Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villámdetektor
 
Témaindító: Ricsa, idő: Jan 8, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   2 / 8
(#) MaSTeRFoXX hozzászólása Máj 16, 2007 1 /
 
(#) Ricsa válasza MaSTeRFoXX hozzászólására (») Máj 16, 2007 /
 
Szép!!!
(#) Tom-ee hozzászólása Máj 16, 2007 /
 
http://www.villamdetektor.hu/
Tudja vki, hogy ez hogy működhet? mert ha nem túl bonyolult, akkor használható ötletnek tartom egy ilyen megépítését. és sztem ennek a használata különösebb veszéllyel sem jár...
(#) vtsoftware hozzászólása Jan 20, 2008 /
 
Nem tom [EZT] láttátok-e már?
Amúgy jók a képek, csek nem tudok rájönni hogy Kaptad ÉPP el a villámot
(#) gg630504 válasza vtsoftware hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
>csek nem tudok rájönni hogy Kaptad ÉPP el a villámot

Én úgy szoktam, hogy elindítgatom éjjeli üzemmódban az exponálásokat, egy-egy 8 s-ig tart. Ha ez idő alatt épp villámlik, akkor van egyel több szép képem, ha nem villámlik, akkor törlöm a fekete képeket.
(#) Atis57 válasza becko8 hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
Szia !
A glim minden fázisceruzában van + kapcsolós hosszabbitó kapcsolőjában világit.+ villanyboyler...stb
A közelivillámlás
1 0-100m helyben
2 max1,5 km ez a közeli
3 a többi távoli VILLÁMLÁS.
a VILLMOS TÉRERŐT SZOKÁS MÉRNI ---készen is van 1,...2 000 ft . ha 9kV/m alatti nincs a közelben villám 30 kV/m- nél biztos van...efölött MEGTALÁLT !
villámláskor kisül 0,,,,,0,8 kV/m-ig utána lassan töltődik...
(#) vtsoftware válasza gg630504 hozzászólására (») Jan 20, 2008 /
 
Értelek, jó nagy memóriakártya kellhet hozzá , majd ha viharos idő lesz kíváncsiságból én is kipróbálom
(#) danca hozzászólása Ápr 19, 2010 /
 
Én is találtam egyet: Bővebben: Itt

Évek óta meg akarom építeni
+ még hozzá eső és dörgés érzékelő
Ha a PICeket is megismerem, még villámtávolság kiszámítót is tervezek hozzá.

Érdemes megépíteni, vagy inkább nem? :shocking:
(#) Cellosion hozzászólása Máj 8, 2010 /
 
Én is kísérleteztem a különböző kapcsolások elkészítésével, de volt néhány alkatész, amit nem tudtam beszerezni semelyik elektronikai boltban sem (főképpen a tekercsek).
Ezután feladtam az ez irányú próbálkozásaimat, kicsit másképpen hoztam össze a detektort.
Vettem egy kis világrádiót pár ezer forintból (lényeg, hogy legyen rajta mw - középhullámú, és sw - rövidhullámú sáv). Ennek a fülhallgató kimenetét rákötöttem a hangkártya line in bemenetére. Kerestem egy olyan sávot a középhullámon, ami viszonylag csendes és egy Goldwave nevű progival veszem fel a jelet. Így ki tudom rajzolni egy grafikonon a bemenő jelet, akár néhány órára visszamenőleg is. Ezen nagyon szépen látszanak a tüskék, ha villám volt. Észrevételem szerint, olyan 40-50 km-re lévő villámokat már elég észrevehetően detektál.
Sokan írták, hogy a rövidhullámon jobban hallhatóak a villámok, ennek ellenére jelenleg középhullámot használok, mert rövidhullámon nálam sokkal kisebbek a tüskék. Ez lehet azért is, mert még nem sikerült a rövidhullámon teljesen csendes frekvenciát találnom, de még javában kísérletezek vele.
(#) kadarist válasza Cellosion hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Szia!
Próbáld ki ezt!
A VLF-vétel sokkal érdekesebb, mint a "sima" villámdetektálás. Több ezer kilométerre zajló zivatarok villámtevékenységének az ionoszféra által eltorzított jeleit lehet vételezni.
Érdekes cikk a témában:A világ legidősebb rádióadásai
(#) moltam hozzászólása Máj 8, 2010 /
 
Ismertető az OMSZ villámlokalizációs rendszeréről.Bővebben: Link
(#) Cellosion válasza kadarist hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Gondolom VLF sávot nem használnak emberi kommunikációra. Ha esetleg mégis, akkor milyen területen?
Csak azért kérdezem, hogy merre induljak el kutakodni, ha egy VLF vevőt szeretnék beszerezni (ha egyáltalán létezik ilyen).
Villámdetektálásra használt már valaki ilyet, esetleg rendelkezik valaki tapasztalattal?
(#) kadarist válasza Cellosion hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
A VLF "sáv" a hallható frekvenciák tartománya. Tehát ha VLF-vevőről beszélünk, akkor gyakorlatilag egy hangfrekvenciás erősítőről van szó.
(#) kadarist válasza kadarist hozzászólására (») Máj 8, 2010 /
 
Természetesen elektromágneses rezgésekről van szó, és nem hanghullámokról, csak a frekvenciájuk nem több 30 kHz-nél.
(#) gyugyu3 hozzászólása Jún 8, 2010 /
 
Sziasztok! Ez a villám detektor fényérzékeny diódával működik. Főleg fotózáshoz csináltuk. Leírása itt található:
leírás
(#) vilmosd válasza gyugyu3 hozzászólására (») Jún 8, 2010 /
 
Hali
Idézet:
„Ez a villám detektor fényérzékeny diódával működik.”
A mellekelt kapcsolas egy darab drottal mukodik. Igaz nincs idozites benne.
Udv Vili
Ps. Egy baratom "talalmanya".
(#) sz_ferko hozzászólása Jún 8, 2010 /
 
A kapcsolást az alábbi linkról vettem. Itt további ötleteket találhattok. Mellékelek néhány képet. A nyák nem tartalmazza a rezgőkört, amely hosszúhullámra (kb. 300-340kHz) van hangolva. Antenna 40-60cm.
lighting detector
(#) fester válasza sz_ferko hozzászólására (») Jún 19, 2010 /
 
Szia
Valamit tudnál rolla mondani hogy szuperál ?
(#) fester hozzászólása Jún 20, 2010 /
 
Sziasztok
Találtam egy érdekes oldalt a témában.
Adott egy antenna,egy áramkör, pc hangkártya vonalbemenet és egy program.
Érdemes egy pillantást vetni rá Bővebben: Lightning radar
Nem tűnik túl bonyolultnak a szerkezet.
(#) Gafly hozzászólása Jún 20, 2010 /
 
Én ezt csináltam Watt fórumtársnak, ha minden igaz akkor az idén végre megszabadulok tőle (Aug. 14) mert jó nagy (nem Watt hanem ez az izé ). Bővebben: Link
(#) sz_ferko válasza fester hozzászólására (») Jún 20, 2010 /
 
A rezgőkör kb. 300kHz-es hossszú hullámra van hangolva. Ez a hullámhossz érzékeny a légköri kisülésekre. A 270ko ellenállás kicsit rontja a rezgőkör Q-ját és egyben megakadályozza az oszcillációt. Antenna hossz nem kritikus 50-60 cm-es teleszkóp antenna megfelel. A Q1-es tranzisztor RF erősítöként üzemel, felerősíti a rezgőkörre érkező, villámlás által keltett impulzusokat. A felerősített jel 120pf-es kondenzátoron a Q2, Q3 tranzisztorokbol felépített monostabil mv. bemenetére kerül. Megfelelő nagyságú jel átbillenti a multit, Q3 kinyit bekapcsolja a lámpát vagy a ledet. Ebben az állapotban addig marad mig a 10 µF kinem sül. A módosítot rajzon 20k-os potival lehet az érzékenységet állítani. Ledek, lámpák, hangszóró illesztése és a módosított rajz a mellékelt linken megtalálható. A rezgőkört egy 40mm hosszú ferrit rúdra tekertem teljes hosszában 0.1mm cuz huzalból. Pontos freki és a rezgőkör jósága (Q) nem krtikus. Én a ledes megoldást választottam. Az áramkört elkészítettem, bár dobozolásra ill. komplettírozásra nem került még sor. Az áramkör nekem működött. Ha épp nincs zivatar, egy kis szikrát forszírozhatunk a készülék közelében, gondolom ez nem lesz műszaki probléma. További részletek itt: Link
(#) fester válasza sz_ferko hozzászólására (») Jún 23, 2010 /
 
Szia

Nagyon köszönöm.Megyek és begyüjtöm az alkatrészeket hozzá
(#) Bagyula hozzászólása Jún 24, 2010 /
 
Sziasztok !

A mellékelt kapcsolási rajz a Rádiótechnika folyóirat 1984/7 számában jelent meg .

Szerintem valami ilyesmire van szükséged .
(#) sz_ferko válasza Bagyula hozzászólására (») Jún 24, 2010 /
 
Alapkapcsolásnak jó. Az általam bemutatott kapcsolás monostabilját lehetne helyettesíteni evvel. A bemeneti fokozat maradna. Az érzékenység szabályozást meg kellene oldani.

be.jpg
    
(#) gaben62 válasza sz_ferko hozzászólására (») Jún 30, 2010 /
 
Én 1hosszúhullámsávot LW,is tudó régi világvevő rádióból,alakítottam ki villámdetektort.
Indikáláshoz 5db.kocka led,és azt meghajtó TA7366p,Ic,használtam fel.
Az egész cucc 4db.cer elemről megy,LW,260-300KHz en.
Érzékenységet hangerő potival lehet beállitani.
Akár hiszitek akár nem,nagyobb zivatar cellákat 90-100km.ről jelzi,a kisebb villámlásokat,50-60km,ről is.
Utóbbinál apró folyamatos sűrű villámláskor,3-4led jele világit.
Hangot is ad.
(#) Lecsókaa hozzászólása Ápr 5, 2011 /
 
Tiszteletem!

Nem tudom, tudnátok-e segíteni, nekem egy ilyenre lenne szükségem : Bővebben: Link
Elég lenne mondjuk csak 10-15 km is Kapcsolást tudtok mutatni? Köszi előre is!
(#) pana-papa hozzászólása Ápr 28, 2011 /
 
Üdv!
Itt a tökéletes villámdetektor!
Fejlett navigációval és intelligenciával rendelkezik, önjáró és a villámhárító funkció nem opcionális, hanem alapfelszereltség.
(#) banday hozzászólása Ápr 28, 2011 /
 
Üdv!!
Szerintem ez is elég egyszerű,bár a tekercset és az antennát nem igazán értettem ki a szövegből.Ha valaki esetleg kibogarássza akkor kérem írja ide le.Előre is köszönöm!! Bővebben: Link
(#) t.gergo hozzászólása Ápr 30, 2011 /
 
sziasztok!
megcsináltam ezt a kapcsolást:http://bsselektronika.hu/index.php?id=487 csak nem működik valaki tudna példákat mondani vagy valami hogy mért nem megy? egyáltalán működik a kapcsolás?
(#) kadarist válasza t.gergo hozzászólására (») Ápr 30, 2011 /
 
Szia!
A 90 menet Litze-t is megcsináltad hozzá?
Következő: »»   2 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem