Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   8 / 62
(#) Freedomocska válasza Collector hozzászólására (») Dec 12, 2009 /
 
Régebben bele olvasgattam a topicba és úgy emlékezetem kb ilyen kapacitású nagyfesz kondi kell banknak -- bocs a tévedésért .
(#) Collector válasza Freedomocska hozzászólására (») Dec 12, 2009 /
 
Csöves, vagy IGBT-s hevítőknél van, hogy nagyfesz kondikat használnak, de mivel irdatlanul melegszik, hamar tönkremenne.
Ilyenek kellenek: Bővebben: Link
(#) vandorbot válasza Collector hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Találtam 2 NPowerfet tipust ami felülmúlja a 260-ast.
IRFP4232
300V/60A
IRFP90N20DPBF
200V/94A
Mindkettő kapható, igaz az ára a duplája.
Két kérdésem van hozzád:
Alucső nem jó munkatekercsnek ?
A kontaktust csavarozással érdemes rögzíteni ?, mert keményforrasztási lehetőségem nincs.
ÜDV
(#) vandorbot válasza Collector hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Ó.. hát ilyen kondit beszerezni..
Ennek híján mi jöhet számításba ?
(#) kadarist válasza Freedomocska hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Szia!

Tanknak. Ahhoz nem kicsi a kapacitása? Persze frekifüggő a dolog.
(#) Collector válasza vandorbot hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Alucsőből nem hiszem, hogy van 4-es, vagy hasonló vastagságú. Ha nagyobb tekercsátmérőt használsz, akkor ilyen kis teljesítmény mellett (x 100W) nem fog jól melegíteni, nem lesz elég koncentrált az elektromágneses tér. A másik pedig, hogy a lehető legkisebb veszteségű tekercs kell. Lágy rézcsőből van 4-es, de lehet használni 2,5-ös rézhuzalt is, csak vízzel kell hűteni (ahogy a csövet is kéne).
Kondit a legjobb, ha házilag gyárt az ember, ha nem is vízhűtésesre, de legalább úgy, hogy bordával hűthető legyen a két fegyverzet.
(#) Freedomocska válasza kadarist hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Háááát --nem tudom, nekem elsőnek meg a Collektor által betett kondenzátor kapacitása tűnt soknak . De mint írtam nem vagyok szakértő csak valahol hasznosítani szerettem volna a kondit ....na meg van hozzá még két nagy 1200Voltos IGBT modul is .
(#) Freedomocska válasza Collector hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Vízhűtéses kondenzátort készíteni ? Lehetséges ez ?
(#) hexaszer hozzászólása Dec 13, 2009 /
 
Sziasztok!


5db WIMA 1µF MKP10 1600V + 8-as rézcső 50mm belső méret , 5-10 menettel nagyjából 30-70 kHz tartományú resosant tank. Az is számít h mennyi a rés a menetek között. A legkisebbre kell törekedni.

200-300 V 40kHz AC-vel egyész nap megy és a kondik csak kicsit melegszenek.
(#) hexaszer hozzászólása Dec 13, 2009 /
 
Mit szóltok ehhez a felépítéshez?

Az kapcsolás nagy előnye az , hogy lehet a teljesítményt szabályozni a freki elhangolásával, az inverter kölünösebb reaktív terhélse nélkül.

Nekem sokszor azért szállt el a cucc, mert a tankfesz túlszaladt vagy a tank a freewheel diódákon keresztül megnövelte az inverter tápfeszét.

A trafó leválasztást is biztosít, valamint akár kisfeszültségű nagy áramú táppal is megy a tekercseléstől függően.
(#) Collector válasza hexaszer hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Hát.. mivel a szekunder oldal egy soros rezgőkör, aminek döntően befolyásolhatja a rezonanciáját (és jóságát is) a munkatekercs, önmagától is elhangolódik, amikor beleraksz valami ferromágneses anyagot. Mondjuk nem hinném, hogy sokáig képes megőrizni a mágneses tulajdonságait a hő, és a nagy freki miatt, de biztos, hogy ingadozik a teljesítmény (és a hatásfok is ezzel együtt, ahogy azzal is, ha a frekit változtatod).
(#) Collector válasza Freedomocska hozzászólására (») Dec 13, 2009 /
 
Nagyobb hevítőkhöz szinte kizárólag vízhűtéses kondikat használnak, miért ne lenne lehetséges?
Az, hogy a kondi értéke soknak tűnik, de 0,1-1µF egy általános érték.
(#) hexaszer válasza Collector hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
Kipróbáltam a kapcsolást, ez a lehető legegyszerűbb és legkisebb megoldás.

Amúgy a párhuzamos és ez a kapcsolás esetén a fojtók induktivitása is része a rezgőkörnek, mert ha nagyobbak a fojtók csökken a rezonancia frekvencia.


Felteszek néhány képet, bár itt az inverter előtt van három leválasztott forward konverter, de nem lenne rá szükség, mert a meghajtó mag galvanikusan leválaszt.

Elég lesz egy sima forward DC-DC a tápnak.




(#) hexaszer válasza Collector hozzászólására (») Dec 14, 2009 /
 
Azok akár 100 kW nagyságrendű hevítők.

Tavaly kértem ajánlatot celem gyártmányra, de 1 µF 1600V kb nettó 25e Ft volt átszámítva.

Egy MKP 10 kb 500 Ft.
(#) hexaszer hozzászólása Dec 14, 2009 /
 
Ezzel a ketyerével 5A 30V labortáppal is tudtam izzítani, persze nem gyorsan.

Növelve a fazékmag primerének menetszámát és/vagy fojtókkal illesztve az invertert elmehet akár hálózatról is.
(#) vandorbot válasza Collector hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
A tápegyegységbe hány ezer mikroFarad kell ?
Hogy a csudába hűtsem a rézhuzalt vízzel ?
Csavarozással érdemes e rögzíteni a munkatekercshez az odavezető kábelocskát ?
Több kérdésem egyenlőre nincs. Üdv.
(#) mex válasza vandorbot hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Ne rézhuzalt használj, hanem csövet. A gyári hevitők is csöves, vizhűtésű kivitelek.
(#) Collector válasza vandorbot hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Idézet:
„A tápegyegységbe hány ezer mikroFarad kell ?”

0,01F elég, tökéletesen úgysem fog szűrni semekkora sem, ha közvetlen graetzről megy.
Idézet:
„Hogy a csudába hűtsem a rézhuzalt vízzel ?”

A munkatekercset kell vízzel hűteni, ezt meg kell oldani valahogy, pl. az egész munkatekercset egy kis üveg, vagy kerámia hengerbe rakod, aminek van lyuk a közepén, ahová a munkadarab megy.
Idézet:
„Csavarozással érdemes e rögzíteni a munkatekercshez az odavezető kábelocskát ?”

Lehetőleg vascsavart ne használj sehol a nagyfrekis rész közelében, amúgy akárhogy rögzítheted.
(#) Collector válasza mex hozzászólására (») Dec 17, 2009 /
 
Igen, csakhogy itt néhány száz W-ról van szó (az alaprajz alapján), és 4-esnél nincs vékonyabb rézcső, márpedig, ha a tekercs túl széles, akkor a melegítés is eloszlik, és nem lesz képes felfűteni pár száz foknál jobban, míg 2,2-es, vagy hasonló vastagságú huzal nagyon koncentráltan melegít (10 menettel számolva).
(#) vandorbot válasza Collector hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
IGBT-vel működik a kapcsolás ?
Úgy rémlik valahol láttam négyesnél vékonyabb csőspirált. Talán hűtőgépekben, vagy konvektornál, már nem emlékszem.
(#) Collector válasza vandorbot hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Igen, azt kapillárisnak hívják, de ahhoz, hogy ott átnyomj hűtőfolyadékot, nagyon nagy nyomásra van szükség. De tulajdonképpen hűtés nélkül is előnyösebb, mint a huzal, mivel könnyebben hajlítható, és a felülete is nagyobb lehet akár.
(#) vandorbot válasza Collector hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
1., IGBT-vel is működik ?
2., Az a kondi amit a múltkor kérdeztem nem biztos, hogy olajpapír, itt az aprók közt csillámkondenzátorként hirdet hasonlót valaki.
Igazából gondolom az ESR a lényeg. Ahhoz pedig meg kell csinálnom az LCM-3 műszert. Vagy próba 1-2-bumm.
3., Fojtónak nem akarok rudat, tartok tőle szórni fog.
Tehát a PC-tápban található gyűrű használható, nem megy telítésbe ?
(#) Collector válasza vandorbot hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Valahogy biztosan működik igbt-vel is.
Fojtónak jó a ferrit gyűrű is, de nálam 120 fokos volt néhány perc után, szóval azt sem árt hűteni.
(#) SKY válasza Collector hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Helló!
Egy kérdésem lenne: érdemes-e megpróbálni Tesla-tekercs nagyfeszültségű primer körben az indukciós hevítést? Úgy tudom ott is pár száz KHz a frekvencia.
(#) zolee1209 válasza SKY hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Szia!
Nem fog működni. :no: Bár a frekvencia magas, az átvitt teljesítmény magas feszültség mellett viszonylag alacsony áram mellett párosul. Kis áram nem tud megfelelő örvényáramú veszteséget létrehozni a melegítendő fémben, ehhez n*-szer 10, 100A szükséges, mindemellett a tesla- tekercs nagy keresztmetszetű, így az energiasűrűség is jelentősen lecsökken!
(#) Collector válasza zolee1209 hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Tévedsz. Az áram a rezgőkörben 800A is lehet, és működik, mint hevítő, azonban elég rossz hatásfokkal a szaggatás miatt. A primer tekercset szűkre kell tekerni, a primer kondit pedig lehetőleg jó nagyra kell méretezni, így a frekvencia nem fog MHz fölé menni.
(#) Collector válasza SKY hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Ki lehet próbálni, működik, de túl sok lehetőség nem rejlik benne, a rossz hatásfok miatt.
(#) zolee1209 válasza Collector hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Szia!
Nem gondoltam volna, hogy ekkor áram is kialakulhat. Lehet, hogy a szekunder tekercs paramétereit mondtam a primernek, tévedtem. Egyébként ez a 800A-es adat gondolom azokon a teljesítményeken jön létre, amivel Te is foglalkozol a tesla tekercsek kapcsán, nem az ilyen mini- Tesla tekercseknél?!
(#) Collector válasza zolee1209 hozzászólására (») Dec 18, 2009 /
 
Kis tekercseknél sem mA-ek folynak ám a primerben. Ott is megvannak az 50-100A-es impulzusok.
(#) vandorbot válasza Collector hozzászólására (») Dec 19, 2009 /
 
Akkor több egyforma ferritgyűrű kell. Szép sorban, mint a karácsonyfaizzófüzér. Vagy nem jól gondolom ?
Következő: »»   8 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem