Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Modulrendszerű, grafikus PIC programozás
Lapozás: OK   92 / 177
(#) kkrisz75 válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Dec 16, 2010 /
 
Ok

Látom, de mit nem veszek észre?
(#) Panhard válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 16, 2010 /
 
Én még mindig azt mondom, hogy a kontraszt nincs jól beállítva.
(#) kkrisz75 válasza Panhard hozzászólására (») Dec 16, 2010 /
 
Elfogadom,mert nincs más tippem, sőt semmilyen tippem nincs.

A 7. oldalon láttam egy olyat, hogy a 10-20kohm lehet a poti értéke.(lehet erre gondolt simpi)

Én most, bár potim nincs, így ami itthon van ellenállás, azokból csináltam füzért. 10-11-12-13-14 kohm ig.

Egyiknél sem jelent meg semmi a kijelzőn.

A 18. oldalon találtam egy ilyen sort:
Supply Voltage For LCD
VDD-V0
min:-0.3
Typ: -
Max: 13
unit: V

Lehet rosszul értem, de a VDD és a V0 közt lehet max 13V különbség?

Azt hogyan, ha egy sorral felette a Vdd-Vss közt max 7Volt lehet.

Arról nem is beszélve, hogy az alatta lévő táblázatban a max eltérés 5.3V. Ami reálisabbnak tűnik.
(#) kkrisz75 válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 16, 2010 /
 
Nem tudok hsz.t módosítani már.

Mindent bele gondolattal, a V0-t le testeltem. Ugya ha 10kohm a poti akkor a végállásnál 10 a másiknál 0. Elvileg baja nem lehet.

Meg jelentek a feliratok.

Már csak az ékezeteket nem tudom hogy oldjam meg.
(Esetleg amíg nincs ékezet addig tart a szöveg, aztán adott sorban adott karakternél hexa kód alapján egy karakter és ismét a szöveg többi része?)
(#) kaqkk válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 17, 2010 /
 
Dcsabi tett fel példát az egyéni karakterek "előállítására "
(#) kkrisz75 válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 18, 2010 /
 
Meg fogom nézni.

Most lefordítás után az ASM-ben kikerestem a feliratokat és az ott lévő kódot az adatlap alapján kicseréltem az ékezeteknél, így jó lett.

Más:
Közben kaptam ingyen 1MOhm-os hőérzékelőt.
Lehet ezt használni? Ehhez a pichez.

Még egy kérdés. Az AD bemenetre kötve. Honnan tudom hogy mekkora érték megy be? Illetve hogy az mekkora értéknek felel meg ami bemegy. Pl hány fok.

Láttam a példákat, csak arra nem jöttem rá, hogy mi alapján van meghatározva az alsó és felső érték a limiterben?
(#) proli007 válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 18, 2010 /
 
Hello!
- A PC AD bemenete a bemeneti feszültséget osztja el, a referencia feszültséggel, és megszorozza 1023-al.
Mivel a felbontása 10 bites, tehát a referencia értékét ezzel elosztva kapod egy bitre jutó bemeneti feszültség értékét.
Alaphelyzetben az IC referencia feszültsége maga a tápfeszültség, tehát egy bitre jutó érték így kb. 4,88mV. Avagy ha a bemeneti láb feszültsége ekkor 1V, akkor a kimeneti bit száma 1000/4.88=204.9 (Így az érték 204-205 között változhat.)
- Ilyen nem igen van, hogy 1Mohm-os hőérzékelő. Általában ellenállás hőmérők vannak. Ahol a hőérzékelő ellenállását, 25°C értéken adják meg. Ha ez egy NTC ellenállás, akkor annak ellenállás változása kb. -3,6%/°C. Tehát már alapból sem lineáris, hiszen a változás %-os mértékű. Tekintve, hogy a PIC feszültséget mér, azt közvetlenül nem lehet a bemenetére kötni, csak úgy ha (minimálisan) még egy ellenállással feszültségosztót készítesz belőle.
Ezeket az ellenállásokat, általában nem hőfokmérésre, hanem hőmérséklet kapcsolóhoz használják, pont a relatíve nagy ellenállás változásuk miatt.
(Hőmérséklet méréséhez Platina ellenállásokat alkalmaznak, de ezek is csak jelváltó közbeiktatásával lehet egy PC (AD) bemenetére kapcsolni. De itt 0°C-fokon mért ellenállásukat adják meg, ami általában 100 vagy 1000ohm)

pld..
üdv! proli007

NTC-char.png
    
(#) kkrisz75 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 18, 2010 /
 
Az 1 Mohm-ot megmértem rajta.
Helyesebben 0.89 Mohm. 21 fokon (annyi van a szobában)

Ha megfogom kézzel akkor az ellenállás érték lefelé szalad, ha elengedem akkor vissza emelkedik.
Megtudtam közben, hogy fénymásolóban lévő henger hőmérsékletét mérték vele.

Amúgy autó vízhőmérőjét akarom majd rá kötni, és a víz hőmérsékletét akarom mérni. Ez a hőmérő asztali próbálkozás lett volna. De akkor szerzek egy hőgombát azzal kezdek kísérletezni.

Viszont akkor hogyan kössem azt be? Ha nem lehet direktbe..
A háza a test a középső szálon változik az ellenállás értéke.
(#) proli007 válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 19, 2010 /
 
Hello!
(Akkor azért ilyen nagy az NTC ellenállása, mert magas hőfokon használják. Ott meg kisebb)

Egyszerűen megtáplálod a gombát egy ellenállással a tápfeszültségből, és a kettő közös pontját viszed az AD bemenetére. Az ellenállás értékét úgy választod meg, hogy 40..120°C között a kapott feszültség kb. az 1..4V tartományába essen.
Otthon meg forralsz vizet, és megméred a feszültséget, így felvéve a karakterisztikát. De fordított lesz a feszültség változás a hőmérséklettel, hiszen növekvő hőmérsékletre az ellenállása csökkenni fog, mert az NTC egyik fele a GND-n (testen) lesz..
üdv! proli007
(#) kkrisz75 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 19, 2010 /
 
Köszi.

Világos a bekötés.
Ha eljutottam oda akkor megcsinálom a programot. Ahhoz lehet kelleni fog kis segítség, bár sok példát átnéztem már.
(#) kkrisz75 hozzászólása Dec 19, 2010 /
 
Mivel várni kell a hőgombával, addig lefoglaltam magam a PIC kommunikációval.

Kérdés.
Van egy 16f628 és egy 18f877 pic.
A 16f628asban van egy kapcsolóval működtetett számláló, aminek az értékét akarnám átküldeni a másik pic nek.

Az rx-Tx egymással összekötve. keresztbe kell ha jól tudom?

A 18f877en van egy lcd amivel kiíratnám az első pic-ből jövő számot.

Programot megírtam, de nem akarja lefordítani a mpasm... Hibaüzenetet dob ki.
"Error1: ni bit-name at object UD1 Z1"

szRXTX.PIC
    
(#) proli007 válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 19, 2010 /
 
Hello!
"At a positive edge at the Enable-Input (EN) the output buffer is filled with the indicated variable (+ checksum) and authorized for transmission. Every further edges don't have any consequence, until the transmitting has been finished. "

Te az EN bemenetre vitted a számláló értékét, holott itt csak egy bitet vár, aminek felfutó élékével kezdeményezi a táblázatban megjelölt adatok UART átvitelét..
De olvasd el az UD1 modul help-jét.
üdv! proli007
(#) kkrisz75 válasza proli007 hozzászólására (») Dec 20, 2010 /
 
Ok.

Megvan sikerült.
A szép benne, hogy közben rájöttem, hogyan lehet lapozós LCD-t csinálni.
4x20 soror lcd-n 2x 4x20 ban kijelezni információt amit az egyik pic kapcsolójával tudok váltani a másik pic ldc-jén.

Arra is rájöttem közben, hogy csak 256 ot tud átvinni. Vagyis az egyik pic számlálója hiába számol 1000ig a másikon az LCDn csak 256ig számol utána ujra indul a számlálás.

Vagyis csak a fordulatszám értékét nem tudom átvinni, így a fordulatszám mérő pic lesz az LCD vezérlő is.
(#) jdani hozzászólása Dec 26, 2010 /
 
Helló. UART esetében a PIC-nek 4MHz-ről kell járnia?
(#) kaqkk válasza jdani hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Mindegy mekkora kvarcfrekvenciája de mindkét picnél ugyanakkora kell hogy legyen
(#) jdani válasza kaqkk hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
A PIC lehet 20MHz-re állítva, és úgy is működni fog? Csak azért kérdem, mert írta pirossal hogy 4MHz-nek kell lennie.
(#) Panhard válasza jdani hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Igen, az UART csak 4Mhz-en működik!
(#) jdani válasza Panhard hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Most akkor mindegy, vagy 4MHz legyen?
(#) Panhard válasza jdani hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
A Parsic programot úgy írták, hogy 4Mhz-en tudja kezelni az uart-ot. Én próbáltam nagyobb frekin, nem ment. De szerintem próbáld ki, csak egy kvarc csere.
(#) jdani válasza Panhard hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
20MHz miatt azért lenen szükség, mert sok jelet kel fogadnom, ,,kis,, idő alatt. A 628A.PIC programot, egy PIC16F628A PIC-ből szeretném átküldeni egy másik PIC-be, de nem tudom mit, és hogyan kell csinálnom. Az első PIC-be (628A) csak a kristályt és a kondit kell bekötni? Természetesen a táp, és a két bemenet amit számlál, és az egyik lábát a PIC-nek (nem tudom melyiket) Kötni a másik PIC megfelelő lábához?

628A.PIC
    
(#) kkrisz75 válasza jdani hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Most csináltam, és jó lett.

Egyiken jeladó, másikon az LCD írja a jelek számát.

Mind a kettő 4Mhz legyen.
Az adatlapon nézd meg. RX-TX lábakat.

Egyik PIC RX lábát a másik PIC TX lábával és ugyan ez visszafelé.

Aztán már csak a két programban az uarton bejövő jeleket kell azonosítani.
Adni neki 2ms os frissítést, stb...

1-2 oldallal ez előtt pont volt róla szó. Akkor kínlódtam vele.
(#) jdani válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Az jó hgy működik 4MHz-en. de az egyik érték ax 140 lesz, a másik max 12000. 4MHz-en képes erre?
(#) kkrisz75 válasza jdani hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
De mit jelent pontosan hogy 12000 az érték?

Másodpercenként 12000 az csak 0.012 Mhz
neked meg van 4Mhz. Szerinted?

Ha 12000 mint adatot akarod átvinni akkor tök mindegy mekkora Mhz, mert egy adatként van átküldve és nem egyesével.

Egyesével csak 2 biten lehet, de azt nem tudom, hogyan. Nekem is tanácsolták, de nem ástam bele magam, meg nem is lesz rá szükségem.
(#) jdani válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
A programban a két számláló felett megtalálható az RPM és a KM/H. Egy fordulat és egy sebességmérő. Tehát 2 számláló. Vegyük azt, amelyiken több jel jön be. Ez a fordulat. félmásodperc alatt mérem a jelet. Tegyük fel, hogy max fordualt 12000 (még talán ennyi sincs) Ez 400jel félmásodperc alatt, tehát 800Hz. Ha ezt 4MHz-en képes ennyi jelet fogadni, és átküldeni a másik PIC-be, akkor gond nincs.
(#) kkrisz75 válasza jdani hozzászólására (») Dec 26, 2010 /
 
Ok, de az okot nem értem.

Ha 2 pic-et használsz.(mint én is, illetve nekem 4 kell majd(lámpák, benzinszint stb...)

Az egyikben mérem a fordulat számot, a másikban a sebességet.(2db 16f877A)

A fordulatszám mérő adja ki az LCD-re az adatokat.
Így a Sebesség értéket elég adatként átküldenem a másikba uarton.
Mivel kell két jeladó, a picnek tök mindegy, hogy csak adatot ír ki vagy számol is. És a kommunikáció egy egy adatátvitelre bőven bele fér. A fordulatszám frissítése 500ms vagyis 0.5hz. Ezzel a sebességgel adatot átvinni, bőven elég a 4Mhz.

A küldés fogadást már kipróbáltam és jó.
Ráadásul a változással egy időben változik a LCD-n az adat is. Vagyis szemmel látható késés nincs. 2ms-os frissítéssel.

Az én próbám: Egyiken(16f628) számláló, a másikba(16f877) átküldi az adatot, majd az elosztja, az értéket vissza küldi, az első ismét fel szorozza, majd ismét átküld, és azt kiírja.
Ez mellet megy egy óra a másodikban.
Az első pic kapcsolója lapozza a 2. picben lévő LCD oldalait a 4x20 karakteres LCDn. Egyszer az első négy sor aztán a 2. négy sor látszik. Aminek az adatait az első picben tároltam le.
Ezt pedig real time. Össze vissza vagy 20 adat megy, és az óra pontos a telefonomhoz képest. 1 nap alatt késik 2mp-et.


Leddel vagy LCD vel íratsz ki.
Esetleg ledsor lesz a fordulatszám mérő és a sebesség is?
(#) Gyuresz hozzászólása Dec 27, 2010 /
 
Bocsi hogy csak így beszólok.
Valaki legyen szíves magyarázza el , hogy a ki és bemeneteket hogyan kell definiálni itten, és melyik ikon utal rá...
(#) Panhard válasza Gyuresz hozzászólására (») Dec 27, 2010 /
 
Már kérdezted egyszer.
Itt
Konkrétan mi nem sikerül?
(#) kkrisz75 hozzászólása Dec 28, 2010 /
 
Kérem mondja meg valaki, hogy miért nem tárolja az adatot az EEPROM.

MAX értékét kellene letárolnia, és vissza adni mikor bekapcsolom.

Egyenlőre próba lennem, de nem értem miért nem jó.

F60test.PIC
    
(#) jdani válasza kkrisz75 hozzászólására (») Dec 28, 2010 /
 
Helló. Az adat mentéséhez, az eeprom funkciónak egy jeelt kell adnia hogy mentse a kívánt adatot. A Te eepromod mikor kap jelet hogy mentsen?...
(#) Gyuresz válasza Panhard hozzászólására (») Dec 28, 2010 /
 
Egyelőre csak szimulálok, most ismerkedek a progival. Ottan jó minden , müködik, csak meg szeretném tudni, mert ha meg kellene változtatnom a bemeneti vagy kimeneti portokat akkor tudjam, hogy merre keressem, meg hát idegesít mivel nem tudom merre keressek bizonyos dolgokat.
Ha valami olyan problémám van zavarhatlake privátba?
Következő: »»   92 / 177
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem