Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   156 / 960
(#) Matthisa válasza abubabu hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
jaja! csak a tanárok semmire valóak! inkább leosztanak minthogy elmagyaráznak! vmi szakirodalmat nem tudnál ajánlani nekem róla? már bocs h tegezlek!
(#) abubabu válasza Matthisa hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Talán itt.http://pirateisland.ws/tema-villanyszerelo-konyv-pack-konyvek
(#) widi hozzászólása Aug 13, 2011 /
 
Üdv mindenkinek! Van egy épülő családi házam, és még az alapozáskor a villanyórától 5x6-os földkábelt fektettem le, és mellette egy 20-as gégecső is lefektetésre került gyengeáramú berendezésekhez.
Ebbe a 20-as gégecsőbe egy kb. 3x1-es hosszabbító vezetéket fűztem be, amin ideiglenesen egy fázisról áramot tudtam használni a házban.
Most már kész a villanyszerelés, és az e célra lefektetett 5x6-os földkábelen kapja az áramot a ház, ezért a 20-as gégecsőben levő kábelt kellene kicserélnem két UTP kábelre, hogy az eredetileg tervezett, gyengeáramú célra tudjam használni.
A gégecső a földben kb. 5 métert megy majd nagy ívben felkanyarodik a falban és kb. 2,5 méterre van felvezetve.
Próbáltam a benne levő kábel egyik végére rákötve az UTP-t a másik végénél megfogva simán kihúzni, de nem mozdul...
Van erre valami ötletetek, hogy tudnám átfűzni?
(#) csaktom válasza widi hozzászólására (») Aug 13, 2011 / 1
 
SZia Widi! Ismerős a helyzet sok ilyennel találkozok munkám során. Próbáld meg azt hogy meleg vizzel elkeversz folyékony szappant és bejuttatod a csőbe. ha benne van a folyadék egy kis oda vissza rángatás és elindul. HA NEM! Sajna ásás valószínű megroppant a cső.
(#) zoli_varga válasza widi hozzászólására (») Aug 13, 2011 / 1
 
Ha nincs szerencséd akkor a cső összenyomorodott vagy tele ment malterral. Próbálj meg mellette ledugni egy behúzóspirált, esetleg porszívó/kompresszor használatával a vélhető törmeléket kiszedni. De behúzáshoz minimum 2 fő szükséges.
(#) widi válasza csaktom hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Szia! Köszi a segítséget, holnap meg is próbálom.
Még egy kérdés: kb. mennyi folyadékot öntsek a csőbe? Elég egy-két deci mindegyik oldalról, vagy több kell neki, felülről végigfolyassam teljesen?
(#) pucuka válasza widi hozzászólására (») Aug 13, 2011 / 1
 
Csak ötlet. Próbáld meg fordított porszívóval babahintőport befújni. Ha a másik vége szabad. Ha nem, akkor marad az ásás. De mindíg legyen a csőben behúzószál, meg ne sajnáld a hintőport.
(#) widi válasza zoli_varga hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Elvileg épségben van a cső, figyeltem rá, és minden munkafázisnál jelen voltam, egyik mesterember sem tett benne kárt.
(#) karaszbandi válasza widi hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Ha nem lépésálló a gégecső akkor a földben össze van roppanva a járkálástól. Az a legszebb ásás, mikor más ás!
(#) widi válasza karaszbandi hozzászólására (») Aug 13, 2011 /
 
Elnézést, nem írtam, de természetesen lépésálló a gégecső.
(#) bundibacsi válasza widi hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
Hello! Ha a másik oldalról nem tolja senki közben a kábelt akkor valószínű meg se fog mozdulni.Valaki tolja befelé a kábelt miközben te húzod.
(#) Busz hozzászólása Aug 14, 2011 /
 
Manapság és régebben mekkora keresztmetszetű kábelt használtak betápkábelnek? Vagyis a légvezetékes hálózatról a villanyóráig mi az a minimális keresztmetszet ami megengedett?
(#) Stadi hozzászólása Aug 14, 2011 /
 
Sziasztok!

Az alábbi 3 témában kérném a véleményeteket (kertes házról van szó):

1. Kapunyitó motorhoz szeretnék 230V-ot elvezetni a föld alatt, kb. 10m hosszan. Milyen előírásokat kell betartanom a szabályos kivitelezéshez? (Milyen kábelt válasszak? Milyen mélyre fektessem? Kell-e még plusz védőcső a kábelre? Esetleg pluszban észrevételt segítő védelem, pl. cserép a kábel fölé?)

2. A jelenlegi átfolyós rendszerű, gázüzemű vízmelegítőt ki szeretném cserélni villanybojlerre. Arra gondoltam, hogy a kisebb helyigény miatt a falban MCu vezetékeket húzok a csövekbe, és a fal meg a bojler közötti részen ráhúzok még a 3 vezetékre egy háromeres, kettős szigetelésű kábelről lehúzott külső köpenyt. (Feltéve, hogy sikerül szétvágás nélkül lehúzni, és természetesen úgy, hogy a falba és a bojler dobozába is beleérjen ez a második szigetelőréteg.) Szabályos-e ez így? Mekkora keresztmetszetű vezeték ajánlott manapság, ha a bojler 1.8kW-os? (Durván 15m lesz a vezetékek hossza a kismegszakítótól.)

3. Elképzelhető, hogy a későbbiekben a padlószint megemelésre kerül a szobákban. Szabvány szerint legalább milyen magasan kell lenniük a konnektoroknak a padló szintjéhez képest? (Gondolom, van erre is előírás.)
(#) karaszbandi válasza Stadi hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
1: NYY-J 3x1,5 ez fektethető földbe közvetlenül. Fektetési mélység 0,7m. Alatta fölötte 10-10cm homok. A kábel felett műanyag fedlap, pl kartonplaszt lemez. E fölött kábeljelző szalag.

2: Ne kókányolj! 3x2,5 MBCu a kismegszakítótól és semmi más hókusz pókusz. A vízmelegítő előtt egy leválasztási lehetőség.

3: nincs különösebb előírás, de azt vedd figyelembe, hogy fekve kell bekötni és minél alacsonyabbra teszed, annál jobban fogod szidni az annyát annak, aki odarakta.
(#) fúró hozzászólása Aug 14, 2011 /
 
sziasztok lenne egy kérdessem van egy lakás természetesen verek le földszondát 16mm2 vezetéket
belekötöm a lakás elosztó táblájába föld sínre azt összehidalhatom a nulla vezetékell ?

a másik kérdessem ha egy ávk t kötök a lakáselosztóba
a ávk- előtt a földelést és a nullát össze köthetem csak már úttana nem a vall aszokat előre is köszönöm
(#) zoli_varga válasza fúró hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
***

Ha értelmesen meg tudod kérdezni akkor hamarabb fogsz rá választ kapni.

*Törölve !
(#) fúró válasza zoli_varga hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
szia a ávk előtt ménem köthettem össze ?
(#) gabi20 hozzászólása Aug 14, 2011 /
 
Sziasztok ha a vezetékre az van írva hogy 1,5 akkor az alatt a vezeték átmérőjet értjük vagy a keresztmetszetét?
(#) VIM válasza fúró hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
Szia!ITT van egy bekötés.
(#) VIM válasza gabi20 hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
Szia! Attól függ, hogy mihez kell ez az információ. Általában transzformátorok tekercselésénél fontos, mert ott lényeges, hogy az adott ablakméretbe mennyi menetet lehet az adott átmérőből feltekercselni a csévetestre. De itt a villamos hálózat kialakításához, itt pedig a tekercseléshez vannak információk. De a lényeg, hogy a keresztmetszet szokták megadni négyzetmilliméterben és nem a metrikus átmérőt.
(#) gabi20 válasza VIM hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
Köszi csak egy fűtőszálhoz kell vezetéket húznom, azt kell méreteznem, de megtaláltam a neten.
(#) Stadi válasza karaszbandi hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
Idézet:
„A vízmelegítő előtt egy leválasztási lehetőség.”


Mire gondolsz? Plusz egy kismegszakító? Kapcsoló? (A bojler a fürdöszobába kerül.) ÁVK van felszerelve.

Idézet:
„vedd figyelembe, hogy fekve kell bekötni és minél alacsonyabbra teszed, annál jobban fogod szidni az annyát annak, aki odarakta”


Max. magamat szidhatom, ha ott maradnak a konnektorok, ahol vannak. Ui. az egyik szoba most lesz felújítva, és egyszerűbb most megemelni a konnektorokat, mint festés vagy tapétázás után bontani-helyreállítani.
(#) karaszbandi válasza Stadi hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
A leválasztási lehetőség teljesítménytől függően dugalj-dugvilla vagy kétsarkú kapcsoló.
(#) Stadi válasza karaszbandi hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
Nyilván minőségtől is függ, de én már láttam konnektorba dugható, programozható kapcsolóórás dugajba csatlakoztatott bojlert úgy, hogy a dugvilláját úgy kellett kitörni a kapcsolóórából, mert összeolvadt a két műanyag... Szóval ha nem jövök ide kérdezősködni, akkor magamtól biztos direktbe kötöttem volna a bojlert egész a kismegszakítóig.
(#) karaszbandi válasza Stadi hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
1800W-ot írtál, ha jól rémlik. Az 7,8A. Azért egy NORMÁLIS dugaljnak 16A-t vastagon bírnia kell!
(#) Stadi válasza karaszbandi hozzászólására (») Aug 14, 2011 /
 
No igen. De ezt szerinted Kínában is tudják?
(#) izzo válasza Busz hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Hello
Régebben amijük volt azzal csinálták, amit nekem feltettek két éve az 4*10mm2 Alu.
(#) pucuka válasza Stadi hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Azért kínában sem hülye emberek élnek. A fasorban sem vagyunk hozzájuk, nem is tudom mire vagy oda. Tudnak bóvlit is gyártani, mi még azt se
(#) Erick hozzászólása Aug 15, 2011 /
 
Hellóztok!

Lenne egy pár apró kérdésem a témában:
1. Van egy 3 fázisú hőkioldóm, amire rá van írva hogy 4A. Ez a 4A fázisonként értelmezendő(tehát ha egy fázisban az áram meghaladja a 4A-t), akkor old le, vagy ha az adott motor összesen felvesz 4A-t akkor?
2. Adott egy 3fázisú motor. Adattáblán rajta a teljesítménye, és egy áramadat, és cosfí. Hogyan tudom ennek kiszámítani a teljesítményét? Mert én akármilyen képlettel számolom, nem az jön ki, ami az adattáblára írva van.

Köszönöm a választ előre is!
(#) habazutty válasza Erick hozzászólására (») Aug 15, 2011 /
 
Szia!

1. ha egy fázisban meghaladja az áram a névleges értéket, akkor is kiold
2. a villanymotorok adattábláján megadott teljesítmények a tengelyen leadott teljeítmény mutatják. A képlet amit keresel a "gyök3*U(vonali feszültség, 400V)*I(látszólagos áram)*cosfi. De ez a teljesítmény a veszteségek miatt több lesz egy kicsivel, mint az adattáblán szereplő.
Következő: »»   156 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem