Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Egér (rágcsáló) riasztó
Lapozás: OK   5 / 19
(#) Matt válasza dolfin hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Az előző hsz-emből lemaradt. HA nincs benn az első 555, akkor a 4017nek a 2. kimenetén 13Vot mérek. De csak azon, és csak akkor ha nincs benn az 555.
(#) dolfin válasza Matt hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Akkor lehet hogy a 4017 szállt el, ha van másik próbáld azzal.
Az én Nyákrajzomat próbáltad? Mekkora a feszültséget adsz neki? A 4017-en minden láb jól van bekötve?
(#) Matt válasza dolfin hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Nincs másik 4017-esem itthon, a Te nyákrajzodat csináltam meg. névleges feszültség 12V de lead 17V-ot terhelve. Igen, a lábbekötés jó
(#) dolfin válasza Matt hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Még azt tudom javasolni, hogy ideiglenesen kösd ki a 4017 összes kimenetét, egyet kivévé és nézd meg hogy úgy működik-e, azon az 1 lábon, ha nem akkor biztos hogy a 4017 halt meg (nálam is volt ilyen gond, bár ott a 4017-nél jött jel, ott csak az egyik dióda halt meg, azért módosítottam a nyákrajzot, hogy a potik utánra is kötöttem diódát, anélkül valamiért nem akart menni, valamiért összeadódtak az ellenállások)...
(#) proli007 válasza Matt hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Hello!
- Amiket mértél,, elég értelmetlennek tűntek. Nem kell kikötni a 4017 kimeneteit, ha a potikat a maximális ellenállásra tekered. A 4017-nek szépen körbe kell lépegetni. Ha az órajel 3..4 másodperces, akkor ennyi időközönként vált.
- A reset lábat nézd meg, hogy 0V-on van-e. Ha nincs, akkor a számláló nem számol, viszont a Q0 kimenet magas szintű. A többi alacsony szinten van.
- A Q Kimeneteken vagy a GND feszültsége (0V) van, vagy a tápfeszültség. Ha mást mérsz, akkor lehet a 4017 gyorsan számol. pld. ha valamelyik órabemenet a levegőben lóg, és összeszedi az 50Hz-et. (De van szkópod, nézd meg vele!)
- Kössél a Q kimenetekre Led-eket és soros ellenállást. Akkor láthatod, hogy mi történik. Mindig csak egy Led világíthat. Ha több is ég, pörög a számláló, vagy rossz az IC (Erre van a legkevesebb esély. Viszont ha a tápfesz 17V akkor lehet már rég halott az IC.)

üdv! proli007
(#) proli007 válasza dolfin hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Hello!
Hát ezt a plusz dióda dolgot, akkor sem értettem, mikor írtad. Arra semmi szükség, és nem lehet egymásra hatás, csak ha valamelyik dióda nem jó (nem zár), vagy fordítva tetted be valamelyik diódát.
üdv! proli007
(#) dolfin válasza proli007 hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Üdv

Na igen, én se értettem, megmértem minden diódát, megnéztem hogy jól kötöttem e be, a forrasztásokat is megnéztem, egyszerűen fogalmam nincs mi okozhatja: ha nincs ott az a dióda akkor a hiba a következő:
A hangszóró nem a megfelelő frekvenciát sugározza hanem sokkal magasabbat (mintha az ellenállás nagyobb lenne az 555 előtt, tudom hogy hülyeség de mintha összeadódna), úgy jöttem rá hogy lekötöttem az összes potit és csak 1et hagytam rajta akkor tökéletesen működött majd ahogy egyenként kötöttem vissza őket és próbáltam ki, a frekvencia ugyanazon a potin magasabb és magasabb lett, miután már rajta volt mind az 5 poti az eredetileg hallható (kb 15Khz) már nem volt hallható, pedig a potin nem változtattam. Ha viszont odaraktam azt a diódát ez a hiba eltűnt.
Erre mi lehet a magyarázat? :eek2:

Üdv
(#) proli007 válasza dolfin hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Hello!
Hát fogalmam sincs, mert értelmes magyarázat az nincs rá.
- A diódák közül, csak mindig egy vezet.
- A C2 töltőáramát, az R6+R5+aktuális poti állásától függő ellenállás adja. (a soros dióda nyitófeszültsége, csak levonódik a tápból)
- A C2 kisütése, csak az R6-on keresztül történik. Tehát az 555 kimenetén az "L" szintű impulzus állandó idejű, viszont a "H" szintű impulzus a VR potik beállításától függ. (Ha kiveszed az IC3-at és a C2-őt mA mérővel rövidre zárod, a potik működése, akár mérhető is)
- De ha belegondolsz, akkor miért is függetlenítené az R5-el soros dióda a potikat egymástól? Az minden potira nézve közös.

Egyébként ha a poti értéke nő, akkor a freki csökken. Viszont, hogy mit hallottál, az attól is függ, hogy a 4017-es számláló állt, vagy járt. Mert ha gyorsan lépdelt, akkor az 555 "skálázik" ami mimnél több poti van benn, annál több a frekiváltozás.
üdv! proli007
(#) Matt válasza proli007 hozzászólására (») Jún 30, 2009 /
 
Üdv!

Kivettem a 4017-et és az egyik potit tápfeszre kötöttem. Így szépen tudom állítani a potival a frekit. Még holnap kimérem amiket Proli Kolléga írt. Majd jelentkezem.
Köszönöm az eddigi segítséget!

Üdv,
Matt
(#) DonJoker hozzászólása Júl 2, 2009 /
 
Sziasztok!
Bocs, hogy eddig nem jelentkeztem! Vicces de egész Fehérváron nem találtam fotópapírt lézer nyomtatóhoz.
A problémát a lefűző gépekhez használt hátlap oldotta meg. Szóval összeraktam, de a múltkori hibás NYÁK miatt sikerült kinyírnom az IC-ket. De az újakkal tökéletesen működik a kapcsolás... a kolléganőmet már az őrületbe kergettem vele!
Szóval Uraim köszönöm szépen a segítséget!
Üdv.:
Don
(#) dolfin válasza DonJoker hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Üdv

Örülök hogy sikerült.
valami hatása biztos van az egerekre ugyanis otthon mostmár egy sincs, eltűntek.
Az egyik videón etikettnek a nem ragadós oldalára nyomtattak vasaláshoz nyákot, azt ki fogom próbálni, amint meglesz a lézernyomtatóm, mert ugye ilyen kivágott, ragasztott papírral nem állíthatok be a szalonba hogy erre nyomtassanak

Üdv
Dolfin
(#) Krisz03 válasza dolfin hozzászólására (») Júl 2, 2009 /
 
Hello!

Én újabban Spar-os, és hasonló újságokra nyomtatok, azokra a részekre, ahol nincs sok kép, csak szöveg. Műnyomóra valahogy nem akar normálisan tapadni az újratöltött festékpor, és így is egész jó minőséget kapok, csak néhány helyen kell filccel javítani.
(#) jdani hozzászólása Szept 27, 2009 /
 
Hali. Szükségem lenne egy olyan egérriasztó kapcsolására ami változtatja is a frekvenciáját. Tud nekem valaki ajánlani valamit?
(#) dolfin válasza jdani hozzászólására (») Szept 27, 2009 /
 
Üdv

Amit eddig megbeszéltünk az változtatja, de egy kis okossággal nem csak kézi változtatásost is lehet csinálni.
Én például az egyik potit kicseréltem egy termisztorra egy másikat meg fotoellenállásra. Így a frekvencia a fény és a hő hatására is változik. Ez így majdnem véletlenszerű.
Csak a potik helyére kell kötni némi okosságot. Pl egy kis motor ami tekergeti a potit akkor folyton föl-le változik a freki.
Esetleg PIC-et vagy AVR-t is lehet kötni a frekvencia adó 555 helyett, persze azt már programozni kell.
Üdv
Dolfin
(#) jdani hozzászólása Okt 7, 2009 /
 
van esetleg valakinek olyan kapcsolása, ami tuti működik? .. mert nekem az eddigiek nemigen váltak be... :S
(#) Opto válasza jdani hozzászólására (») Okt 7, 2009 /
 
Ez nekem bevált rágcsálók ellen.
(#) jdani hozzászólása Okt 7, 2009 /
 
baj lenne ez 9-10V-os trafóval?
(#) dolfin válasza Opto hozzászólására (») Okt 8, 2009 /
 
A belinkelt kapcs elve ugyanaz mint ami mi csináltunk meg, csak a mienknek nagyobb a hangereje úgyhiszem.
Ez 6V a mienk 20-25V-ot is elbír és van benne egy erősítő kapcsolás is, de a mienk frekijét is egy 555IC adja.
Persze egy jobb hangsugárzóval 5-6V-nál is biztos elég nagy hangot lehet generálni. Ez már csak alkatrész kérdése.

Üdv
(#) maTaKee hozzászólása Nov 17, 2009 /
 
Üdv!
Én is megépítettem ezt a kapcsolást, de van valami hibája, ugyanis hallom a hangját!
Nem tudom, hogy ez lehet-e a gond, de a kondenzátorok amiket beletettem, azok "K" jelzésűek vagyis 10% tűrésűek. Én erre gyanakszom, de várok további ötleteket
Vagy tegyek be az egyik ellenállás helyére egy trimmert és azzal lőjem be a frekvenciát?

Jah: nem, nem változtam egérré, se semmilyen állattá, hogy halljam a 20kHz feletti hangokat
(#) mark.budai válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
[off]Én sem vagyok egér, de hallom a 20kHz-et, szerintem még feljebb is, de a hangkártya nem ment tovább.
(#) Bonanza02 válasza jdani hozzászólására (») Nov 18, 2009 /
 
Létezik.Keresd a Cikekk között.
Bővebben: Link
(#) maTaKee hozzászólása Nov 20, 2009 /
 
Üdv!
Megint jelentkezem: alakítottam rajta, és most már működik rendesen, de a kutyámat nem igazán érdekli ez a hang, sőt! Nem is reagál rá! Szóval részemről ez az ultrahangos egérriasztó letudva
Azért ha más megszeretné építeni, akkor hajrá és sok sikert!
(#) Krisz03 válasza maTaKee hozzászólására (») Nov 20, 2009 /
 
Idézet:
„a kutyámat nem igazán érdekli ez a hang”


Helló!

Ez még nem ok arra, hogy "eldobj" egy áramkört. Amit én építettem riasztót (Bővebben: Link), az a saját kutyánkra nem volt hatással (vagyis hallotta, de inkább kíváncsi lett, mintsem megijedt volna), viszont a szomszédét valamilyen szinten csendre utasította. Aztán átkerült egy olyan helyre, ahol egerek voltak. Azóta nincsenek...
(#) Opto válasza maTaKee hozzászólására (») Jan 11, 2010 /
 
Hali!
Persze hogy hallod de csak egy kerregést.
Ha megnézed a kapcsolást az 555ös IC 50Hz el van modulálva,max. ez hallható.
Az 50Hz el modulált hang az ami a rágcsálóknak nem fekszik, ha csak egy frekivel menne hozzá szokhatnak.
Mióta elindítottam se rágcsáló se pók se darázs nincs a padlástérben.
(#) Vacok válasza Opto hozzászólására (») Jan 14, 2010 /
 
Szia!
Arról tudnál mondani valamit, hogy mekkora területi lefedettsége van ennek a kapcsolásnak ebben az állapotában? Tehát semmi plusz erősítés, csak az 555.
(#) dolfin válasza Vacok hozzászólására (») Jan 20, 2010 /
 
Üdv

Én rákötöttem 12V-ot majd 18V-ot a kapcsra és ugye hangosabb lett. Engem az érdekelne hogy honnan lehet megmondani egy hangszóróról hogy hány V-ot bír. De a kapcsolás miatt ennél többet nem nagyon tehetek rá, mert az IC-k nem fogják bírni, az adatlapjuk szerint így is a határon van. De a kb 15 m2-es padlásról eltűntek az egerek, nagyobb helyen nem próbáltam.

Üdv
(#) pesta79 válasza tsch hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Van egy ötletem,de ha baromság,anyámat békén hagyni
Fogsz egy mp3 lejátszót,generálsz olyan hangot (pl. 25-50khz váltakozva) ezt ráteszed a lejátszóra és repeat.Hangszórót neki,oszt hajrá.
Szerintetek?
(#) Inhouse válasza pesta79 hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Mégis hogyan raksz rá az MP3 lejátszóra ilyet? Ahhoz MP3 kell ugye? Az meg 44.1Khz, vagy 48kHz mintavételezésű max, ennek a fele a frekvencia felső határa...
Meg aztán egy MP3 lejátszó már bajban van a 1xkHz-ekkel is, nem hogy a hangszórója...

Üdv
Inhouse
(#) Vacok válasza dolfin hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Szia!
A kapcsolásra nem hangszórót kell kötni, hanem piezo sugárzót, a hangszóró nem fogja kiadni az ultrahangot, mert nem tudja követni azt a frekvenciát, esetleg az 50Hz-es zúgást hallod rajta.
A piezo elég nagy feszültségeket kibír, a hangszóró pedig teljesítményfüggően bírja ki a magasabb feszültségeket.
Pl. egy 5W-os hangszórón ha 1A halad át, akkor nagyjából 5V-ot bír ki, ha 500mA, akkor kb. 10-et.
(#) demcar hozzászólása Feb 27, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!

Én szeretnék épiteni egy ultrahangos egérriasztót.
És ebben szeretném a segitségeteket kérni.
Mert valami olyat szeretnék aminek haszna is van és tuti működik és elűzi az egereket!
A segitséget előre is köszönöm!
Következő: »»   5 / 19
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem