Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   701 / 959
(#) fulcsii válasza Gafly hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Pedig van. Sajnos nem véletlen vannak előírva bizonyos FI relék és nem véletlen kell őket beépítés után mérni. Újabban elég sokat találok, ami hibás. Főként ami régebben, az ezred forduló előtt lett beépítve és eddig nem mérték.
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 26, 2019 / 1
 
Mire ? Kíváncsian várjuk a választ.
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 27, 2019 / 1
 
Nedves, Időszakosan nedves helység. 20A névleges terhelhetőségű dugallj, amit (laikus) nem kioktatott személy használ. Kültér. Gázkazán. Napelem, E autó töltő, pezsgőfürdőkád, valamint, amihez a gyártó előírta.
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 27, 2019 / 1
 
OK, most sorolj fel olyan lakást, amiben ezek egyike sem található meg.
Illetve nem kell felszerelni.
(#) Bakman válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Parancsolj, egyébként is szezon van.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2019

Sátor.jpg
    
(#) Bakman válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 27, 2019 / 1
 
Elég furán hat, ha valaki az indokokat keresi, miért nem kell Fi-relé. Beleértve a világítást is.
(#) gyuszo válasza Bakman hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Ez sem jó, mert a kempingben is kötelező FI-relés konnektorral szerelni.

Sőt, ami fontos, sokan vesznek kültéri medencét, annak az üzembe helyezési feltétele is a FI-relé megléte.
A hozzászólás módosítva: Júl 27, 2019
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 27, 2019 /
 
Nem értem, hogy miért nem jó a lakáselosztóba felszerelni és ezzel le van védve az egész lakás.
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 28, 2019 / 1
 
Én nem értem, mit nem értetek Fulcsin. Fulcsi megírta, ma mire kötelező a FI-relé. Ez meg nem azt jelenti, hogy másra tilos felszerelni. Miért ne lehetne a lakáselosztóba, a bejövőre szerelni? De ez akkor sem jelenti azt hogy világítási áramkörökre elő van írva.
(#) gyuszo válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Akkor megkérdeznélek, hogy a vezérelt áramkörre kötelező-e a FI-relé, ha például a bojlerre van bekötve?
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2019
(#) slinky válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Fájni nem fog neki, a vezérelt nullát amugy is el kell különiteni - most tényleg az a 2 modul meg 5-6e fáj?
(#) slinky válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Mert pl nincs hely MÁR.... simán mehet egyébként 2modulos dobozba kb bárhova, az RCD tudja a fizikát...
(#) gyuszo válasza slinky hozzászólására (») Júl 28, 2019 /
 
Nem értelek, ha visszaolvastál egy-két oldal előzményt.
Én 18 modulosnál kisebbet nem szerelek fel. A dobozban balról első a FI-relé.
A hozzászólás módosítva: Júl 28, 2019
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 29, 2019 /
 
Már kiderült, mire kötelező, nem? Van abban forróvíztároló?
(#) gyuszo válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 29, 2019 /
 
A bojler általában nedves helyiségben van, tehát ezért kell.
Lakószobában, nappaliban még nem találkoztam vele.
A hozzászólás módosítva: Júl 29, 2019
(#) kaqkk válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 29, 2019 /
 
Én átrakattam a bojlert pár éve a spájzba a mosó és a szárítógéppel együtt . (Szebb jobban kihasználható lett a fürdő ) és száraz helyre került minden ...(Fi relé is került az újonnan szerelt hálózatra )
(#) gyuszo válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 29, 2019 / 1
 
A spájz át lett alakítva mosókonyhára, tehát az is nedves helyiség.
A FI-relé így szükséges. Pont erről van szó.
(#) kaqkk válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 29, 2019 /
 
Egyáltalán nem lett nedves , spájz maradt csak ott a bojler , A fi relét viszont akkor is felrakattam volna ha gázbojlert rakok fel. Ma már minden háztartásban alap hogy legyen Fi relé ....
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 31, 2019 / 2
 
Ez így van, bár nem értem, akkor mit tárgyalunk. Fulcsi már megírta, ezt mondtam az előbb is.
Noha a nedves vagy időszakosan nedves az már nem mérvadó kifejezés, a jelenlegi szabvány szerint a Helyiségek fürdőkáddal vagy zuhannyal passzus érvényes akkor, ha bent van a fürdőszobában. És ott mindenre kell ÁVK*.

Vagy vizsgáztattál?

*Ez persze akkor sem igaz, mert lehet még kétféle más módszer is.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2019
(#) gyuszo válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 31, 2019 / 1
 
Egyetértek.
Szereltem egy adott helyen. Nem volt ÁVK felszerelve.
Felszereltem. Le is csapta egyből, pontosabban nem lehetett felkapcsolni. Nem azt kerestem, hogy mi a szabvány, miért nincs feltéve, hanem addig kerestem, amíg megtaláltam és utána jó lett. Egy hibás falilámpa okozta a hibát.
Azóta minden rendben és a tulaj megköszönte.
Ez az oka, hogy 2 oldalt írtam róla, hogy nemcsak a szabvány miatt, hanem más egyéb hibára is reagál, leold és véd.
Nálam alap, ahol szerelek, javítok, FI-relét egyből felszerelem. Többségében megértik a szükségességét, elfogadják és megköszönik.
A hozzászólás módosítva: Júl 31, 2019
(#) ötfelezős válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
A praktikusságát én biztos nem vitatom. Mikor 81-ben a rendszer felhígult, lehetett magánkereskedni, megjelent az első három normális villanyszerelési bolt Budapesten, bennük az azután bármikor kapható NDK-s FI relével, én azóta mindenhová raktam, ha én dizájnoltam a mérőhelyet és elosztótáblát.
(Ez már történelem, a Lövőház, Nagyfuvaros meg Visegrádi. )
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Bocsánat! Abból indult kim hogy kell e a világításnak. Nem kell, max a fürdőszoba, egy átlagos házban.
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Mert, hiba esetén, el megy a világítás is.
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Nem. Csak a kétsarkú leválasztás!
(#) fulcsii válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Bojlert, már nem lehet szerelni fürdőbe. Vagy IPX4- felfelé. Amúgy, most megy egy nagy vita pl. a sáv határokról. Mert ugyan vannak, de ha a fürdőben gégecsöves zuhany van, minden bukott. Ugyan is azzal, bárhova lehet locsolni.
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
És gondolom utána méred, jegyzőkönyvezed.
(#) fulcsii válasza ötfelezős hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
100mA AC FI relék. Abban az időben a méretlenbe kellett rakni. Frankón szakította a PEN t. Na abból is lette bajok, ma rendre dobáljam ná ki az EON csak hogy ezzel megváltozik az Áramütés elleni védelem. Ebből akár baja is származhatna a kollegának. Róka fogta csuk.
(#) kaqkk válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Idézet:
„Bojlert, már nem lehet szerelni fürdőbe”
Nem értelek ! Éppen azt írtam hogy a fürdőből kirakattam a bolylert a mosó és a szárító gépet .....
(#) fulcsii válasza kaqkk hozzászólására (») Júl 31, 2019 /
 
Lehet nem neked akartam ezt írni, sok volt egyben.
(#) ha6qt hozzászólása Júl 31, 2019 /
 
Sziasztok!

Lakáselosztóban a moduláris sínre tehető csengőtrafónak szabvány szerint fel kell tenni egy külön kismegszakítót, vagy mehet egy másik, meglévő körre?

Illetve egy másik kérdés: Előfordulhat, hogy hatvanas évekbeli házaknál a régi lakáselosztóba még szövet szigetelésű kábelen jött át a villany a villanyórától és a fő megszakítótól?

Köszi,
Attila
Következő: »»   701 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem