Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanymotor bekötése
 
Témaindító: kozmaj, idő: Jún 28, 2006
Lapozás: OK   260 / 343
(#) gumibaba hozzászólása Ápr 10, 2018 /
 
Tisztelt mindenki.

Van egy villanymotor. Valami régi orosz. A betűkből ítélve, nem tudom mi, hogyan van rajta. Adattáblán csak ennyi van amit a képen látok. 220V 60Hz 1 fázisú 2 fordulatú motor. 120/60W a teljesítménye, illetve 2900/425 rpm ha nem tévedek. Legyen kedves valaki elmagyarázni, hogy mit kell rajta mérni és hol, hogy kiderítsem egyáltalán működik e. Kell e mellé kondi vagy nem. Meg ilyenek. Köszönöm előre is.
(#) VIM válasza gumibaba hozzászólására (») Ápr 10, 2018 /
 
Szia! Talán ez egy mosógép motor volna. Vedd szimmetrikusra a bekötést próba gyanánt. Jobb ill. bal szélső kettőre adjál tápfeszültséget és középről kapcsolódva jobbra ill. balra a kondenzátort (kb. 10µF-t). Persze jobb volna ha tudnánk a tekercsek ellenállását.
(#) erbe válasza gumibaba hozzászólására (») Ápr 10, 2018 / 1
 
Ez egy EURIKA félautomata mosógép motorja. 60 W-tal lassú fordulattal mos, közben ide-oda forgatja a dobot. 120 W-tal centrifugál. A nagyobb fordulatszámon csak egy irányban lehet járatni.
A Mosógépmotor bekötése témakörben meg lehet találni a bekötését. 10 és 20 µF-os kondenzátor jár hozzá. A nagyobb a nagy fordulathoz.
(#) smartbuy82 hozzászólása Ápr 11, 2018 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Kaptam egy régi orosz kettős köszörűt. A gép jó állapotban van, de az indító elektronika, nyomógomb stb. hiányzik. Adattábláról a fotót csatoltam.
Szóval adott 3 vezeték, ami a motortól jön. Piros, barna és fekete színjelöléssel. Mért ellenállások: piros – fekete : 8.5 Ohm, Piros-barna: 22,5KOhm és Barna-Fekete: 22,5KOhm; Piros-Fekete vezetékre volt kötve a 230V amikor megkaptam, ebben az esetben a motor csak búg, egy kicsit megpörgetve a motort el kezd pörögni, de nagyon alacsony fordulaton nem az adattáblán jelzett 2700-zal. Máshova nem próbáltam még kötni, nem akartam tönkretenni. Szóval a kérdés, mit hova és hogyan? Jól gondolom, hogy ez egy segédfázis indításos motor? Viszont nem látok kondira utalást a táblán (vagy nem értem... ) Alap elektronikai ismereteim vannak, de ehhez sajnos nem értek. Esetleg, ha valaki tudna segíteni, nagyon megköszönném.
(#) ha9pi.feri válasza smartbuy82 hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
Szia!
Ha ilyen értékeket mértél, az nem jó jel! A KOhm nagyságrendű ellenállások arra utalnak, hogy leégett a segédfázis és utána megszakadt. A segédfázisnak is kb 10-30 Ohmnak kellene lenni. A 22,5 KOhm csak "égésnyom". Szedd szét a motort, akkor többet lehet látni!
(#) erbe válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Ápr 11, 2018 /
 
A másik lehetőség, hogy a segédfázissal soros kondi benn van a köszörű állványban. De tettek rá egy 22 kOhmos ellenállást, hogy leállítás után kisüsse.
(#) smartbuy82 hozzászólása Ápr 12, 2018 /
 
Sziasztok! Köszönöm a válaszokat, akkor délután, munka után megbontom a motor házát és jelentkezem. A további legjobbakat mindenkinek.
(#) Zoltan.ms hozzászólása Ápr 12, 2018 /
 
sSziasztok,! Aazt szeretném kérdezni, hogy a mellékelt képen látható porszívó motornak tudja valaki, hogy miért van négy csatlakozója?
...És, hogy egyáltalán milyen motor ez? -mert nincs neki se szénkeféje se kommutátora, csak 4 csatlakozója...hogyan kell ezt bekötni egy 230_Volt-ra?
A hozzászólás módosítva: Ápr 13, 2018
Moderátor által szerkesztve

motor.jpg
    
(#) erbe válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Túl kicsi a kép. Jóformán semmit nem látni rajta. Lényeges dolgot semmiképpen.
(#) Atis57 válasza Zoltan.ms hozzászólására (») Ápr 12, 2018 /
 
Szia!
A ZELMER gyárt léptetőmotoros porszivót, takaritó gépet , felmosó gépet.
Ez lessz a 2-3 éven belüli fejlesztési irány, valószinűleg mások is gyártják már--
CSendes/halk, nagy teljesitményű(szivóoldalon! nem a villamos !)
Elektronika miatt olcsóbban gyártható --s házilag nem javitható!
Tehát minden feltételnek megfelel....!
Képtalálatok - zelmer porszívó léptetőmotorral
(#) smartbuy82 hozzászólása Ápr 13, 2018 / 1
 
Sziasztok!
Motort szétszedtem és elém tárult a valóság... Segédfázis tekercselése fekete...
Megy tekercselőhöz, megkérdezem, mennyi a javítás...
Köszönöm mindenkinek a segítséget
(#) Tomi111 válasza smartbuy82 hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Ezekben eredetileg nem volt kondi, nem tudom, mas rezzel tekertek vagy hogyan,de csak direktben kapta a 230v-ot a gombon keresztul. Nekem szakadt volt egy hasonlo regi orosz. Megtekertek csak a segedfazist, utana mar kellett ra kondi.
(#) kivancsi4 válasza Atis57 hozzászólására (») Ápr 13, 2018 /
 
Szia!
Zoltan.ms által csatolt képen, egy Miele szénkefés motor látható(valószínűleg lágyindítással).
(#) pipi hozzászólása Ápr 22, 2018 /
 
Hali!
Van egy 220V/300W-os motorral szerelt állványos fúrógépem.
Van egy 3f 380/220V 550W-os motorom, ami mechanikailag hasonló rögzítésű,
Érdemes-e kicserélni a fúrón motort, vagy egy fázisról, kondival kb ugyanaz a teljesítmény lesz?
Köszi
(#) Gafly válasza pipi hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Ha van 3F akkor nem kérdés...
(#) pipi válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
3F nincs, 2F nappali szóval 1F delta +kondi játszik.
(#) ha9pi.feri válasza pipi hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Szia! Inkább cseréld át, ha fúrni is akarsz vele!
(#) pipi válasza ha9pi.feri hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Ezen morfondírok
Azt olvastam kb 70% a 3f-hoz képest, akkor ha jól számolom, ez 385W lenne a jelenlegi 300W-hoz képest. Valamivel többnek tünik...
(#) Tomi111 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Szerintem ha nincs három fázisod, nem érdemes átcserélni. Nem lesz erősebb. Vagy szerezz hozzá egy frekiváltót is. Ekkorákat már egész barátságos áron találsz használtan.
(#) RoliNyh válasza pipi hozzászólására (») Ápr 22, 2018 1 /
 
Ne morfondírozz ezen, mert felesleges. A 3F motort 3F -ra találták ki. Ha 1F -ról üzemelteted kondival, gyengébb lesz mint az 1F motorod. Gondolj bele, a 3F motorban 3 tekercsrész van, és mindhárom azonos, tehát 1/3 -ad részben osztoznak a megévő helyen és forgatónyomatékon is!
Te ebből használsz 1 -et a főfázisnak, 1 -et a kondival segédfázisnak, a 3.-ik meg csak úgy van, nem csinál semmit a helyfoglaláson kívül, tehát az a tekercs nem "húz" magyarul abban a harmadban "nincs" nyomatékod. Ehez képest az 1F motorodban két tekercsrész van, a főfázis 2/3 -ad rész helyet foglal,
a kondenzátoros segédfázis pedig 1/3-ad részt (a pontos tekercselosztást nem tudom de ez a lényeg). Fölösleges tekercs nincs. Magyarul nagyobb a forgatónyomatéka mint a 3F motoré egyről üzemeltetve.

Csak abban az esetben cseréld ki, ha vagy bevezeted a 3 fázist (gondolom ez nem játszik),
valóban 1 fázisú frekvenciaváltóról üzemelteted ami tud 3 fázist előállítani, ahogy említették előttem is...
A hozzászólás módosítva: Ápr 22, 2018
(#) pipi válasza RoliNyh hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Köszi Tominak is, szétnézek frekiváltó ügyben
(#) ha9pi.feri válasza pipi hozzászólására (») Ápr 22, 2018 /
 
Ha van bőven pénzed, ezeket a tanácsokat is követheted...
(#) Horvath65 hozzászólása Ápr 24, 2018 /
 
Üdv! Van egy IMI CT4871 típusú búvárszivattyúm, aminek megadta magát az üzemi kondija(kiszállt az éltető füst). Természetesen a kondiról lekopott az érték. Szeretném tudni milyen értékű kondit rakjak bele mit ajánlotok?
Paraméterek: 220V 55W 50Hz A csatolt képen a bal alsó sarokban van írva valami, denem biztos, hogy jól értelmezem. Én felül elmosódott per (alul) 8m utána valamilyen betű függőleges szárát vélem (talán 8mF elmosódás és két csepp forma. Annyit kiderítettem, hogy ELPUMPS CT4871 hasonló típus szám alatt gyárt szinte 100%-ig hasonló terméket és ott 8mF kondit ír. Mert olvastam egy ökölszabályról: 100W-onként 5mF üzemi kondi ott 25mF-re jönne ki amit nagyon sokallok. Mi a véleményetek?
(#) Epu2 válasza pipi hozzászólására (») Ápr 24, 2018 / 1
 
Nem lesz 70%. Egy fordulatszámara beállítható lenne, max 66%-ra, de minden más fordulatszámon, (terhelésváltozás), csak kevesebb. Ha üzemi kondenzátor van az egyfáziúban, akkor az jobb.
(#) gumibaba hozzászólása Ápr 24, 2018 /
 
Tisztelet mindenkinek. Lenne egy olyan kérdésem, van egy 1F imi villanymotor 220W. Tökéletesen működik, lapátkerék van rajt, légszállításra, elég. Egy csukható ablak elött van amelyet kívülről lehet reteszelni, az az elképzelés, valami nc típusú kapcsolóval megszakítom a fázist, és mivel ez műhelyben van a kivitelezés olyan téren számít, hogy ipari jelleg mivel a helységet ahova ez kerül tüzifa tárolásra, illetve szárításra szeretném használni, tehát a motor 1 időkapcsolót is kapna, és az egészet 1 dobozba kellene belezsúfolni. a kérdés kérés annyi, hogy tudna nekem valaki valami kapcsolási rajzot blokkvázlatot küldeni, nekem 1F re kell mert a motor mint az elején írtam 1F 220V 220W 1,3 A áramfelvételű. Esetleg extra kérés annyi lenne, hogy az nc kapcsolót pontos típusjelöléssel megírná valaki. Köszönöm előre is.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2018
(#) elektroton válasza gumibaba hozzászólására (») Ápr 24, 2018 /
 
Íme egy lehetséges kapcsolási rajz.
Az nc kapcsolóval nem egészen értem a kérdésed. Ezzel csupán azt szokás jelölni (angol rövidítés), hogy normál helyzetben zárt érintkező, Tehát működtetés hatására bontja az áramkört. A végállás kapcsolók, mikrokapcsolók általában mind tudják ezt. Kérdés, hogy mekkora helyed van ilyen célra vagy mi is van a "lomtárban".
(#) gumibaba válasza elektroton hozzászólására (») Ápr 24, 2018 /
 
Köszönöm a rajzot el is mentem, a helységen egy kb 40X40 cm-es ablak van ami kifele nyílik a kapcsoló csak azért kell oda, hogy a motor ne tudjon leégni mert kintről kellene levegőt beszívni légcserélés végett. Távozás a mellette lévő helységbe egy ajtón át ott van lehetőség a nyomáskiegyenlítésre is. Ez a téli időszak miatt fontos. Az időzítési intervallum kb napi 2x1 h max.
A hozzászólás módosítva: Ápr 24, 2018
(#) erbe válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 24, 2018 / 1
 
Az adatlapon a 8m az 8 méter emelőmagasság.
A kondi mérete attól is függ, hogy annak idején hogyan méretezték a motort. Az átszámítási ökölszabályok 3 fázisról egyre átkötésre vonatkoznak. Ha eredetileg egy fázisra méretezték a motort, a kondi mérete elég tág határok között mozoghat. Néhány példa.: A 60 W-os centrifuga motor mellett 10 µF-os kondi van, de a 130 W-os mosógépmotor mellett is. A 600 W-os terménydarálót láttam már 16 és 25 µF-os kondival is. A kétfordulatú automata mosógépmotor 60 W-os része 10 µF kondit kap, a 400 W-os centrifugája 20 µF-ot.
Azaz az 550 W-os szivattyúhoz reális lenne a 25 uF. Ettől függetlenül a gyártó tekercselhette úgy, hogy 8 µF-dal megy jól. Észreveszed, mert ha túl sok a kondi, hangosan búg.
(#) Horvath65 válasza erbe hozzászólására (») Ápr 25, 2018 /
 
Köszönöm. Idáig jutottam magam is. Sajnos marad a próbálkozás, csak nem költséghatékony.
(#) ha9pi.feri válasza Horvath65 hozzászólására (») Ápr 25, 2018 / 1
 
Üdv! Nem rég cseréltem egy ilyen ilyen szivattyúban én is és 8 µF-ra emlékszem.
Következő: »»   260 / 343
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem