Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 12VDC-ből 9VAC
Lapozás: OK   1 / 2
(#) hmazsa hozzászólása Aug 17, 2010 /
 
Sziasztok,

Van egy kis szivattyúm, ami sajnálatos módon 9V AC-ről (50Hz) működik. Ezt egy 12 V-os DC rendszerről szeretném meghajtani, maximális áramfelvétele 2A.
Elég sok inverteres topicot elolvastam a témában és azt tapasztaltam, hogy kis motorokhoz illetve szivattyúkhoz nem ajánlják a négyszögjelet előállító invertereket. Sajnos eszközök híján nem tudom kipróbálni, hogy mit kezdene a szivattyú a négyszögjeles 9 V-tal, ezért gondoltam arra, hogy talán jobb volna egy szinusz jelet előállító inverter elkészítésének mikéntjével foglalkozni. Azt szeretném megkérdezni, hogy van-e valakinek tapasztalata, esetleg kapcsolási rajza a probléma megoldására.

Köszönettel: hmazsa
(#) MolnarG válasza hmazsa hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Az inverterhez nem értek, de miért nem használod egyszerűen egy 9V-os trafóról?
230VAC-->letranszformálás-->Egyenirányítás, simítás-->inverter-->9VAC helyett 230VAC-->9VAC egy pár lépés megtakarítható... oda-vissza alakítás után nem lenne túl jó a hatásfok sem. Bővebben: Link
(#) hmazsa válasza MolnarG hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Szia,

Sajnos ez azért nem kivitelezhető, mert nincs 230V az adott helyen, csak autó akkumlátoról működő 12V-os rendszer, így erről kellene megoldani.

Üdv
(#) kadarist válasza hmazsa hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Szia!
Ez valamilyen rezgő membránszivattyú, hogy 50 Hz kell neki?
(#) hmazsa válasza kadarist hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Szia,

Sajnos ezt nem tudom megmondani, ez egy szobai szökőkútszivattyú, de hogy milyen elven működik nem tudom. 9V Dc-ről biztosan nem megy, elképzelhető, hogy a négyszögjellel elmenne, de ezt nem tudtam kipróbálni elektronika hiányában.

Üdv
(#) elektronica01 válasza hmazsa hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Szia olvastam a szivatyuddal kapcsolatos irasod.
Én a következöt csinálnám,12vos invertert parezer forintért lehet kapni ami 12v-bol 220at csinal,a kimenö 220 volthoz egy olyan adaptert csatlakoztatni ami nem egyeniranyyitja a 9 voltot tehat csak ac-z csinal. ezzel meglenne a 9 volt ac
Lehet olyan invertereket kapni mik renddkivül kicsi hatásfokkal dolgoznak.
A kérdés csupán az mekkora ,a szivatyud amper felvétele 9acén, egy oltsó 12voltos inverter kb 150w telejsitményig terhelhetö,egy adapter watt felvétele alapban nemsok ,de a rákötött terhelés már számit,de szerintem ez igy megolgható lenne,nekemis van inverterem s egy 14aperorás aksival egy 120wattos tv kb 2óra müködés,de gondolom a 9ac voltos szivagyud nemeszik enyjit .
(#) kadarist válasza hmazsa hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Ötletadó kapcsolás: 20W 12-120V simple inverter project. Ez egy szinuszos 50-60 Hz-es kapcsolás. Egy 12/9 V-os trafóval közvetlenül is táplálhatod a szivattyúdat, vagy az előbb említett trafós feszültségcsökkentéses módszert is bevetheted.
(#) hmazsa válasza elektronica01 hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Szia,

Köszönöm a tippet, ha nem lesz rá más megoldás, akkor valószínűleg ezt az utat választom majd, de első körben nem szerettem volna 230V-ra konvertálni , majd onnan vissza 9-re, de végső soron ez is egy lehetséges megoldás.

Üdv
(#) Inhouse válasza elektronica01 hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Idézet:
„12v-bol 220at csinal”

230V, már régóta

Idézet:
„Lehet olyan invertereket kapni mik renddkivül kicsi hatásfokkal dolgoznak”

Inkább kis veszteséggel és nagy hatásfokkal.

Idézet:
„amper felvétele 9acén”

Áramfelvétele, aminek a mértékegysége az A (Amper).

Idézet:
„watt felvétele alapban nemsok”

Teljesítmény felvétele üresjáratban, mértékegysége W (Watt).

Idézet:
„egy 14aperorás aksival egy 120wattos tv kb 2óra müködés”

A 120W 12V-on az 10A. Ezzel terhelni egy 14Ah-s akkut nem szerencsés, de hogy, hogyan bírja 2órán át...?

Üdv
Inhouse
(#) Hp41C válasza hmazsa hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Szia!

Keress olyan tranzformátort, aminek két szekunder tekercse van - egy kb 9V @ 2A és egy 12-14V @ 1.5A. A primer mindegy - nem lesz használva, csak szigetelt le jól. Az inverter táplálja a 12-14V-os tekercset, a szivattyút kösd a 9V-osra...
(#) ferci válasza hmazsa hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Hali!
Csinálsz egy 50 Hz-es szinuszgenerátort, utánaraksz egy 40-50 wattos hidas végfokot, aztán kész.. aprólékot találsz hozzá biztos a topikokban..
9 volt így kijön tuti... még frekit is vezérelhetsz kicsit../sebesség/..
(#) hmazsa válasza ferci hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Szia,

Köszönöm az ötletet, utánanézek az oldalon, hátha össze tudom mazsolázni a dolgot.

Üdv
(#) elektronica01 válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 17, 2010 /
 
Szia Mérted be te az én inverterem? nos egész pontossan 218-s 220 volt között inog! nem a hálozati áramról irtam!
tudom hogy mi a watt, ac, dc. az inverterhez meg probaképp raktam ,hogy menyit bir ki vele. az inverterem 150watt-ig terhelhetö, nos mint tudod általában csak az indulához kell nagyobb watt felvétel ,utána már csökken .

Anno énis csináltam olyan cuccot ami egyenárambol csinál váltót, müködött is, de nemigen volt terhelhetö mert lefüstölt,ahogy olvastam az ö szivatyuja 9 volt s 2A..? ezt nemigen fogja egyszerü elekronicaval megcsinalni,hogy ne melegedjen túl a cucc,vagy egyböl kine égjen..de hajra
(#) Inhouse válasza elektronica01 hozzászólására (») Aug 18, 2010 1 /
 
220V-os eszközök már nem igazán kaphatóak, legalábbis forgalmazni nem lehetne őket. Mivel annak idején az inverter ritka volt, mint a fehér holló, abból is inkább már csak 230V-os lehet. Az, hogy te mit mérsz egy dolog, az inverter is lehet szinuszos, kvázi szinuszos, négyszög, meg a kínai tudja mi még...és ebből mit mér a piaci multiméter az meg egy másik...

Mivel nagyon lezseren írsz, és ez egy szakmai fórum, meg ugye felnőtt és iskolázott emberek vagyunk, valamint nem jelezted, hogy diszlexiás vagy, kicsit figyelj oda jobban...

Üdv
Inhouse
(#) szunyi válasza hmazsa hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Heló!

A legegyszerűbb megoldás, ha egy háromszögjellel hajtod meg a motort.
A négyszögjel tényleg nem használható az induktív terhelésekre, mert minden félperiódusa stacionárius áramnak tekinthető 50 Hz-en a kismotorok jellemző impedanciáján.
A háromszögjellel nincs ilyen probléma.
Sőt a kimenőtrafó átvitele miatt közek színuszos jelelakot kapsz.
Ha még a végén rágyúrsz egy 50 Hz re hangolt LC taggal akkor tényleg nem lehet semmilyen probléma.
(#) szucsip válasza ferci hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Igen, én is ferci javaslatára szavazok -már ha itt lehet ilyesmit-.

Igazán nem sok cucc kell hozzá. Egy oszcillátor, meg 2 megfelelő TDA IC hídba kötve. Sőt, így még a fordulatszámból is le lehetne venni egy potencio méterrel (ekkor a teljesítményfelvétel nőni fog elvben).

De hogy 9V ACeff valóban kijönne-e belőle, az már nem biztos, de minden képen a közelében lenne!
(#) hmazsa válasza szucsip hozzászólására (») Aug 18, 2010 /
 
Szia,

Először is köszönöm a segítséget. Igen, számomra is ez tűnik a legszimpatikusabbnak, bár ilyen jellegű áramkörökkel még nem foglalkoztam eddig De mindent el kell kezdeni egyszer... TDA-s végfok leírásokat szép számmal találtam már, számomra az 50Hz-es színuszgenerátor nem teljesen kerek. Amit találtam az sem éppen a legegyszerűbb kapcsolás. Tudnál olyan linket, vagy rajzot küldeni, ami megvalósítaná az oszcillátort?

Köszönettel
(#) vilmosd válasza hmazsa hozzászólására (») Aug 19, 2010 /
 
Hali
Pl ez az oszcillator hasznalhato, csak at kell szamolni a frekvenciat : Kettos T oszcillator. Termeszetesen mukodik 12V taprol is. A potival be lehet allitani a kimeno feszt. Erositonek jo lehet a TDA2005 kettos erosito, ami hidba kapcsolva leadja a neked szukseges teljesitmenyt.TDA 2005. A 3. abra szerinti kapcsolas kb jo is lesz, de jobb lenne kisebb erosites, mert az oszci eleg nagy kimenofeszt tud szolgaltatni. Lehet, meg kellene probalni inkabb a 33. abrat, mert kisebb az erositese. Fontos, hogy csak a "bootstrap"-os aramkor jo neked, mert maskepp nem fogja leadni az altalad kert feszultseget.
Udv Vili
Ps: Rx=100k es Cx=33n kb 48 Hz frekit ad.
(#) mgy válasza Inhouse hozzászólására (») Aug 19, 2010 / 1
 
Szerintem nem kell ennyire elijeszteni a kezdő gyerekeket.
Ez a fórum, mint a nevében is szerepel "hobbi".
Nem mindenki felnőtt, de érdekelhetik a dolgok.
Nem mindenki iskolázott, de még tanulhat.
A mai fiatalok stilusát ( beszéd, írás stb.), talán nem biztos, hogy mi oldjuk meg.
Egyébként szakmailag mindenben igazad van.
(#) abcdabcd válasza mgy hozzászólására (») Aug 20, 2010 1 /
 
Egyébként a watt amper ezek kisbetűvel írandók mint mértékegységek a jelük viszont nagybetűs, legalábbis én így emlékszek... aztán lehet, hogy nem jól tudom...
(#) SzervízMacska válasza elektronica01 hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Szia. Ez nem tudom, milyen bemérés, ahol a bemenő fesz nincs megadva - már ne haragudj... Ha van türelmed kivárni, s kellőképpen lemeríted vele az akkudat, lemegy az majd 200V környékére is, mielőtt lekapcsol. Mégsem lesz a neve attól 200V-os inverter.
Az írásmódoddal kapcsolatban már Inhouse mindent leírt, úgyhogy kapd össze magad! Továbbá légy kedves ezt az irritatív stílust mellőzni, főleg a fórum nagy tudású, köztiszteletnek örvendő és segítőkész tagjaival szemben.
(#) mgy válasza abcdabcd hozzászólására (») Aug 20, 2010 1 /
 
Jól tudod !
(#) mgy válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Érdekes !
A google keresőben nem sokszor találtam a mértékegységek elnevezését nagybetűvel írva.
Az említett úriemberek nagyságát azzal ismerte el a hálás utókor, hogy elnevezett róluk mértékegységet.
Egyébként, hogy lesz 12VDC-ből 9VAC ?
(#) mgy válasza mgy hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Bocs !
Egy kivételt találtam ! A Celsius-fok !
Lehet, hogy van több is ?

ASI.pdf
    
(#) szucsip hozzászólása Aug 20, 2010 /
 
A sok bába közt elvész a gyerek!

Szerintem egy Wien-hidas oszcillátor lenne a leg egyszerűbb.
Igazán nem sok motyó kell hozzá. Jav.: Mivel a tápfeszültség (akksi) eléggé közel van a "létminimumhoz", ezért én 50Hz-nél kisebb frekvenciát javasolnék, ekkor igaz, hogy lassabb lesz a szivattyúzás, DE erősebb lesz.

Egyébként itt a link, ehez már csak egy feszültség szimmetrizáló kell, illetve R4-et kell egy izzóra cserélni. (a lap alján van a "Wien-hidas RC oszcillátor kapcs. rajz.)

Wien-hidas RC oszcillátor
(#) szunyi válasza szucsip hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Csak az a probléma, hogy ha a tranzisztorokat színuszjellel vezérled akkor túl nagy lesz a veszteséged.
Bár ezért az audiofilek ölnének, de szerintem egy tranzisztor vagy legyen nyitott vagy zárt.
Tehát esetleg PWM, de színuszos vezérléssel 65% körüli
(elvi max 78,5%) -os hatásfok érhető el, ha teljes a kivezérlés.
Bár 20 VA-ra lehet, hogy még nem gáz.
(#) szucsip válasza szunyi hozzászólására (») Aug 20, 2010 /
 
Háát.

Ha csak időszakosan van használva, akkor szerintem nem gáz. A kapcsolóüzemet pedig át kéne gondolni, a szűrés, pufferelés, max. kitöltési tényező és egyebek miatt lehet, hogy kisebb lenne a max. kimeneti amplitudó!

Tipikusan: nagy hűhó semmiért Ne értsd férre, én is PWM párti vagyok, de szerintem ez ide most nem való. A kérdező jelenlegi felkészültsége miatt sem.
(#) elektronica01 válasza SzervízMacska hozzászólására (») Aug 21, 2010 / 1
 
Üdv.
Nemál szándékomban a nálam nagyobb tudásu s tanultabb emberekkel vitába szálni,hisz én nemvagyok sem iskolázott sem irástudó! .....
De volt egy egyszerű kérdés amire én adtam egy egyszerü választ, mindenféle elektronikai tudást nemigénylö egyszerü megoldást javasoltam,vegyen invertert használjon hozzá egy 9 voltos nem egyenirányitott trafót"adaptert" s kész.
Tisztelet a kivételnek vannak olyan magukat nagybecsben tartó emberek akik mert elvégeztek bizonyos iskolákat már azthiszik mindent jobban tudnak, a bajcsak az hogy számtalan készüléket mentettem már meg a biztos pusztulástol, amit jóhirnevü müszerészek sajnos álitólag javithatatlannak véltek! mégegyszer bocsánat ! s, nem szaknyelveken fejezem ki magam ,hogy esetleg a nem ebbe az irányba iskolázott ,de tecnikát kedvelö enberekis megértsék mitszeretnék nekik irni ,szintén bocsánatot kérek! ..........Énis voltam nagyon amatör s csak pislogtam mikor olvastam különböző ujságokat ,régi szép idök.
(#) szucsip válasza elektronica01 hozzászólására (») Aug 21, 2010 1 /
 
Bocsi, de nem kéne szétoffolni a topikot, és ne értsd férre, ez nem csak Neked szól!
(#) hmazsa válasza szucsip hozzászólására (») Aug 21, 2010 /
 
Szia,

Mielőtt a fórumhoz fordultam volna, a neten körbenéztem és ott is egy Wien hidas megoldásról olvastam. Látom, hogy Te ezt nem találod megfelelő megoldásnak, bár ha jól értem, akkor az elv nem túl jó veszteség szempontjából, így vélhetőleg a vilmosd kettős T oszcillátorával is ugyanez a probléma. Jelenleg azt a megoldást tanulmányozom, de ezt is megnézném.
Ha nem túl összetett a válasz, megkérdezhetném, hogy mekkora veszteséggel kellene számolnom?
PWM-mel kicsit foglalkoztma, de csak 1-2 PIC-es program keretében

Köszönettel
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem