Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   700 / 961
(#) Ge Lee válasza DannyTorrence hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Van, transzformátornak hívják. A régi energiapazarló izzóid helyett vegyél ledeket, az elég tág feszültségtartományban használható.
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Sem a bojlernek, sem a világítótestnek nem kell, csak ha a világító test nedves helységben van.
(#) fulcsii válasza DannyTorrence hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Sajnos nem igazán, vagy annyira drága, nem éri meg vele vesződni.
(#) proba válasza DannyTorrence hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Ha fix fogyasztású esetleg teszel eléjük előtétet. Gyerek koromban láttam, egy kisfeszültségű izzót (karácsonyfa izzó) sorba kötöttek egy 220 as égővel. mindkettő szépen világított. ( utólag fontos a két égő árama azonos legyen, így a kisfeszültségű égő pont a névleges feszültségével csökkenti a nagy kapocsfeszültségét. ) A többi gép esetén is működhet ez a módszer. ( akár egy 20-50m hosszabbító képében ) Ha meg ezek nem jönnek össze, vagy használod míg tönkre nem megy, vagy nem használod, és jó állapotban dobod ki, mint felesleges lomot pl 10 év múlva. A magánvéleményem: sem a régi hűtő sem semmilyen barkácsgépem nem ment még tönkre bizonyíthatóan a feszültség növekedéstől, tehát ez indokolatlan aggodalom. Azokat az égőket eleve a kukának gyártották, már a gyártás pillanatában. Nekem is volt ilyen sorozatom. A boltban hülyének is néztek mikor annak idején spájzolás céllal minden gyártótól 10-10 db-ot kértem, és nem egyformákat vettem.
(#) kameleon2 válasza DannyTorrence hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Ha szünetmentes áramforrást tudsz használtat szerezni, a komolyabbakon a kimenő feszültség 5 V-os lépcsőkben állítható. Használtan én vettem már 20eFt-ért is 40kVA leszerelt gépet. Neked az akkus része úgysem kell. Bár szerintem a motorral működő áramköröknél ez nem lesz gond.
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Tehát ha a világítótest nedves helyiségben van, akkor kell a bojlernek FI-relé ?
Hát ezt ők sem tudták :Bővebben: Link

Én meg úgy tudom, hogy védőföldelés, külön áramkör kismegszakítóval és FI-relé is.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2019
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Erre gondoltál?
Idézet:
„Amikor felmelegítették a vizet, mindig ki kellett húzniuk, mielőtt a kádba léptek. Mindannyian tudták, mindig így csinálták, most azonban valamiért megfeledkeztek róla. Egyből levert mindent, még a mentősök is elemlámpával világítottak – tette hozzá a szomszéd.”
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Igen, pontosan.
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Bocs éjjeles voltam!
Szóval a világító testnek akkor kell, ha nedves helységben van, főként pl. zuhany. A bojlernek nem írja elő a szabvány.
(#) DannyTorrence hozzászólása Júl 24, 2019 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) proba válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Furcsa egy szabvány, amióta a saját bojlerünk is ilyet játszott ( repedt fűtőszálburkolat a víztér felé) Szerencsére a védőföld rendben volt, ment a biztosíték. Én is erősen gondolkodom a FI relé számomra kötelezővé tételéről. Nem lett volna kellemes élmény ha nem a végén, hanem a közepén reped meg, és nem veri le az automatát.
A hozzászólás módosítva: Júl 24, 2019
(#) kendre256 válasza proba hozzászólására (») Júl 24, 2019 /
 
Idézet:
„Nem lett volna kellemes élmény ha nem a végén, hanem a közepén reped meg, és nem veri le az automatát.”

Nekem pont ilyen volt... Egy időben volt egy olyan érzésem, hogy kellene FI relé legalább a villanybojlerre. Amikor felszereltem, azonnal le is oldott a FI relé. A bojlert rögtön szétszedtem, kiderült, hogy már enyhén szivárgott, eloxidálódott a fűtőbetét burkolata. A bojlernek rendes védőföldje volt, de a kismegszakító nem oldott le. A fűtőbetét cseréje után már nem ment le a FI relé.
Ez volt a ház elsőként beépített FI reléje. A ház újraszerelésekor lett még pár beépítve...
(#) Nagy Tamás hozzászólása Júl 24, 2019 /
 
Sziasztok! Ha már ÁVK... Van valakinek személyes tapasztalata az "A" tipusúakkal? Tényleg kevésbé érzékenyek a hálózati zavarjelekre? Sima Ac tipusnál tapasztaltam téves leoldásokat...
(#) Bakman válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Milyen téves leoldásokra gondolsz? Milyen készülékkel kapcsolatban?
(#) fulcsii válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Igen. Ha lehet már kerüljük az AC seket, mert a sok kapcsoló üzemű táp annyi zavart tesz a hálózatba, hogy old feleslegesen.
(#) kameleon2 válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Júl 25, 2019 / 2
 
Téves leoldások.. nos. Engem az őrületbe kezdett kergetni, hogy állandóan, véletlenszerűen leoldott a FI relém. Kiderült a fél napos nyomozásom után, hogy a solar vezérlőbe kötött MTK kábelek egy helyen a műanyag fedlappal meg lettek nyomva összecsavarozáskor. Nem vágódott be és el a szigetelés, csak összenyomódott. Ez a szivárgás okozta a galibát. Azaz nem volt ezen kívül 15 éve hibám. Ha egy épületen túl sok a hibás leoldás, az kivitelezési hiba.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2019
(#) Gafly válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Igazán nem emlékszem olyanra, hogy végül "nyomós ok" nem állt volna a "véletlenszerű leoldás" mögött...

De nem ez a szakmám, meg keveset láttam rövid életem során.

Esőben vastalicskában tologatott hegesztőtrafóra például panaszkodtak, hogy nem bírja az a rohadt FI relé, ki kell kötni...
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Ezt csak megerősíteni tudom, a FI-relé soha nem old le tévesen, annak oka van.
Az okot kell megkeresni és javítani.
A hozzászólás módosítva: Júl 25, 2019
(#) Gafly válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Ez ügyben nem tudok neked ellent mondani.
(#) gyuszo válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Az "AC" és "A" jelzésű FI-relék között annyi a különbség, hogy az "AC" jelű a külső hálózatról érkező túlfeszültség, vihar, villámlás esetén érzékenyebb és könnyebben leold és ilyenkor vissza kell kapcsolni, de ez csak az ilyen helyen levő ingatlanoknál jelentkezik.
Egyébként, ha leold és véd, mi baj történik, hiszen ez a dolga, hogy védjen.
(#) gyuszo válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
Hasonlóval találkoztam egy gipszkartoncsavar fúródott be a kettős szigetelt kábelnek a védővezető és a nulla közé. Nem volt könnyű megtalálni, de meglett. Nem volt fémházas világítótest, de FI-relé nélkül nem lett volna meg hiba.
(#) Nagy Tamás hozzászólása Júl 25, 2019 /
 
Legutóbb telefontöltő csatlakoztatásakor oldott le...
(#) Bakman válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Júl 25, 2019 /
 
A varázsszó benne van a mondatotban. Legutóbb. Könnyen lehet, hogy máshol van hiba, mikor milyen eszköz mutat rá. Ha nagyobb fogyasztó idézi elő, akkor nagy valószínűséggel valahol összeér a nulla és a védőföld.

A telefontöltő bekapcsoláskor (bedugáskor) nagy áramot vehet fel egy rövid ideig, amíg a primer oldalon lévő pufferkondenzátora fel nem töltődik.
(#) gyuszo válasza Nagy Tamás hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
A nulla és a védővezető közötti szivárgó áram okozza. Meg kell keresni, hogy hol.
(#) gyuszo válasza fulcsii hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Persze, nem írják elő minden egyes fogyasztónak a FI-relé meglétét, de 2009 óta létesített és felújított lakásoknál kötelező a felszerelése. Ez minden egyes fogyasztóra kapcsolódik.
(#) uniman válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Ma már akár külön-külön is megoldható minden egyes 230V-os dugalj védelme: pl. ezzel
(#) gyuszo válasza uniman hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Szerinted, aki 1 db-ra ennek az összegnek a felét is sajnálja, az miért tenne fel mindenhova ilyet.
A másik meg az, hogy ez 10mA-es, ez vizes helyiségbe, vagy gyerekszobába ajánlatos a 30mA-es fő FI-relé után egy kiegészítőnek mivel ez érzékenyebb.
(#) uniman válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Csupán csak megemlítettem, hogy van ilyen...
De tudomásom van olyan lakásokról, ahol bizony minden egyes dugaljba be van építve a Fi-relé...(cca. min. 20 millió USD-s életbiztosításoknál már kötelező lehet )
De arról is tudok, hogy van olyan 2000-es évek elején épült ("kisgyerekes") közintézmény, ahol nincs egyetlen egy Fi-relé sem beépítve...
A hozzászólás módosítva: Júl 26, 2019
(#) fulcsii válasza gyuszo hozzászólására (») Júl 26, 2019 / 1
 
Ez ebben a formában nem áll és nem is igaz! Tudod mire van előírva?
(#) fulcsii válasza uniman hozzászólására (») Júl 26, 2019 /
 
Mert nem kellett. A Fi relé ma is csak kiegészítő védelem.
Következő: »»   700 / 961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem