Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ébresztőlámpa
 
Témaindító: slave557, idő: Jan 7, 2010
Lapozás: OK   1 / 1
(#) slave557 hozzászólása Jan 7, 2010 /
 
Üdv!
Nemrég nézegettem egy cégnél az árlistát, és feltűnt, hogy lehet kapni ébresztőlámpát 15 ezer forinttól.
Utánajártam mit is tud ez, és képzeletben megalkottam ennek a kicsit mechanikusabb és olcsóbb változatát:

Tehát lenne egy analóg óra, aminek a nagymutatóján lenne mondjuk az anód, és ahogy megy körbe mindig máshova ér (mindig az oldalfalhoz ér, ahonnan az áram az izzóhoz megy), így minden percnél, más és más ellenállás lenne, így egyre világosodna a szoba, mit gondoltok erről az elgondolásról?

ebrlamp.jpg
    
(#) Action2K válasza slave557 hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Én még arra sem kelek fel, ha a Nap a hasamra süt. Amúgy simpi ötleténél, szerintem nincs egyszerűbb.
(#) Marko Ramiusz válasza slave557 hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Szia slave557! Egy jó régi Rádiótechnikában volt ilyen áramkör és cikk, amilyen témát simpi emlegetett, sajnos nem tudom, hogy melyikben, de utána lehet nézni! Üdv.: Yoe
(#) Marko Ramiusz válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Szia simpi! Pontosan erre gondoltam. Sajnos slave557 a hozzászólásainkat nem fogja értékelni . Köszönöm a megerősítést. Üdv.: Yoe
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 7, 2010 /
 
Kár érte hogy nincs a hálózat galvanikusan leválasztva! :felkialtas:
Így hiába van transzformátorral megtáplálva a vezérlő áramkör, mert mégiscsak életveszélyes feszültség van az áramkörön. S arra nem lehet számítani, hogy a felhasználó mindég megnézze a fázis és nulla helyzetét a készülék csatlakoztatása előtt... ( Még fixre kötött készüléknél sem. )
Érdemes lenne a MOC3021 (MOC3022; MOC3023.) az opto-triakos leválasztással kipróbálni a kapcsolást...
(#) Tomi111 válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 8, 2010 /
 
Üdv!

Valóban nincs leválasztva, de szükséges?
Ha műanyag dobozban szigetelten van szerelve és a P1 és a K1 is szigetelt (műanyag), akkor szerintem biztonságos.
Már amennyire biztonságos lehet egy éjjeli/olvasólámpa. Azoknál is általában csak az egyik ér van kapcsolva. Ha úgy van bedugva, hogy a foglalat oldalérintkezőjén van a fázis? És miért ne lehetne? 50% az esély! Kíváncsi lennék, hányan húzzák ki az ilyen lámpákat izzócsere alatt? (Én mindig! Elég ha letörik az üvegbúra. Már volt rá példa.)

Üdv! Tomi
(#) _JANI_ válasza Tomi111 hozzászólására (») Jan 9, 2010 /
 
Szia! Az zárt biztonságos kivitel ellen semmi kifogásom sincs!
De ha az áramkörnek vannak kicsatlakozásai,
akkor igen is számít, hogy mit hogyan lehet megérinteni,
s mi hogyan kapcsolódik a hálózati feszültséghez!
( Ezt mindenki egyéni felkészültsége alapján majd eldönti! )
Tudom, nem sok jogom van a szerző művének felülbírására! De ha biztonságosabbá tehetjük az áramkört, akkor azt miért ne tehetnénk meg, egy "egyszerű" optikai leválasztással. Szerintem ennyit mindenkinek biztonsága megér.
(#) bdavid0815 hozzászólása Jún 14, 2021 /
 
Sziasztok. Szeretnék egy 12v os ledszalagot ébresztőfénynek megcsinálni. Úgy hogy kb. 10-20 perc alatt érje el a 0-ról a 100% fényerősséget. Ha van ötletetek szívesen fogadom.
Eddig az NTC ellenállásokban gondolkodtam, de valószínű az a fényerőváltozás gyors lenne amire ő képes.

Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jún 14, 2021
(#) Bakman válasza bdavid0815 hozzászólására (») Jún 14, 2021 /
 
Egy mikrokontroller meg tudja oldani a feladatot, analóg modon eléggé macera lenne. Alapvető probléma az ember szeme. Pl. LED esetén, PWM-mel vezérelve 1 és 2 %-os kitöltési különbség hirtelen ugrásnak érződik, míg 80 - 90 % közötti vezérlést már szinte meg sem tud különböztetni a delikvens.

Kb. a melléklet szerinti vezérlést kellene analóg módon megoldani ahhoz, hogy a fényerő növekedés egyenletesnek tűnjön.
(#) bdavid0815 válasza Bakman hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Köszönöm a választ. Láttam kész lámpát belőle olyan 15 ezer forint körül. Csak gondoltam egy kis munkával kevesebből is ki lehet hozni. Nem tudom így mikrokontrollerrel megéri e vele foglalkozni anyagilag. Majd utána olvasok még. Még egyszer köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2021
(#) uniman válasza bdavid0815 hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Arra nem gondoltál, hogy az efféle lámpák a színhőmérsékletüket is változtatják. A hajnali Nap nem fehér fénnyel bukkan fel a horizonton, ahogyan a napnyugtakor is mélyvörös a színe. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2021
(#) bdavid0815 válasza uniman hozzászólására (») Jún 16, 2021 /
 
Persze azt tudom. Egyenlőre úgy gondoltam elég ha fokozatosan erősödik a fénye ébredés szempontjából. Igen a linken lévő is jónak tűnik. Úgy látom nálunk alig lehet kapni ilyet. Inkább webáruházakban. Köszönöm szépen.
A hozzászólás módosítva: Jún 16, 2021
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem