Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   230 / 840
(#) Alkotó válasza Mucu hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Az nem olyan egyértelmű, mikor mondjuk egy hűtésre, hogy "elég".
Nagyjából arról van szó, hogy a tranzisztorban keletkező hőt, a környezetnek akarjuk átadni. Ennek olyan gyorsan kell megvalósulni, hogy a tranzisztor ne melegedjen túl. Jelen esetben a tranyó és az "L idom között van a csillám, az "L" profil és a borda között meg nincs semmi (csak a zsír). Tehát a tranyó a csillámon keresztül melegíti az "L" idomot, ami melegíti a bordát, ami igyekszik melegíteni a levegőt. De ugye ez nem sikerül neki olyan könnyen mert a levegő elvezeti a hőt, és így előbb utóbb beáll valamilyen egyensúly.
Kicsit elbonyolítottam. A rövid válasz annyi, hogy az "L" idom gyakorlatilag nem ront érzékelhető mértékben a hűtésen. Valamelyest akadály a hőterjedés útjában, de úgy vélem ettől erősebb hatás a tömegéből adódó többlet hűtési készsége. A hűtés legkritikusabb része a csillámlemez. Ennek hőellenállása legalább 3 nagyságrendel nagyobb, mint a borda-"L" profil csatlakozásé.
(#) Alkotó válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Ha a kimeneten tápfesz van, akkor az áteresztő tranyók közül legalább egy teljesen nyitva van, vagy zárlatos.
(#) dkarcsi73 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Szia!
Rátapintottál a lényegre, "a kimeneten kint van a tápfesz", és miért is ??? a D2 dióda fordiva van!!
Megforditottam, kitünően működik minden része.
Gyönyörűen működik a tápfesz és az áramkorlát része is.
Köszönöm a terveket nagyon korrekt munka.
Üdv. Karcsi
(#) pumoka válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Szia Alkotó!
Mi van akkor ha a tranyó az L idomon keresztül kapcsolódik a hűtőbordára csillám nélkül viszont a hűtőborda távtartóval vagy bakelit lemezzel van felfogatva a táp dobozára. Akkor már teljesen jó a hűtés! Nem?
(#) Alkotó válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Bocsi, én rajzoltam fordítva a diódát. Nem volt szándékos. Nálam a kipróbálás előtt néha előfordul ilyesmi.
De az mindenképpen jó hír, hogy meg vagy vele elégedve.
Szívesen látnék pár fotót a műről.
(#) Alkotó válasza pumoka hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Akkor jobb a hűtés. Mivel itt a collectorok éppen közösek, így elvileg ez a megoldás is működhet.
Csak az a gond vele, hogy az egész hűtőrész a pufferelt pozitív polaritáson lesz, tehát oda kell figyelni a beépítésnél.
(#) dkarcsi73 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 4, 2010 / 1
 
Tényleg még csak mű.
Alkotás akkor lesz ha dobozolva lesz.

1.jpg
    
(#) Alkotó válasza pumoka hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
A meghajtót (BD244) szigetelni kell.
(#) Jackass hozzászólása Márc 4, 2010 /
 
Üdv!

Labortápot készülök építeni. Csak feszültséget szándékozok szabályozni de pozitív és negatív feszültséget egyaránt akár egyszerre teljesen szimmetrikusan. Először 2db LM350T gondoltam külön külön megépítve és stereo potival állítva a feszültségeiket jól összehangolva és a kimeneteket a szokásos módon összekötve + gnd - tápot kapva. Nem tudom hogy az IC-k megölnék e egymást vagy sem. 250VA es a trafom 2x27 Vos. Esetleg lehet ezeket az IC-ket párhuzamosan kötni hogy nagyobb áram is átfolyhasson magasabb feszültségen? Találtam kapcsolást LM337 és 317 el. Szimmetrikus tápként működtetve. Ezzel a kapcsolással lenne érdemes foglalkozni? Csak párhuzamosítani az IC-ket vagy valakinek esetleg valami ötlet vagy tapasztalat? Előre is köszönöm a segítséget Minden ötletet várok
(#) ToXeN hozzászólása Márc 4, 2010 /
 
Helló!

Ha a trafódnak 2 szekundere van, tehát nem "középnullás" akkor nem látom akadályát, hogy 2 LM350-eset sorba köss (szimmetrikus), ha mégis középleágazásos lenne akkor marad a Pozitív-Negatív páros (LM337 és 317)! De mivel a trafód 38V-ot ad pufferelve és az LM350 csak 35 voltnyi különbséget tud kezelni, nem tudnád 3V alá vinni a kimenetet! Továbbá szinte el is felejtheted a 3 Ampert! Párhuzamosan kötni több ilyet ha jól tudom úgy lehet, hogy 0,1 Ohmos ellenállásokkal kötöd össze a kimenetüket... Nem megyek bele, hogy hol és miért lenne jobb választás egy tényleges labortáp, mivel konkrétan ez a megvalósítás a "vágyad"!
(#) Alkotó válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 4, 2010 /
 
Nekem tetszik.
Eredetileg nem gondoltam bele ilyen rövidített hűtőprofilt, és a potit is beleterveztem, de így is teljesen korrekt.
Idő közben én is "úsztam" kicsit a talajvizes pincében (3cm a víz), melynek eredménye néhány beültetett alkatrész lett.

DSCF9607.JPG
    
(#) Jackass válasza ToXeN hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Üdv!

Íme a kapcsolási rajz amit említettem. 2 szekundere van a trafónak. A kapcsolási rajz alapján így akárhány IC-t be lehet kötni?Megfelelő referencia feszültséggel le tudok menni 0 V ig vagy tévedek?

Untitled.jpg
    
(#) vera hozzászólása Márc 5, 2010 /
 
sziasztok, én épiteni, kesztem.egy labor,tápot,és azlene,kérdésem ,hogy van egy,trafom,ami,24volt-220vol-400w ez tulnagy, mitszoltok hozá,
(#) vera hozzászólása Márc 5, 2010 /
 
ha készleszek,panelel, feltőltök egy,képet, 1v-30voltig szeretném,de trafo,a god,hatutok segitse,tek köszi
(#) ToXeN válasza Jackass hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Szia!
Az adatlapban le van írva, hogy hogyan lehet lemenni 0 voltig, továbbá van egy-két kapcsolás a párhuzamos módról is!
De nem ajánlják a párhuzamos módot, inkább áteresztő tranzisztorral "segítik" meg az IC-t sokkal megbízhatóbb így!
Itt van egy két rajz, hogy hogyan lehet ezt megvalósítani:
1
2
Persze hogy állítható legyen a fix ellenállások helyett potit kell tenni!
De szerintem vagy 0V-ig szabályzol, Vagy nagyobb áramot veszel ki, kettő együtt nem tudom, hogy megoldható-e!
Vagy ott van még alternatívának az 5Amperes stabilizátor (LM338)
lásd: 5Amper
(#) Jackass válasza ToXeN hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Üdv!
Nem is a 0V tól való szabályozás a lényeg lehet az 5V is hanem az hogy 30-35V on le tudja adni a 3A-t. Szép dolog az 5A es változat csak egy kicsit drágaValóban jó volna egy áteresztő tranzisztoros megoldás. Vajon a 2 amit mutattál az jó lenne erre a célra?
(#) dkarcsi73 válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Az aluprofil azért ekkora mert hajszálpontosan ekkora maradt egy korábbi projektből. A potikat még lehet, hogy én is a panelre teszem majd a doboz-méret dönti el.
Vigyázz, a panelodon a DIÓDÁRA.
Csaó
(#) ToXeN válasza Jackass hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Igen! Bár én az Első linken lévő kapcsolást jobbnak tartom! A másodikon a 36000µF-ot soknak érzem 10000µF elég, és hogy szabályozható legyen R2 helyére egy 5k-s potit tegyél! 5V-ot ír veszteségnek a leírás, ez nem valami jó, ezért is az ELSŐ kapcsolás talán jobb!
Itt van bővebb leírással 1-es Bővebben
Igaz 78XX-el írják de alkalmazható LM317-hez is, hiszen ugyanaz, csak GND helyett ADJ van!
(#) Alkotó válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Azóta már sikerült a rajzot kijavítani, most már a helyes diódairány van fent itt is.
(Nálam nem fog gondot okozni, mert azt a diódát nem is tervezem beültetni, csak szélsőséges esetben lenne védelmi szerepe)
(#) Jackass válasza ToXeN hozzászólására (») Márc 5, 2010 /
 
Köszönöm a segítségetMegépítem és lesz ami lesz
(#) dkarcsi73 hozzászólása Márc 6, 2010 /
 
Sziasztok !
A Pumoka fényképei közt láttam egy panelműszert ami feszt, áramerősséget és hőmérsékletet is mér.
Ilyet hol lehet beszerezni. ?? (Ha bucsuba akkor gondolom három pálcás)
(#) MolnarG válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Ilyet legfeljebb építesz, nem hiszem, hogy készen kapsz ilyet.
(#) GyurikaBx válasza dkarcsi73 hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Szia! Én az egyik aukciós oldalon láttam nem is volt olyan drága.
Üdv:Gy
(#) gydanee hozzászólása Márc 6, 2010 /
 
Sziasztok!
Az volna a kérdésem, hogy ebben a kapcsolásban az R7-es, és R23-as ellenállásoknak az értéke 1,2ohm. Ilyet nem tudtam szerezni, de van helyette egy darab 1ohm-os, és egy 1,5ohm-os ellenállásom. Ezeket betehetném a helyére? Természetesen 5W-osak, mint a tervben.
(#) ToXeN válasza gydanee hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Persze, hiszen ugyanaz az eredő! Maximum az egyik egy kissé jobban fog melegedni, de ez még belefér!
(#) gydanee válasza ToXeN hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Én is pont erre gondoltam! Köszi a megerősítést!
(#) Alkotó hozzászólása Márc 6, 2010 / 1
 
Összeraktam a saját példányomat a Pioneer féle V2.7.1-es vezriójú tápból.
Minden funkció hibátlanul működik, rezzenéstelenül stabil a feszültség, jól szabályozható az áram, és a DC-OFF is éppen olyan, mint amilyennek lennie kell, azonnal tilt.
1. A panelon van egy hiba (már a második, de hát ez a prototípusok velejárója), mégpedig az áramhatár beállító poti fordítva szabályoz. Letekert állapotában adja a legnagyobb értéket. Holnap ki fogom javítani a panelt, és közzéteszem. Ez igazából nem is tervezési hiba volt, mert a kapcsoláshoz jó, csak rosszul elemeztem a kapcsolást, mert már oda is fordítva írtam fel a min/max irányokat.

2. Nálam az "50V-os" ellenállásértékek kerültek beültetésre, de az 5A-t nem javaslom a melegedés miatt. Septében végeztem egy rövid hőterhelést, és bizony ekkora feszültséghez már komoly hőre kell számítani még 4A-nél is. Tehát én 4A-re állítottam be, amihez R10=100kohm.
3. Lusta voltam most alkatrészekért koslatni, és mivel R3 430kohm-ja nekem nem volt, így 470k-t raktam helyette. Semmilyen érzékelhető gondot nem okozott.
A fotók nem túl fényesek, de most csak egy "zseb" gép volt kéznél, amit lehetett azért megpróbáltam kihozni belőle.


Paneltervek itt
(#) SALáta válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Szép, nekem nagyon tetszik. Azt hiszem másod tápnak megépítem. Mivel nem kell nagy így elég a 30V és a 2 A is. Esetleg a csatornaszám lesz több kettőnél.
(#) Alkotó válasza SALáta hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Szerintem is jó táp. Szerintem a legnagyobb előnye, hgoy csak egyetlen bemenő fesz kell neki. Ráadásul az 24-42V között bármi lehet (azért néhány ellenállást igazítani kell ilyenkor).
További érdekesség, hogy szinte a semmiből építkezik.
Ha nincs külön nyomós okod rá, akkor azt javaslom, hogy engedd fel a feszültséget 50V-ra, az áram meg maradhat 2A. Mégha most nem is látszik ez szükségesnek, szinte biztosan eljön majd az idő, mikor örülni fogsz a nagyobb feszültség lehetőségének.
(#) SALáta válasza Alkotó hozzászólására (») Márc 6, 2010 /
 
Minnél egyszerűbb annál jobb. Kevesebb a hibalehetőség. Majd ha az álló munkáim kész lesznek erre is sort kerítek és kap a másik tápod is egy új dobozt talán szebb belső élettel.
Következő: »»   230 / 840
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem