Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Gondolkodó ház avagy házautomatizálás
Lapozás: OK   1 / 46
(#) tomsi hozzászólása Jan 13, 2007 /
 
Sziasztok.
Fájó, de nem értek az elektronikához. Prog-matos szakdolgozatom, az okos ház alternatív megvalósításának lehetőségéről szól. Az én részem persze a szoftver része mindebből, viszont érdekelne, hogy a létező elektronikai megoldásoknál, olcsóbb megoldásokat hogyan lehet megvalósítani.
(#) qssty válasza tomsi hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
eza az "okos ház" most mit takar????
(#) mokus válasza tomsi hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
okos ház?
RFID - bejáratiajtó nyitás, garázsajtó nyitás (belépésregisztrálás/nyomonkövetés)
hőfokérzékelő (hőmérő)- fűtésvezérlés,
időkapcsoló - öntözés ...
motorvezérlések - szinte minden házkörül található motor
IR/rádió adó-vevő - bármi kapcsolása ami a lakásban van (világítás, redőny, szórakoztató elektronika, fűtésvezérlés),
WIFI - internetelérés/távfelügyelet (kamerákkal riasztó)
napelem/kollektor - vezérlés, ház tápellátása/melegvíz ellátása, ennek mozgatása, vezérlése

Csak így rögtön ötletek amire mind van megoldás itt a hobbyelektronikán. keresőt használd!


(#) tomsi válasza mokus hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
Láttam ezeket. Ezek egységes kezelése megoldható? Mondjuk
-egy rádióadó, a kapcsolókhoz, 10 vevő...
-egy adó az összes motoros eszközhöz, 10 vevő...
ha igen, mennyiből? Nekem a távirányítós lámpa alkatrészleírása nem sokat jelent, bár egy sima adó-vevő ahogy nézem megépíthető párezer forintból. Csak nem tudom mire képes...
(#) mokus válasza tomsi hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/_ado-vevo_modulok.html
itt megtalálsz minden választ a kérdésedre
(#) Sebi válasza tomsi hozzászólására (») Jan 13, 2007 /
 
Ha én csinálnám, akkor egy központi mikrovezérlőt alkalmaznék. Az UTP-kábel olcsó és az internet miatt amúgy is ki kell húzni mindenhova, tehát a maradék 2x2 szabad érpáron RS485 vagy 422 kommunikációt építenék ki. Ezek egyedi, olcsó (pl PIC v. Atmel) az adott feladatnak megfelelő kontrollerekel tartanának folyamatos kapcsolatot (a fent említett és egyéb feladatok ellátására) Ugyanerre a vonalra megfelelő számú távvezérlő vevő is csatlakozhat, igény szerint.
A központi mikrovezérlő PC-hez csatlakoztatva lehetőség lenne az összes funkció elérésére, beállítására, naplózásra, stb.
A távirányító egy érdekes kérdés lehet:ha ennyi funkciót kell elérni, akkor egy PDA-szerű cucc jöhetne szóba, aminek érintőképernyőjére lehet hívni az elérni kívánt periféria kezelőfelületét. A magam részéről az infrás átvitelt biztonságosabbnak vélem, rádiós esetén viszont kevesebb vevőegységgel lehet megoldani.

Majd ha lesz házam...
(#) tomsi válasza mokus hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
Ebből a cikkből vettem, a párezer forintot. Ennyi a rádiós ismeretem. Ilyet akár építhetnék is.
(#) tomsi válasza Sebi hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
A busz nélkül, pusztán rádióval, vagy infrával megoldva sokkal többe kerül? Az UTP kábelt, még ey új épületben sem húzod ki minden fogyasztóhoz, nemmég egy utólagos beépítéskor.
Sokkal több erőforrást igényel a biztonságos rádiókapcsolat? A fenti link alatti alkatrészekkel megépített átvitelre akár a riasztót is rákötnétek?
(#) Sebi válasza tomsi hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
Személyes véleményem, hogy egy rádiós rendszer - rengeteg adó és vevő modullal - a házon kívülről vizsgálva is nyitott könyv. (ahogy az autók nyitását sem bíznám rá, hiszen elég egy vevő, laptop, egy progi és mire 100méterre vagy az autótól már ki is nyitják) Egyedileg engedélyeztetett frekvencián, nem szokásos modulációval lehet növelni a biztonságot.
Az új házaknál a riasztó miatt is kihúznak mindenhova sokerű kábelt - ehelyett akár UTP-t vagy inkább STP-t húzhatnak, nem ez lesz a nagy költség.
(#) dpeti válasza Sebi hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
tipikusan az ilyen megoldásokból születnek a "bedarálta a ház" történetek (ne vegyétek szó szerint)
egyetlen központi vezérlőre bízni mindent sztem nem kellene... itt már szükséges a redundáns vezérlés, vagypedig decentralizálni kell az egészet, és így egy rész meghibásodása nem rántja magával az összes többit.
(#) Feri hozzászólása Jan 14, 2007 /
 
Létezik kimondottan elyen rendszer, több nagy villamossági gyártó fejleszt ilyeneket
- NIKOBUS
- inthous
- instabus KNX/EIB
Ezek általában specifikus plc rendszerek, ebből adódóan nem olcsók.
(#) tomsi válasza Sebi hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
Kódolom a szórt jelet. A vevő oldalon a pic dekódolja. Persze valóban egyszerűbb kábelezni. Azt említetted az infra biztonságosabb. Csak azért mert nem lehet lehallgatni? gondolom egy infra adóval is tudok sok eszközt vezérelni.
(#) tomsi válasza Feri hozzászólására (») Jan 14, 2007 /
 
Sőt nagyon drágák. Nem értem miért, ezért is érdekel az elektronikai oldala, hiszen a szoftveres oldala nem olyan rettenetes.
(#) tomsi hozzászólása Jan 14, 2007 /
 
A hálózati feszültségre nem tudunk vezérlő jelet ültetni?
(#) Feri hozzászólása Jan 14, 2007 /
 
Vannak ilyen ugynevezett hangfrekvenciás vezérlők. Szinte arany áron. Én már egy régebbi topicban próbáltam felkelteni az érdeklődést a villamos hálózaton keresztüli vezérléssel, de sajnos csak ehasználható ötletet kaptan, sajnos még nem volt időm elkészíteni.
Én is örülnék, ha valaki gyakorlatban alkatmazható megoldást tudna ajánlani.
(#) mokus válasza tomsi hozzászólására (») Jan 15, 2007 /
 
Elvileg lehetne, de az áramszolgáltató szerintem nem díjazná az ötleted. akármilyen kis teljesítménnyel szórod a saját jeled a hálón, akkor is kilóméterekre (kábelhossz) "elhallatszik". Gyakorlatilag szerintem nem működik.

Én a rádiós (wifi) megoldást preferálnám megfelelő kódolás mellett. Így egy PDA-ról megfelelő szoftverrel, megfelelő biztonság mellett egy AP-hoz kábelen csatlakoztatott központi vezérlővel lehetne az egész lakást vezérelni. Igaz az eszközökhöz még így is kell 1-2 méternyi kábel a falakba.
(#) tomsi hozzászólása Jan 19, 2007 /
 
Tudjuk egyszerűen tcp/ip-vel pchez kötni a vezérlőt?
(#) Feri hozzászólása Jan 19, 2007 /
 
Én nehezen tudnám elképzelni, hogy egy lakás összetett felügyeletét rádiós módszerrel meg lehetne oldani.
Az átviteli prolémák miatt. Sajnos a gyakorlat sokszor mecávolja az elméletet. Nem egyszerű a lakószintek közt biztosítani az üzenbistos kapcsolatot.
A falakban lévő elektromos vezetékek is rontják a hatásfokot. Azok az átviteli ezközök amelyekre rá van írva 50-100m csak nyilt terepen igazak.(ezt a gyártók sokszor elfelejtik közölni).
Ha fel is építenénk egy ilyen rendszert egy állandó RF zavarforrás lenne. Én inkább a hálózati vezetékeken keresztűli ültetett frekveciás vezérlésre szavaznék az itt keletkezett estleges zavarokat egyszerű szűrővel le lehet választani. Szóba jöhet még egy UTP kábel behúzása a villamos vezetékek mellé és ezen keresztűl megoldani a távmüködtetést.
(#) tomsi hozzászólása Jan 19, 2007 /
 
Mibe kerülhet a hengfrekvenciás vezérlés?
(#) Feri hozzászólása Jan 20, 2007 /
 
Kb 30-40eft / modul, de szerintem sokkla olcsóban is ki lehetne hozni, csak én nem vagyok igazán profi az ilyen irányú fejlesztésekben.
(#) Sebi válasza tomsi hozzászólására (») Jan 20, 2007 /
 
Léteznek az energiahálózati adatátvitel építőkokái, pl ST gyárt ilyeneket. Így keresd: Power Line Modem.
A TCP/IP-hez is vannak építőkockák.
(#) Feri válasza Sebi hozzászólására (») Jan 20, 2007 /
 
Utánna nézten a "Power Line Modem", szerintem is elvben müködhet, csak ki tuna ebből használható begoldást "fabrikálni" be és kimeneti egységekre gondolok.
(#) JULIUS hozzászólása Jan 25, 2007 /
 
Én csináltam egy 'lakásvezérlőt' amit egy PC vezérel és mindent tud a házról, riasztórendszerről, telefon, kamerák, stb. beszél, ha probléma van telefonál és szóba elmondja miért hív. LOG-ot csinál mindenről és még sorolhatnám.
Már Kb. 8 éve működik, nem tudom valami ilyen Gondolkodó házra gondoltál?
(#) Tomee válasza JULIUS hozzászólására (») Jan 25, 2007 /
 
Valami irás féle véletlenül nem akad róla, hogy tulajdon képpen hogyan is mükődik és mit csinál?
(#) JULIUS válasza Tomee hozzászólására (») Jan 26, 2007 /
 
Konkrét leírás nics hozzá mivel ezt én fejlesztettem ki, de ha valakit érdekel tudok bővebb információt adni.
(#) sirály12 válasza JULIUS hozzászólására (») Jan 26, 2007 /
 
Engem érdekel.

Bár a sajátomat már egy ideje fejlesztgetem, már sokminden megvan hozzá alkatrészben, de hátha van, amit te jobban oldottál meg.

Szokták volt mondani: Jó pap holtig tanul, vagy valami ilyesmi.
(#) JULIUS válasza sirály12 hozzászólására (») Jan 26, 2007 /
 
A rendszer lelke egy PC amin XP fut, én Delphi alatt írtam egy vezérlőprogramot ami párhuzamos proton komunikál a vezérlőkártyákkal. A kártyák 1-1 db pic16f877-es mikrokontrollert tartalmaznak ami az adatokat gyűjti össze, és küldi ki a lakásban. A rendszer 96 inputot és 96 digitális outputot tartalmaz.
Igaz ez még bővíthető lenne. A komunikáció hasonló a soroshoz némi módisítással.
A rendszer összegyűjti a lakás adatait amit persze ki kell alakítani hogy mindenről tudjál valami jelet levenni. Majd a mikrokontrollerek elküldik a PC-nek, ami feltételek alapján a megfelelő utasításokat hajt végre.
Pl: időbemondások a lakás megfeleő pontjain minden órában, postaláda bemondás, csngők, riasztó bemondások, stb. (rengeteg hang feltételek alapján)
LOG készítése mindenről.

Még sorolhatnám, de most sajnos nincs több időm
Ha valami kérdésed van írj.
Remélem tudtam segíteni
(#) Tomee válasza JULIUS hozzászólására (») Jan 26, 2007 /
 
A lakásban mindent össze csöveztél és össze madzagoltál? - Nem kis feladat lehetetet.
A lakásban kialakitott busz milyen felépítéső. Hasonló mint az RS-485, hogy minden eszköz párhuzamosan kapcsolódik arra 1 vagy 2 érpárra? Vagy minden eszközhőz a fővezérlőtől külőn kanóc van húzva?
(#) tomsi válasza sirály12 hozzászólására (») Jan 26, 2007 /
 
A tiedről részletesebben?
(#) sirály12 válasza tomsi hozzászólására (») Jan 26, 2007 /
 
A részkapcsolásokat már kipróbáltam.

Egyenlőre az alkatrészek beszerzésénél tartok, már kb 70-75%-a megvan.
alvezérlők: ds89c450, pic16f877
hőmérő, termosztát: ds1624, ds1820
kommunikáció: max232,
füstérzékelő ic: MC14467
kijelzők, jelfogók, ledek, motorok, optocsatik már megvannak.

A programom kb 50%-ig készvan.

Az enyém is hasonló, egy progi a gépen, de nem állandóan fog menni. Amíg nem megy, addig az adatokat egy sd karin fogja rögzíteni a küzponti vezérlő.

Jókat gyakoroltam a mistani erősítőmön, amin egy pga2311 és ds89c450-essel tudok hangerőt szabályozni, és egy ds1624-essel mérem hány fokos a borda. Ezt soros porton tudom lekérdezni.
Következő: »»   1 / 46
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem