Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vízérzékelő kapcsolás
Lapozás: OK   1 / 3
(#) Lozsa hozzászólása Szept 28, 2008 /
 
Kész a búvárlámpám prototipusa, legalábbis a belsőrész... A ház még nem teljesen kész...

Szóval ott tartok, hogy a 7 led veérlését programozgatom, és több "fícsőrt" is szeretnék beletenni. Pl: csökkenő akkufeszre figyelmeztet (villog 5-öt 50%-nál), PWM-mel dimmelés, túlmelegedésnél fokozatosan lejjebb veszi az áramot...

Ám kitaláltam még egy olyat, hogy milyen jó lenne, ha a lámpa a szárazon nem világítana (elkerülendő hogy a parton, vagy a csónakban feleslegesen fogyassza az akkut, ráadásul még túl is melegszik hamar a kielégítetlen hűtés miatt)

Arra gondoltam, hogy lenne valamiféle kivezetett szenzor ami jelezné a PIC-nek, hogy vízben vagyunk-e avagy sem.

Na erre szeretnék javaslatokat, hogyan lehetne megoldani?
(#) bbalazs_ válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 28, 2008 /
 
Nyomaserzekelo. Ez draga, de biztos.

A masik egy sima ellenallasmeres ket kivezett elektroda kozott, aztan ra az AD-re.
(#) lapose válasza bbalazs_ hozzászólására (») Szept 28, 2008 /
 
Szia!
A múltkor az egyik pesti elektronikai bolt turkálós részén vettem nyomáskapcsolót. 45mbar-ra kapcsol, és kb. 100FT volt. Ha jól tudom az automata mosógépekben használnak hasonlót. Szerintem a víz alatt félméterre már biztos kapcsolna!
(#) pista91 válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 28, 2008 /
 
Szia!
Én ezt szoktam használni.

üdv.
(#) Lozsa válasza pista91 hozzászólására (») Szept 28, 2008 /
 
Ez egész jó! És ha vízbe teszem tuti, hogy menni fog? Mivel itt érintésről van szó.
(#) pista91 válasza Lozsa hozzászólására (») Szept 28, 2008 /
 
Szia!

Kipróbáltam, 100% hogy működik!
(Ha meg nem, akkor buktál 15 FT-t )

üdv!
(#) lapose válasza pista91 hozzászólására (») Szept 28, 2008 /
 
Szia!
Csak ebben a formában gázos! Mindenféleképp biztosítani kell, hogy a két érintkező ne érjen egymáshoz, mert a tranzisztor elpukkan. Vagy a bázissal kell sorosan egy ellenállás!
(#) edgar hozzászólása Szept 29, 2008 /
 
Az egyszeru vizerzekelokkel a z a baj, hogy egy ido utan elkopik az elektroda.
Az alabbi kapcsolas ezt megoldja:

Kép: Hivatkozás
(#) bandras válasza edgar hozzászólására (») Szept 29, 2008 / 4
 
Ez már sokkal korrektebb kapcsolás mint pista91-é, mert váltófeszültséget küld az elektródákra, ami nem elektrolizál, feltéve, hogy a generátor 50% kitöltésű jelet szolgáltat. Az egyetlen gyenge pontja, hogy egyik elektróda sem lehet összeköttetésben a közös ponttal. Ezt küszöböli ki a csatolt kapcsolás. A lényeg a bekeretezett rész, amely viszont igen egyszerűen megoldható a kontrollerrel.
(#) maxpack hozzászólása Márc 27, 2010 /
 
Sziasztok

Van egy othoni kis ontozo berendezesem, amivel a kis palántákat tudom nevelgetni, ontozni.

egy microcontroller segitsegevel szeretnem kontrollalni, hogy valoban ontoz-e a berendezes.
A microcontrollerrel annyira jutottam, hogy az IC-n 2lábat figyelek, hogy az ossze-e ér. ha osszeér, akkor ontoz a berendezés.

A kérdésem a kovetkezo:

Hogyan tudom a legegyszerubben és legpontosabban megállapítani,hogy kapok-e vizet?

az ontozo végén egy spriccelo van, tehat ossze - vissza ont. {spriccel}
(#) tiggersoft válasza maxpack hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
Nyomáskapcsoló?
(#) ha6pc válasza maxpack hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
A legegyszerűbben és legpontosabban én egy gépjármű üzemanyag-átfolyásmérőjével kisérleteznék.
Ha már mikrokontroller,akkor csak számolnod kell az impulzusokat. Amellett az valóban az átáramló mennyiséget méri,tehát ha "vízszelep nyitva van","vagy szivattyú megy " parancskor nincsen áramlás,akkor még riasztójelzés is belekalkulálható.
A két láb zárva az még csak a víz jelenlétét mutatja,de az duguláskor is jelen van.
(#) efraim válasza maxpack hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
Szerintem nem kell ide semmiféle microcontroller.
Itt a fórumon találsz erre választ: http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_6979.html
(#) kisedison válasza maxpack hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
Építsd meg ezt amit lerajzoltam. Ennél egyszerűbb szerintem nincsen. A tranzisztor bázisára kötöd az egyik elekrtódát a másik elektródára pedig rákötöd a + fesz. A tranzisztorral pedig már azt kapcsolsz amit akarsz.
Sok sikert az építéshez.

Üdv, kisedison!
(#) idlob válasza maxpack hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
Kukkantsd meg ezt is ha már úgyis ott van az uC.
(#) maxpack válasza kisedison hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
de mi van, ha a szelep utan meg marad viz a csoben?
(#) maxpack válasza tiggersoft hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
szia
ez hogy is mukodik?
Ha van nyomas, kapcsol, ha nincs akkor visszakapcsol?

esetleg milyen tipusu kellene nekem erre a celra?
es esetleg az ara is irdekelne.
(#) maxpack válasza idlob hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
szia, ezzel is az a fond, hogy az "elektrodat" nem tudom hova tenni. egy sima csoben, ami felfele spriccel (lehet ezt a felfele reszt nem emlitettem) megmarad a viz.
(#) maxpack válasza maxpack hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
tiggersoft - esetleg, mibol tudnam kiszerelni? gondolok most mosogep meg hasonlokra...
(#) tiggersoft válasza maxpack hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
Szerintem otthon is kivitelezhető bizonyos nyomásig...de ha bontani akarsz gondolj a hütőszekrényre! abban is van.
(#) csovaril válasza maxpack hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
Lehet, hogy túlbonyolítom a dolgot , de szerintem egy kodenzátort képezel a slag egy adott részén, és ha van benne víz, akkor megváltozik a kapacitása. így bele se kell nyúlni, kívülről figyelhető.

kondi.JPG
    
(#) efraim válasza csovaril hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
Ez biztosan nem jó megoldás, mert maxplack azt írta, hogy a cső függőlegesen áll. Márpedig, ha függőlegesen áll. akkor a szelep lezárása után is marad víz a csőben, egészen a pereméig. De mégis meg lehet csinálni, ha beleépít a csőrendszerbe egy hurkot, ahol a hurok teteje magasabban van, mint a csővég széle. Ha ezen a hurkon helyezi el a "kondenzátor" fémfegyverzeteit, magasabban mint a csővég, akkor a mutatvány működni fog.
(#) maxpack válasza efraim hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
koszi, megprobalom.
(#) maxpack válasza csovaril hozzászólására (») Márc 27, 2010 /
 
koszi
(#) kisedison válasza maxpack hozzászólására (») Márc 29, 2010 /
 
Úgy csináld meg hogy a víz mindenképpen kifollyon belőle.
Az elektródán lévő szigetelést csináld meg valami vízlepergető anyagból(pl. műanyag).

szig.JPG
    
(#) akeebaby hozzászólása Ápr 20, 2017 /
 
Kedves Mindenki !

Volt már itt a fórumon vízérzékelő, és meg is építettem az egy tranzisztoros relét vezérlő "érintőkapcsolót"... ami ugye alapja lehet a dolognak.

De most egy jóval komplexebb rendszert kell építsek:

Adott a házunk aminek a pincéjében van két folyosó és kb 20 db pincehelyiség, van informatikai hálózat is lent és több ház össze van kapcsolva. Az alapterület az kb 45m X 25m (lásd képet).

A pincehelyiségekbe nem akarunk bemenni és kábelezni, viszont a folyosón igen. A képen látható módon gondoltam a szenzorok elhelyezését. (nem rajzoltam be mindet de az elvet lehet látni)

A szenzorok jelét külön kezelem. Ez azért kell, hogy esetlegesen egy szenzor ne válthasson ki riasztást, csakis az A és B szenzorok együttesen érzékelve adjanak riasztást. A fekete téglalapok azok falak ami lemaradt a kézi rajzról (ajtónyílások ajtó nélkül). Általában ezeken a kisebb területeken gyűlik a víz és megy tovább. Mivel az aljazat nem mindenhol egyforma így van hogy egy "blokkon" belül nem lepi el az A és B szenzort is ezért gondoltam a blokkonkénti fordított szenzorozásra. Mert így akkor minden esetben kiváltja a riasztást ! (Letesztelni nem mindenhol tudom, de ennyi szenzorral biztosan jelez ha baj van és amikor elázott akkor látom melyik szenzort kell egy picit arrébb tenni)

Azért kérek segítséget mert még az alapoknál vagyok és cél lenne az olcsó egyszerű megvalósítás, de nagy üzembiztosság.

Szenzorok: egy NPN tranzisztor és 2 ellenállás 12v táp és hajt egy relét, vagy nem is kell relé mert csak adja tovább a 12v ot az összegző áramkörnek....
Maga az érzékelés egy epoxy rúdban 2 rozsdamentes csavar amire jönnek a vezetékek, középen átfúrva amiatt hogy lehessen a falra fixen felfúrni és mindez a padtót érintve felszerelve.

Összegzés, riasztás: első gondolatra egy 7408 ra gondoltam amire bejönnek a szenzorok jelei és a kimeneten egy relét húz. Mindezt úgy hogy 4 darab ilyen áramkör készül és ezzel minden folyosó ketté van osztva. Kisesebb az esélye a fals riasztásnak és kisebb távolságokat kell áthidaljak a szenzorok vezetékeivel is.
A relés kimenete pedig minden ilyen áramkörnek, elmegy az egyik irányba a lépcső felé és ott jegyelgyűjtőn csinál egy rövid-zárat.

Kiértékelés riasztás: Sokáig keresgéltem mire találtam egy elfogadható árú IP alapú I/O áramkört.
LAN Kontroler V 2.0 a Tinycontrol terméke. Ezt nem reklámnak szánom ! Sőt ha valaki tud jobb olcsóbb vagy más megoldást akkor ne tartsa magában !!!! De mivel van Ethernet hálózat ezért ez alap elvárás. Láttam Arduino és hasonló dolgokat is ami megvan pár dollárból, de meghaladja a képességeimet.

Szóval ennek van 4 digitális bemenete és relés kimenete is és 12 000 Huf ból beszerezhető !
Ez gyűjtené be a négy összegző áramkör riasztási jelét és továbbítaná.
Hogy hogyan még nem tudom egyrészt nem ismerem még a készüléket de ez a kisebbik probléma, mivel tud web szervert, SNMP -t stb... tehát a kiolvasása nem nagy gond és csak gondolkodás meg program kérdése hogy pl. riasztás esetén mondjuk a COM X porton AT parancsokkal fel is hívjon 2 - 3 számot. Ez már tökéletesen elég.

Vezetékek: elvben egy 4-6 eres telefonkábel elég.

A 4 db összegző dobozhoz 2 ér a táp 12v DC , 2 ér vissza a riasztás miatt az IP I/O dobozba.
A szenzorok felé: két ér a táp egy meg vissza a jellel. (ha sikerül megspórolni a relét és biztonságos marad)

Kérdések:

a szenzoroknál nem cél hogy galvanizáció ne történjen, egyrészt a kontaktusok pótolhatók, másrészt a rendszer az elázás után lekapcsolásra kerül a kiszáradásig (vagyis az a része ahol a víz van).
Viszont a vezetékek hossza kérdéses és mivel keresztezi a pincei 230v os világítási hálózatot a zavarvédelem is fontos lenne.
Erre egy megoldás lehet valami freki elküldése és akkor azt kellene figyelni az összegző áramkörben?
Így kiküszöbölhető lenne pl ha felkapcsolnak egy villanyt és az az A és B szenzort is megzavarja és kiváltja a riasztást?

Na ugye és most tartunk ott hogy mikronvezérlő kellene... még egy szál vezeték az órajelnek...
És itt az én tudásom meg már kevés !!!Illetve nagyon jó lenne megúszni !!!

Az is eszembe jutott amit a mai riasztó központok tudnak: a táp külön 2 ér a jelzés meg 2 éren megy egy soros vagy párhuzamos ellenállással és itt a központ az ellenállást figyeli.
Alap esetben mondjuk 10K ekkor nincs riasztás, szabotázskor 0 K ekkor riaszt, mozgásérzékelésnél meg 20K ekkor is riaszt. Mondjuk itt a két állapot azért kell hogy tudja a központ hogy mi volt az esemény ami miatt riasztott.
De itt valami jelet is küldenek mert ha vezetékkeresővel hallgatom a riasztó vezetékét akkor gyors La-La-La szerű hangot hallok. Gondolom ez a zavarvédelem miatt van.

Akinek ötlete van kérem írjon !

szenzorok.jpg
    
(#) Syn7h37ic válasza akeebaby hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Satel FD-1 vízérzékelők, és egy riasztóközpont. Ennél egyszerűbben és költséghatékonyabban nem megy szerintem. Riasztó bármilyen, ami tud 20 zónát. DSC, 1832 Paradox, SP 7000 Satel Integra 32 stb stb... Ha kell IP, akkor Paradox, vagy Satel. Satel FD-1
(#) akeebaby válasza Syn7h37ic hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Szia,
köszönöm, de egyrészt horror pénz és itt lemarad az építés tesztelés öröme!

érzékelő: 20 X 5000
riasztó központ : 35-45 ezer
Zónabővítő: 8-20 ezer

És még benne sincs a doboz, táp, ethernet modul.......

Szóval a kész megoldásokat megnéztem és nem feleltek meg.

Ha lehet inkább próbáljunk a fent leírt gondolatmenet vonalán haladni
(#) Bakman válasza akeebaby hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Érzékelő, mint a melléklet. Akár falra is fel lehet csavarozni, saválló csavarokat bele és kb. készen is van. Szenzoronként három vezeték elég: VCC, GND, Alarm. A szenzor közelében maga az érzékelő kapcsolás, így viszonylag védett a zavartól. A riasztási központba javasolt a mikrovezérlő.
(#) akeebaby válasza Bakman hozzászólására (») Ápr 20, 2017 /
 
Szia Bakman !

pontosan ugyanezt gondoltam én is ki annyi különbséggel hogy én középre egy furatot gondoltam, mivel az elég a stabil rögzítéshez

Neked ez milyen áramkörön van és mire használod ? Esetleg van kapcsolási rajzod ?

Az érzékelő kapcsolás nem is nagy ügy pl. arra is gondoltam hogy minden szenzorban benne lenne fixen és műgyantával kiöntöm. Ha lespóroljuk a relét a szenzoron akkor akár SMD méretben is elfér nagyon kicsi helyen. Így a szenzorhoz megy a három vezeték és a víz sem bántja. Apró feature, hogy egy led jelzi az állapotot, ami a fehér műgyantán simán átlátszik így az hibakeresésnél is jó például.
A jelvezetékét meg kb 3-15 méterenként gyűjtöm dobozba amiben van egy pici áramkör mondjuk ÉS kapukkal (7408) és ha két szenzor A és B is jelez akkor az meghúz egy relét.

Azt meg már nagyobb távolságokba is tudom vinni mivel az egy egyértelmű rövid-zár.
Ott az Ethernet I/O kártya bemenetén meg a földre kell lehúzni egy magas értéken tartott pontot. Ezen a részen a zavarás nem igazán érdekes.

Ha nagyon biztosra megyek, akkor egy kis védőellenállás meg egy optocsatoló elé és azzal megvédem a hosszú vezetékben indukálódott feszültségtől (Ami esetlegesen rákerül a világítási hálózat közelsége miatt) is az IP kártya bemenetét.... hacsak nem hasonlóan védve van !

A zavarvédelem lehetne az is hogy egy számláló pörög és órajellel figyeli a másik oldal, vagy ha aktív akkor lead egy meghatározott jelet... valami olyan kéne ami biztosítja a jel egyediségét és azt a vevő is tudja. Viszont az A és B érzékelők miatt mindez úgy kell tudnia a vevőnek, hogy csak akkor kapcsoljon riasztást ha mindkét fajta érzékelő leadta a jelet. De ugye ez már mikróvezérlős dolog, mert azzal sokkal könnyebb megoldani.

Itt én nem pár cseppnél akarom megfogni a vizet, hanem amikor tényleg baj van... 100 -200 liter már és a pincéből folyik ki... ami meg egy "Tócsa"

Ha ez bekövetkezett akkor ideális esetben az A és B érzékelő is jelt ad ami a 7408 -ban összegződik és meghúzza a relét.

Azonban a lehetséges hibák:

1: nyugalom van semmi nem jelez de az egyik bérlő kiönt egy kis vizet és jelez az érzékelő, ez a kisebbik gond mivel az A és B érzékelő emiatt lett kitalálva.

2: nyugalom van de az érzékelők jelvezetéke a 230 as világítási hálózat miatt kap egy zavarjelet. Mondjuk kiég egy izzó és ad egy lökést. Mivel mind az A és B szenzorok váltakoznak ezért a jelvezetékük egymás mellett fut, ezért mindkettőre rákerül a tüske és a 7408 ezt összegzi és meghúzza a relét ami riasztás lesz.

Erre mondjuk azt gondoltam ki, hogy a 7408 bemenete előtt kell valami ami csak akkor kapcsol ha mondjuk folyamatosan 2 másodpercig kapja a szenzortól a jelet. Ezt megkettőzve a 7408 mindkét bemenete elé téve már megvédtük a tüskéktől a rendszert.

És ez még nem is nagyon nagy "alkatrésztemető"
Következő: »»   1 / 3
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem