Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » VF2 végerősítő
 
Témaindító: proksa1, idő: Feb 7, 2007
Lapozás: OK   159 / 163
(#) toncy válasza reloop hozzászólására (») Jan 25, 2021 /
 
Szia, kiprobaltam jel nelkul, csak magaban jaratni (hangszorok nelkul) es ugy is melegednek a vegfokok kb 5-10 perc utan erezni, ha megfogom a tranzisztorokat, (viszont amikor probaltam zenet hallgatni rajtuk, tokeletesen mukodott mind ketto oldal, kiveve, hogy hamar melegednek.
Eleszteshez 2 db 10 Ohm, 10 wattos ellenallast hasznaltam es az egyiken mertem a feszultseget majd addig allitottam a potit amig beallt 700mV korulire, kimeneten -8 - 8mV-ot merek rovidre zart bementnel. (Elesztes utan PT2313/TDA7313-al vezerlem a hangerot.)
A hozzászólás módosítva: Jan 25, 2021
(#) reloop válasza toncy hozzászólására (») Jan 25, 2021 / 1
 
Szia! Vezérlés nélkül is tetemesen kell melegednie. A 70 mA nyugalmi áram a teljes 66 V-os tápon 4,6 W-ot fűt, két csatornánál ez 9,2 W.
Ha 4 W-on járatod 1 A a kimenő áram (a gyártó által jelzett 4-8 Ω a gyakorlatban 4 Ω-nak szokott megfeleni). A tápból kihasználatlan feszültség, ami diszipál, 30 V, tehát 30 W-ot fűt el ilyenkor csatornánként.
Ez egy 2x100 W-os erősítő, amit rendes tenyérnyi lamellás bordával szoktunk hűteni.
A PC ház hőelvezető képessége becslésem szerint egy 2x30 W erősítőt szolgálna ki.
(#) metabo123 hozzászólása Ápr 20, 2021 /
 
Sziasztok!
Építettem (ismét) egy VF2-t egy Hi-Fi elpusztult végfokának kiváltására. Mindkét csatorna éledt, ahogyan az kell, viszont a kimeneteken 130mV és 170mV-ot mérek. Eddigi építéseim során ilyennel még nem találkoztam, általában 1-2mV szokott maximum lenni. Az R3 (51K) ellenállás értékének csökkentésével (47K-ra) elhanyagolható, 5-8mV változást érek el.
Ebben az erősítőben most a műveleti erősítő nem NE5534, hanem TL071 és nem DIL tokos, hanem SMD egy „segéd nyákon”. A megoldást a kényszer szülte, nem volt itthon más.
Okozhat ez ilyen tüneteket?
Működni működik, szól szépen, csak nem hagy nyugodni a dolog.
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 / 1
 
Szia! Tegyél bele NE5534-et, a kapcsolás számol a bementi áramával. Ha ragaszkodsz a TL071-hez, akkor egészítsd ki offset kiegyenlítővel Bővebben: Link.
Szerk.: N1, N2 az 1. és 5. láb.
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2021
(#) tothbela válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 / 1
 
Szia!
Gondot okozhat még az is, hogy az adapter nyákon a negatív tápfesz bemenet és a nem invertáló bemenet között átvezetés van. Egy pici szivárgó áram is elég, hogy felerősítve viszonylag nagy kimeneti ofszetet idézzem elő.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Reloop, Tothbela. Köszönöm mindkettőtök válaszát!
Valami hasonlóra gyanakodtam én is (offset hiba), de kellett a megerősítés
Mivel már van 5534-em így elengedem a 071-et, nem ragaszkodok hozzá. Legalább egy újabb gyakorlati tapasztalattal gazdagodok. Mielőtt cserélem az IC-t, lehet egy kicsit eljátszok az offset kiegyenlítővel.
(#) metabo123 válasza tothbela hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Erre nem is gondoltam!
Nem szeretem én ilyen helyeken az SMD-s cuccokat, mert nem látok én már úgy és nem biztos, hogy tudok olyan tisztán forrasztani (vagy nyákot tisztítani), ahogy azt kellene.
Köszönöm!
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
A trimmer 10k-100k között lehet, a csúszka mehet közvetlenül a negatív tápra is Bővebben: Link.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Hazaértem, kipróbálom...!
A hozzászólás módosítva: Ápr 20, 2021
(#) Ge Lee válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Nekem volt belőle a 30W-ostól a 400W-osig mindenféle verzió, kivétel nélkül TL071 volt mindegyikben, de sosem volt a kimeneten 10-12mV-nál nagyobb az ofszet. Ott valami más gond lehet, vagy valami silány minőségű az az IC.
Az 5534 nem igazán jó ebbe a végfokba mert eléggé gerjedékeny lesz vele.
(#) reloop válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Más visszacsatolást használtál mint a kérdést feltevő kolléga.
(#) metabo123 válasza Ge Lee hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Az IC "jóságáról" annyit tudok mondani, hogy a Hestore-ból származik, nem külföldi rendelés. Ettől persze még lehet silány.
Majd kiderül mi történik, ha majd a Reloop által javasolt kompenzálás után megkapja az 5534-et.
(#) Alkotó válasza metabo123 hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Az 5534-hez nem kell kompenzáció. A TL071 megtartása esetén lehet indokolt.
(#) metabo123 válasza Alkotó hozzászólására (») Ápr 20, 2021 /
 
Igen, tudom. A 071-el akarok kísérletezni egy kicsit, mielőtt kicserélem 5534-re.
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Ápr 21, 2021 /
 
Kísérlet képen kipróbáltam a javaslatod szerint eltüntetni az offset hibát, de csak még durvább, voltokban mérhető hibát sikerült elérnem a kimeneten. 47K trimmer két széle az 1. és az 5. lábra, csúszka a negatív tápfeszültségre. Nem hinném, hogy elrontottam valamit, de nem sikerült.
Kiforrasztottam az IC-t az adapternyákkal együtt, beraktam egy IC foglalatot és kipróbáltam DIP tokos SMD NE5534-el és TL071-el is. Mindkét esetben 10-12mV lett a kimeneti DC. Tuti, hogy az SMD IC és az adapternyák volt a hunyó.
(#) foxi63 hozzászólása Máj 27, 2021 /
 
változat.
(#) Balla Sándor hozzászólása Jún 6, 2021 /
 
Sziasztok. Építem a vf2-őt. Hővédelem tuningot szeretném megcsinálni, a dioda ellenallas páros nem szimpatikus, olvastam, hogy a BD-kkel jobbat lehet csinálni. A kollektor-bázis ossze van kotve, vagy a rajz csal? Tehetem kozvetlen a fetek melle a bordára? Olyan "cigányos" ra csavarozni a fetre.
A hozzászólás módosítva: Jún 6, 2021
(#) foxi63 válasza Balla Sándor hozzászólására (») Jún 6, 2021 /
 
Szia!
Ha csak összekötöd a lábakat csak egy diódát kapsz és kettő BD kell, ha felhasználod az erősítését is, akkor a hozzászólásod feletti rajzot kéne megvizsgálni.
üdv.:Foxi
(#) Balla Sándor válasza foxi63 hozzászólására (») Jún 6, 2021 /
 
csak hőmegfutás ellen kell, ez helyett:
(#) kistee válasza Balla Sándor hozzászólására (») Jún 6, 2021 / 2
 
Javaslom a VF-2 Conductror-t. Én is a VF-2-vel és VF-3-al kezdtem, de a harmadik elfüstölt FET után rászántam magam a Conductorra. Csak a nyugalmi áramot kell 80-100mA-re beállítani és már mehet is. Azóta is hiba nélkül üzemel.

És BD a hőérzékelő.
(#) reloop válasza Balla Sándor hozzászólására (») Jún 6, 2021 / 1
 
Szia! A nyugalmiáram stabilizálására untig elég a dióda. Ha tranzisztort alkalmaznál akkor ezen ábrán látható T3, T4 hőmérsékletfüggő áramgenerátort ajánlanám. Nekem az vált be.
Amennyiben kész a NYÁK-od, nyugodtan rakd fel a FET-re az ellenállást és a diódát. A diódát nem szükséges ragasztani, elég egy kis paszta a dióda és FET hűtőzászló közé, az átviszi a meleget.
Az erősítés csökkentése érdekében lehet kisebb a visszacsatoló ellenállás értéke, 20-30-szoros erősítésig vissza lehet vágni, annál szorosabb visszacsatolás nagy valószínűséggel gerjedést okozna. Az érzékenységet bemeneti feszültségosztóval tudod tovább csökkenteni, például beraksz egy trimmer-potit.
(#) Potkiller hozzászólása Jún 6, 2021 /
 
Sziasztok! A fentebb említett Conductor mennyire szeretné a +/-38 voltot? Van elfekvőben egy 2×28V 300w trafóm, kíváncsiság miatt lehet összedobnék egyet.
(#) Potkiller válasza Potkiller hozzászólására (») Jún 6, 2021 /
 
Kicsit keresgélve találtam is választ a további kérdéseimre is Conductor 40V

Itthagyom a linket, hátha kéne még valakinek
(#) Balla Sándor válasza reloop hozzászólására (») Jún 6, 2021 /
 
Nagyon köszönöm a segítségedet. Viszont nekem +-47 voltom van, és ez fix. Eleg az R11 és R19-eket modositani? Mekkorákra? Egyáltalan birni fogja? Hogy tetézzem, a hangfalaim 4 ohmosak....
(#) reloop válasza Balla Sándor hozzászólására (») Jún 6, 2021 / 1
 
A MOSFET-ek IRFP240, IRFP9240. A Zener-diódák 15 V-osak, az előtét-ellenállásaik pedig 2k7 2W
(#) djkoko hozzászólása Aug 9, 2021 /
 
Sziasztok!
VF2-nél +-36v táp esetén az R11 és R19 ellenállásokat mennyivel kell növelni?
Köszönöm!
(#) kistee válasza djkoko hozzászólására (») Aug 9, 2021 / 1
 
Én is 2x36V-ról hajtom, reloop kolléga tanácsa alapján az R11 és R19 2k2-ra módosítottam.
(#) djkoko válasza kistee hozzászólására (») Aug 9, 2021 /
 
Rendben, köszönöm!
(#) W73 hozzászólása Feb 23, 2022 /
 
Sziasztok!
A 400W-os verzióhoz nyák tervet, beültetésit hol tudok letölteni?
Előre is köszi!
(#) zoly15 hozzászólása Márc 1, 2022 / 2
 
Sziasztok,
Szépen csendben én is építgetek egy PA (kinézetű) erősítőt... mert tetszik a dizájn. Természetesen a teljesítmény elmarad tőle.
3x VF2 Conductor van benne, 2.1 rendszer, +/-37V-ról jár.
Még nincs teljesen kész, de már nem sok hiányzik hozzá.
A hűrés, alagut hűtőborda + ventillátor.
Következő: »»   159 / 163
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem