Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   598 / 961
(#) Droot hozzászólása Máj 27, 2018 /
 
Sziasztok!

Adott egy kerti csőkút szivattyú. Kút mélysége 8-10m, a kúttól kb 10-m-re van legközelebb hálózati feszültség. A csőkút szivattyú kábele 12m.
A föld alatt szeretném a vezetékét elvinni védőcsőben, felette 10-15cm-el jelző szalaggal.
Hogy lehet a föld alatt megtoldan korrekt, szakszerű módon?
(#) bgsf válasza Droot hozzászólására (») Máj 27, 2018 1 /
 
Sehogy. Cseréld le az egész kábelt.
(#) papo69 válasza bgsf hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Ne viccelj már, a mélykúti szivattyúknál is toldanak, ott a toldás vízben áll.
Kérdésre válaszolva: műgyantás zsugorcsővel, környékbeli villanyszerelő megoldja. Esetleg szivattyúboltban érdeklődni szakemberért. A végén a kötést vízalá helyezve ellenörizni. KPE vagy symalen csőbe az egész kábelt.
(#) gyuszo válasza Droot hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Használhatsz vízmentes kötődobozt ( kapszulát ), ami IP 68-as védettségű, így víz alatti használatra is alkalmas.
(#) Kovidivi válasza Droot hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Én a kúton kívül toldanám a kábelt (nem a földben!), IP86-os dobozban. Így ha akár a kötés, akár a szivattyú romlik el, könnyen javítható. Olyan helyre nem raknék kötődobozt, ami nehezen hozzáférhető!
(#) gyuszo válasza Kovidivi hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Az IP 86-os az milyen, olyat még nem láttam.
Gondolom IP68-ast akartál írni, igen az oldható kötődoboznak hozzáférhető helyen kell lennie.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2018
(#) elektroncso válasza Droot hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Ezeket a kábeleket ipari területen is ragasztós zsugorcsővel toldják (na jó a toldást roppantós toldóhüvellyel végzik, a zsugorcső csak a szigetelés). Például a szolgáltató ha megsérül a földkábel is ezzel dolgozik. A lényeg, hogy a kábel tiszta legyen a toldás körül, ne maradjon szennyeződés a ragasztóban.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Földkábelek esetén jó megoldás, egy szivattyúnál nem tartom szerencsésnek. Mi van, ha a szivattyú meghibásodik? Ásol?
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Fejtsd ki bővebben mi a gond ezzel a toldással? A kérdező a teljes szakaszt a föld alatt szeretné vinni védőcsőben. Ha normálisan van kivitelezve a rendszer egyáltalán nem kell ásni, mert ki lehet húzni a csőből. Persze nem hülyeség ha oda van figyelve arra, hogy a csőbe ne állhasson meg a víz.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 27, 2018 1 /
 
Hagyjuk.
(#) gyuszo hozzászólása Máj 27, 2018 / 1
 
Úgy látom sokan gondba lennének, ha egy vezérelt 4 db szivattyús 12 db LED lámpás élmény kerti szökőkutat kellene beüzemelni.
(#) elektroncso válasza bgsf hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Ez tök logikus. Bontsa meg a gyári szigetelést egy víz alá merülő szivattyún és tegyen rá hosszabb kábelt majd rakja vissza szigetelést úgy, hogy a szivattyú rezgései mellett is jól tömítsen egy majd 10 méter mély kút alján.
Arról, hogy innentől garancia sincs a szivattyúra (se arra, hogy nem kap tőle áramütést) ne is beszéljünk...
(#) Gabó válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Ha levágja a csatlakozót a végéről, akkor is pattant a garancia
Szóval a zsugor csöves megoldás se a legjobb...
(#) elektroncso válasza Gabó hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Nem tudom milyen csőszivattyúja van, de vannak amiket dugó nélkül hoznak forgalomba. A kérdéséből ítélve gondolom ilyenje van. Ha nem akkor tényleg meggondolandó a toldás.
A hozzászólás módosítva: Máj 27, 2018
(#) sámli válasza Gabó hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Erről megoszlanak a tapasztalatok, de megoldható az megfelelő dugalj használatával.
(#) Gabó válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Vannak olyanok is, de a legtöbb helyen dugvillás van... És gondolom nem az iparibb verziót választotta
(#) elektroncso válasza Gabó hozzászólására (») Máj 27, 2018 / 1
 
Ha dugósa van akkor a kút mellé kell telepíteni egy kis elosztószekrényt abban ki lehet alakítani egy konnektort és a kis szekrénytől lehet szabványosan a föld alatt toldás nélkül továbbmenni.
(#) Gabó válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Ok, én ezeket tudom, nem nekem kell megmagyaráznod...
(#) elektroncso válasza Gabó hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
A kérdezőnek írom, csak neked válaszolva könnyebben vissza tudja követni a "megoldás fejlődését".
(#) kendre256 válasza Droot hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Bár a garancia ugrik a ragasztós zsugorcsöves toldással, szerintem az a legstabilabb megoldás.
Ha szeretnéd a garanciát is megtartani, akkor ilyen megoldás is van.
(#) Bakman válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Láttam élőben, ez egy vicc. Szemerkélő eső ellen talán, a többire felejtős.
(#) sámli hozzászólása Máj 27, 2018 /
 
IP 44 x4: Fröccsenő víz ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Máj 27, 2018 / 1
 
Kertbe, szivattyú mellé (ne adj Isten földbe) IP44? Jó hogy nem
Idézet:
„Tekerd be hullazsákkal, húzz rá kötegelőt a két végén, oszt jól van az!”

(#) Gabó válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Idézet:
„„Tekerd be hullazsákkal, húzz rá kötegelőt a két végén, oszt jól van az!””

És ha ezt jó passzentosan körbetekeri szigetelő szalaggal, akkor lesz a legjobb
(#) elektroncso válasza Gabó hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Még egy kis púrhabot kell fújni a zsákba, akkor lesz az igazi.

purhab.jpg
    
(#) Gabó válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 27, 2018 /
 
Meleg ragasztó, vagy sziló
A púrhab az nem jó
(#) sámli hozzászólása Máj 27, 2018 /
 
Földbe min. x6, bár én még azt is keveslem.
(#) elektroncso válasza sámli hozzászólására (») Máj 27, 2018 / 1
 
Volt szerencsétlenségem IP56-os tömszelencés elosztódobozhoz föld alatt, olyan szépen tele volt sárral hogy az hihetetlen. Az elrohadt csavarokról amik az rozsdától megvastagodva szétfeszítették a műanyagot nem is beszélve.
Földbe vagy rendesen felrakott ragasztós zsugorcső való (a toldástól legalább 15cm-re mindkét irányba rálógatva az érintetlen szigetelésre) vagy kiöntőgyantás szerelvények. A föld nagyon ravasz dolgokra képes.
(#) sámli válasza elektroncso hozzászólására (») Máj 27, 2018 2 /
 
Manapság már egész jó, méretükben relatíve kicsi kiöntőgyantás szerelvényeket lehet kapni (igaz, hogy elég borsos áruk van).
(#) papo69 hozzászólása Máj 27, 2018 /
 
Ha lecsipem a lengő dugaljat, és megszünik a garancia elég urban legendnek hangzik. Legtutibb mód, hogy kikötöm a klima vezetékét dugvillástul, és eltetetem a megrendelővel, hogy vigyázzon rá, és bekötöm direktbe.
Következő: »»   598 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem