Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Crystal radio - detektoros rádió
Lapozás: OK   1 / 152
(#) Anubis126 hozzászólása Feb 28, 2006 /
 
[link=http://www.aaroncake.net/circuits/cradio.htm]http://www.aaroncake.net/circuits/cradio.htm[/link]
Van ez a rádió.
Szerintetek ez működik?
Ha igen akkor lehet-e megoldani azt vele, hogyha jól méretezem a forgókondit és a tekercset akkor lehet-e vele FM csatornát (azaz 88->108Mhz -ig) fogni. És kell e az a földelés neki, meg lehet e hordozhatóvá csinálni?
(Azt én is gondolom hogy nem ad le nagyon nagy hangjelet.)
És az FM csatornához milyen forgókondit vegyek és hány "henris" légmagos tekercset csináljak?
(#) Kera_Will válasza Anubis126 hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
Hello!

Ez tetszik , hogy érdeklődsz a legelemibb rádió vevőkészülék rendszer után!

1 probléma van hogy ezek a kristályos vevők kifejezetten Közép és hosszú esetleg rövidhullámúak lehetnek.
Megfelelő térerejű adóteljesítmény is kell .
Sajnos magas hosszú antenna és jó földelés kell neki + érzékeny fejhallgató aminek több kiloohm a belső ellenállása.
A most kapható alapfülesek kevesek kicsi az ohmikus ellenállásuk. .
Ezek AM vevők minden körülmény között FMet elég macerás venni velük ... ....
De ha már belekezdtél ne add fel !!!
Biztatlak , hogy nyugodtan játszadozzál el ezzel a kicsit elfelejtett és nyugalmazott rendszerrel!
Sokat tanulhatsz az alkatrészek és környezet változtatásával.
URH sávú 4-5-10 mm átmérőjű 5 - 6 menetes tekercsben is indukálódik energia de az nem sok ...
...
Tehát ez nem igazán URH rádió.
(#) ZilogR válasza Anubis126 hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
No, ez engem is érdekel... Ilyen nagy impedanciájú fülhallgatót lehet venni a Conrad-nál Budapesten. Én is ott vettem, került kb. 900HUF-ba. Egy nagy dobozba volt bedobálva vagy ötven-hatvan darab...

-=ZR=-
(#) ZilogR válasza Anubis126 hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
(#) mrkatona válasza ZilogR hozzászólására (») Feb 28, 2006 / 1
 
Sziasztok!

Ez magyarán a detektoros rádió! Én is építettem egy ilyet anno egy régi sárga szinü lapokká érett ezermester nevezetü újság alapján.Én egy jó hosszú többeres vezetéket húztam ki neki (volt vagy 50 méter keresztbe-kasul a kertben) meg fűtéscső volt a GND.A "hangszórót" egy ősrégi 2000 ohm belső ellenállású fülhallgató szolgálta,ami volt kétszer olyan idős mint én.A germánium tűs diódát már nem is emlékszem miböl bányásztam ki.Nagyon tetszett,ahogy az éter energiáját megcsapolva rádióadások tucatjai jöttek be egyszerre.Éjjel kiemelkedő hangerőt szolgáltatott,nappal kevésbé volt hallható.Aztán arra is emlékszem mikor egy dermesztő hideg,ködös éjszakán erre a kis rádióra ébredtem,mert csak úgy ordibált az ágyam melett a földön.Néhány hónapig éjjel-nappal egyfojtában ontotta a világ tucatnyi rádiójának az adását,majd meguntam és leszereltem.
(#) Topi válasza mrkatona hozzászólására (») Feb 28, 2006 /
 
Én is szórakoztam még anno ilyennel. Emléxem én is abból építettem meg. Én nagyon örültem neki. Nem is nagyon értettem miért megy. Aztán édesapám elmagyarázta...
Én is úgy próbáltam a hangerőt fokozni hogy körbetekernem a kerünben egy baromi hosszú villanydrótot. Ennek az egyik végét fogtam a kezemben... És kötögettem be a már leföldelt másik részbe. Mikor keményen megrázott...
Akkor hetekig azon gondolkodtam, hogy energiát fogok belőle kinyerni és meggazdagszom. (még kicsi voltam és hittem ilyenben)
Aztán réjöttem, hogy ez az energia legjobb esetben arra elég, hogy egy lcd-s kvarcórát működtessek vele. Ígyhát felhagytam a további kísérletezéssel
(#) Anubis126 válasza Anubis126 hozzászólására (») Márc 6, 2006 /
 
Megépítettem a rádiót de valamiért nem műxik rendesen. Csak egy nagyon érzékeny erősítővel szól.:no: Lehet hogy az a baj hogy szabolcsmegyében lakom Tyukodon?
Vagy hogy egy 4,5-20pF os kondit és egy sajátmagam által készített 3,6 mH tekercset használtam egy germánium diódával és egy 15 ohmos hangszórót?
De viszont a tekercs nagyon vékony rézhuzalból készült.
Segítsetek hogy tudnám megoldani azt hogy erősítő nélkül is szóljon.
Ha lehet pontosan írjátok már le hogy ti milyen alkatrészekből csináltátok.
És abban is segítsetek hogy mit kellene módosítanom.
(#) Kera_Will válasza Anubis126 hozzászólására (») Márc 6, 2006 /
 
Ne nevetesd ki magad hangszórót kötsz 1 olyan érzékeny lelkületű rendszerre mint 1 detektoros rádió! Én több kiloohmos (kiloohm mint 1000 azaz EZER OHM !!!) fejhallgatóról beszéltem !!!

3.6 mH 4.5-20 Pf az érdekes frekit ad eredményül.
1/2*pi(Gyökalatt L * C) frekit.

No akkor tekernyőc készítés:
Vegyél 1 kiürült WC papir kemény papir gurigáját.
Arra tekerjél fel annyi menetet ami ráfér 0.1-0.5 mm átmérőjű CuZ Zománc szigetelésű rézdrótból.
Menet mellé szépen rendezetten 1 rétegben !!!
kb.: 100 120 menet fér rá ha több akkor csak jobb . 10 menetenként csapold meg.Ezel kész a tekercsed!
Kondinak használjál VT (valamikor Videoton forgónak mondták) 1000-1500 pF lemezes forgó
kondenzátort.

Ezzel már vmit tudsz kezdeni Hangolható, illesztéssel tudsz játszani a tekercs kivezetéseinek kapcsolgatásával ...stb .stb.
Jó magas és hosszú antennát használjál. No meg földelés is roppant fontos !!!
Most tényleg kellemes idő van antennát telepíteni !


Legalább nem kell 2 kézzel kapaszkodni úgyi oda fagysz hozzá . Március elején ?!
Ásni is érdekes a fagyott földben

Diódának 1 germánium OA1xxx sorozatból bármit .
No meg nagy KILOOHMOS fülest !!!
Esetleg 1 tranyás erősítőt amimár tud neked kis ohmikus fülset is hajtani ...
(#) Kera_Will válasza Anubis126 hozzászólására (») Márc 7, 2006 /
 
No 1 kis irodalom a z építéshez :

Itt mindenféle van :
http://oldradio.tesla.hu/konyvek.html

ezeket a könyveket ajánlom:

a kezdo radioamator

elektronika + radio

kis radiokeszulekek epitese mukodese

radioamator fuzetei 27 tranzisztoros radiot epitunk

Igaz egyik sem mai mű,de amikor készültek akkor még 1 detektoros rádió nagy kincsnek számított.
Ne ijedjél meg ha vmi olyan anyagrol/alkatrészrol olvasol ami mostanság nem jellemző.pl telepes csövek és egyebek a kivitelezés és alapvető működési elvek ismerete a lényeg.
Azok 50 év alatt se sokat változtak.
Félvezetőket tudod bármi modernebb kis jelű tranzisztorral helyetesíteni.
NPNre : BC109 PNPre: BC178 de ha nem tiszta vmi akkor kérdezzél nyugodtan ...



A lap tetején van a nézegető plugin a filekhez.
(#) szetty válasza mrkatona hozzászólására (») Márc 17, 2006 /
 
Hi,
Valaha én is csináltam ilyet, és még a diódát is én csináltam hozzá. Azt hiszem (ha jól emlékszem) Galenit-kristálynak hívták az órom-kén keverékéből született hevítéssel előállított kristályt, amit egy grafit ceruza hegyéhez kellett nyomni. Ez volt germánium dióda helyett a félvezető :yes:
(nem is tudom hány kémcsövet törtem miatta össze
(#) Hurka válasza Kera_Will hozzászólására (») Jún 19, 2006 /
 
Emberek! Az FM frekvenciamoduláció, míg az AM amplitódó. Nem ugyanaz a kettő!
(#) Sebi válasza Hurka hozzászólására (») Jún 20, 2006 /
 
Ez így igaz! Az FM demodulációhoz diszkriminátor, vagy aránydetektor kell, ebben 2 Ge dióda dolgozik és ha elég a térerő (helyi URH adó), akkor ez is működik mint detektoros FM-vevő (2kohm hallgatóval)
(#) ha5kj válasza Anubis126 hozzászólására (») Okt 8, 2006 /
 
Kissé elavult a téma, de azért ideírom, hátha valaki ujra előveszi.
Sokat kísérleteztem a hangszórós vétellel. A lényeg, hogy a rezgőkőrt nem szabad terhelni, mert akkor csökken benne az egyenirányítható feszültség, és megnövekszik a sávszélessége is, tehát nem tudja szétválogatni az adókat. A hangszórók általában 4-16 Ohm közötti ellenállásúak. A régi csöves rádiókban kimenőtrafót használtak a hangszóró meghajtására. A trafó a hangszóró ellenállását feltranszformálja néhány kOhm-ra. Ezt már rá lehet kötni a detektorosra, a 2 kOhm-os fejhallgató helyére. A végcsövek nem egyformák, ezért a kimenő trafók sem. Tessék kísérletezni többfajta kimenőtrafóval, és a rezgőköri tekercs dióda felőli leágazásának változtatásával. A csöves TV-kből kiszedett hangszórók és kimenő trafók is jók. Mindíg a vastagabb huzallal tekert tekercsre kell kötni a hangszórót. Akár egy 220V-os hálózati trafó is jó lehet, a 6.3V-ra, vagy 12V-ra a kell kötni a hangszórót, a primerre meg a detektorost. Az nem baj, hogy nagy a trafó, nagy trafónak jobb a hatásfoka. A hangszóróknak is van hatásfoka. A régi papírkónuszos nagyátmérőjű hangszórók nagyobbat szólnak. 10 cm-nél kisebb, vagy gumiszélű hangszórók halkabbak.
(#) Dudus válasza ha5kj hozzászólására (») Okt 8, 2006 / 1
 
Én meg annyit szúrnék hozzá, hogy AM rádióval lehetséges FM adást venni. A rezgőkört félre kell hangolni és ekkor a frekvencia változtatásával lesz arányos a rezgőkörről lejövő jel amplitúdója, és már lehet is AM demodulálni az FM-jelet. Ezt a megoldást lejtődetektornak hívják. Régi csöves AM Orion rádióval, amiben van URH (pl. AR602 (AM)!!!) lehet kísérletezni.....

Zoli
(#) Hurka válasza Dudus hozzászólására (») Okt 14, 2006 /
 
Ha FM akkor Ez. Kipróbáltam, műxik!!! Üdv.: Hurka
(#) RdsG hozzászólása Dec 24, 2006 /
 
Vannak olyan detektoros rádiók (az egyszerübbnél is egyszerübbek) amikben nincsen rezgőkör. :link
Legalábbis én nem látok benne.
El tudná valaki magyarázni, hogy a fenti rádióban, hogyan működik a frekvencia kiválasztás?
(#) csiga123 hozzászólása Dec 24, 2006 /
 
Hello!
Szeretnék én is építeni egy detektoros rádiót!
Tudom hogy kell hozzá egy tristály ezt hol lehet beszerezni?
hova teszem az elemet és hova teszem a fülhallgatót?
Ezt nem látom a kapcs rajzon!
Hello!
(#) RdsG válasza csiga123 hozzászólására (») Dec 24, 2006 /
 
Az a szép ha jól össze van rakva a rádió akkor nem kell hozzá erősítő(vagyis telep). Kizárólag az antennában indukálódott/ árammal működik. A fülhallgató szépen jelölve a van a bal oldalon; két karika összekötve(ez még hasonlít is egy fülesre). Az a bizonyos kristály egy dióda amit sokmindenben megtalálhatsz. (pl. akkutöltőkben, alaplapokon stb...) Persze szaküzletben is beszerezheted.
angol weblap
hullámvadász
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
Szerintem sehogy, maximum a legerősebb adót fogod tudni venni vele, de ebből a rajzból szerintem kifelejtették a kondenzátort.
(#) MaSTeRFoXX válasza csiga123 hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
Diódának fontos hogy germánium diódát használj! Talán még kapsz a boltokban. Azért fontos, mert 0.4V- a nyitófeszültségük, Esetleg meg lehet próbálkozni a schottky diódával is. Pl a HP5082-2835, vagy BAT85, esetleg BAT41. Ezeknek a nyitófeszültsége rendre: 0.34V, 0.4V, 0.45V. Tehát a legelső a legjobb. A RET-ben lehet kapni.
Amikor én detektoros rádiót csináltam, akkor csöves TV-ből szedtem ki őket, 1-2 darab található bennük. Pl OA1160, OA1161, OA1172. Szép kis üveg tokjuk van, amire szépen sárga háttéren fekete betű van festve..
(#) Dudus válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
Az OA116X a legjobb választás, ezek tűs germániumdiódák, amiket demodulátorba gyártottak, pici kapacitásuk van, nem zavarják a rezgőkört. Régi pénztárgépekből is lehet bontani ezret.... Én a germánium nyitófeszültségét 0,2V-nak ismerem és ezért ezt használd inkább ne a schottky-t.

Egy korrekt nagyimpedanciás fülhallgatóval meglepő hangerőt produkálnak, ha jó antennád és földelésed van. Régebben használtak Ge tranzisztort is telep nélkül erősítőnek, ami szintén a rezgőkörről kapta a tápot !!
(#) csiga123 hozzászólása Dec 25, 2006 /
 
A tekercsröl 8 leágazást kell csinálni.
Elég ennyi hogy megtalálak egy állomást bagy csináljak többet?
És ha szeretnék + betenni egy elemet pl egy 1.5V-osat hova tegyem?
Hello!
(#) csiga123 hozzászólása Dec 25, 2006 /
 
Ja és a lomexban lehet venni ien germánium diódát vagy esetleg valaki tudna nekem szerezni?
Pest környékén át tudnám venni természetesen kifüzetem!
Hello!
(#) Dudus válasza csiga123 hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
Miért akarsz bele elemet? Ahhoz építs egy hangfrekvenciás fokozatot és akkor hangszóróval is használhatod.

Bármely régi rádióból vagy TV-ből, vagy régi típusú diódás logikát tartalmazó pénztárgép/számológépből bonthatsz ilyet, de pár forintért szerintem a lomex-ben is kapsz. Nézd meg az online árlistájukat.
(#) RdsG válasza Dudus hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
A kondenzátor nem kötelező. Sőt hangolható is a rádió, csak nem értem milyen elv alapján működik a frekvenciakiválasztás. Ezt elmagyarázná valaki?
(#) csiga123 hozzászólása Dec 25, 2006 /
 
A frekvenciaváltást a tekercs menetszám változtatásával
Kell!
Papám mesélte hogy 1. nem kivezetéseket hanem egy csíkon lekaparták a szigetelést a tekercsröl és ott húzkodták a drótot!
Egyépként mit lehet fogni ezzel a vevővel?
Hello!
(#) RdsG hozzászólása Dec 25, 2006 /
 
Én úgy igazából azt nem értem, hogy miért "él" az egész tekercs, miért van bekötve az egész? Miért nem csak a tekecset "rövidítjük" a kapcsolóval? Mert azt úgy, el tudnám képzelni, de így nem egyáltalán értem a kapcsolást. Így olyan mint egy autotranszformátor... Melyik tekercsrész határozza meg a kiválasztandó frekvenciát...stb? kapcsolás

Legyen szíves valaki magyarázza el!
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 25, 2006 /
 
Ez nem hangolható vagy csak kismértékben. Arra gondolok, hogy az egymásmellé tekert drótok összeadnak annyi kapacitást, amivel kijön egy rezgőkör és "hangolni " lehet a menetek számával.

De ezzel szerintem a kossuth fog maximum bejönni, az 2 MW-tal ad, bejön egy darab dróttal is. Fenntartom, hogy egy korrekt nagyjóságú rezgőkörhöz kell a kapacitás és a megfelelő tekercs.

A rezgőkörös megoldásnál a meneteket keresztbe tekerték, hogy csökkentsék a szórt kapacitást, itt szerintem szorosan egymás mellé kell.

A megcsapolás az antenna illesztésére szolgál.
(#) RdsG hozzászólása Dec 27, 2006 /
 
http://www.hullamvadasz.hu/index.php3?tanulmany=9.&fejezet=1&dx=1

Itt a meneteket egymásra kell tekerni.

Egyébként, milyen kapacitása van egy tekercsnek?
(#) Dudus válasza RdsG hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
"Egyébként, milyen kapacitása van egy tekercsnek?"

Sajnos néha jelentős

Minden tekercs helyettesíthető egy ideális ellenállással ( a tekercshuzal ellenállása) egy induktivitással, valamint egy kapacitással, ami az egymás mellé tekert drótok között alakul ki. Alacsony frekvencián ez elhanyagolható de nagyobb frekiken tud érdekeseket művelni.

Így egy szorosan egymás mellé tekert pl. ferritre tekercselt induktivitásnak ki lehet mérni a rezonanciafrekvenciáját, mivel a kapacitása az induktivitása kiad egy rezgőkört.....
Következő: »»   1 / 152
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem