Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » NYÁK készítés CNC-vel
 
Témaindító: Tomee, idő: Dec 20, 2009
Lapozás: OK   1 / 14
(#) Tomee hozzászólása Dec 20, 2009 /
 
Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy ki milyen progit használ, amikor cnc-vel marja (gravírozza) a nyákot? Mivel generáljátok a G kodot?
Én Proteus 7 Proffesional-t használok nyáktervezésre.
A kiindulás az egyenlőségek kedvéért legyen gereber file.
(az Eagle és még néhány nyáktervező progi tud közvetlenül G kodót készíteni.) A Proteus nem.

Az interneten bogarászva sokan ajánlották a CopperCam nevű kis programocskát, ami direkt ilyen nyákos dolgokra lett kifejlesztve.
Én azt tapasztaltam, hogy kisebb nyákokat gyorsan legenerál, de a nagyobbakkal (10x10 cm) nem nagyon megy neki. (lassú)
A másik problémám vele kapcsolatban, hogy ha teli földel, ki van öntve az üres területek (Tudjátok, az amikor mindenhova „beúszik” a föld) akkor 1-2 óra alatt sem jut értelmes eredményre. Nem tudja elkészíteni a kontúr marás körvonalát....
A másik program, ami szerintem nagyon profi az a PhCnc.
Ennek csak sajnos a demó változatát sikerült letöltenem, de az nagyon jó. Legalábbis pár másodperc alatt elkészíti a kontúrt és a G kódot is. Csak sajnos egy baj van vele, hogy a demo-ból nem lehet a G kódot kimásolni.....

Kinek milyen ötlete van, hogy hogyan lehetne gyorsan és egyszerűen a gerber file-ból G kódot készíteni a fúráshoz és a kontúr maráshoz?

Üdv.: Tomee
(#) Medve válasza Tomee hozzászólására (») Dec 20, 2009 / 1
 
Hello, én évekkel ezelőtt foglalkoztam ezzel akkor vagy 10 konturizáló-vektorizáló programot kipróbáltam, ami jól működött az fizetős volt, valami térképészeti progi lehetett, (win-topo?) De ami jó kopromisszumot adott, Corel (?) vektorizáló lehetősége volt. Hozzáteszem gyorsan, hogy nekem nem a nyákkészítés volt elsődlegesen a célom, hanem, hogy bitmap kontúrt végigjárjak a szerszámmal.
(#) pako válasza Tomee hozzászólására (») Dec 20, 2009 /
 
Üdv!

Én a proteusban a nyákot invertált 2 színű BMP-be szoktam menteni, és a GcodeWayFinder2D nevű progival csinálok belőle gerbert. Ha vékony szálak is kellenek, akkor PaintShop-pal szoktam kontúrozni.

Nem egy elegáns megoldás, de egyszerű és számomra megfelelő.
(#) Zyst válasza Tomee hozzászólására (») Dec 21, 2009 / 1
 
Hello!

A problémádra a Circuit Cam-et ajánlom nekem bevált és eléggé gyors is. Valamint be lehet állítani a szerszámokat és, hogy mekkora területet marjon ki.
(#) thecyrus hozzászólása Dec 22, 2009 /
 
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy hol lehet ilyen cnc gépet beszerezni nyák készítéshez és mennyibe kerülne?
(#) Sir-Nyeteg válasza thecyrus hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
(#) Tomee válasza Zyst hozzászólására (») Dec 22, 2009 /
 
Köszönőm a javaslatokat, ha sikerül beszereznem ezt a 2-3 progit amit javasoltatok akkor majd megírom a tapasztalatomat.
(#) hunserv hozzászólása Dec 25, 2009 /
 
En CopperCam-bol is csak demot tudtam leszedni sajna
Ha valaki tud CIRCUIT_CAM hozzaferhetoseget az szolhat
Viszont az EAGLE tervezonek van Gkod generalo modulja, eddig mindent meg tudtam vele csinalni, csak a beallitasokat kell jol beloni (neha csinal furcsasagot, de parameter valtoztatassal helyrehozhatok a bakik)
Vezetoreteg KONTURJAT vagja, bizonyos offsettel, szoval beusztatott fold-re is tokeletes *szerintem*
(#) Tomee hozzászólása Dec 28, 2009 /
 
Kicsit böngészve a neten véletlenül találtam egy másik nyák maró progit.
PCBMill
A CircuitCam-t én is szivesen kiprobálnám élesben....
(#) aflmor válasza Tomee hozzászólására (») Dec 28, 2009 /
 
Ez egész "aranyos"

Printed Circuit Board Drill
(#) CNCdrive válasza Tomee hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Sziasztok!

Ezt a programot, amit már lentebb valaki belinkelt én írtam: PCBMill

Ha valakit érdekel próbálja ki, ezért készült.

Nagy fájloknál (pl. 6-8000 trackből álló) az említett CopperCAM programnál kb. 50x gyorsabban generálja le a kódot és legalább olyann pontosan, mivel vektorokkal számol.

A program ingyenesen letölthető limit nélkül, ebben biztos vagyok, hiszen én készítettem a progit.

Természetesen mivel a program ingyenes a helyes működésért nem vállalok felelősséget, aki akarja használja a saját felelősségére.
Természetesen ha valakinek kérdése van a progival kapcsolatban ahogy időm engedi válaszolok.

Teszt videó: itt
(#) hunserv válasza CNCdrive hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Mar akkor letoltottem, de meg nem probaltam ki. De szandekozom

Azota is az eagle moduljat hasznaltam. (Nehany helyen ahol kicsi a hezag nem kuldi be a marot, ugyhogy buveszkedni kell a parameterekkel, de eddig hibatlanul mukodott)
(#) CNCdrive válasza hunserv hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Szia!

Köszi az infót, örülnék, ha kipróbálnád...

Eagle modul ha jól tudom csak eagle-el működik, én
viszont nem használok eagle-t és
gondolom vannak még páran akik szintén más
nyáktervező progit használnak, nekik jól jöhet a programom.

Egyébként csináltam egy ellenőrzési parancsot,
a commands-->check design rules-t futtasd, az megmondja, hogy van-e olyan rész a nyákon, ahol ahogy mondtad nem küldi be a marót.
Ellenőrzésnél kiirattam, hogy hány ilyen "tervezési hiba" van.
Egyelőre azt nem csináltam még meg, hogy azt is kijelezze, hogy hol a hiba, ez majd ahogy időm engedi később megcsinálom.
Mindenesetre szerintem hasznos parancs.

A projekt hobbi, szóval az építő jellegű észrevételeket és ötleteket szívesen fogadom és a hasznos tippeket megpróbálom majd beépíteni a programba.
(#) Tomee hozzászólása Máj 27, 2010 /
 
Hali!

Közben kitapasztaltam a CopperCam-t és szerintem használhatónak tűnik.
Csak egy bajom van a cnc-s nyákkészítéssel az pedig a maró szerszám. -> az üvegszálas nyák megeszi pár méter után a marót. Hiába veszek drága bevonatos marókat egy darabig bírja, aztán szép lassan eltűnik a vágó éle.
Nagy nyákoknál (~90x90mm) azért elvan a kicsike kb egy órát.
Igaz, hogy drága, de nem nekem kell csinálnom!
Ha egyszer elkészül a csöves levilágítóm, akkor azt hiszem, visszatérek a fotózáshoz...
(#) Sir-Nyeteg válasza Tomee hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
Ne az üvegszálak között turkálj a maróval, hanem a rezet kapirgáld vele
(#) Takkerjó válasza CNCdrive hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Szia CNCDRIVE!

Én letöltöttem valahonnan a progidat, (nem tudom már, hogy honnan) és ki is próbáltam. Nagyon jó lehet, de az "export" alatt megnyit egy txt fájlt, de nem tesz bele semmit!!
Most ilyenkor mi van? a *.top, ill. *.bot állományt szépen megnyitja, szépen kirajzolja, kicsinyíti-nagyítja, de G-kódot nem csinál. Ilyenkor mi a teendő? Válaszodat előre is köszöni "Takkerjo"
(#) CNCdrive válasza Takkerjó hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Szia!

Lehet, hogy a gépeden nincs fent a .NET framework 2.0 és azért nem generál kódot.
Google: ".net framework 2.0 letöltés", töltsd le a Microsoft oldaláról és telepítsd fel a gépedre.

A .NET framework 2.0 olyan 30MByte körüli méretű, ezért nem tettem bele a letöltésbe.

A PCBMill elindul az újabb .NET framework verziókkal is, például a 3.0 és 3.1-el, viszont ezek nem 100%-osan kompatibilisek az előző verziókkal, ezért lehetnek gondok ha ezek valamelyike van csak fent a gépeden.

A másik dolog, hogy én kizárólag XP-n teszteltem a progit, Vista-n és 7-n nem, ha ilyened van, akkor azon nem biztos, hogy működni fog.
(#) Takkerjó válasza CNCdrive hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
Szia CNCdrive!

Én Vista alatt próbáltam, de ahogy említed, hogy csak XP alatt próbáltad, megpróbálom vista alatt XP emulációval,
ha nem megy, akkor a CNC vezérlő gépen próbálom, mert az XP alatt fut. Köszönöm az infót. Ha sierül, ha nem holnap beszámolok róla. Üdv. Takkerjó.
(#) Takkerjó válasza CNCdrive hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Szia CNCDRIVE

Megpróbáltam a Vista alatt a jobb gomb legördülő menüjének tulajdonságok pontjában átállítani a kompatibilitás ablakban az op renszert, de míg az aztalon a többi proginál ezt át lehet állítani, a "PCBMILL" proginál a tulajdonságok pontja "kompatibilitás" ablakot nem hoz létre. Ki sem írja!
Így a helyzet változatlan.

Kipróbáltam XPsp2 alatt is. (A NET framework 2.0 rajta van a gépen.)
Itt elindul a progi, és elkezdi beolvasni a gerbert. Úgy 4 - 500 sor után közli, hogy hiányzik a "contour.dll", pedig a c:\program files\cncdrive\pcbmill\ könyvtárban benne van, tehát feltelepült.
Ezután kiszállhatok a progiból.

Hááát, a Vista alatt működik, de nem ment, XP alatt nem is működik. Mit tehetnék, hogy működjön, mert szeretném nyákgravírozásra használni
, igen jó lenne.

Üdv. Takker.
(#) CNCdrive válasza Takkerjó hozzászólására (») Jún 21, 2010 /
 
Szia!

Háát, nem nagyon van ötletem, hogy miért nem megy.

Az az igazság, hogy több gépen is teszteltem és mindegyiken ment eddig, amiket próbáltam, illetve barátaim tesztelték Amerikai, Lengyel és Német nyelvű XP-ken is, azokon is működött.

Biztos ami biztos, azért töltsd le a .NET framework 2.0-t és telepítsd fel mégegyszer: .NET fr. 2.0

Illetve töröld le és telepítsd újra a pcbmill-t, hátha....

PCBMill letöltés
(#) l48 válasza Takkerjó hozzászólására (») Márc 4, 2011 /
 
Végül is, hogy oldodott meg? Ki akartam én is próbálni
a problémáim ugyanazok amiket leirtál. Most Vista van a gépen.
(#) kameleon2 hozzászólása Ápr 6, 2012 /
 
Sziasztok! Végre elkészült a CNC-m, de nem tudom igazán melyik a legjobb módszer, ha Eagle-ből kontúrmart panelt akarok gyártani. PCBMill nekem sem működik XP (SP3) alatt. Bármilyen értelmes megoldás érdekel. Már gondolkodtam a csőtollas rajzoláson is. Nyilván ez mind szoftverfüggő. A hardver már nem gond.
(#) dinokal válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 7, 2012 /
 
Szia!
Én is a sast használom, csak az én megoldásom kissé bonyolult. Van benne ulp a fúráshoz és az outlineshez is.
Utána a Kcam4-el némi alakítás, majd Mach3.
Itt egy leírás, nem biztos hogy megérted, mert magamnak írtam emlékeztetőül. Én már mindent elfelejtek . Próbálgasd, legfeljebb ha valamit nem értesz, kérdezel.
(#) karaszbandi válasza dinokal hozzászólására (») Ápr 7, 2012 /
 
De ha a pcb-gcode.ulp és ennek a setup.ulp-jét használod, akkor egy menetben megcsinálja a fúró fájlt.
(#) kameleon2 válasza dinokal hozzászólására (») Ápr 7, 2012 /
 
Köszönöm szépen. Igazán nem a fúrás a nehézség, hanem kontúrmart prototípusokat szeretnék csinálni. Van erre valami egyszerű Eagle+ konverter megoldás?
(#) dinokal válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 8, 2012 /
 
Én az előbbi megoldásomat használom.
A pcb-gcode.ulp -t nem tudom használni, mert valahova a jó fenébe rakja a nulla pontot. Egyoldalas panelnél még elmenne, legfeljebb pocsékolom a nyákot.
Kétoldalasnál már gáz. Ahogy én csinálom a nulla lefelé ugyan mínuszban van, de vízszintben pont a panel szélére esik. Így már tudok kétoldalas panelt is csinálni.
(#) vaszily hozzászólása Júl 5, 2012 /
 
Sziasztok!

Ha valakit érdekel akkor a Circuit Cam teljes jogú 30napos trial verziója letölthető az LPKF honlapjáról!
Bővebben: Link
(#) lui3 válasza vaszily hozzászólására (») Júl 5, 2012 /
 
Én a coppercam-ot használom ha kiismered akkor a legjobb progi szerintem.Protelböl és más nyáktervezöböl is lehet vele generálni.
(#) zebra85 hozzászólása Dec 28, 2012 /
 
Sziasztok!
Egy ilyen gépet szeretnék építeni amivel kivághatom azt a matricát ami bele való. Én ezt a matricát nyák gyártáshoz szeretném használni. Gondolom nem kell elmondanom mindenki gondolja hogyan. Arra gondoltam lehetne úgy mint a cnc hogy a kés mozog x y z tengely mentén, vagy lehetne úgy hogy a matrica megy alatta oda vissza a kés meg jobbra balra. Azt tudom hogy a kést forgatni kell 360 fokban de azt a program biztos megoldja nem kell külön fájl ehhez. Várom a gondolatokat esetleg ha ti találtatok a neten valami erről szóló cikket az is jól jön. Gondoltam még arra hogy egy nyomtatóból alaklatom át de az meg bonyolult, de minden benne van ami kell csak a késforgató nem. Esetleg ha valaki tervezett vagy épített már ilyet vagy csak gondolkodott rajta nekik is várom a gondolatait.
A segítséget előre is köszönöm.
Üdv!
Következő: »»   1 / 14
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem