!!
(#) h482871 válasza h482871 hozzászólására (») Dec 1, 2005 /
 
Modosítom: lényegében egy vezetéknélküli headsetet akarok!! Lehet kicsit bonyolúltan írtam le
(#) Kera_Will válasza h482871 hozzászólására (») Dec 2, 2005 /
 
Hi!

Ha nem félsz a szomszédok tudomására hozni
(mikor kivel hogyan csevegsz az MSNen) akkor kell neked 1 drótnélküli mikrofon, ami CCIR / OIRT sávon FMben megy.Ezt 1 sima FM CCIR/OIRT sávú műsörvevő veszi aminek hangszóró/fejhallgató kimenete rákötve
komoly csillapitoval (40-80dB)
a PC mikrofon bemenetére
(1/100ad - 1/1000ed 1/10ezred osztó).

OIRT már kihalóban lévő sáv ezért kisebb eséllyel hallgatóznak arra fele
Igaz olyan vevőket is kb.:15-20-25 évvel ezelőtt gyártottak között kell keresni
.

Ezzel 1 irányba tudsz adni mikitől PC fele.
Vissza meg gondolom kihangosítva szól a házban a hangfalakról.

Ilyen drotnélküli mikiket, poloskákat, számolatlanul találhatsz a neten
pl.:
drotnelkulimikik1

Távolság :
az annyi amennyire meghajtod a végfookot teljesen saját magad tudod módosítani mivel saját gyártmány ... persze észerű határok közt... no meg függ sok mindentől is falak kimenő energiája adónak ... vevő érzékenysége ..stb... stb ... mennyire kúszik el az adód frekije stabilitás a környezet változására... OIRT kisebb frekvenciájú ezért valamivel stabilabb oszcillátort lehet CCIRhez épiteni...
Ára:
ólcsó 1 roncsból(TV/Rádió stb) is kitermelhetőek a hozzávalók.
Ja plusz 1 FMműsörvevő rádió.

Zavarok : üres sávot kell keresni mert helyi műsöradók zavarnak ha nem akarsz netrádióvá is válni

Ha ez nem felel meg a adatvédelem mértékének akkor lehet kapni nem CCIR sávon dolgozó gyári rádiós fejhallgatókat csak azok adó része a stabil és füles része mozgathatóbb neked forditva lenne jobb . Ezért meg kell szerelni átalakítani ... garancia veszít ...stb ... stb...

avagy drótnélküli miki szettek no azok aztán télleg drágák .

Adatvédelem jobb vmivel ... de lehallgatható ez is . ...
Távolság ?Attól függ próba cseresznye
Ár.: 10-100 ezer Ft
profiba meg csillagos ég

Ezé bluetooth "legjobb" adatvédelemből... csak hát a távolsága kérdéses ?!?! Tud 50-100 méter falakon át is ?!
Válaszd ki mikell neked ?!
(#) G-Lex válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 2, 2005 /
 
Gagyibb USB-Bluetooth - 5eHUF
Gagyibb Buetooth headset - 5eHUF

Biztonság, megbízhatóság...
(#) szabi83 válasza G-Lex hozzászólására (») Dec 2, 2005 /
 
....szeretem
(#) h482871 válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 2, 2005 /
 
Köszi a hozzászólásokat.....
Hát bluetooth-al nem akarom megoldani meert szerintem nem ér annyit!
A Garázs audio oldalán van egy két jó ötlet de még mindig nem elég!
Kera will: én végülis olyant akarok csinálni mint egy bluetooth headset....legyen rajta adó meg vevő és mittomén oirt-en vagy urh-n sugározzak hangot ill. kis hangszorón halljam hogy mit mond a másik szal egy ilyen kompakt headset-szerűséget szeretnék....szerintetek megoldható vagy túl bonyolúlt??? Ha vkinek van ötlete akkor örülnék kapcsolási rajznak meg alkatrészlistának is!
(#) h482871 válasza h482871 hozzászólására (») Dec 2, 2005 /
 
Nah modosult a dolog, már csak két db. fm vevőre lenne szükségem, adót már találtam, kapcs rajzokkal stb. 100mig profin működik.
Azért kellene egy jól működö lehetőleg kis helyigényű fm vevő mert akkor azt csinálom hogy a gépnél van egy vevő meg egy adó, a vevő veszik a headsetből a mikrofon jelet az adó meg adja le hogy mit mond a másik... a headset oldal ebből érthető. Úgy fogom szinkronizálni őket, hogy páronként (adó - vevő) egy hullámhosszon működjön....Szvsz kellene egy jó kis fm vevőHa tud ilyet szolgáltatni vki annak örülnék.
(#) Kera_Will válasza h482871 hozzászólására (») Dec 2, 2005 /
 
Hi!

No akkor keresztsávos adó-vevőt kell csinálnod
pl.: oirt-on ad ik pár másik ccir-en
Igy talán nem fogják talán 1mást zavarni a
duplex miatt az 1más mellett lévő adó a vevőt ! Ez elég macerás

TDA7000 fm vevő IC-t ismered?

No ezzel viszonylag 1szerűen épithetsz FM vevőt 2 tekernyőc 3-5 menetesek van benne csak az antennánál(elszokták hagyni) meg az oszcikörében no itt azé kevésbé jó elhagyni !
A többi kf része RC tagok ...

De ebből is csak 1et kell építeni oirt-ra mert ccir -re kilószámra vehetsz zsebrádiókat meg mindenfélébe(kulcstartó,elemlámpa, stb) ... igaz nem vmi nagy minőségek ... de olcsó . Ezért az adód nagyobb energiájúnak kell lennie.
De mindez majd a gyakorlatban elválik úgyis.

Másik elnem hanyagolandó macera nem más mint maga a PC mert elég jó kis RF zavar forrás .... teszteld le 1 sima ccir fm vevővel mekkora zajt zavart hallasz a PC mellett ! És mekkorát ha kikapcsolod a gépet ?
(#) Kera_Will válasza h482871 hozzászólására (») Dec 3, 2005 /
 
folyt köv ...
ráleltem ujra 1ik kedvenc oldalamra:

vevők:
http://web.telia.com/~u85920178/left_rx.htm

tda7000 FM vevő:
http://web.telia.com/~u85920178/rx/tda7000.htm

FM adók poloskák , 1szerű szintézeres rádiós miki :
http://web.telia.com/~u85920178/left_tx.htm
(#) h482871 válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 3, 2005 /
 
Hát...te felvetettél egy két problámát amire nem gondoltam...köszönöm!
Azaz igazság, hogy értek vmicskét az elektronikához de nem vagyok vérprofi...
Megtennéd esetleg nekem, hogy belinkelnél olyan kapcsolási rajzokat, amivel ezt a rendszert megtudnám oldani és esetleg el is magyaráznád picit bővebben hogy mit miért hogyan mert egy hangyányit kínai volt amit az utolsó két hozzászólásodban írtál...ha nagyon ráérsz alkatrészlistát is készíthetsz...megköszönném erőfeszítésed...
(#) deguss válasza h482871 hozzászólására (») Dec 3, 2005 /
 
h482871!

Hol találtál kapcsolási rajzot az adóra?
Engem is érdekelne, amenyiben lehetséges, kérlek osszd meg!
(#) Kera_Will válasza h482871 hozzászólására (») Dec 3, 2005 /
 
Hali!


No akkor linkek már ott vannak előző irásomban .. is
vevőkről adókról ,,, hát ,,, izé másoljál szöveget ami http vel
kezdődik az az oldal cime

RF vételi Zavarok:

1.
PC mint zavar forrás :

azért mert benne majdnem minden jel négyszöges.
(kis impulzus technikai elmélet jön)
A négyszög jel mint ismeretes végtelen sok szinuszos jelből
adódik elő amiknek különböző az amplitudója ezek a harmonikusai.

A Harmonikusok amplitudója csökken a frekvencia növekedésével.
Durván közelitve n-edik harmonikus n.-ed szintű amplitudóval van jelen,
az alapjelhez képest.

(ide irhatnánk 1 kis jó Furier-analizis eredménye utáni sort is
de hagyjuk a felsőbb matematikai formulákat).

Mivel a PC és monitor 1-100-n*kV volt között különböző alakú és frekvenciájú jeleket használnak ezeknek is vannak harmonikusaik .
Na jó a boldog egymás mellett élés végett azért árnyékolással csökkenthetőek ezek a zavarok.

Ha az adott harmonikus frekvenciák éppen a venni kívánt sávba esnek akkor a FM vevődben zavarokat okoznak(hatnak) mindez attól függ mekkora értékűek a hasznos jelhez képest.
Hasznos jel most éppen a te mikrofonadód energiája amit 100 méterre van, ennek kell kiütni/elnyomni a zajokat/zavarokat a vevőd bemenetén.

Másik adó mint zavar :

2.

Ez a vevőd érzékenysége/tükörszelektivitását biztosító bemeneti antenna körén múlik plusz a mellette lévő adód energiája/jeltisztasága is meghatározza.No ez elsőre kicsit bonyolult és kicsit pongyola meg fogalmazás.

Miról is van szó lényegében?

Van 1 adód és vevőd egymás mellett.Különböző frekvencián dolgoznak de viszonylag közel,
így zavarhatják egymást .

Miért is?
(Itt 1 példán szeretném meg világosítani a problémát)

Adónak kimenő energiája legyen pl 100 mW/50 ohmon (ideális 1/4 hullámú antennával terhelünk)
Feszültségben ez négyzetgyökalattPszerR : gyök(0.1W*50ohm)=2.23 Volt ... ez van az antennán.

Frekvencia különbségük 20 megaherz 108 adunk, 88 veszünk.

vevőd érzékenysége legyen 20 mikroVolt !!!
Ekkora jelre már tökéletesen vesz minden állomást.
Tükörcsillapítása például 80 dB (deciBell ) tehát ennyivel csillapitja a tüköradó jelét.

Mivan most a feszültségekkel a vevőbemeneten és adó kimeneten?!
adón kiszámoltuk: 2.2 volt
Vevőn 20 mikro volt érkezik a távoli adóból és tök jó hallanak .
De ha elindul az adó ami feléd sugározná a PCből jövő hangot akkor leülteti a vevődet !

Mert a 2,2 volt és a 20 mikrovolt közt 100dB különbség van !

100dB nem más mint

20*lg( 2,2Volt : 20mikrovolt ) (lg tizes alapú logaritmus)



Ebből az látszik hogy, hiába van 80 dBnyi tükörcsillapítása a vevőnek még mindig van a
bemenetén 20dBel több jel a mellette lévő adóból mint abból mint amire be lett hangolva , ami nem más mint ami a te kezedbe van ezzel szólnál vissza a konyhából.


Nem tudom érthető vagyok -e eddig?

decibell (dB):

10es alapú logaritmusban számoló értékadási viszonyszám rendszer ... ezzel könnyebb számolni .... már amikor és már akinek

10 szeres viszony : 20 dB .
erősítés esetén : plusz pozitiv előjelel , csillapítás esetén minusz negativ előjellel.

tehát tükör adóra -80 dB
tükör adónk +100dB szintel ad vevőnk érzékenységéhez képest
tehát 100-80 = 20 dB

Ez tízszeres feszültséggel többet jelent amit a konyhai adód képes rá/átsugározni.
Ez a nálad lévő adó/vevő párosra is vonatkozik sőőt még macerásabban mert nem tudsz nagyon védekezni csak meg felelő bonyolultságú rendszerrel .

3.
Védekezés :

Megfelelő távolságra helyezés adó és vevő antennák , mert a közeg csillapít ezért nem
tudsz nagy távolságra adni kis teljesítménnyel. de néha jó is .
Megfelelő frekvencia párok ki választásával ezért emlegettem az OIRT/CCIR sávokat
Többszörös tükörfrekvenciás távolságra vannak 1 mástól .
OIRT: 64-73 Mhz közti CCIR: 88-108 Mhz közti sávok.
Lehet válogatni bőven... csak legyen üres helyi adómentes sávterület.

Több körös L-C sávszűrők adó és vevő oldalra amik az adott sávon
kívüli jeleket erősen több n*20dB-el csillapítják. Ezt a kézi rádiódba kell belerakni mert ott messzire nem tudod rakni antennák ... inkább csak 1 van de az is sok , mert zavarhat hogy ott van kb.:1 méteres bot.ezt ugy hívjákhogy duplex szűrő ez nem semmi dolog!!!

Gondoljál bele több mint 100 dBnyi jel viszonyt kell neki stabilan tudnia elválasztani!
Adód 100-200mW vevőd 1-20mikro Volt érzékenységű ! 20Mhzes távolságra lásd fenti példa adatai!
Ilyet elég macerás vmi jobb műszer WOBBLER szkóp nélkül behangolni méretezni meg 1 szimulációs progival... kivitelezés az se egyszerű.

Elvileg a 64 megán menő adó nem biztos hogy zavarni fogja a 106 megás vevődet de mindez az adott rendszerben fog kiderülni amikor összeraktad ... ...

4.
Freki stabilitás:
Ez is fontos mert enélkül nem ér semmit !!!
ha bármekyik is mászik az gáz adó/vevő mindegy ... mindig tekergetheted
sima LC rezgőkörös adókat képes minden elhúzni kezed/tested kapacitása .. kis hőmérséklet változás tápfesz csökkenés...stb .stb .. stb ...de nem lehetlen olyat ami stabilabb .

Erre inkább kvarcot kéne használni vevő futhat szabadon azok stabilabbak AFC is van a jobbakban. .
No meg ez a 64 megahertz nincs messze a 18 megás kavicstól épp 3szorosa no ilyen meg van alaplapokon PCskártyákon bontóból valókból kitermelhető
adó egyszerűsödik (de nem biztos) : kvarc oszci --->>> 3szorozó --->>> végfok 64 megán
nomeg 1 fm modulátor a kvarc mellé varikappal és mikierősítővel.

Ezt veheted 1 tda7000 es vevő IC vel .

Hirtelen ennyit a duplex rádiók üzeméről tervezéséről remélem érthető voltam ...



ajánlott irodalom :
radio es televizio muszaki alapismeretek kezikonyve

ezen az oldalon:
http://oldradio.tesla.hu/konyvek.html

itten a link alatt : http://oldradio.tesla.hu/konyvekegyben/radio%20es%20televizio%20mus...e.djvu
(#) Rendszer válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 27, 2006 /
 
Sziasztok!
Folytatnám a témát.......
Mostanában volt egy kis szabadidőm szal építettem egy fm adót, ami egyszerű de nagyszerű. Elég stabilan tartja a frekvenciát és elég nagy a hatótávja is!
Gépre kötve is működik, bár eléggé nagy a háttérzaj a gép alapzaja miatt amit kerawill emlegetett!
Ez miatt is irok most! Tud vki olyan kapcsolást ami mondjuk leszűri a gép alapzaját, levágja az 1 K alatti hangokat stb... tehát vmi olyan szűrőkapcsolás kellene amivel lehetne fokozni az adó minőségét!
Ha kell majd belinkelem hogy milyen adót építettem, hátha vkinek szüksége lessz rá a megfelelő válaszhoz!
Előre is köszönök minden segítséget!
(#) Kera_Will válasza (») Feb 28, 2006 /
 
PC-ről levéve is ilyen zajos az adód ?
Akkor is zajos mikor a vevőd ottan van az adód mellett közvetlenül távolodva kezd nőni a zaj?

Zaj eredete sok féle lehet.

Hangkártya minősége is befolyásolja. Hallgasd meg füles kimenetéről milyen jelet ad a kártya ott is zajos?
Remélhetőleg nem vezérled túl az adó bementét.
Oda osztót kel raknod ,mert az adód kb n*10-100 miliVoltra teljesen "szét lökhető", nagy lesz a löketje FMben .... de azért is lehet zajos mert kicsi a löketje az adódnak és a vevőd ezért veszi rosszul 1 potival állíthatodbe fülre 1 kontroll vevővel.

PC-d hangkártyáján nem tudsz sokat javítani
1 RC-s sávszűrő se sokat jelent de lehet próbálkozni ... jelel sorba 1 ellenállás és az ellenállás másik vége a bemenetre.Ellenállás és bemenet közös pontja és a föld közé 1 kondi ez egy alulvágó vagy felül áteresztő szűrő .
törésponti frekit számolni lehet a ft=1/(2*PI*R*C)
képletből. ft nem más mint, ami frekitől a jel -20dB/Dekád meredekséggel vágódik. ftnél -3 dBvel már csillapít az ft frekire nézve.

R az érdekesebb az egész ellenállás számít ami a C előtt van váltóáramú szempontból.

De pl elsőre próbálkozzál a csatoló kondik értékét csökkenteni .. ha eddig vhol a bemeneten volt 10-100mikrofarád környéki kondi azt cseréld le 4-600 nanosra ... jó kis durva mély vágás lesz az eredmény. Mivel a kisebb értékű csatoló kondival (lásd fenti képlet) a magasabb frekik mennek át az erősítőbe.

DE tényleg jobb lenne látni mit is csináltál ... milyen az adód ténylegesen.
(#) Rendszer válasza Kera_Will hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
Nah hogy pontosítsak egy kicsit!
A lényeg az, hogy az adó rá van kötve a gép audiooutjára. És ez közvetíti szét a jelet! CSak úgy szól a rádióban a hang normálisan ha szinte minimumra leveszem a hangerőt a gépen + leszűröm programmal az 1K alatti hangokat! Persze ekkor a gép alapzaja nagyon áthallatszik! Ezért is írtam, mert idegesít hogy ha be akarom üzemelni az adót akkor egy két perces volume meg eq állígatást kell eszközölnöm.
Tehát vmi olyan kapcs. kellene ami
1., csillapítja a gépből kijövő outjelet, mert ügye az minimálisan erősítve van és túlterheli az adómat!

2., leszűri az 1k alatt frekvenciatartományt mert azt se szereti az adó

3., vhogy még leszűri az alapzajt is ami a gépből jön

Fájlmellékletként bedobtam milyen adót építettem!
(#) Rendszer válasza (») Feb 28, 2006 /
 
Hali!

Hát izé nem értem miért is téptem a számat a jelszintekről és illesztésről... úgy érzem feleslegesen,
pedig minden frekin és minden áramkörben fontos dolog !!!

idézet az első hozzá szólásomból :
"komoly csillapitoval (40-80dB)
a PC mikrofon bemenetére
(1/100ad - 1/1000ed 1/10ezred osztó)."

ez visszafele is igaz mivel az adód bemenete is 1 mikrofon milivoltos jelét kéri .
Adó bemenetét tökéletesen túl vezérled a voltos kimenő jeleddel a kártyád vonal kimenetéről kb 1000szeresen legalább...
Örüljél hogy nem szakadt le az adód rezgése ekkora túlvezérelt lökettől.
Jobb esetben el is hagyhatnád az első(hangfrekis bemenő jelútszempontjából) Q2 tranyát és a körülötte lévő alkatrészeket is ... úgymint : R6,C4,R4,R5.
A C3 elé rakjál 1 fesz osztót ellenállásból.
pl.: 4.7k (R5) földre és C3 közé. 4,7 k és a C3 közös pontjára 470k/4,7M ellenállást sorba a bemenettel amire még 1 csatoló kondit raksz sorba (C4 10uF). igy kb.:
40/60 dBes (1/100-1/1000es) osztót kapsz a bemeneten.

Zaj szűrés ... izé azzal nem sokat tudsz kezdeni de hátha ez a kis csillapító tag is megteszi ... és segít.
Ha meg nem akkor a bejövő csatoló kondit kellene méretezni a 4.7M vagy 470k ellenállás esetére pl 2 - 3 kiloherzes tranzit frekivel.
Ez egyszerű ft=1/2*pi*R*C képlet átrendezésével C mint ismeretlenre.ft=2-3kiloherz R 470k - 4,7 M Cre sacc/kb vmi 2-20 nanoF közt jön ki az érték ekkor 2-3 kilótól kb 20dB/D meredekséggel fog vágni a szűrő durván számolva.
(#) Rendszer válasza (») Márc 1, 2006 /
 
No de van 1 jó kis elv amit találtam egyik kedvenc oldalamon
[link=http://www.intio.or.jp/jf10zl/plam.htm]itten (energia nelkuli FMado)[/link]

Tehát a kimenő hangfrekis "nagy"energiádat tudod hasznosítani ... igaz inkább a aktiv hangládád fejhallgató kimenetére kéne kötni.
Mivel annak a kimenete jobban elviseli ezt a kis impedanciás terhelést amit a rákötött adó képvisel.

Így egyszerűen lehet drótnélküli adót üzembe helyezni külön energia bekötés nélkül elem akku ...stb.Csak akkor dolgozik mikor vezérelve/modulálva van a kimenő hangfrekis jel függvényében.
Igaz a stabilitása megkérdőjelezhető 1 kicsit mert a tápfeszültsége függ a bejövő hangfrekisjel nagyságától.A tápfeszültség változása kihat a frekvencia stabilitásra is.
Igaz mindezt kikell próbálni.
(#) Kera_Will válasza (») Márc 1, 2006 /
 
a link meg itt

http://www.intio.or.jp/jf10zl/plam.htm


vmiért nem linkelt rendesen be akó csak ide másolom
(#) h482871 válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
Köszi az észrevételeket!
Azaz igazság hogy elég kezdő vagyok elektronikában úgyhogy sok mindent nem értek még...de igyekszem!
Megtenné vmelyikőtök hogy rajzolna nekem egy módosított kapcsolást, mert nem hiszem hogy saját magamtól meg tudnám csinálni!
Nagyon megköszönném!
(#) h482871 válasza h482871 hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
Kera_will régebben írtál egy linket amin rengeteg jó cucc van. Nah most találtam egy adót, aminek a leírásában az szerepel hogy direkt pc v. magnó kimenetére tervezték: EZAZ
Jól gondolom hogy ez megfelelő lenne nekem?
Mert akkor megépíteném ezt......
(#) Kera_Will válasza h482871 hozzászólására (») Márc 1, 2006 /
 
Tök mindegy melyiket építed meg az adók közül.
Miért is?! ... Mert mindegyiknek kell valami bemenő feszültség ami modulálja.Ennek a nagysága határozza meg a kimenő modulált jeled minőségét.
Bemenője lehet magnó,rádió,PC vonal/fejhallgató kimenete , mikrofon ...stb. jele.

Mikik azok kis jelet adnak általában (mV) aktiv eszközök általában Voltos nagy jelet adnak. Tehát ami adódnál "poloska üzemben" dolgozik .1 elektret mikipatron a bemenete és utána van 1 tranzistoros erősítő.Az 2dik oszcillator tranya előtt.
Tehát ez milivoltos nagyságú jelet kíván a bemenetén.Mivel a miki sem ad többet ki magából.
Ezért kell osztó csillapító tagot berakni ha nem mikit hanem NAGY jelű forrást kötsz rá. És ezért is lehet elhagynod a Q2es tranyát a megépített adódból mivel az is 1 "poloska üzemű" volt.A miki utáni első tranzisztor Hangfrekis erősítő ami kb.:20-50 szeresre erősíti a miki mV-os jelét. Ez a 40-60 mVos jel kell az oszci tranya modulálásához.

De miaz is ez a sokat emlegetett csillapitó / osztó !?
íme a rajzom csatolva.Ennek a neve nem más mint terheletlen feszültség osztó.

Ennek a csillapítása az ellenállások értéktől függ.

uki/ube = R/(R+RSOKSZOR) ebből az jön hogy:

uki = (ube*R)/(R+RSOKSZOR)

ezért irtam hogy :
"A C3 elé rakjál 1 fesz osztót ellenállásból.
pl.: 4.7k (R5) földre és C3 közé. 4,7 k és a C3 közös pontjára 470k/4,7M ellenállást sorba a bemenettel amire még 1 csatoló kondit raksz sorba (C4 10uF). igy kb.:
40/60 dBes (1/100-1/1000es) osztót kapsz a bemeneten. "

Az alábbi rajzot vázoltam :
R értéke 4.7k Ohm
RSZERSOK értéke meg a 470k vagy 4.7M Ohm
A C3ad az most éppen CKI névre hallgat a rajzon.
A C4ed meg a CBE névre hallgat a rajzomon.

De ez is mindegy minek nevezed poziciószámmal névvel.
Csak tisztában legyél azzal hogy mért van ottan az adott alkatrész? FUNKCIONÁLISAN mit végez az áramkörben !!!

Világos ?!?!

Remélem most már sejted miről beszélek...
De ha nem akkor kérdezzél...
de ajánlom figyelmedbe mégegyszer ezt az oldalt:

http://oldradio.tesla.hu/konyvek.html

ebből is az alapműveket:
(talán emészthetőség sorrendjében ... )

Az elektronika alapjai I.Villamosságtan
Az elektronika alapjai II.Félvezetők
Az elektronika alapjai III.Digitális áramkörök (de ez nem is fontos analógrészzel foglalkozol egyelőre)
Klaus Beuth - Olaf Beuth

Elektronikus áramkörök
Bogdán János
Kovács Mihály
Nagy Ferenc
Nagy József
Takács Gábor



Rádió és televízió műszaki alapismeretek kézikönyve
S. Tóth Ferenc

Analóg és digitális áramkörök
U. Tietze Ch. Schenk

Ui.: Djvu néző plug-in az oldal tetején van pirosbetűvel kiemelve.(download utolsó oszlopban ez a jó mert a cimre(első oszlop) csak 1 tartalom jegyzék jön le 1kilobájt.)

feszoszto.gif
    
(#) h482871 válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Szia Kera Will!
Hétvégén volt egy kis időm szal bütykölgettem ezt az fm adó dolgot!
Végülis a feszosztóval nagyon gyenge volt a jel..... úgyhogy azt hanyagoltam, egyszerűen kikötöttem az előerősítő tranyót meg a mellette lévő ellenállást!
Mostmár teljesen tökéletesen szól a számítógépemről, úgyhogy nagyon happy vagyok és köszönöm a segítségedet!!!

További kérdésem viszont lenne!
A csatolmányban szereplő fm adó 88-108 mhz közötti tartományban tud sugározni! Hogyan alakíthatnám át úgy hogy mondjuk diszkréten 80 ill. 120 mhz-en rezegjen? Vagy eggyátalán ez a kapcsolás tud-e ilyen frekin működni! Gondolom hogy a trimmer-kondit kellene helyettesíteni vmilyen értékű kondenzátorral. A kérdés az lenne hogy hogyan lehet kiszámolni hogy egy ilyen rezgőkör hány mhz-n rezeg, vagy milyen határok között mozoghat?
Válaszodat előre is köszönöm!
(#) Kera_Will válasza h482871 hozzászólására (») Márc 27, 2006 /
 
Fix kondival is csak úgy sacc/kbra tudod frekit belőni.
Tekercs oda vissza nyomkodásával lehet hangolni.Trimmer kényelmesebb .. .

Háát izé 120 megát 1általán nem ajánlom !!!!
Ottan qrvára nem illik "zörögni" ilyen csodákkal eléggé fontos szolgálat dolgozik ottan 108tól fölfelé.
80 mega hááát ott is volt/van 1 szolgálat... .

No de akkor milyen vevővel akarod venni ?!
Azokat is oda kell hangolni ... ...
(#) h482871 válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Hát ez a bajom nekem is hogy arra akarom használni a cuccot hogy msn-en beszélgessek....ezért nem akarok olyan sávban beszélgetni amit más is tud hallani egy egyszerű rádióval! Ezért kellene vmilyen sáv ahol szabadon beszélgethetek!
Ötlet?
Vevőt gondolom lehet építeni ilyen frekire is, majd keresek vmit guglin!
(#) Kera_Will válasza h482871 hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Hááát ?!?!? pl a ccir sáv alja 88 alatt kicsivel,
másik freki oirt sáv alja alatt kicsivel ....

Ha meg bonyolítani akarod akkor analóg beszédsáv titkosítót használsz .

1-ik elektor magazinban volt belőle leírás ...

Avagy szerezni a kidobott Maros-B rádiók titkosítóját
az komplett doboz minden benne ... csak azta "csíkosok" használták annó 70es-80as évek végéig


Esetleg vmi ujabb okosság ami beszéd titkosítást végez...

Izé az elektoros titkosító panelja elég nagy darabocska és duplán kell 2 független rádió csatid van ...
(#) h482871 válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 28, 2006 /
 
Köszi a választ!
Mégegyszer végiggondoltam a dolgot, mégis maradok az fm 88-108 mhz között, az egyik adó majd 88on a másik meg 108on fog működni, ott úgysincs semmi (itt szegeden) és az adóm úgyiscsak olyan 100mig működik úgyhogy nem olyan nagy gáz.

Itt egy link, egy TDA7000-es IC-vel valósítanak meg egy FM vevőt! A leírás szerint nincs erősítve az out jel úgyhogy csak nagy impadenicájú cuccokhoz jó így ahogy van, hogy lehetne ezt megerősíteni hogy normális fülhallgatóhoz is jó legyen?
TDA7000
Másik kérdésem az lenne hogy, hogy lehetne az adó ill. a vevő "hangerejét" szal a jelerősséget szabályozni? Vmi potméter jó lenne esetleg?

Válaszodat előre is köszönöm!
(#) Kera_Will válasza h482871 hozzászólására (») Márc 29, 2006 /
 
Háááát nem lesz az kicsit közel ?! 88-108 MhZ közt

Topicjaim elején emlegettem neked az OIRT sávot is azon kívűl a tükör frekis csillapítást ... és egyébb duplex üzemre vonatkozó leírásomat is olvasd újra !

TDA7000 kimenetére rakhatsz 1 2 tranzisztoros erősítőt vagy ICt pl LM386-ot.
1 csomó ilyen erősítő van minden fele neten ujságokban ..stb .. az már fülest is meghajt .. meg hangszórót is.

Milyen jel erőségét ?! kimenő teljesítmény vagy vevő oldalon a hangerőt?.
kimenő teljesítmény annyi amennyi ... amit az adot tranya nyújt ..

Vevő oldalon meg 1 poti a tda HF kimenetén ami le osztja a végfok fele a jelet.

ennyi ... 1 előre
(#) h482871 válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 29, 2006 /
 
Hát nem tudom hogy nem lessz-e közel, dehát próba csersznye alapon kibpróbálom.....De sztem elég lessz neki a távolság! Azért nem akarok oirt vagy ccir sávot mert ahhoz külön vevő kell+hangolás meg stb. fm-en könnyen tudom tesztelni az adókat egy síma rádióval!
A leírásodat olvastam a topic elején (nem is 1x), dehát a valóság majd megmutatja hogy működik, ha nem megy akkor próbálkozok mással!

A teljesítménykérdés: Szal egy vevő meg egy adó van ügye nálam (nadrágszíjon), szal abba beszélek, meg abból hallom hogy a másik mit mond!
Nahmost akkor én azt akarom hogy tudjam szabályozni hogy milyen erős legyen a "hangom" ill. hogy milyen hangosan halljam a gépből a másikat!
(#) h482871 válasza h482871 hozzászólására (») Márc 29, 2006 /
 
Jah erősítésre pedig találtam egy kapcsolást TDA7056B-s IC-vel! Szted ez jó lenne? Fájlmellékletben van az egész kapcsolás!
(#) szabi83 válasza h482871 hozzászólására (») Márc 29, 2006 /
 
jó lenne, de csak pár percig bírná az elemről..
TDA7056B (3.5W 1.25A NF+POWER AMP.+DC 9p) nettó: 340 ft..

sztem EZ is elég lenne füleshez..
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem