Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 20 MHz-es jel digitális amplitúdó-szabályzása
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Prinner hozzászólása Dec 23, 2006 /
 
Hali!
Van egy színuszgenerátorom (DDS) aminek frekveciáját digitálisan lehet vezérelni 0,01Hz-25MHz-es tartományban. A kimeneti jel 1Vpp, 1,2V offszettel. Miután összejött ez a dolog, gondoltam a digitális amplitúdó és offszetbeállítás már csak gyerekjáték lesz...
Először naívan bekötöttem a DS1844-emet a kimenet, és a műveleti erősítő bemenete közé...
Az eredmény: A digit poti 700kHz-nél szemmel láthatóan csillapítani kezd középállásban...
Persze az adatlapot végigolvasva rájöttem, hogy ebben nincs semmi rendkívüli.
A gond csak az, hogy a céljaimnak megfelelő potmétert nem találtam még hosszas keresés után sem. Eszembe jutott még egy AGC-fokozatos megoldás is aminek erősítése arányos a vezérlőfeszültséggel, és a vezérlőfeszt egy DAC-ról veszi.
Szóval ha tudtok valamit, amit én még nem akkor ne lécci tartsátok vissza.
THX!
(#) Kera_Will válasza Prinner hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
PIN diódás csillapító tagokkal lehet próbálkozni igaz lehet hogy nem lesz lineáris delta Uvezérlés / delta csillapítás menete ...


Gondolom sok kis relét nem szeretnél csattogtatni ...

Azokkal is lehetne 1 dBes ellenállás létra osztókat kapcsolgatni ...

MAXIMnál vannak több 100 megás határfrekijű műverőlködők. Ezekből lehetne 1 feszvezérelt feszerősítőt építeni igaz a huzalozás és egyébb szórt paraméterek eléggé furcsa freki menetet adhatnak ... ...

Több megát már kicsit macerás ilyen módon kezelni.

Van 1 régi EMG URH(20-250MHz) labor signálom no azon analóg tekerős osztó van 1uV - 1V ig. Mechanikus fém tárcsába mart skálával ellátva!!!
No annak a hitelesítése se lehetet egyszerű ...

Talán könyebb dolgod van mamár ...
(#) Kera_Will hozzászólása Dec 27, 2006 / 4
 
Pl.: national semiconductor nál http://www.national.com/pf/LM/LMH6505.html

http://www.national.com/opf/CL/CLC520.html

ilyet is csinálnak ..

De a MAXIM-nál is vannak ilyen ügyes cuccok :

http://datasheets.maxim-c.com/en/ds/MAX2056.pdf

na jó ez GHzes tartományban szeretdolgozni ... de valszin van kisebb frekis példányok is a család fában ...
Nézzé szét a maxim oldalán a családfák / paraméterek alapján keresgélve.


no meg a google a barátod

http://www.google.hu/
(#) Prinner válasza Kera_Will hozzászólására (») Dec 27, 2006 /
 
Amióta nyitottam a témát, találtam én is egy célnak megfelelő ic-t: AD600http://www.analog.com/en/prod/0%2C2877%2CAD600%2C00.html
Az adatlap 15. oldalán van egy alkalmazás, ami megfelel a céljaimnak. Már csak a szinteltolót kell megterveznem, mivel az AD600 -625mV és +625mV-os vezérlőfeszültség tartományban lineáris (az adatlap szerint). Digitál-analóg konverterként egy AD5300-at használnék fel, ennek a kimenő feszültsége 0-5V (rail to rail).
Elvileg január 3.-án küldik el az AD600-at, amikor kész lesz, beszámolok majd a mérésről.
(#) Prinner válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 6, 2007 /
 
Idézet:
„PIN diódás csillapító tagokkal lehet próbálkozni igaz lehet hogy nem lesz lineáris delta Uvezérlés / delta csillapítás menete ...”

Ezt ki tudnád fejteni bővebben? Sajnos nem egészen egyértelmű, hogy milyen megoldást javasolsz. Csak kiváncsi vagyok, erre a lehetőségre.
Ma megjöttek az AD600-ak, már csak össze kell tákolni a próbapanelre .
(#) Kera_Will válasza Prinner hozzászólására (») Jan 8, 2007 /
 
PIN diódás csillapító leírását megtalálod:

S. Tóth Ferenc:
Radio es televizio muszaki alapismeretek kezikonyve
műben. 690-ig oldalán 1 TV tuner működését feszegeti. Abban vannak PIN diódás csillapítótagok.
Ezeknek a működésést részletesen kifejti.

Sajna oldradio.tesla.hu oldalról ledúrták ott volt djvu formában is .

De szerintem a sulid könyvtárában is meg lehet találni mivel alapművek közé sorolható.
(#) MaSTeRFoXX válasza Kera_Will hozzászólására (») Jan 8, 2007 /
 
Ha kell valakinek el tudom küldeni emailben. ... 15mega
Az oldradio-ról való
(#) Prinner hozzászólása Jan 9, 2007 /
 
Egy rövid kérdésem lenne:
Az AD5300 http://www.promelec.ru/pdf/AD5300_c.pdf adatlapján a tokrajzok között a sot-23 toknál a BSC jelzés a szám után mit jelent? Ezeknek is a méretük milliméterben van?
(#) Sebi válasza Prinner hozzászólására (») Jan 9, 2007 /
 
Ott áll, hogy "dimensions in millimeter".
Nem tudom mi a BSC...
(#) Prinner válasza Sebi hozzászólására (») Jan 9, 2007 /
 
Én erre gondoltam

bsc.jpg
    
(#) Dudus válasza Prinner hozzászólására (») Jan 9, 2007 /
 
Basic Spacing between Centers

Magyarul azt jelenti, hogy a megadott méret a centervonaltól (pl. lábközép) értendő. Értelmes műszaki nemzetek építészei és gépészei ezt a center berajzolásával és az onnantól történő méretezéssel jelölik, de ebből a szempontból a villanyászok picit csökevényesek, bezzeg aki gépészből lesz .........az megnézi a google-ban
(#) Prinner válasza Dudus hozzászólására (») Jan 9, 2007 /
 
Ezt jól megkaptam!
Köszi a választ!
(#) Dudus válasza Prinner hozzászólására (») Jan 9, 2007 /
 
Szívesen :integet2:
(#) Kera_Will hozzászólása Márc 10, 2007 /
 
Remélem nem túl későn írok. Igaz Prinner projektje már előre haladotabb állapotban lehet ... De másnak biztos jó lesz még.

Találtam 1 doksit DDS / Osztó generátort.
Forráskódra való hivatkozással.

Sok sikert a megvalósításhoz.

(#) Prinner válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 10, 2007 /
 
Nagyon köszönöm a segítségedet, biztosan fel tudom használni valamire. A DDS-el elég rosszul állok, mivel több probléma közbejött, úgyhogy most is ezerrel dolgozok

Két probléma jött elő, mindegyik a nem megfelelő NYÁK tervezésnek tudható be:
A mikrovezérlő (16F877A) és a DDS között kommunikációs hibák mutatkoztak, nem mindig sikerül a Tuning Word beírása a DDS-be. Ha a kvarcot 20Megáról kicserélem 6Megásra, akkor a hiba megszűnik. Ez valószínűleg azért lehet, mert a nyák üres részei el vannak takarva GND-vel, és nagyok a kapacitások a GND és a vezetékezés között. Erre én ezelőtt nem is gondoltam, mert nagyon sok nagyfrekis cuccnak GND-vel eltakart nyákja van. A kisfrekis kvarc azért gáz, mert frekiszámláló is lenne beépítve, ezért ki kellene minél jobban húzatni az órajel frekvenciát.

A másik gond az, hogy szinteltolásra illetve offszetbeállításra használt kommersz opamp (LM358) bemenetei összeszedik a DDS nagyfrekis összetevőit és 2-3 Megás kimenő frekinél begerjed az egész És a világ összes 100n-ja is kevés hozzá.
Itt valószinűleg a az 50Megás kvarcoszcillátor modul is belezavar a dolgokba.
Az AD9835-el pedig az a probléma hogy nem megy ki 25 Megáig, csak olyan 17-ig (50 megás mclk mellet)
A nagyfrekis műveleti erősítő (THS3122) is jobban torzít a kelleténél, bár ez nem számottvető a többi probléma mellet. A THS3122-őre nem találtam beszerezhető helyettesítő darabot, mert a kimenő jelszintnek 20Vpp-nek és 50ohm kimenő ellenállásúnak kellene lennie.
Az egészben az a bosszantó, hogy próbapanelen összeállított áramkörnél az első két probléma nem lép fel, és most már a második panelemet dobom ki.
Viszont az AD600 nagyon bejött, megvan a 35Megás sávszélesség, alíg torzít valamit. Ezt az IC-t nagyon jól összerakták!
(#) Kera_Will válasza Prinner hozzászólására (») Márc 12, 2007 /
 
Hááát igen az elvirajz és a próba panel / NYÁK terv sok sok különbség van . Nem megfelelő mintázattal sokat lehet szívni. Sajna ez csak a összerakás után kerül elő. ... .

Van 1 2 szimulátor progi is amivel stripline hálózatokat lehet méretezni több száz megáig (gigáig). Igaz ottan meg sok sok paramétert kell megadni a nyákról is ... .
Te meg éppen az adott elérhető nyákot használod.

Az általam közölt konstrukcióban elválaszották a RF és digit részeket .. talán nem véletlenül .

Tápszűrésre kevés a C tag ?! akkor lehetne LC szűrőtagoka is berakni soros L (n*10-100mH) a tápfeszbe minden IC tápja elé.

Frekimérés miatt mért kell 20 megás kvarc ?!
A PIC RA 3/4 lába szokott lenni frekimérőbemenet ottan 50 megáig képes számolni a belső osztója is .
Itt az oldalon lévő 16f84es frekimérő is 4megás kaviccsal működik.
Vagy annyiféle műveletet végez a PICed hogy nincs ideje a 6 megás órajel esetén kiszolgálni a funkciókat ?
(#) Prinner válasza Kera_Will hozzászólására (») Márc 12, 2007 /
 
Azért kell a 20 megás, mert nem a timer0-val csináltam a számlálást, hanem frekiszámláló üzemmódban mindig mintát vesz a portról (bcf, bsf portX,X és ha ugrik akkor incf X,x regiszter~valahogy így van most). Persze ez így elég gagyi, még akkor is, ha előosztót is kapcsolgat maga előtt. Ez azért van így, mert az "A" portra tettem rá a 2X16-os LCD-t mivel ez 6 bites, és a kijelzőnek is ennyi láb kell .
És ezzel már elérhetetlen lett a timer0.

Most újratervezem az egészet: átteszem a frekimérő bemenetét az RA4-re, LCD-t a portC-re, és bekötöm a read/write lábát is, mert szeretnék vele busy flag-et is ellenőrizni, mert elég sok irási hibám volt ennek hiányában.

Az induktivitás nagyon jó ötlet, megint kösz
Eszembe jutott, hogy szűrésben lehetne még átvezetőkondenzátor is, nem tudom, hogy mennyire változtatna a jelenlegi hegyzeten.
A nyáktervező progiban (Protel 99SE) találtam szimulációs valamit, csak eddig még nem sikerült megállapítani, hogyan lehet használni. Ez a beállítás a Design/Rules/Signal Integry-ben van, és négyszögjel túllövések, lecsengések oszcillogrammjai vannak benne. Nem tudom, hogy ezt mire lehetne használni, de felrakok róla egy képet, hátha valaki tud nekem segíteni.

p99.jpg
    
(#) Kera_Will válasza Prinner hozzászólására (») Márc 14, 2007 /
 
Átvezető kondi akkor bir jelentőséggel ha vmit 1 fémkaszniba pakolszbe mindenestül. Ebből a fém kaszniból/ba jelet/tápot kell vezetni. a falába megfelelő lyukat fúrva a kondi beledugható.
A kondi oldalát össze forrasztani a fémkasznival a közepét pedig mint másik fegyverzet ki/be viendő jel/táp csatlakoztatására.

frekimérő leírás és PIC programozás : a www.sprut.de oldalon is van bőséges kommenttel (SRY de németül )

1 2 3 frekimerő projekt is : http://www.sprut.de/electronic/pic/projekte/index.htm

Sok sikert !
(#) Prinner hozzászólása Márc 24, 2007 /
 
Hali!
Igaz, hogy az analóg rész még mindig sz..., de írtam egy programot 16f877a-ra, ami a DDS-t tudja vezérelni.
Annyi a feladata, hogy egy 4x4-es billentyűmátrixon be kell írni a Tuning Word hexa kódját, pl.: 0000208F , és 50MHz-es master clock freki esetén 100Hz van a kimeneten. Egy 2x16 karakteres Hitachi LCD is könnyíti a kijelzést, ami a c porton van.
Viszont van egy hibája is: a tápfesz rákapcsolásakor nem indul el az lcd, csak kb. a 10-20 mclr resetre. Ezt sehogy nem tudtam kibuggolni .
Ha valakit foglalkoztat, akkor jól jöhet a progi.
(#) Prinner hozzászólása Márc 24, 2007 /
 
Bocs, nem találta meg az ASM-et.

4x4+2x16.asm
    
(#) Kera_Will válasza Prinner hozzászólására (») Ápr 10, 2007 /
 
Hali !

Hurrá ... irtál progit is asmben .

De izé 1 év múlva fogod tudni a közepén lévő 10-40 soros rutin mit csinál avagy a rutinok belső sorai ?

NA jó ne irjál minden sor után kommentet .... de azé nem ártana ha bőbeszédűbb lennél, jó mikor irod meg benne vagy akkor fél bitekből is érted miről van szó ... .... de utána ?!?!? :-S
(#) Prinner válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 10, 2007 /
 
Igazad van...
Csak azért nem raktam bele commentet, mivel kb. egy hete ezen dolgozok és fejből vágom az egészet. Jelenleg is fejlesztgetek rajta, már megy a timer0-ás frekiszámláló is. És úgy akarom, hogy kiszámolja a beírt frekvenciát Tuning Word-é. Így azért valamivel kényelmesebb is kezelni. Csak ASM-ben nagyon lassan megy a fejlesztés, most tartok kb. a 3000. sornál.

Végre sikerült felfedeznem, hogy mi az ami zavrja az áramkörömet (elsősorban): az 50 Megás kvarcoszcillátor modul.
Az oszci egy fémházban van benne, amiből 4 láb van kivezetve (GND, +5V, ki, N.C.) de a fémház nem volt egyik lábhoz sem hozzákötve... ezért lekötöttem a GND-re. Ezután tönkrement mikor ráadtam a tápfeszt.
Pedig megfigyeltem, hogy a gyári NYákokon is lekötik a kvarcok fémházát.

Most a PIC 20Megás órajeléről hajtom a DDS-t, így lényegesen jobban működik, mikor szkóppal mérem, már nincs a képernyőn zavaró vastag sáv(50MHz-es zaj) a vékony elektronsugár helyett .
(#) Kera_Will válasza Prinner hozzászólására (») Ápr 22, 2007 /
 
Nem lehet vmi függvényt találnod a tuning word és freki közt _?!?!

Lehet hülye a kérdésem ... de izé tuning word X bites ... 0-ffff ig terjedő tartományban vehet fel értéket ... akkor csak ezt incrementálod / decrementálod akkor változik a freki ... de ebből vmi táblázat nem generálódhat freki/tuningword érték ... ebből meg vissza a beirt frekiből a tuninng word ?!!?
(#) Prinner válasza Kera_Will hozzászólására (») Ápr 22, 2007 /
 
Természetesen van összefüggés a Tuning Word és a frekvencia között:
f = TW X fMCLK/2'32 (2 a 32.-en)
Az Fmclk a master clock frequency, amiből a kimeneti színuszjel összeáll, és max 50MHz lehet (AD9835 esetén).
A tuning word értékee nem lehet ffffffff, mert a kimeneti freki max. 24.9999MHz lehet, a max TW kb. 7FFFFFFA körül van. Ekkora frekinál azonban a kimenet gyakran "elszáll", azaz eltűnik a kimeneti jel.

Azért kell TW-t beírni, mert ezt egyszerűbb volt leprogramozni. Gondolj bele: mikor megvan a beírt TW, azután csak ki kell küldeni sorosan a DDS-nek.

Ha a frekvenciabeírásra kellene programot írni, akkor ki kell számolni belőle a TW-t. Nem tudom, kifogytam az ötletekből, hogy a fenti képletet hogyan kellene leprogramozni ASM-ben. Állítólag magasabb szintű nyelveken ez pofonegyszerű, de én hülye vagyok ezekhez .
Az ASM pedig a legjobban értelmezhető számomra, mert csak bit, bájt szintű utasításokból áll össze. És az alacsony szintű programnyelveknek van a legnagyobb szabadságfoka .
(#) ha1drp hozzászólása Ápr 23, 2007 /
 
Szép dolog az asm, de szerintem van egy határ, amig ne tovább. ilyen ez is:

Mikroe fórum (Mikrobasic 2000 ASM sorig ingyenes)

http://www.mikroe.com/forum/viewtopic.php?t=8645

a kód:
sub function CalcFreq(dim f, x as longint) as longint
dim g as float
g = ( f / x ) * $7FFFFFFF
result = longint(g) * 2
end sub


Az asm megoldás pedig (AD9850/9851): http://www.qsl.net/om3cph/dds/dds_desc.html
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem