Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   286 / 841
(#) Attila86 válasza rascal hozzászólására (») Júl 31, 2010 /
 
De, csak gondolkodom valami elegánsabb megoldáson, csak tranzisztorokkal...
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 31, 2010 /
 
Idézet:
„Egye fene... Lesz TL431 referenciának a maga 50ppm-ével...”


Sajnos a TL431 soha nem fog nekem 3V-nál többet adni 5V-os tápfeszültségről. Merthogy a PIC-nek minimum 3V referencia kell. Szimulálgattam, méricskéltem, kísérletezgettem, keresgéltem más olcsó referenciákat de sajnos arra jutottam hogy a 825Ft-os REF198-at nem lehet elhagyni. Ezzel kb 750Ft-al lett volna kevesebb a PIC-es panelmérő II alkatrészköltsége.

Ha esetleg van valami ötletetek szóljatok, én már mindent végigzongoráztam...
(#) Hp41C válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 31, 2010 /
 
Szia!

Az MCP1541 -et nézted már (a ChipCad -nál csak 184 + Áfa - ha van...)
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 31, 2010 /
 
Szia!

Sajnos nincs náluk. Megkérdem a HEStore-ban.
(#) Hp41C válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 31, 2010 /
 
Szia!

A pic kimenete egy BS250 gate-jére menjen, a source elektróda a pic tápjára. A drain egy ellenállásosztón keresztül a negatív tápra. A műveleti erősítő bemenete és a föld között egy másik BS250, aminek a gate-ja az ellenállásosztó középső pontjáról veszi a jelet.
Ha a pic kimenete magas, az első fet lezár, a második negatív gate feszültséget kap, kinyit.
Ha a pic kimenete alacsony, az első nyit, a második lezár (a gate feszültsége az ellenállásosztóval beállítható 0V-ra).

Az első fet helyett lehet pnp tranzisztort is használni bázisellenállással.
(#) Attila86 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 31, 2010 /
 
Szia!
Nem rossz, köszönöm!
(#) vaszil29 válasza Proci_85 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Szia!
Elkészült a labortáp.
Tökéletesen működik.
Saját tapasztalataim és a tesztelés során fényderűlt arra, hogy a Trimmer jobb ha 100K. (Jobb közeli értéket álíhat be az ember). Első indítás után kicsit csodálkozva ücsörögtem, mikor az áram potit 0-ra tekertem lement a feszkó 0v alá. (-0,04) és a led világítani kezdet, de próba képpen beforrasztottam egy 220ohm ellenálást a 8-as kimenetre a poti elé és ha letekerem a potit 0-ra akkor tökéletesen 0v mérhető és a led sem világít.
(#) vaszil29 hozzászólása Aug 1, 2010 /
 
Üdv!
Van egy kis gond.
Valamit elszúrtam.
Ampert akartam mérni kimeneten és a R23, R7 (1,2ohm)
ellenálás nagyon feltűzesedett. ésw szerintem valami megadta magát mert, hiába csavargatom a potikat, illetve az áram potit, csak 1v az ingadozás.
32-ről lemegy 31-re és kész, nem megy le 0v-ra. Q2 melegszik, szinte tűzes.
Vajon mi lehet a gond???
Melyik alkatrész nyírtam ki??
üdv szabi
(#) Proci_85 válasza vaszil29 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Ha Q2 melegszik, akkor vélhetően nem megy a teljesítménytranyó. Kezdetben nálam is ez volt. Amúgy a kimeneti sönt forró lesz 2-3A esetén. Nem baj. Ill. baj, de nagyon nem tudsz ellene tenni. Hiába van 10W-os az ellenállás, az a 4-5W hőteljesítmény szépen felforrósítja.
Minél nagyobb söntöt teszel oda, annál jobban. Nem hiába mondtam, hogy szorítkozz a gyári 0.47 ohmos sönthöz. Nincs nagy eltérés, de azért kevésbé fűtene.
P=I*I*R.
3A végállásnál:
0.47 Ohm-on 4.23W
0.6 Ohm-on (2db 1.2Ohm párhuzamosan, ez van Nálad): 5.4W
Bár Nálad ez ketté oszlik, úgyhogy kb ugyanolyan jó vagy
(#) vaszil29 válasza Proci_85 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Van valami ötleted, hogyan tudnám behatárolni a probléma forrását?
Nem tudom szabájozni az áramot 0-32v közt.
Ha elcsavarom a potit csak 1 volt az esés, nem megy le 0v-ra.
Hogyan tudnám kimérni a problémás alkatrészt??
segítséged előre is köszi.
(#) qvasz2 válasza vaszil29 hozzászólására (») Aug 1, 2010 /
 
Idézet:
„Ha Q2 melegszik, akkor vélhetően nem megy a teljesítménytranyó”

Ebből mit nem értettél meg? Kösd le a végtranyó(i)dat és mérd ki dióda-állásban egy multival ! Valószínű az(ok) lesz(nek) zárlatos(ak).
Tegyél fel egy képet, hogy hány végtranyó, mekkora bordán van, mert amúgy bírnia kéne a zárlatot, ha jó az áramszabályzás.
(#) DFerus hozzászólása Aug 2, 2010 /
 
Üdv!

A melléklet rajz szerinti kapcsolás van nekem bedobozolva tápegységként. A képen látható műszerrel mérem a potméterrel beállított feszültséget. Az a kérdésem, hogy a mutatója lengését lehet-e valahogy csillapítani. Ugyanis ha nem 0 állásban kapcsolom be, hanem mondjuk 10 V feletti értéknél, akkor csak nagy kilengések után veszi fel a beállítást.

Köszi.
(#) proli007 válasza DFerus hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
Hello!
Egy analóg műszernek, általában belső csillapítása van. Ez részben elektromos, részben mechanikus lehet.
Ha a műszert kézzel rázogatjuk, láthatjuk, hogy csillapított vagy sem. Ha a műszer tekercsét rövidre zárjuk, akkor jelentősen csillapodik a mozgása, mert a mozgás hatására a tekercsben indukálódott áram olyan irányú, ami ellene hat az erőnek. (Lenz törvénye). Így ugyan azon alapműszer ha árammérő shunt-re dolgozik sokkal kevesebbet leng. Mert a shunt kis értékű párhuzamos ellenállása az ellenindukált feszültséget is söntöli. Feszültségmérésnél az a gond, hogy a műszer előtti soros előtét ellenállás nem képes az indukált áramot söntölni. Ezért jobban leng.
Ez a műszer, ha jól látom gyárilag van kalibrálva a 30V-ra. Így gyanítom, hogy az előtét ellenállás a dobozon belül van. Így csak annak szétszerelésével lehetne csökkenteni a lengést. például úgy, hogy egy elkót kapcsolsz a műszer két pontjára. Ekkor a feszültség nem "hirtelen" fog megjelenni.
Másik lehetőség lenne, hogy a műszerrel párhuzamos ellenállással csökkented a műszer alapérzékenységét, (az söntöli a műszer mozgását) és az így kapott műszer érzékenységhez új előtét ellenállást alkalmazol (számítasz ki). De mind kettőhöz gyakorlat szükséges.

Esetleg megoldást adhat az is, ha "lágy indítást " építesz be a tápba. A 4,7kohm-os potival párhuzamosan teszel egy 100µF-os kondiból és egy 1kohm-os ellenállásból álló tagot (kondi plussza, a táp plusza felé). Ekkor a kimeneti feszültség bekapcsoláskor lassabban jelenik meg (kb. 0,1sec).
Ki kell próbálni, hátha ez elegendő..
üdv! proli007
(#) DFerus válasza proli007 hozzászólására (») Aug 2, 2010 /
 
Ok köszönöm.
(#) Attila86 hozzászólása Aug 4, 2010 /
 
Készül a PIC-es panelmérő II.
Bővebben: Link
(#) imi84 hozzászólása Aug 5, 2010 /
 
Sziasztok, találtam ezt a kapcsolást, gondoltam beküldöm.
http://elektro.zolee.hu/rajz_mutat.php?mutasd=108
(#) Hp41C válasza imi84 hozzászólására (») Aug 5, 2010 /
 
Szia!

Nézz fel a Linux Forum Electronics lapra, van ott újabb változat is.
(#) imi84 válasza Hp41C hozzászólására (») Aug 6, 2010 /
 
úgy fest, hogy a jelen verzióban nem közölnek teljes kapcsolási rajzot... Az is lehet hogy ez szándékos, és csak a kit részeként szeretnék azt eladni.
(#) Doncso válasza imi84 hozzászólására (») Aug 6, 2010 /
 
Tessék parancsolni. Bővebben: Link
(#) gabrinator válasza vaszil29 hozzászólására (») Aug 6, 2010 /
 
Hali
Ha még nem sikerült kideríteni a hiba okát , akkor cseréld ki a Q2-t egy uj ra , és nézd át jo alaposan , hogy a végtranyók kivezetései jo helyre vannak e forrasztva. Nálam ez volt a gond és miután meghalt a Q2 , utána én sem tudtam tovább szabályozni a feszültséget .
(#) imi84 válasza Doncso hozzászólására (») Aug 6, 2010 /
 
Hát, ez alig valamiben tér el az általam linkelt weboldalról letölthető kapcsolástól... mivel olvastam mind az általam küldött kapcsolás leírását, mind pedig a #769232 helyen linkelt leírást, a legújabban 8 fokú ellenálláslétrát vártam volna (valahol benne egy RC szűrővel), ehhez képest mindkettőben 10 fokú van (RC szűrő meg sehol), ami az általam linkelt régebbi verzióra utal.
(#) Doncso válasza imi84 hozzászólására (») Aug 6, 2010 /
 
Ennyit tudtam tenni az ügy előrehaladásának érdekében.
(#) lanti válasza imi84 hozzászólására (») Aug 6, 2010 /
 
Nem tűnik annira rossznak deeee azért annyira nem tetszett meg hogy megépítsem . Se a zajról se a dropról semmi infó amugy a nyomógombos vezérlés tetszene de a pic is tudja ehhez nem kell x ezer forintos gyors atmega8!A kommunikáción azért mosolyogtam, i2c ezt meg átalakítani egy FT232 vel meg 2 optóval usb-re hát nem elegáns és drága is. Szerintem.
(#) Proci_85 válasza lanti hozzászólására (») Aug 6, 2010 /
 
Idézet:
„ehhez nem kell x ezer forintos gyors atmega8!”

Nem olyan drága.
(#) lanti válasza Proci_85 hozzászólására (») Aug 6, 2010 /
 
1800 ért láttam tényleg az 580+Fa nem is sok. Egy kicsit utána olvastam sokan megépítették amugy ezt a kapcsolást nekik működött.Az LCD kicsit szivacs volt de kajlival is rendesen kijelzett. Amit kifogásoltak az az, hogy lassú volt relatíve tehát sokat kellett nyomni a gombot a fesz és az áram változtatáshoz. Sajnos egyre szimpatikusabb a fent említett hibái ellenére is. Valszeg az LCD lassítja le, sok a wait de ez nem biztos hogy baj . Sőt egy olyan gondolatom is támadt hogy mára olyan népszerű HIFI-böl ismert ricnis tekerővel milyen korszerű lehetne !
(#) Allf hozzászólása Aug 11, 2010 /
 
Sziasztok!
A 2N3055 teljesítmény tranzisztorral sokan építkeznek. Nekem sikerült egy párat tönkretennem...Pár fotó a lehetséges felhasználást illetően. A fotók mobiltelefonnal készültek hetope fórumtárs műhelyében.
(#) vicsys válasza Allf hozzászólására (») Aug 11, 2010 /
 
Ne má! Fogantyúnak?? Ez már kimeríti az előre megfontoltan elkövetett észnélküli pazarlás fogalmát!
(#) Attila86 válasza Allf hozzászólására (») Aug 11, 2010 /
 
Nem semmi projekt.
(#) vaszil29 hozzászólása Aug 11, 2010 /
 
Sziasztok!
Elkészítettem az edison féle labortápot, viszont van egy olyan gondom, hogy terhelés alatt világit a piros led!
de milyért??

(Egy sima mezei tetkógépet kötöttem rá próbaképpen.)
(#) rascal válasza vaszil29 hozzászólására (») Aug 11, 2010 /
 
A LED az áramkorlát bekapcsolását jelzi. Le kellene mérni, hogy mekkora áramot vesz fel a tetkógép. A labortápodról is és a hozzávaló tápegységről is, hogy tudjuk mennyit venne fel normál esetben. (Az is lehet, hogy több mint amit a labortápod maximum tud és akkor az áramkorlát mindig megszólal ha rákötöd).
Következő: »»   286 / 841
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem