Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Frekvenciamérő 1GHz-ig
Lapozás: OK   4 / 8
(#) ekkold válasza Gyimate hozzászólására (») Jan 18, 2010 /
 
Valamelyik Rt ujságban volt 1000-es előosztó, Egy gyors 64-es előosztót kiegészítettek 74LS90-es ic-kből készített 3db, 2,5ös osztóval. Ez az IC alapból egy 5-ös és egy 2-es osztót tartalmaz, de az 5-ös osztónak a középső kimenetén 2,5-ös osztású jel van (igaz a jel erősen asszimmetrikus lesz, de ez nem probléma a mérés szempontjából) A dolog tutira jó, láttam megépített, és jól is működő példányt belőle.
(#) Gyimate válasza ekkold hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Kösz szépen a választ! Megpróbálom összehozni, remélem sikerülni fog.
(#) szilva válasza MAGA VAN hozzászólására (») Jan 19, 2010 /
 
Az elmúlt hetekben szenvedtem elég sokat az MB501L-lel. Egyrészt a frekimérőm egyik bemenetére tettem egyet belőlük, másrészt építgetek egy teljesen saját konstrukciójú, digitális hangolású FM vevőt, és ebben is MB501L-t kívántam előosztásra használni, és eléggé meggyűlt vele a bajom.

A frekimérő bemenetén lévő most úgy működik (és ez talán már tényleg használható működésnek tekinthető), hogy egy kis, kb. 3x3cm-es panelkén van az előosztó, az előosztó előtt és mögött van egy-egy BF961, valamint a kis panelke alatt és felett telifóliás, ugyanekkora paneldarabkák vannak árnyékolás gyanánt. A bemenet egy, a panelka szélére forrasztott BNC aljzat, a kis egység a frekimérő panellal egy kb. 20 centis koaxkábellel van összekötve, a tápfeszültséget a koaxra spirálszerűen rátekert vezetéken keresztül kapja. Ha sikerül életet lehelni a fényképezőbe, csinálok majd pár fotót róla, hátha valakinek hasznos.

Az FM vevőben pedig azzal kínlódtam sokáig, hogy az előosztót ráaggatva a helyi oszcillátor (lecsatolt) kimenetére 102-104MHz környékén megjelent egy masszív rádiózavar, ami a gyengébb adókat rendesen el is nyomta ebben a tartományban, sőt, időnként a 88MHz körül is hasonlókat tapasztaltam. Persze a fejlesztési szerelés (általában csupaluk próbapanel) nem éppen RF-barát, de nagyon sokat bíbelődtem vele, és nem nagyon akart javulni a helyzet. Most hétvégén terveztem és gyártottam NYÁK-ot a prescaler-nek és a kimenetén lévő TTL-illesztő tranzisztoros fokoatnak, és az egész egy telifóliás paneldarabkákból köréforrasztott dobozkába került. Úgy tűnik, így használhatóvá vált, de a kimenetén lévő vezeték hosszával még így is vigyázni kell. Érdekesség, hogy vettem a héten egy TD6104P előosztót (ami ugyan nem 1GHz-ig, csak ~160MHz-ig jó, de az FM sávhoz nekem tökéletes, ráadásul 32-es osztást ad, ami nekem jelenleg előnyösebb), és azt még próbapanelen összerakva is azonnal zavarmentes működésre tudtam bírni. A végén ez az egység is kapott egy ugyanolyan méretű NYÁK-ot, mint az MB501L (így majd lehet csereberélni a fejlesztés alatt álló vevőben őket), csak éppen még nem "dobozoltam be".
(#) gerenk válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 20, 2010 / 1
 
És íme az előző rajz elkészítve !
(#) gerenk hozzászólása Jan 20, 2010 / 1
 
Egy másik előosztó U664 SIP tokos változat, ez csak
100-at oszt 2x 7490 + 74132.
30 megánál indul érzékenysége kb 30 mV 1 gigáig jó de itt már 100 mV kell neki.
(#) Gyimate válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Nagyon szépen köszönöm a cikket. Azt hiszem elkezdem beszerezni az alkatrészeket! Nagyon sokat segítettél!
(#) toto válasza gerenk hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Már csak azt áruld el, mi a poti és a légmagos tekercs benne?
(a kapcs.rajzon nincs, a fotón viszont ott figyelnek)
(#) toto válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
"Azt értem, hogy benzin, de mitől megy?"

Értem, hogy másik kapcsolás, de a bemeneti fokozat ugyanaz az IC, csak a többi osztó IC változik az osztás miatt.
Miért kell légmagos tekercs és poti egy előosztóba? Mit állít a poti?
Korábban én is U664B-vel építettem egy frekimérőt, emlékeim szerint nem volt vele gond amíg meg nem döglött.
Most egy MB501-essel küszködök, a kimenete akkor is rezeg, ha nincs semmi a bemenetén. Először arra gondoltam, hogy milyen érzékeny, a zajokat is osztogatja, de aztán megnéztem a kimenetét szkóppal, és hát stabil, kb. 107kHz jön ki belőle, ami ugye elég fura zajhoz képest. Semmi nincs a környéken, ami 117kHz*64=7,5MHz-en rezegne. Néha még akkor is berezeg, ha a bemenetét rövidre zárom. Nem próbapanelon, hanem SMD kondikkal körülbástyázva, egyik oldal csupa árnyékolás panelen dobtam össze, mégis ezt műveli.
Szóval, gondoltam, hátha valaki ismeri ezeknek az ECL IC-knek a lelki világát, és a két rejtélyes alkatrész művel valami vadrezgés-védelmet.
(#) szilva válasza toto hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Az MB501-esről nekem is rengeteg negatív tapasztalatom van, csak egy kicsit kell visszaolvasnod. Az U664-et meg valami 1500Ft környékén lehet megvenni, ezért én kinéztem magamnak a TD6104P-t, ami csak 300Ft-ba került és ki is próbáltam. Igaz, hogy "csak" kb. 160MHz-ig használható, de nekem most bőven elég, és sokkal barátságosabban viselkedik az MB501-esnél.
(#) bbatka válasza toto hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
"Most egy MB501-essel küszködök, a kimenete akkor is rezeg, ha nincs semmi a bemenetén."

Ez jellemző az összes ECL osztóra. Én az U664B-s osztót használom. (néhány hozzászólással feljebb) Ez 220KHz körül rezeg, de csak addig amíg a bemenő jel frekvenciája 20MHz alatti. Ezt az adatlapján is leírják, hogy ez alatt nem használható.
(#) gerenk válasza toto hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Nem voltál elég figyelmes, nem kérdezted meg miért van
benne az a négylábú fémtokos tranzisztornak kinéző
valami.
Nos az valóban tranzisztor BFY90 tipusu, nf. előerősítőként üzemel, a légmagos tekercs egy fojtó a tápfesz.
nagyfrekis szűrését hivatott ellátni.
Még hátra van a poti szerepe, de ezek után már magad is rájössz, a tranyó bázisosztója, az erősítés optimális
beállítását szolgálja.

(#) toto válasza bbatka hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Azt tudom, hogy az ilyen előosztó IC-knek van alsó határfrekvenciája is (MB501-nek 10MHz), de azt sehol nem olvastam az adatlapjában, hogy bemeneti jel híján maga állít elő.
(#) toto válasza gerenk hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Jól működik az előerősítő?
Én nem mernék egy 1GHz körüli bemeneti határfrekvenciájú IC elé még erősítőt tenni, bár azt látom, hogy légszerelésű.
A néhány menetes légmagos tekercs nekem kicsit furán hat nagyfrekis szűrőként, de ha működik, akkor neki van igaza.
Tényleg, PC-s alaplapokon is látni vékony vezetősávokat, amiket kicsit hullámalakban vezetnek, valszeg a nagyfrekis zajok elleni védelem miatt. Azok sem lehetnek nagyobb induktivitásúak.
(#) gerenk válasza toto hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Nincs vele problémám, bár a teljes sávban nem lett bemérve.
Az előerősítőre azért volt szükségem, mert így egy rövid
50 ohmos koax végére forrasztott pár menetes csatoló
tekercset szondaként használok oszcillátorok beállítására
és így lett elég érzékeny az előosztó.
Induktívan csatolva 2-3 cm-ről már dolgozik, nem húzza el az oszci frekijét.
(#) pipi válasza toto hozzászólására (») Jan 21, 2010 /
 
Szia!
szerintem inkább a jelterjedési időket kompenzálják a tekergős, hosszabb fólivazetéssel
(#) gtk hozzászólása Feb 20, 2010 /
 
Sziasztok !

Milyen merokabeleket szoktatok epiteni / hasznalni RF / HF mereshez ? Udv.
(#) gerenk válasza gtk hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
50 ohmos koaxot bnc csatlakozókkal, a méréshez elegendő hosszúságban hogy ne legyen túl nagy a kapacitiv terhelés.
(#) gtk válasza gerenk hozzászólására (») Feb 20, 2010 /
 
Szia ! Koszi! Idaig vilagos. A merendo eszkozre mivel lehet csatlakozni? (gondolok itt hasonlora mint szkop merozsinor eseteben..)
(#) gerenk válasza gtk hozzászólására (») Feb 22, 2010 /
 
Egyik vége BNC dugó, másik vége vagy mérőcsúcs, vagy
árnyékoló lemezbőlkészült dobozka és abból kivezetett
minél rövidebb hajlékony sodrott szigetelt rézvezeték
végén krokodilcsipesszel.
Az egyik vezeték a dobozhoz forrasztva,ugyanide a koax
árnyékolása is.
Ez a megoldás csak nagyobb jelszintek mérésére használható /100 mV-tól felfelé/ mert a legrövidebb
árnyékolatlan vezeték is képes összeszedni jelentős zajt
ami a kis jelszintek mérését lehetetlenné teszi.
Lehet még a koax árnyékolását és "meleg" erét pár menetes 5-6 mm átmérőjű 0,5-0,6 mm zománcozott
rézhuzalból szorosan tekert tekerccsel ősszekötni.
Ez a kábel nf. szondaként használható, némi engedményekkel ugyanis a kábel kapacitása és a tekercs
induktivitása rezgőkört alkotva a rezonanciafrekin és páratlan számú többszörösein a jelszintben ugrásokat /jitter/okoz.
(#) gerenk válasza gerenk hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
A kért kapcsolás
(#) gerenk válasza gtk hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Az SDA4212 ugyanaz mint az U664 ami lehet DIL tokos
vagy lapos egysoros azaz SIP tokos, amilyet kapsz
ahhoz kell tervezned a panelt
(#) gtk válasza gerenk hozzászólására (») Feb 28, 2010 /
 
Koszonom !
(#) gtk hozzászólása Márc 30, 2010 /
 
Nagyjabol elkeszult a frekimerom. Az alap muszer a Vicsys fele frekimero. A 100-as oszto panelt terveztem hozza,.. ez U664B IC-n alapszik (bontott IC ) + a Gerenk altal feltoltott "100 prescaler.pdf" -bol van a tovabbi resz. Negativ tap szukseges volt a regebbi tipusu LCD miatt. Az alapmuszer elofoknal meg valami nem stimmel, keves az erosites, valoszinu hogy nem jo a dual gate BF. A kepen 50MHz kvarcoszcillatort mertem eppen 1.5 nF-al kicsatolva. (100-al szorozni kell az erteket az oszto miatt) Mivel kiszedtem a programobol az "initialize " reszt, igy egy rakas hely lett. Kesobbiekben tervezem, hogy atirom az LCD meghajtast 4 bitesre, es a szabad labon meg az oszto allapotat figyelve lehetne a mert erteket felszorozni 100-al.

>>Kepek<<
(#) hagyma hozzászólása Ápr 16, 2010 /
 
Sziasztok!

Nekem egy olyabn frekvenciamérő kéne, amivel betudnám hangolni a gitárom (hallható tartomány, max 20KHz). Tudnátok segíteni?

Előre is köszi:
Hagyma!
(#) vicsys válasza hagyma hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
(#) hagyma hozzászólása Ápr 16, 2010 /
 
kösz és bocs
(#) kadarist válasza hagyma hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Van multimétered? A jobb multikban van frekimérő funkció.
(#) hagyma válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
egy nagyon alap multim van.... sajnos nincs voltaképp a tudásom is alap még
(#) t-dani válasza hagyma hozzászólására (») Ápr 16, 2010 /
 
Ha van PDA-d, ahhoz is szokott elérhető lenni ilyesmi szoftver, amivel alap frekvencia-méréseket lehet eszközölni.
(#) varadi.otto8 hozzászólása Ápr 28, 2011 /
 
Egyy frekvencia mérő előtétet szeretnék építeni,amely 1000-ret oszt.Ahhoz szeretném az osztást megtudni.
Következő: »»   4 / 8
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem