Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Inverter készítése
 
Témaindító: Tomy666, idő: Máj 24, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   10 / 60
(#) cimopata válasza SKY hozzászólására (») Dec 15, 2009 /
 
Gulyi már javasolta, push-pull topológia.

Magnak toroidot ajánlok én is, mert könnyű tekercselni.
50-100kHz-en 300cm^2 körülit.
Vagy szerintem megoldható két kisebb 1kW-os push pullal.
Egy külön áramkör figyelné hogy mindkét táp egyenlően legyen terhelve.
(#) SKY válasza SKY hozzászólására (») Dec 15, 2009 /
 
Ezt elfelejtettem: 48V-ról 40A venne fel 2KW-hoz, viszont 24V-os bemenet azért lenne jó, ha kevés az akksi, persze akkor fele akkora teljesítménnyel lenne terhelhető, de több menet kell a szekunderre. Melyik a push pull? Az egyfetes? Én a kétfetest csinálnám, hogy szimmetrikus legyen a mag gerjesztése, de akkor legyen elöszőr 320V egyen előállítva?
(#) boldivi hozzászólása Dec 15, 2009 /
 
Sziasztok!

Nem tudom igazán itt kellene feltennem a kérdést vagy új topikot nyitni?

Szeretnék egy három fázist előállító készüléket készíteni, mely motor fordulatszámát szabályozná. Illetve "egyfázisú" indukciós motorhoz is. Eddig szépen megvan a dolog, korrektül, melegedés nélkül üzemelnek a FET-ek (még törpefeszültségű változattal tesztelem), ami melegszik az max. a motor vagy a vezetékek. A szinuszhullámok gyönyörűek. Ám problémám akadt főleg a frekvencia változtatásával.

Két helyen láttam leírást a szinuszos jel frekvenciájának szabályozására, illetve amplitudó szabályozására. De sajos nem nagyon értem.
Az egyik hivatkozás a Microchip AN984 ajánlása.

Ahol tartok:
8 bites, 256 bájtos szinusztáblát használok, immáron 3-3 helyet lecsippentve alulról, felülről a holtidő (dead time) miatt.
A uC egy Atmega128 (ez volt kéznél ami alkalmas a három fázis elállítására)
Minden COMPARE INTERRUPT (vagy TOV? - mindegy) eseménykor betöltöm az új szinusztábla adatot az OCR regiszterekbe és léptetem eggyel.
Ez így alapból kb.: 61Hz-et eredményez.
Kitaláltam, hogy csak minden n-edik megszakításkor léptetem a táblát, pl minden 32. megszakításkor. Ekkor a freki kb. 1,9Hz. Ha gyorsítani szeretném akkor nem eggyel léptetem a szinusztáblát, hanem 2-vel, 3-mal, stb...
Ám ha alaposabban szemügyre vesszük, a fenti módszerrel lépcsősödik a szinuszhullám a frekvencia növekedésével.

(Ha az amplitudót is szeretném változtatni, akkor alapbl le kéne rontani 4 bitesre a szinuszhullám felbontását.
Az lenne ebből a szempontból az igazi, ha 16 bites lenne a PWM regiszter, mert egyszerűen csak összeszoroznám a meglévő 8 bites szinusztáblából olvasott eredményt egy szintén 8 bites amplitudó változóval.)

Nos nagyon megköszönném ha valaki segítene ennek az
egyszerű dolognak a megértésében!
Íme az AN984 linkje:
Microchip AN984
Az 5. oldalon van valami mókolás, ami a lényeg, de nem bírom valahogy felfogni.

Előre is köszönök minden hozzászólást, javaslatot!
(#) cimopata válasza SKY hozzászólására (») Dec 15, 2009 /
 
Az a push pull amit a legelején lerajzoltál.
2 fet mindegyik drainjén egy primer tekercs.
320V nem elég.
legalább 400V kellene.
(#) kadarist válasza boldivi hozzászólására (») Dec 15, 2009 /
 
Szia!

Én ennek a weboldalnak a segítségével készítettem el a frekiváltómat. A különbség az IGBT-drájvreknél van, ott ST gyártmányú TD351-et használtam. A cél-mikrovezérlő (MC3PHAC) elérhető, itthon is forgalmazzák.Bővebben: Link
(#) foxi63 válasza boldivi hozzászólására (») Dec 15, 2009 /
 
Szia!
A színusztáblát csak 32 lépésből tedd össze, és ahogy csökken a frekvencia, ugy az egyes elemekből többszörözni kell pl fele frekin 1 1 2 2 3 3
negyede frekin 1111 2 2 2 2 3 3 3 3 stb.
Az időzítés legyen 150Hz. A reális frekvencia 75Hz ez fölött gyenge a motor, mert a feszültséget nem tudod feljebb vinni.
Igy 75 50 37.5 30 25 21.5 stb frekvenciád lesz
A motor feszültsége a frekvenciával arányos, a pwm jelet külön állítod elő a kontrollerben, és a 6 fetvezérlő vezetéket megszakítod, és beteszel 6 db és kaput. A pwm egyszerre szabályozza mindet az és kapukon keresztül.
Én igy csináltam, sajnos nem készült el.....
Ha PIC-ben is meg tudod csinálni, akkor előkeresem, vagy írunk egy újat.
(#) boldivi válasza foxi63 hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Köszönöm mindkettőtöknek a hozzászólást. A cél uC tetszetős darab.
Ám a kérdés még nyitott.

Foxi63, nem értem miért kéne külön kapu a pwm-nek? A uC belső időzítő/számlálója úgy néz ki szépen végzi a dolgát, a főciklusban semmi nincs jelenleg. Illetve a teszteléshez várakozás, fordulat növelés... Továbbá a holt időt is letudja automatikusan, egyszerűen az alsó oldalt hajtó regiszterekbe és a felső oldalt hajtó regiszterekbe kicsit eltérő értéket írok.
Egyébként jelenleg 1,9Hz a felbontásom, de zavar a lépcsősödés.
A 32 lépéses tábla nem túl kevés?
Én ezt a többszörözést oldottam meg a 256 lépéses táblával úgy, hogy csak minden 32. megszakításnál engedem be a PWM frissítéshez. Tehát így 1,9Hz a kimenet. Ez nyilván indukciós motorhoz alacsony frekvencia, de ez határozza meg a léptetés finomságát is.
(Mondjuk megelégednék 5-10%-os lépésekkel is akár.)
Csatoltam három képet. Hangkártyával vettem fel gyorsan, melynek az illesztése miatt elég torz - ez most ne zavarjon senkit. 8KHz mintavételezéssel, ez kiszűri a PWM frekvenciát elég jól.
sin13Hz.jpg Láthatóak a lépcsők
sin1e9Hz.jpg az előző felbontásában mutatja a hullámot
sin.jpg szélesebb látkép.
A tesztalany egy HDD motor jelenleg:
Videó

Elnézést! Közben felfogtam, hogy a feszültség miatt javasoltad a külön kapukat.
(#) foxi63 válasza boldivi hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Az mindegy hogyan közelíted a színuszt, de a frekvencia mellett a feszültséget is csökkenteni kell. a színusztábla olvasott értékét is meg lehet szorozni a pwm nagyságával, de sokkal egyszerűbb a 3fázist szaggatni a pwm-mel ezért a 6 és kapu.
A videon a lassú fordulatnál mi korlátozza a motor áramát? csak az ohmos ellenállása, vagy (áramforrás belső ellenállása)...
(#) boldivi válasza foxi63 hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
A videón, illetve jelenleg az amplitudó változtatása le van tiltva. Eddig csak a frekvencia-problémával foglalkoztam.
Még az elején csináltam olyat, hogy a szinusz értékét négy bittel jobbra görgettem és egy 4 bites amplitudó értékkel szoroztam meg (így állt össze a 8 bites PWM érték). Ez így oké, de nem tetszett a szinuszhullám 4 bites (16 szint) felbontása. Ezért is várnék javaslatokat, hogy mi a határ a "lépcsőfokokat" illetően, illetve hogyan oldható meg minél szebb, simább hullám előállítása, a frekvencia és amplitudó változtatása mellett?

Mekkora lenne a kapus megoldásnál a PWM frekvencia?
A fiáziskimenetek PWM frekvenciája 15,625KHz.
Korrekt megoldás lenne ez így? Milyen szinkronizálási problémák léphetnek fel?
(#) solah válasza SKY hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
szia !nem nagyon értek ezekhez a dolgokhoz,nekem van1frekiváltomha érdekel téged az gyári teljesen 1.5Kw-os.3 fázisu 220v-400v-a bemenet,a kimenet pedig ugyanennyi csak a freki változtatható.ezekkel szabályozzák a motorok fordulatszámát.
(#) Subwoofer hozzászólása Dec 16, 2009 /
 
Hello!
Én nálam voltak javításon 3kW-os inverterek bár azok sztem mod. szinuszt csináltak.. De nem is ez a lényeg, Hanem azokba úgy volt megoldva a primer, hogy volt csinálva 2darab egyforma modul 2x1.5kW egy modulon volt 4 darab trafó.. meghajtása push-pull volt szekunderek meg sorba voltak kötve így adtak 320V dc-t kb. ez így jó mert lehet több kisebb magot alkalmazni ráadásul a szekunder is felfér.. terheléssel sincs gond mivel sorba vannak kötve így a terhelés közel azonos mind1ien.. Mellékelek egy képet.

DSC01614.JPG
    
(#) cimopata válasza Subwoofer hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Ez tényleg sokkal jobb ötlet, nem is értem miért csak a párhuzamos kötés jutott eszembe

Hát akkor SKY csinálj 4db 500W-os 100V os mudult!

Tervezem rézszalag beszerzését alacsony feszültségű nagy áramú menetek tekerése céljából, érdekelne valakit még? Olyan 0,25mm körülire gondoltam bár nagy választék nincsen.
(#) mex válasza Subwoofer hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Huhúúúúúú! Azok az izzók hány voltosak?
(#) (Felhasználó 46585) válasza cimopata hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Régebben a Mayer kft-nél vettem rézszalagot. Bármilyen vastag, bármilyen szélességben, ott helyben méretre vágták. Valahol a Csepel szigeten voltak.
(#) SKY válasza cimopata hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Pár kérdés: IRF540 vagy BUZ30 megfelel a primer oldalra? Mekkora frekvenciát bírnak ezek kapcsolni? Ha 3-3db lenne a primer oldalon (40A) akkor hány IR2110-esel lehet vezérelni őket? Milyen diódákkal lehet egyenirányítani a nagyfrekis 300V-ot (10A)?
Milyen legyen a kimenet? Egy egyfázisú aszinkronmotor menne a sima szinuszos kimenetről is?

kimenet.JPG
    
(#) cimopata válasza SKY hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
48V DC bemenőre nagyon csisszes a 100V-os fet.
Javaslom inkább az IRF3315-t
150V 27A 70mohm 94ft nettó a lomexbe.

Egy pillanatra álljunk csak meg!

1 táppal akarod ellátni a 2kW-os 400V-os végfokot vagy többel?
Primer oldalra nem kell IR2110.
Primer oldalra sima LowSide fet driverek kellenek, de attól függ majd hány fet lesz.
IR2110 majd a szekunderre kell a teljeshíd meghajtására.

Diódáknak lehetőleg minél gyorsabbakat, feszültségük is attól függ mekkora szekunder fesz lesz.
Mert pl, ha több táp lesz akkor sorbakötve őket kisebb feszültségű diófák is elegendőek.
Ahogy Subwoofer kolléga írta.
(#) cimopata válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Én a Metalloglobus-t néztem ki.
Bővebben: Link
Rézszalagok pdf ben van többfajta vastagság.
0,14-0,55mm-ig pont ideális.

Arra gondolnék vennék még valami magas hőállóságú szigetelőszalagot és a feltekerendő szalagokat betekerem. Megkönnyíti a tekercselést, mert a sok vékony rézdrótot összesodorni meg ónozgatni a végét már nagyon unom.
(#) foxi63 válasza cimopata hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Szia!
a közönséges cellux a te barátod.Addigra olvad, mire a csévetest szenesedik...
(#) cimopata válasza foxi63 hozzászólására (») Dec 16, 2009 /
 
Ha valóban bírja akkor ez örvendetes hír, kösz!
(#) Subwoofer hozzászólása Dec 17, 2009 /
 
nos akkor adok pár ötletet amit lelestem erről a 3kW-os technikáról... Cimó hozzászólására reagálva itt nem trafónként volt egyenirányítva hanem a 4db trafó sorbakapcsolt szekundere volt leegyenirányítva azaz jelen esetben a 320V Talán így jobb mert igaz,hogy nagyobb feszültségű dióda kell de viszont kevesebb áram folyik rajta... a dióda amit ezekbe használtak HER 605 ez 6A és 400V de a 606os az 600V-os...
IRF540et én is max csak 24V-os primerig alkalmaznám...
(#) Subwoofer válasza mex hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
mex!!
Aaz 230V -os sima 60W-os izzó...
(#) mex válasza Subwoofer hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Elég trehány vagyok én is szerelés közben, de még eddig megúsztam....
Azért elég veszélyes módon próbálod a cuccot, a forrasztóón nem ér hozzá véletlenül? :shocking:
(#) SKY válasza cimopata hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Ez jó lesz az első fokozatnak? Jó a 8 dióda, vagy elég 4 is? A trafóval ne foglalkozzunk, mert azt lehet variálni kapcsolástól függetlenül. Egyáltalán kell-e visszacsatolás a kimeneti szinuszról? A kimenőjel szélsőértékei ugyis stabilak maradnak, a szinusz pedig úgy változik, ahogy a vezérlőjele. Van ötleted a pwm modulációhoz? TL494-es jó lesz oda is? Mekkora frekvencián menjen a modulált jel?
(#) cimopata válasza SKY hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Én csináltam annak idején egy autóhifis tápot.
1-2 dolgot átalakítva jó is lenne.

Pl, berakni kimenőfojtót, a szekundert áttervezni egy leágazásosra, a többi dolog jó lesz.
400W-ot írtam de fet cserével lazán tud többet.
(#) SKY válasza cimopata hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Megkapod a pontot, ha megoldod a pwm modulációt szinuszgenerátorral együtt.
Feltettem pár kérdést, jó lenne, ha valaki válaszolna is rá, mert jó lenne alkatrészeket is venni, hogy a gyakorlatba is lássunk valamit. A 300V-on lévő hídba mindegyik fet N csatornás?
(#) cimopata válasza SKY hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Először is a pontok egyáltalán nem hoznak lázba

Én is csináltam volna már ilyet, csak annyi mindent akarok csinálni, hogy szinte semmit sem csinálok.

Másodszor, kezdésnek legyen 400V-od a 24 vagy 48V-ból, amivel majd lehet kísérletezgetni.
Az inverter 2 külön modulból fog állni, így mehet külön panelre a kettő.
Én a helyedben nem keverném a 24/48V átváltást.

Szinuszgenerátornak jó lesz amit linkeltél.
(#) foxi63 válasza SKY hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Szia!
cimpotának igaza van, első a 400V-os táp. Döntsd el, hogy 24 vagy 48V-ról járatod az egységet, Milyen ferrited van transzformátornak. Lehetőség van 6-700W elérésére 2db egyforma PC táp vasmagjának felhasználásával. Ha több van, akkor mégjobb. A 2 vasmag egyberakásával , uj csévetesttel és 75kHz pwm-mel elérhető ez a teljesítmény.(rövid ideig 5-10perc 900W) Vagy szerezzél be olyan trafót, ami tud akkora teljesítményt, ami kell.
A színuszgenerátor és a pwm erősítő lesz a következő, ha ez megvan, tovább lépünk.
Holnapra felteszek egy rajzot a pwm erősítőről.
(#) SKY válasza cimopata hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
IRL540 n fet használható a primer oldalon, külső diódákkal?
(#) foxi63 válasza cimopata hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
cimpota Az általad leadott kapcsolás jó, csak némileg az látszik, hogy össze van ollózva...
A 494-es IC ből kijövő jelnek előbb a komplementeres emitterkövetőbe kell mennie, és ezután kell a dióda+tranyó. A szerepe: diódán keresztül feltölti a Fet gate-ját, és ha a jel megszűnik, a p tranzisztor gyorsan kisüti a Fet töltését.
a 4db védődióda felesleges.a gate-ken.
üfv.: Foxi
(#) foxi63 válasza SKY hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
A védődióda benne van, és a Fet katalógus szerint 22A tud, és 100 fokos kristályhőmérsékletnél 15A-t.

Következő: »»   10 / 60
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem