Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   319 / 368
(#) Orbán József válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
~ 180VA
(#) erbe válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
~600 VA
(#) Ge Lee válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Amit találtam táblázatot az az egyikre 200 a másikra 300VA-t ír, de ezek a táblázatok szerintem lópikulát sem érnek. Ki kell számolni, hogy a szigeteléssel együtt adott huzalból hány sort tudsz beletekerni a primer helyére, és máris megvan a végeredmény. Ha annak a kézi skiccnek lehet hinni, hogy 0,6-os a primer, akkor az max. 200VA ha 3A/mm2 primer áramsűrűséggel számolunk.

SM.jpg
    
(#) Orbán József válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Fastron adatok Rendben van a táblázatod, a Fastron adatlap ugyanez.
4 db 300VA SM102B-re.
A hozzászólás módosítva: Dec 31, 2018

Fastron.JPG
    
(#) latyakosa válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Kösz Mindenkinek a gyors válaszokat. Csak az nem volt egyértelmű a táblázatokból 4 U vagy 2 U magra van megadva teljesítmény.
A trafó meg van tekerve, a primerje olyan 0.7mm átmérőből, a szekunderen 2x32V 1,5mm átmérőjű vezetékkel. Ebben az állapotában inkább a 300VA-hoz érzem közelebbnek.
(#) Orbán József válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
A táblázatban a fizikai méretek alapján azonosíthatod A vagy B vasak.
(#) Ge Lee válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Nem tudom mekkora teljesítményre van szükséged, de kukázz inkább egy bontott mikrosütő trafót. Vékony, 1,5mm-es koronggal végigvágod rajta kétoldalt a hegesztést, lejön az I pakett az E pakettről. Utána csinálsz hozzá 2db csévét nyáklapból, tehát nem középen lesz 1 csévén minden, hanem az E mag két szárán, egyből dupla mennyiségű huzalt tudsz beletekerni. Saccra 500VA-nek ki kell jönni belőle tartósan. Ha kijön a jobb idő én is nekiállok az enyémnek, leválasztó trafó lesz belőle. Ezek az egybeimpregnált magok is elég jól gerjeszthetők, ami nekem van pl. az gyárilag 1,85T-val volt gerjesztve, amihez 2A primer áramfelvétel párosult. Nyilván én nem fogom ennyire hogy ne melegedjen a vas, de szerintem 1,25T-val így is lazán el fog menni.
(#) latyakosa válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Az A vas 35mm, a B vas, az 52mm szélességű
(#) Orbán József válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Ez volt a házifeladatod, ügyes vagy.
(#) Ge Lee válasza latyakosa hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Igen, az olyan 270VA körül van legalább.
(#) Orbán József hozzászólása Dec 31, 2018 /
 
Egyébként ezért tartok néhány típusból magokat, hogy egy készülő "M" vasra tekert tekercs feszültség viszonyai jók-e. Egy mintapéldányban a "B" vason 25mA volt az üresjárati, belerakva a BEAG féle vasat, (M102B) 55mA lett. Vagyis a hiper jobban gerjeszthető ezek szerint. Tekerhettem újra és kisebb teljesítményre a csévét...
(#) latyakosa válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Lehet egyszer bele fogok majd én is egy ilyen projektbe, alapanyag szerencsére van hozzá.
(#) Ge Lee válasza Orbán József hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
De miért szívatod magad? Tekerj rá csak 12V-nyit, aztán kapcsolj rá egy másik trafóról 12V-ot. Nem mindegy hogy azt kell csak visszabontani, vagy 230V-nyi huzalt...
(#) Orbán József válasza Ge Lee hozzászólására (») Dec 31, 2018 /
 
Végül is így csináltam, de sajnos a szekundert teljes egészében kellett letekerni.
Így minden változott.
(#) feccus hozzászólása Jan 2, 2019 /
 
Hello
Egy kis segítségre lenne szükségem. Kaptam egy nagyon régi házi készítésű végfokot, és a benne lévő trafó teljesítményét szeretném kideríteni. A vas mérete 15cm hosszú 6,5cm vastag súlyát nem tudom megmérni (bedöglött mérleg miatt) de az egész végfok kb 20kg.
Előre is köszönöm.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) gordonfreemN válasza feccus hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
Hello.

Ettől kicsit több infó kellene. Egy fotó sem ártana, vagy ha az nincs akkor rajz, rajta a méretekkel.
Nagyon nem mindegy, hogy M EI toroid hiperszil R magos transzformátorról van szó (nem soroltam fel mindet).
(#) fastaction válasza feccus hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
Szia ! Nemcsak a vasmag mérete számít, hanem a tekercselő huzalok átmérője , illetve, hogy a primer, szekunder, miként van elkészítve . Teljesítményt mérni pedig az áramfelvételből lehet . AC lakatfogóval megméred , hogy mennyi ampert vesz fel a végfok működés közben .
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) granpa válasza feccus hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
A "súját" nem is lehet lemérni! Azt a méretet add meg, ami a csévében van. Amúgy kb. 32.5 cm2. Ez ~1.3 kVA. Feltéve, hogy M, vagy EI vas.
A hozzászólás módosítva: Jan 2, 2019
(#) feccus válasza gordonfreemN hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
Megmértem a vezetékeket 2mm.
(#) fastaction válasza feccus hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
Körülbelül 6 A a szekunder terhelhetősége . Mérd meg a primer huzal vastagságát is .
(#) granpa válasza fastaction hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
Van az 8-9 A is. A méreteket nem sikerült megadnia.
(#) feccus válasza feccus hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
Méretek...
(#) granpa válasza feccus hozzászólására (») Jan 2, 2019 / 1
 
A saccolásom helytálló, de ez a trafó max. 450-500 VA-re van elkészítve.
(#) feccus válasza granpa hozzászólására (») Jan 2, 2019 /
 
Anno még egy elektro műszerész építette, oldalanként 4-4 db 2N3773-al.
(#) fastaction válasza granpa hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Igen , így számoltam én is .
(#) szs hozzászólása Jan 3, 2019 /
 
Jó estét, szervusztok!
Nagy segítségre van nékem szükségem.
Van nékem egy jó kis trafóm, 110/220V primer-17Volt szekunder(persze ez terheletlen ennyi, de ez most nem is annyira lényeges), 200Va-nek vettem (Granpa képlete szerint is 170-260Va közti lehet).

(Mellékeltem egy rajzot a vezetékek futkosásáról a kapcsolótól a trafóig.)

Lassan szerelném már be a helyére, de szét szeretném szedni a primer előtti vezetékezés egy részét, és fix 230-ra kötni. Értem én, elvágom a vezetékeket, aztán szépen kiméregetem, ki kihez tartozik, de úgy gondoltam, ha jól megnézem a kapcsolót és a bekötéseket, pusztán logikai alapon is ki lehet ezt találni, a mérés már csak ellenőrzés lesz.
Hát leültem mellé, és három órát merengtem felette, de semmi okosra nem jutottam.
-Azt sejtem, hogy két 110V-os tekercs van a primerben, és azt köti át a kapcsoló másra, de én csak odáig jutok, hogy ha a rózsaszín és a barna vezetéket a kapcsolón belül megszakítom a kapcsolón belül, és a rózsaszin helyére a piros kerül, akkor 110Volt a primer, -de hát akkor a szekunder is a felére csökken szerintem...
És ennél tovább nem jutok semmiképp, egyszerűen blokkol az agyam itt.

Abban biztos vagyok, hogy be tudom tenni 230-asként, ki is van próbálva, működik, de kíváncsi lennék a 110V-os átkapcsolási részre is, de nem jövök rá, mire is gondolt a költő...

Kérésem az lenne: adjon valaki egy löketet a kis logikámnak, hátha kitalálom.
-De ha valaki lerajzolni szeretné, hagytam helyt a rajz mellett
Előre is köszönöm, ha ráértek az én kis problémámra.
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2019
(#) Alkotó válasza szs hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Ha a rajz szerint van bekötve, akkor egyszerűen vedd ki a kapcsolót, és minden hozzá menő vezetékvéget hagyj szabadon. Akkor az fixen 230 V-os táplálás lesz.
De biztosan nem a rajz szerint van bekötve, mert így a kapcsoló mindenképpen rövidre zárna valamit, ami kerülendő állapot.
(#) szs válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Így működik (ilyen formában is vettem), tegnap kapcsoltam rá az egyenirányítót-akkus fúrót. Megy.

(miközben válaszoltál, írtam még egy sort az előzőhöz, csak azt pont még nem láttad -bocsánatot kérek. Tehát: be tudom tenni 230V-osként biztosan, csak érdekelne a belső dolga, anélkül is, hogy szanaszét szedném)
A hozzászólás módosítva: Jan 3, 2019
(#) granpa válasza szs hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
Ne töprengj rajt, köss 10-15 V-ot a szekunderre, s ahol a legnagyobb kimenő feszültséget méred, az a 230 V-os bekötés. Külön lemérve a tekercsvégek feszültségeit, és sorba kötve.
(#) szs válasza granpa hozzászólására (») Jan 3, 2019 /
 
De úgy szeretném kitörpölni (még ha segítséggel is megy már csak)
Következő: »»   319 / 368
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem