Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   830 / 960
(#) gyuszo válasza adapter hozzászólására (») Jún 27, 2021 / 1
 
Nálam is így volt, nekem nem kellet, de a fiamnak már igen.
(#) kameleon2 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
5x6-os sodrott rézkábel. Azonban az egyidejűség sem mindegy. Nem nagyüzem megy róla - feltételezem itt sem az lesz a jellemző. Ahogy a 3% sem ördögtől való, vagy több sem, ha a kábel elviseli a megemelkedett hőmérsékletet a szigetelés leromlása nélkül.
(#) gyuszo válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Belinkelnél egy helyet, hol lehet ilyen méretben földkábelt kapni ? Mert én csak tömörben találtam. Köszönöm.
Persze az ára sem mindegy már 40 méter távolságra.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2021
(#) szs válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Hát, igen. Méterenként 1000Ft-al fizetne többet az ember, hogy 1,5ször rosszabb ellenállást kapjon...Én sem látom jobb ötlatnek, bármennyire réz.
Azonban: biztosan volt már róla szó, csak a sok ellenkezés (rezet aluval soha, semmilyen formában, ezt találom mindig) miatt még mindig nem tudom: az alukábelt végül hogyan kötik megnyugtató módon a belső rézvezetékekhez? Valami speciális közdarabbal -gondolom-, de milyen az?
(#) kendre256 válasza szs hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Hogy mennyire alkalmas, azt nem tudom, de ezt elvileg erre gyártják.
(#) gyuszo válasza szs hozzászólására (») Jún 28, 2021 / 1
 
Ónozott fővezetéki sorkapocs. Vagy a kismegszakító kapcsába.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2021
(#) gyuszo válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Ebből létezik csavaros, az jobb és oldható.MJC-1 csav. saru
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2021
(#) szs válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Szóval valami
ilyesmi ,
és a lényeg (gondolom) az, hogy ónozott, és hát a megfelelő méretben.
A harmadik kérdésem közben megválaszoltad , látom, csavaros
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2021
(#) szs válasza kendre256 hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Hú, ezzel csak két bajom lenne:
-Nem tudom, azért az 5600ft-ért hány db-ot adnak
-És még préselő is kéne hozzá.
Nem lesz a kedevenc háztartási tárgyaim közt
(#) sonny007 válasza szs hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Nekem is ilyen sorkapcsot ajánlottak máshol.
(#) gyuszo válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Igen, csütörtökön képet is küldtem róla a bekötésről is.
Bővebben: Link
(#) sany válasza szs hozzászólására (») Jún 28, 2021 /
 
Egyet.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2021
(#) sonny007 hozzászólása Jún 30, 2021 /
 
Sziasztok. Ez az áramfigyelő relé jól gondolom, hogy nem működik?
Mivel a zöld visszajelző sem világít rajta. Mi a kifejezett feladata?
(#) ötfelezős válasza nedudgi hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Az ott van olyan intelligens, hogy a nyomvonalhosszat kérdezi, és ha egyfázisú van beklikkelve, akkor a számítás során duplázza, ha szimmetrikus háromfázisú, akkor meg nem.
Csak persze nem árt tudni, hogy a "Mértékadó feszültségesés" eredmény mit jelent, mert az meg mindig az egy hosszra eső feszültségesést jelenti, aminek tehát egyfázisú esetben a duplája jelentkezik a valóságban (de számolni tehát jól számol, ha felül követelményként 1,5 % van bekattintva, az 3,45 V, és eredményként mértékadónak 1,74 V-ot ír, ami a 3,45 fele, azaz minden stimmel csak ez az egy szám idegesítő, ha az ember ne néz utána - már csak ezért sem tudom, ezt minek írták oda, ez az adat nemigen használható semmire).
(#) sany válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Nincs bekötve.
(#) sonny007 válasza sany hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Sejtettem onnantól kezdve, hogy nem világít a zöld visszajelző.
Ha be lenne kötve mi lenne a feladata?
(#) sany válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Áramfigyelés a feladata. Használati útmutató.
(#) Gafly válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
(#) sonny007 válasza sany hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Ha jól tudom a mai jogszabályoknak megfelelően ha a gáztűzhelyt használja az ember akkor a pára elszívónak autómatikusan indulni kellene.
Ez arra lenne benne az áramkörbe?
(#) erbe válasza sonny007 hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Ha a gáztűzhely gázlángját használod, miből tudja az a szegény áramfigyelő, hogy melegítesz valamit?
(#) sonny007 válasza erbe hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Na azt nem tudom. De a sütő villanyos.
(#) sany válasza erbe hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Ez nem ennyire okos.
(#) Kinka István válasza Gafly hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Ez használható kisebb motorok MIHA-C reléjének kiváltására?
(#) kameleon2 válasza gyuszo hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Nálam annyival egyszerűbb volt a helyzet, hogy az épületen belül, padláson végig tudtam vinni. Nem kellett földkábel. Az ára ingyen volt, mert bartereztem a volt kollégámmal.
(#) ötfelezős válasza fazy hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Sodrott kötés:
A régebbi előírások szerint nem a sodrott kötés volt a tilos, hanem kötőelem használata volt kötelező. Ez állítólag így volt a múlt század tízes évei óta, de nekem csak 1929-től van rá bizonyítékom. Ez 2003-ig volt érvényes, de 97-től viszont új szabványeszme is indult (ma már csak ez van), amely nem ír elő konkrétan ilyent, hanem azt mondja, hogy a kötés eszközének kiválasztásakor figyelembe kell venni a követelményeket:
A vezetők, valamint a vezetők és a villamos szerkezetek közötti kötések biztosítsanak tartós villamos folytonosságot, valamint megfelelő mechanikai szilárdságot és védelmet.
A csatlakozóeszköz kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy az megfelel-e:
– a vezető anyaga és a szigetelése;
– a vezetőt alkotó huzalok száma és alakja;
– a vezető keresztmetszete; és
– az összekötendő vezetők száma
szempontjából.


Színjelölés:
Régóta van követelmény, gyakorlatilag ugyanaz. De a fentebb említett új szabványeszme szerint legkésőbb 2008 óta csak a végek jelölése nem megengedett, teljes hosszukban azonos színűeknek kell lenniük.
(#) Wind-Storm hozzászólása Jún 30, 2021 /
 
Sziasztok!

Főleg automata blankolót keresnék. Ha az ára nem számít, melyiket ajánlanátok ezek közül? Esetleg ezeknél van jobb is ebben az árkategóriában maradva?

Stanley Bővebben: Link

Haupa Bővebben: Link

Jokari Bővebben: Link

(igaz az utolsó az nem automata)
(#) Bakman válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jún 30, 2021 / 1
 
Az utolsót nem ajánlom. Más neves márkátol volt ilyen a kezemben, nagyon esetlen érzés használni pedig többször is nekifutottam.

YouTube videó a használatáról.
(#) Wind-Storm válasza Bakman hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Oké, köszi, akkor az kiesett.
(#) kendre256 válasza Wind-Storm hozzászólására (») Jún 30, 2021 / 2
 
Három-négyfajta blankoló volt eddig a kezemben (nem sokat blankolok mostanában). Nekem a legjobban kézreálló olyan szerkezetű volt, mint az általad linkelt Stanley.
(#) ötfelezős válasza fazy hozzászólására (») Jún 30, 2021 /
 
Meg is van! Ez a tuti! köszönöm!
Annyira nem értem, mi van meg és mi a tuti, mikor ez a szöveg nem az 54:2012 kötetben van benne, hanem az 51:2007-ben...
Következő: »»   830 / 960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
Lapoda.hu     XDT.hu     HEStore.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem