Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   727 / 959
(#) gyuszo válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
A FI-relé a bojlernél hova van bekötve ?
Ha a mérőtől már szét van választva a PEN , N-re és PE-re, akkor már utána nem szabad összekötni.
A szétválasztási pont egyik része a földelőszondára kell csatlakoznia.
Ennek a szétválasztásnak a mérők előtt kell megtörténnie.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2019
(#) szell.n válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
sehova
villanyora - 2polusu kismegszakitó - bojler
nincs konektor közvetlen bekötés
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2019
(#) gyuszo válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Az első képen levő összekötés is szabálytalan.
Itt az ajánlott bekötés :Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2019
(#) szell.n válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Miért?
Szondát nem látni (falba van) a zöld-sárga és kék között 1 ohm különbség, tehát ott összekötve nincs. (szétválasztva)
A lakáselosztó-ban van a fi, tehát az előtt van, fi után természetesen nincs kapcsolat.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2019
Moderátor által szerkesztve
(#) gyuszo válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Ha van egy mérőhely, ami lehet 2, vagy csoportos mérőhely csak 1 helyen van PEN szétválasztás, tehát máshol már összekötés nem lehet.
(#) szell.n válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Azt kifelejtettem ez egy 20 éves régi fadoboz, légkábellel, ami rajzot küldtél az oké, de én mivel nem rövidzárat mértem kék és zöldsárga között ezért gondolom nincs az oránál közösítve, és a szolgáltató csinálta a képen látható összekötést.... nekem a bojlert kéne rákötni, és azért elmélkedek..
(#) gyuszo válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Amit 20 éve még elfogadtak, az ma már nem. Ha hozzá van nyúlva, azt a mai szabályoknak megfelelően kell elvégezni. A mérőhelynél való változtatást jobb ha regisztrált villanyszerelő végzi emiatt.
(#) szell.n válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
ez oké, csak miért van ellenállás a két kábel (zöld/kék) között 20 cm-re az orától nem rövidzárnak kéne ott lenni?
(#) szell.n válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
tulaj szerint 2 éve szolgáltatosok csinálták a lakáseloszto bekötést (az átkötéssel)
(#) elektrorudi válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Szia!
Jó lenne egy fénykép, mert ez így sehogy sem stimmel. Pl. a villanyórán nem mehet át a PE. Nincs is hová kötni. Csak fázis és nulla csatlakozási pontjai vannak.
(#) Atis57 válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 / 1
 
Sziasztok!
Kb 3 éve változott az eon most igy kéri --papiron! --A másik kettő meg nem igy!
A szerelőknél is keveredés van! Éppen kit fogsz ki?

A régebbi verzió nál hiányzik az óra előtti összekötés.A többi ugyanaz.

Igen ettől függetlenül a N és a PE között bóven 1Ohm alatti ellenállást káéne találni !
Ilyenkor a lehetőség --a régi hatásossági ellenőrzés ,azaz egy jó zárlat lekapcsol-e?
Ez nem laikusnak való móka!
(#) llax válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Nem kell ott rövidzárnak lennie. Ha létesítéskor az utcában még TT rendszer volt, akkor a PE és N független egymástól. Mérőcserék, kisebb javítások alkalmával ezen később sem változtatnak. Lakossági "méretekben" a PEN szétválasztás helye a mérők előtt van, a szolgálató itt végzi vagy követeli.
(#) Atis57 válasza llax hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Szia!
Akkor hogyan záródik a zárlati áramkör?

Mert 16A kismegszakitó esetén azért 2,77 Ohm lehetne a maximum !Különben nem kapcsol a kismegszakitó.
(#) llax válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
A földzárlat kezelése nem volt a TT rendszer erőssége...
Az utcánkban ebben az évtizedben álltak át TN-re, de korábban létesült mérőhelyek (nagy többségben) maradtak változatlanul. Tehát továbbra is az az "alap", hogy nincs PEN szétválasztás a mérőhelyeken.
(#) gyuszo válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
A vezetékezésnek valahogy így kellene kinéznie., mint a képen, a valóságban.Bővebben: Link
(#) Atis57 válasza llax hozzászólására (») Dec 20, 2019 / 1
 
Szia!

Felénk (Miskolc ) még 1972 körül átáltak a Nullázásra.
Szerencstől Nyiregyháza felé találkoztam még TT rendszerrel de ott is inkább 30 éve.

Elárulnád merre laksz.?
(#) llax válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Még Nyíregyházától is keletebbre, faluban. Szóval ne csodálkozz, ha esetleg akad itt-ott néhány évtizedes lemaradás
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Volt DÉMÁSZ terület is tele van TT rendszerrel, falvakban. Nálunk is az van még.
(#) Atis57 válasza Bakman hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Szia!

Felénk ahol Nullázás volt --ott kismegszakitó volt az óra alatt.
Ahol a TT rendszer lakozott ,akkor még az NDK FI relé volt a kismegszakitó helyett.
igy egyszerű ránézéssel tudtad , mire lehet számitani.
Azután 90 után ezek kivesztek. Ma meg a FI reléket a tulajok rakatják be az elosztóba.

Nálatok ez , hogy működik?
köszi....
(#) zootyo válasza szell.n hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Ezt ugye nem mondod komolyan! "zöld-sárga és kék között 1 ohm különbség, tehát ott összekötve nincs" Ez simán rövidzár! Te nem egy gyakorlati ember vagy.....
(#) Atis57 válasza zootyo hozzászólására (») Dec 20, 2019 /
 
Szia!
Mire gondolsz ?

de ki mivel méri ? én hurokellenállás mérővel ,tehát sosem fogok rövidzárat kapni.

A rövidzár nálam azért a R= 100..200mV / 100A esetén áll fenn.!

Ha NOL 100A betét van akkor a 0,55 OHmot kell keresnem , ez sem rövidzár.!
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2019
(#) Bakman válasza Atis57 hozzászólására (») Dec 21, 2019 /
 
A környéken szereltünk pár helyen, mindenhol van kismegszakító a fogyasztásmérő előtt.

Megesik az is, hogy a Fi-relé a méretlen részben van, plombált burkolatokkal, de sohasem csak az. Ennek az idősebb szakik szerint inkább takarékossági oka volt, egy ÁVK-val lehetett védeni a normál és a vezérelt kört is. Annó nagyságrendekkel drágább volt egy Fi-relé, mint most.
(#) gyuszo válasza szell.n hozzászólására (») Dec 21, 2019 /
 
Ha így alakítják át, jobb lett volna. Átrajzoltam a rajzodat, hátha így jobban megérted.
A lényeg : szétválasztás van, nem összekötés és csak 1 helyen .
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
(#) Mekk_Elek hozzászólása Dec 21, 2019 /
 
Sziasztok!

Sorolható kapcsoló családot keresek, ami nem arany árban van, megbízható és néz is ki valahogy. Jó lenne, ha csavaros bekötésű lenne. Van ilyen a piacon vagy túlzottak az elvárásaim? Legrandot és Schneidert néztem, az van szinte minden hol, de túlárazottnak vélem. Aki tud, kérem segítsen, mit érdemes venni.
(#) gyuszo válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Dec 21, 2019 /
 
Egy kicsit lekésted, november végén volt nagy leárazás, de év elején is szokott lenni.
Gondolom elkapott az ihlet : Bővebben: Link
De egyébként a Schneider-en belül s van több kategória, talán az Asfora a legkedvezőbb.
Ezen belül is van több változat. PL : konnektoron belül is van rugós, csavarozható, gyermekvédelemmel ellátott.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2019
(#) Mekk_Elek válasza gyuszo hozzászólására (») Dec 21, 2019 /
 
Köszönöm. Ismered az EFAPEL/Logus kapcsoló családot? Keresgélés közben szimpatikusnak tűnt és árban is elfogadható.
(#) gyuszo válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Dec 22, 2019 /
 
Erre nem lehet választ adni így : Bővebben: Link
Erre gondolsz?
Akkora a választék még gyártmányom belül is, az is változik évente.
Nagy a szórás, kereskedőnként is változik.
Hiába szerelsz fel akár több száz darabot, a következő széria is változhat. Az ár is .

Azzal szerelj, ami a megrendelőnek kell és szüksége van. Ez a legfontosabb.
Az elégedettség.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2019
(#) kameleon2 válasza sanyi01 hozzászólására (») Dec 22, 2019 /
 
Pedig a fázisjavítás és a jó nulla a probléma korrekt megoldása. Ha túl asszimmetrikus a 3 fázis terhelése, akkor szokott ennyire elmászni a nulla. Így nem egy rossz következményre szoktak megoldást találni, hanem be kell építeni fázisjavító szekrényeket. Van erre szakosodott cég több is.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2019
(#) kameleon2 válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Dec 22, 2019 /
 
Szerintem keress meg. Több száz gyártmányt próbáltam, használtam, vannak mintáim is. A Schracknál a Vidor utcában is érdemes körülnézni.
(#) SALáta hozzászólása Dec 22, 2019 /
 
Sziasztok , aknára futottam. Ekkora hülye hogy lehetek? Szóval PEN ről hoztam ki anno a PEN t műhelyemhez de ott meg csak PEN van, nem PE + N , nem szedtem szét, biztos vasárnap volt és így maradt.... Tudom ez így nem jó. Gondolom alakítsam át "normálisra" . Mbcu van mindenhol, gondolom így szerelhetem sorolható sorkapocsra. Ott alakítanám ki a PE+N vezetékelést is. Illetve érdemes lenne-e még egy földelő szondát letenni és ide bekötni?
Van elvben az óránál is, de légvezetékkel megy ki a fázis és a PEN. Tehát a műhely PEN hez még egy földelőszondát tennék. A szonda saját, "rádióamatőr" azaz 2 zsák faszén kíséretében elásva egy saválló dob amiből saválló laposacél jön fel, mindez vizesebb helyre téve.
Eddig semmi gond sem volt, de ez most így nagyon nem korrekt. Azaz földelősínhez kötve az elmenő föld és a nulla.

Köszönöm az építő jellegű hozzászólást.
A hozzászólás módosítva: Dec 22, 2019
Következő: »»   727 / 959
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem