Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   574 / 961
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Feb 23, 2018 /
 
Nem egyedi tulajdonság, nem is mindennapi eset, amikor kell.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2018
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Feb 23, 2018 /
 
Ebbe az árkategóriába azért nem sokat találsz.
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Feb 23, 2018 /
 
Értem én, de olyan tulajdonságot kiemelni, ami az átlag felhasználónak kb. teljesen mindegy, felesleges. Olyan, mintha azt hangoztatnád, hogy szép fehér.
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Feb 23, 2018 /
 
Amikor egy 18-as sorba cserélned kell egyet...
(#) Bakman válasza sámli hozzászólására (») Feb 23, 2018 /
 
vVolt már rá példa, de - mint írtam - nem jellemző.
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) sámli válasza Bakman hozzászólására (») Feb 23, 2018 /
 
Nem vitázni jöttem, ha nálad nem jellemző szerencsés vagy. Nálam sokszor előfordul. Mit nem adnék ha ilyen lenne betéve
(#) fulcsii válasza sámli hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Miért kell sokszor cserélni?
(#) enree válasza bakos13gab hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Köszönöm!
Közben beszéltem a helyi szakemberrel, mint kiderült semmi akadálya, de ahogy írtad igen zsebbenyúlós a dolog, nem tudom megéri e? De inkább nem....
(#) fúró hozzászólása Feb 24, 2018 /
 
Sziasztok!
oOlyan kérdessem lenne ,hHozzátok, hogy autóvillamosság a szakmám és abban is dolgozok. Van egy hátsó mellék épületem, és ott szeretném a villanyt át alakítani. Olvasgattam a vezeték össze kötéseket. Aaz egyik a wWagot , a másik a forrasztótforrasztott kötésre esküszik , én is jelenleg a forrasztótforrasztott kötést alkalmazom zsugorcsöővel. Szerintetek a 2két kötési módszernél melyik lenne a legjobb? V válaszokat előre is köszönöm.

Én pedig előre is köszönöm, hogy odafigyelsz a jövőben a nyelvhelyességre és a helyesírásra!
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) gyuszo válasza fúró hozzászólására (») Feb 24, 2018 / 2
 
Ha a forrasztott kötésed minősége is olyan, mint a helyesírásod, addig használj inkább WAGO-t. A WAGO-s kötés minőségét a gyártó garantálja.
(#) Tomi111 válasza fúró hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Én a tömör rézvezetéket/kábelt ajánlom Wago-val kötve (1,5-2,5-est). Ha sodrott kábellel akarod, akkor kell egy jó érvéghüvelyfogó és kötheted sorkapocsba, esetleg bontható Wago (én nem szeretem)
A forrasztást egyáltalán nem ajánlom.
(#) fulcsii válasza fúró hozzászólására (») Feb 24, 2018 / 1
 
A forrasztott kötést sajnos nem szabad és nem is ajánlatos alkalmazni. Ha esetlegesen ebből kár eseményed lesz (tűz) a biztosító nem fizet. A Wagók megbízhatóak. Talán még az Obó terméke is. Sokkal biztonságosabb kötést tudsz létrehozni, mint akármi mással. De semmi esetre se használj utánzatot, mint Stilo és egyebek. Csavart kötést szigetelő szalaggal sem ajánlom, a biztosító azt sem honorálja. Hajlékony, flexibilis vezetékhez bátran használj csatos, (oldható) Wagót, OBO t, Én szakma beli vagyok, kipróbáltam már sok mindent. Ezekre merek garanciát vállalni.
(#) fúró hozzászólása Feb 24, 2018 /
 
Szia az egyik ismerősömnèl immàr 10 ève a műhelybe forasztót forrasztott* kötèsek vannak ès tökèletesen bírja a mai napig.

*A "forrasztót" és a "forrasztott" szavak jelentése nem ugyan az!
A hozzászólás módosítva: Feb 25, 2018
Moderátor által szerkesztve
(#) fulcsii válasza fúró hozzászólására (») Feb 24, 2018 / 1
 
Bocsánat! Leírtam, hogy mi a gond vele, meg azt is, miért jobb a másik. Innentől a szíved jogod eldönteni mit csinálsz.
(#) sámli válasza fulcsii hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Mert egy idő után "elfáradnak", mert a karbantartás hiánya miatt összeégnek stb.
(#) sámli válasza fulcsii hozzászólására (») Feb 24, 2018 /
 
Azért a wagon kívül is van élet, pl. Kleihuis, ViD, Weidmüller stb. Inkább mondjuk azt, hogy wago rendszerű.
(#) feri53 hozzászólása Feb 25, 2018 /
 
Sok mindent irtatok a forrasztott elektromos kötésről,de nincs magyarázat a miértekre. A forrasztott
kötéseknél az "ónpestis" okoz gondot a kötéseknél.
(#) Zsolt 73 válasza feri53 hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
A forrasztó ón ellenállása okozza a legfőbb gondot ! Hétszer nagyobb, mint a réz ellenállása. Forrassz össze két 1,5-es vezetéket, terheld 10 amperrel és fél órával később forró lesz a kötés !
(#) goreny válasza Zsolt 73 hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Akkor igen rosszul forrasztottál. Elektronikában nagyon sok helyen előfordul forrsztott kötés 10A terheléssel.
Számtalanszor le lett ez is írva. Semmi baj a forrasztott kötéssel, rendesen kivitelezve. Azonban iparszerűen nem alkalmazható, mert időigényes, erőforrásigényes, nem reprodukálható, stb.

Feri53: az ónpestis forrasztóónnál nem áll fenn, csak ötvözetlen óntárgyaknál.
(#) sámli válasza goreny hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Ebben egyetlen állítás sem helytálló.
(#) fulcsii válasza sámli hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Kleihuis, ViD, Weidmüller A kleihuisnak nem is tudtam, hogy van ilyen összekötője. A VID el gondok voltak. a Weidmüller felénk nagyon régóta nincs forgalomban. Azzal nem volt gond úgy rémlik.
(#) ötfelezős hozzászólása Feb 25, 2018 /
 
Noha én köhögni szoktam, ha azt mondják a forrasztott kötést nem szabad (tilos értelemben!) alkalmazni, de ez bizony 6 éve a védővezetőre tételesen is igaz (a többire ma sem, de ki az, aki kétféle módon köt egy dobozban?).
A szabvány egyértelműen fogalmaz, ha a forrasztott kötésnél kiküszöbölöd a roskadás/kúszás jelenségét, mechanikai igénybevételektől mentesíted, és a zárlat alkalmával történő melegedést korlátok között tartod, akkor lehet alkalmazni (még egyszer: védővezetőnél már akkor sem).
(#) SzAndras00 válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Szia!
Ez melyik szabványban van leírva? A napokban beszéltünk kollégák, és nem tudtuk eldönteni, hogy akkor most mi az aktuális szabály.
Köszi!
(#) goreny válasza sámli hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Akkor cáfold meg.
(#) ötfelezős válasza SzAndras00 hozzászólására (») Feb 25, 2018 / 1
 
A védővezetős tiltás az az MSZ HD 60364-5-54:2012-ben:
543.3.1. harmadik bekezdése:
A kötéseket nem szabad forrasztással készíteni.
A többire nézve az MSZ HD 60364-5-52:2011 rendelkezik, aminek szövege nem szó szerint az alábbi (ez egy régebbi változat), de a lényeg nem változott:
Megjegyzés: Az erősáramú kábel- és vezetékrendszerekben ajánlatos elkerülni a forrasztott kötéseket. Használatuk esetén a kötések megvalósításánál figyelembe kell venni a tartós folyáshatárt, a mechanikai igénybevételt (lásd a 522.6., az 522.7. és az 522.8. szakaszokat) és a hőmérséklet növekedését zárlat esetén.
(#) SzAndras00 válasza ötfelezős hozzászólására (») Feb 25, 2018 / 1
 
Köszönöm!
(#) janika002 hozzászólása Feb 25, 2018 / 1
 
Sziasztok!
Én nem értem ezt a riadalmat a forrasztott kötésekkel szemben!Mi az autóelektronikában mindent forrasztunk,sőt nem is jöhet szóba más kötési forma némely helyen. Jóval nagyobb igénybevételre mint ami egy lakásban valaha előfordulhat!Autóbusz generátor diódák,tekercsek kivezetései a diódahídra 100 Amper mindenhol ,töltőkábelek,Önindító bronzkefék forrasztva vannak,főkábelek bekötései
Igénybevétel:-Rezonancia
-Rendkívüli hőmérsékletingadozás
-Páratartalom(télen sós lé,iszonyat problémákat okoz nekünk!
Érdekes!A lakásunk elektronikai berendezéseibe lévő vezérlőkbe minden forrasztva van,ott nem olvad ki semmi?De lehet ,hogy a mosógép fűtőszál vezérlőfetje is WAGO-ba van dugva?
Köszönöm szépen,ez az én véleményem,tapasztalatom erről az egészről!
Én 25 éve minden kötést alaposan összetekerem fogóval 5-7 centi hosszban,vastagon rendesen átmelegítve leforrasztom, szigetelőszalag vastagon vége visszahajt,utána még egy menet és soha semmi probléma nem volt a lakásba se sehol!
(#) KTobi válasza janika002 hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Javítottam már mosógépet, a beöntött vezérlőlapon ment el a motor csatlakozójában az érintkező forrasztása (befeketedett). Nem volt könnyű hozzáférni. Réz vezető a NYÁKon, erre acél szegecs és ebbe jöhetett az érintkező, ha nem tévedek, már nem emlékszem pontosan. Társult mellé a nem megfelelő minőségű ón, meg az idő.
(#) palcsika26 hozzászólása Feb 25, 2018 /
 
Ugyan már, az elektronikában, autóvillamosságban csak 12-24V van, a lakásokban 230V.
Az meg, hogy a lakásokban előforduló 10-20 amper helyett az autóvillamosságban 40-80 -100 amperek mozognak, az nem számít. A feszültség a lényeg.
(#) palcsika26 válasza KTobi hozzászólására (») Feb 25, 2018 /
 
Ha be volt öntve, miért javítottad? Amit beöntenek, nem azért csinálják hogy javítgassák.
A NYÁK-lapokat mégis, hogy oldják meg? Vagy eljön az idő amikor azokat is betiltják?
Következő: »»   574 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem