Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   152 / 962
(#) zozobp hozzászólása Júl 18, 2011 /
 
Tehát akkor még1x előröl az egészet.

A hálózat 3 fázisú hálózat. Emellett van még nulla meg föld. Jelen bekötése úgy néz ki hogy: A 3 fázis átfolyik a Firelén emellett a nulla is átfolyik és rámegy a 0-a sínre. A föld egyenesen a föld sínre megy direktbe. A dobozban gyárilag össze volt kötve a föld és 0-a sín. Aszondták az okosok hogy először is szedjem ki a föld és a nulla összekötést majd utánna kössem össze a 0-át a föld sínnel még a firelé előttről. A földet hagyjam simán a föld sínen és a 0-át a firelé után kössem a 0-a sínre.
Akkor ez most jó vagy nem?
(#) abubabu válasza zozobp hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Így már jó!
(#) abubabu válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Fulcsii! Rosszul fejezted ki magad. A FI-relé előtt összekötjük a nulla+földet,ami egyben a szétválasztást is jelenti.
(#) zozobp válasza abubabu hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Ötfelezős akkor jó így szerinted is, mert te máshogy írtad bár logikailag ugyanannak tűnt nekem.
(#) fulcsii válasza abubabu hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Neem!

Szét választjuk!

Ha már külön jön a PE és az N akkor tilos összekötni!

Csak ha PEN jön és te még egy segédföldet leversz és rákötöd, akkor kötjük össze!
(#) abubabu válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 18, 2011 /
 
Bocs! Félre értettük egymást.Nem a lakás elosztóban történő EPH-ra gondolok,hanem a fővezeték és a földelés összekötésére,a fogyasztásmérő helyen. Utána külön megy.
(#) proba válasza abubabu hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Idézet:
„kössem össze a 0-át a föld sínnel még a firelé előttről. A földet hagyjam simán a föld sínen”

Háát nem igazán.Ha már egyszer külön jönnek ,nem igazán illik összekötni.
A bejövő nulla a FI relébe, a FI ből jövő nulla a nulla sínre,A bejövő föld a föld sínre.És nem összekötve a nulla sínnel.
(#) fulcsii válasza abubabu hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Embör! Sajnos nem vagy tisztában a nullázással a feltételeivel! Azért beszélsz szamárságot! Ha már egyszer szét van választva többé nem szabad össze kötni, tökmindegy hogy hol van! TN-C a rendszer és utána TN-S lesz! És ezt az egészet arra találták ki, hogy ne kelljen olyan mocskos kicsi ellenállású földeléseket készíteni! ez működik földelés nélkül is, ha a földelőd szakadt véletlen. Csak hát a veszélye annyi, ha nulla szakadás van és a földelőd is szakadt a fázis ki kerül a testekre!
(#) dudzsi válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Na igy már világos csak fogalmazás zavarba voltam. Mert akkor szaknyelven szétkötjük, de ugye a visszafele nézzük akkor összekötjük. Mert ugye mig PEN addig összevan kötve. De köszi mert igy hogy leirtad már teljesen világos lett a dolog.
De azért még egy kérdés ha csak a PEN vezeték jönbe az ugye az óránál megy bele a szondába. Ezek szerint neki mindegy hogy onnan jön a védő vezeték vagy a megszakitó dobozba van szétválasztva?
(#) dudzsi válasza karaszbandi hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
A zöld/sárgára gondoltam.
(#) karaszbandi válasza dudzsi hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Z/S-t soha nem kötöttünk még FI-be!
(#) fulcsii válasza dudzsi hozzászólására (») Júl 19, 2011 / 1
 
Na itt egy rajzocska, hát ha most már érthető lesz!

tn-c.JPG
    
(#) proba válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Csakhogy teljes legyen a kavarodás,a nagybátyámnál úgy van szerelve,bejön a légkábel villanyóra,ismét 30M légkábel (2 ér)majd a lakáselosztónál választották szét a nulla/védőföldet,illetve itt van a szonda is elhelyezve.
(#) dudzsi válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Az elözö irásod után már érthetö volt. De én már csak arra voltam kiváncsi hogy létezik e olyan, hogy ott az óránál szondázzák de nem válaszák ott szét? Csak a kismegszakitó dobozba.
(#) karaszbandi válasza proba hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Nincs azzal semmi baj. Még mindíg jobb, mint ha 30m-el arrébb van a szonda és csak egy "vékony"dróton megy be a lakásba. Ez így teljesen jó.
(#) plepi válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Ez így helyes,csak annyit szeretnék még hozzátenni hogy szolgáltatója válogatja hogy a vill óra szekrényben vagy a lakáselosztóban van szétválasztva. Eon területén legalább is felénk a pen átmegy a mérőn és úgy jön a lakáselosztóba és itt lehet csak szétválasztani máshogy nem is lehet csinálni erre,nem tudom miért van szolgáltatók között ekkora eltérés kivitelezés kapcsán.
(#) fulcsii válasza proba hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Igen ez is teljesen rendben van, ha a vezető keresztmetszete minimum 10-es! 10mm2 alatt már nem mehet együtt! Elárulom neked, hogy 200m-en ként a villanyoszlopokon is meg van ez a földelés! Ennek a rendszernek az a lényege, a biztonság kedvéért sok helyen van földelve, nem történhet igazából baj, ha egy helyi földelő rossz, és nem is kell nagyon kis értékü földelőt csinálni, hanem csak számottevőt!
(#) dudzsi válasza dudzsi hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Ugylátom meg is kaptam a választ a kérdésemre.
(#) dudzsi válasza dudzsi hozzászólására (») Júl 19, 2011 /
 
Találtam egy kis leirást. Ha valakit érdekelne.
Érintésvédelem
(#) fúró hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
sziasztok van egy aknám és szeretném belekötni a villanyt. A szivattyú vezetéke dug villás 1fázisú motor és hogy ajak neki mért nedves párás helységről van szó
gondoltam felszerelni 1db ajzatót a dugónak és azt mondták nem szabályos másik azt hogy igen akkor most mit tegyek ?
(#) karaszbandi válasza fúró hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Ha aknában van a szivattyú, ez többféle problémát is felvet.
Először is mennyire vizes az akna?
A motor IP védettsége, és nem csak az adattábla szerint, hanem a valóságban a kapocsnekninél!
Ezt illene direktbe bekötni egy nyomáskapcsolóval, megfelelően tömített szereléssel.

Tehát tessen keresni egy MEGFELELŐ szakembert, aki szakszerűen megoldja, ha sokáig szeretnél még élni!
(#) zoli_varga válasza fúró hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Hívj egy szakembert aki a dugvillás csatlakozást átalakítja úgy hogy fix bekötésű legyen a szivattyú. A kábelt meg legalább IP67 es dobozban ugyanilyen védettségű kábelbevezetőn keresztül kösse össze SORKAPOCSBAN az épületből jövő kábellal. Természetesen 30mA ÉV relé és megfelelő kismegszakító vagy kombinált készülék használata kötelező.
Természetesen megfelelő szivattyúra lesz szükség vagy a pára elvezetésére.
(#) elhungaro válasza fúró hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
igen jobb ha direktbe viszel le egy szálat persze védövel 30 mA es Áramvédö is kellene mint elozo hozzaszolo is mondta.
Rengeteget dolgozok medenceszivattyukkal szinte mindig felszerelek egy vizes helysegbe valo levalaszto kapcsolot hogy onnan tudjam kapcsolni a pumpat.
milyen szivattyu? mit csinalsz vele? bv
(#) fúró válasza elhungaro hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
csak ez már gyárilag dugvillás
(#) karaszbandi válasza fúró hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Mért, az örökre van vasalva a motorral? Le lehet azt szakszerűen cserélni ha kell!
(#) proba válasza karaszbandi hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Háát egy jól megkonstruált tömített (jellemzően búvárszivattyúk) motor esetén nem szívesen nyúlnék hozzá.Ha meg nincs rendesen tömítve nem raknám aknába.
Egyik helyen láttam olyan félbe nyitható vezeték toldót ,amiben egy dugvilla /dugalj páros elfér Szerintem ebben esetleg kihelyezve a dugvillás csatlakozást ,már kívülre lehetne helyezni az aknán a kényes pontokat.
(#) fulcsii válasza proba hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Már bocsi, hogy bele pofázok, de ez most víz alatt lesz ez a dugalj? vagy mi? megfelelő IP védettséggel mondjuk IP44 vagy annál magasabb fokozatú bármikor megfelel. Egy 30mA-es ÁVK-val! Mit kell ezen ragozni?

például egy lengő! http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/3623

Vagy egy fix! http://www.argep.hu/popup.asp?pid=128310917&pnr=10001&foto=1
(#) zoli_varga válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Idézet:
„nedves párás helységről van szó”


Nem mi találtuk ki a környezeti feltételeket. Ha kellően száraz akkor természetesen IP44 mehet. Bár én inkább IP55 -t tennék kültérre. De az aknáról nem tudunk semmit. Betonozott, víz szigetelt, szellőztetett? A megoldás akkor is jó.
(#) proba válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Nekem csak az jutott eszembe,felénk gyakori egy 1-1,5m mély akna ,ide letéve egy szivattyú.Hát van olyan év amikor az akna tetején folyik ki a talajvíz ,de van hogy száraz helyiségnek is lehet nevezni.Ha ide egy jó szivattyút lerak ami bírja a vizet ,a működés leggyengébb láncszeme a dugvilla/dugalj páros lesz.(életvédelmileg a FI relé jó ,de ha nincs víz a tanyában tulajt az is bosszantja.)
(azt ne kérdezd miért kell a föld alá rakni,talán azért hogy télen is működjön.)
(#) karaszbandi válasza proba hozzászólására (») Júl 23, 2011 /
 
Én még olyan szivattyút nem láttam, ami bírta volna az elmerítést úgy, hogy még működik is!
Hacsak nem búvárszivattyúról van szó!
Azon meg van vagy 10m kábel.
Itt jelen esetben szerintem egy mezei vízszivattyúról van szó, ami nem szeresse a vizet. A kötést azért kell fixre megszerelni, hogy a pára ne kezhesse ki. A motor védettségére azért kíváncsi lennék, mert még nem tudtuk meg. Az is lehet, hogy egyáltalán nem szerelhető aknába a nem megfelelő IP miatt!

Addig teljesen felesleges az eszmefuttatás.
Következő: »»   152 / 962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem